СӨЗДЕР САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ



Сабақтың тақырыбы:
Қос сөздер.
Қайталама қос сөздер
Сабақтың тақырыбы:
Көбейтуді тексеру

Сабақтың мақсаты:
1) Білімділік: бір таңбалы санды бір таңбалы
санға көбейту және бөлу арқылы тексеруге
болатынын оқушының көзін жеткізу.
2) Дамытушылық: алған білімдерін жаттығу
кезінде қолдана білу дағдысын және өз
бетінше ойлау қабілетін дамыту.
3) Тәрбиелігі: оқушыларды алғырлыққа,
тапқырлыққа және жарыс арқылы тез, дұрыс
есептеуге, ұлттық үрдістерге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Оқулық машина макеті, конверт суретті плакаттар. Интерактивті тақта.
Сабақтың түрі: жарыс сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, қазақ тілі, дүниетану.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
А) оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлеу.
Ә) психологиялық дайындық жасау.

- Қане, балалар қазір қай сабақ болады? Қазір математика сабағы - математика сабағына дайын болу үшін не айтушы едік!
«Есептеуді білмейтін адам,
Түк сезбейтін надан» - деп хормен айтамыз, яғни сабаққа бар зейінімізді аударамыз.
Сонымен қатар бүгінгі сабақтың ашық сабақ екендігін, қонақтар келіп отырғандығын ескертемін. «Келгенше қонақ ұялады,
Келген соң үй иесі ұялады» - демекші, біз ұятқа қалмауға тырысайық.

Өз-өздеріңді тексеріңдер!
1. Дұрыс жазылған сөзд табыңдар.
А) Аманкелді
Ә) Амангельді
Б) Амангелді
2. . . . . . біріккен сөз деп аталады.
А) көп түбірлі сөз
Ә) екі түбірлі сөз
Б) сөз тіркесі.
3) Біріккен сөзді құрайтын түбірлер . . . . . жазылады.
А) дефис арқылы.
Ә) бірігіп
Б) бөлек
4. Біріккен сөзді табыңдар
А) кітапхана
Ә) сәнқой
Б) бағдаршам
5. Біріккен сөздер нешеге бөлінеді?
А) үшке
Ә) екіге
Б) төртке
Біз бүгін екі топқа бөлінеміз.
1-топ. «Алғырлар» тобы.
2-топ. «Тапқырлар» тобы.
Ұрандары: «Алғырлар» тобы.
«Білімдіге дүние жарық,
Білімсіздің күні кәріп»,
«Тапқырлар» тобы.
«Ақыл азбайды,
Білім тозбайды».
Дұрыс айтасыңдар, балалар, білімді болу үшін біз бүгінгі
сабағымызда жарысамыз.

Қазақ халқы бәйгені жеңіп жеңіс арқылы алған. Бұрын жаяу жарыс, өгіз жарыс, тай, құнан жарыспен жеңіп алса, біз бүгін ХХІ ғасырда яғни ғылым мен техниканың дамыған заманында машиналармен жарысқа түскелі отырмыз. Алғырлар тобы «Мерседес» машинасына отырады да, ал «Тапқырлар» тобы Джип машинасына отырады. Екі машина жүк салғышы мына екі конверт. Берілген тапсырманы қай топ бұрын және дұрыс орындайды, сол топтың конвертіне 5 ұпай салынады.

?
3. Математикалық диктант жазу, екі топқа екі тапсырма:
1-топ; (183+264) -138=
2-топ: 700-(312+86) =
2 топ орындайды. Бұрын біткен топқа 5 ұпай.
Қазанның 18-і.
Сынып жұмысы.
42-сабақ. Көбейтуді тексеру. 4. Өрнекті оқу.
Мұғалімнің түсіндіруі. 1- есеп.

2
*
3
2 * 3 =
: Көбейтуді бөлу арқылы тексеруге болады. Осылай түсіндірем.
Біз бүгінгі сабақтағы тақырыпты түсіндік пе? Түсінсеңдер,
Енді осы тақырыпқа сәйкес есептер шығарамыз деп жаңа сабақты тиянақтаймыз. Алған білімімізді жазбаша көбейту мен бөлуді сенімді түрде үйренуге күш салуға шақырамын. Логикалық есеп.
Сергіту сәті: Сандарды рет-ретімен қойсаң, сөздерді оқисың. Бұл сөздерді оқисың. Бұл сөздер нені білдіреді?
?

О И Л А К Г М Р
4 2 3 7 1 5 8 6
О А Н Т Н
2 5 4 1 3
Жауабы: килограм, тонна, масса және оның бірліктері.

5. Есептер шығару.
- Жылдың қазір қай мезгілі? (күз)
- Дұрыс балалар.
- Күзде адамдар өнімдерін жинайды.
- Біз де енді алма ағашынан алма жинайық.
Алманың неше түрі бар?

«Кім жылдам» ойыны бойынша жарысқа түсеміз. Көбейтуді орында және бөлумен тексер. Оқушылар алманы алып сыртына жазылған өрнекті оқып, тақтаға жазып, орындайды.
3 * 4 = 4 * 8 = 9 * 2 = 4 * 9 =
12 : 4 = 3 32 : 8 = 4 18 : 2 = 9 36 : 9 = 4


Түрлері
Мысалдар
Түбір немесе қосымшалы сөздердің қайталануы
Бір сыңары қосымшалы, бір сыңары қосымшасыз қайталануы
Әртүрлі қосымша жалғанып қайталануы
М, п дыбыстары жалғанып қайталануы
Бір дыбысы өзгеріп қайталануы
1
Сарт-сұрт
+
2
Күннен-күнге
3
Аз-аздап
4
Алуан-алуан
5
Ат-мат
6
Биік-биік
7
Бірде-бір
8
Бетпе-бет
9
Тектен-текке
10
Сүт-мүт
76-жаттығу. Дұрыс жауабын белгілеңдер.

79-жаттығу.
Қос сөздердің сыңарын табыңдар.
Бара- Көзбе-
Жақсылы- Қолма-
Бірді- Қараптан-
Лек- Шығар-

Бірге жазылады
Дефис
арқылы
жазылады.
Күрделі
Венн диаграммасы.
Біріккенсөз бен қос сөздердің ортақ белгісі мен айырмашылығын таптыру.
Біріккен сөз Ортақ белгі Қос сөз

Қорытындылау.
1. Біріккен сөз дегеніміз не?
2. Қос сөз дегеніміз не?
3. Қайталама қос сөз дегеніміз?
Бағалау.
Үйге тапсырма.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz