Ашық сабақтар




Сабақ жоспары.
Сабақтың тақырыбы: §27. Екінші дүниежүзілік соғыстың аяқталуы. Қырым-Потсдам жүйесі. Бірікккен Ұлттар Ұйымын құру.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Екінші дүниежүзілік соғыстың аяқталуы процесін түсіндіре отырып,, соғыстан кейінгі халықаралық қатынастар түралы айту, Қырым конференциясы,, халықаралық қауіпсіздік ұйымын құру мәселесі, Сан-Франциско конференциясы және Біріккен Ұлттар Ұйымының құрылуы, Потсдам конференциясы және оның шешімдері, мәні мен маңызы туралы мағлұмат беру.
Білімділігі: Оқушылырға Екінші дүниежүзілік соғыс тан кейінгі халықаралық жағдай туралы жан-жақты мағлұмат бере отырып, тарихи білімдерін тереңдету, соғыс тан кейінгі бейбітшілік жолында құрылға ұйымдардың мазмұны мен мақсаты жайлы айту, Қырым-Потсдам жүйесінің халықаралық қатынастардағы мәні мен мазмұнын таныстыра отырып білімдерін жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушылардың тарихи оқиғаларды есте сақтау, зерттеу, іздену шығармашылық жұмыс істеу қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Соғыс нәтижесінде халыққа тигізен кері әсерін айта отырып, соғыс ты болдырмауға, дипломатиялық қарым-қатынастар негізінде, бейбітшілікте өмір сүруге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақты игеру сабағы. Баяндау, сұрақ-жауап, топпен, жеке оқушымен жұмыс жасау.
Сабақтың көрнекілігі: Презентация, сүреттер, ойындар.

№ Сабақтың кезеңдері. Мұғалімнің іс-әрекеті, шеберлігі.
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушы санын түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу.
2. Үй тапсырмасын тексеру кезеңдері. Эритроцитті қанның қызыл түйіршігі деп неге атайды?
Гемоглабиннің ағза тіршілігі үшін қандай маңызы бар?
3. Жан-жақты білім тексеру кезеңі. Шұбалшаңның қанының түсі қандай болады? Қанының ұрамында эритроциттер бар ма?
Өмыртқасыз жәндіктердің қанайналымы қалай жүзеге асады?
4. Мақсат қою
кезеңі. Бүгінгі жаңа тақырыпта осы сұрақтарға жауап табамыз.
5. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі. Шұбалшаңның қанайналы жүйесі әр буылтыққа жеке болады. Сақиналы қантамырлармен өзара байланысқан ірі арқа қантамырларынан және құрсақ қантамырларынан тұрады. Бұл екеуінен қылтамырлар тарамдалып, теріні және зәр шығару, асқорыту, жүйке жүйесін түгелдей торлап жатады. Дененін алдыңғы бөлігіндегі ірілеу сақиналы қантамырлар - жүрекше деп аталады. Ол жиырылып босаңсуы нәтижесінде қан құрсақ қантамырлармен дененің артқы жағына, арқа қантамырларымен алдыңғы бөліміне қарай ағады. Дене құысына тікелей құйылмай, қантамырлар арқылы таралып, айналатын қан айналымы тұйық қанайналым жүйесі деп аталады. Шұбалшаңның қанайналым жүйесі осылай жүзеге асады.
Ұлулардың, шаяндармен өрмекшілердің қанайналымы ашық қан айналым жүйесіне жатады. Бұл жануарларда қан жүректен, ұшы тұйық емес қан тамырларына одан дене құысына құйылады. Ұлудың жүрегі екі бөлімнен, құлақшадан және қарыншадан тұрады. Бунақденелілерде қанайналым ашық, қан нәрлі заттарды тасымалдайды, тыныс алуға қатысады.
6. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі. Шұбалшаңның қанайналым жүйесі неліктен тұйық жүйе деп аталынады?
Бунақденелілердің қанайналым қызметінің шаян мен өрмекшіден ерекшелігі неде?
7. Бекіту кезеңі. Сөйтіп қан ашық қанайналым жүйесімен қозғалады. Аталған жәндіктердің ішінде ұлудың жүрегі ғана екі бөлімнен қарыншадан және құлақшадан тұрады.
8. Үйге тапсырма беру кезеңі. §42 Омыртқасыз жәндіктердің қанайналым жүйесін оқып келу.
9. Оқушылардың білімін бағалау кезеңі.
№
Сабақтың кезеңдері.
Мұғалімнің іс-әрекеті, шеберлігі.
1
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, оқушы санын түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу.
2
Үй тапсырмасын тексеру кезеңдері.
Өтілген сабақтар бойынша оқушылардан сұрақтарға жауап табу:
Кеңестер Одағына шабуыл жасау үшін немістер қандай армия топтарын жасақтады?
Соғыс барысында Екінші майдан қашан, қай жерде ашылды?
АҚШ президенті Ф. Рузвельт қай күнді тарихта АҚШ-тың «масқара күні» болып қалады деді, және не себептен?
Семантикалық картамен жұмыс жасау және басқада ойындар көмегеімен оқушылардың тарихи оқиғаларды, мерзімдерді есте сақтау қабілетін дамыту.
3
Жан-жақты білім тексеру кезеңі.
Екінші дүниежүзілік соғыс нәтижесі, Біріккен Ұлттар Ұйымы түралы не білесіңдер?
Соғыстан кейінгі халықаралық жағдай қандай болды? Біріккен Ұлттар Ұйымы не қандай мақсатпен құрылды? Қырым конференциясы не мақсатта шақырылды?
4
Мақсат қою
кезеңі.
Бүгінгі жаңа тақырыпта осы сұрақтарға жауап табамыз.
Сабақ барысы

5
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі.
Сабақ түсіндіріледі.
6
Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі.
Тұлғаны таны ойыны арқылы оқушыларда тұлғалардың бейнесіні есте сақтау қабілеттерін дамыту,
7
Бекіту кезеңі.
Өтілген сабаққа қысқаша шолу жасап, сабаққа қорытынды жасалынады.
8
Үйге тапсырма беру кезеңі.
1. Қырым мен Потсдам конференциялары қандай мақсатпен шақырылды?
2. Қырым-Потсдам жүйесіне сәйкес шекаралар қандай өзгерді? Саяси карталарды салыстырып көріңдер?
3. БҰҰ алдында қандай мақсаттар мен талаптар қойылған?
9
Оқушылардың білімін бағалау кезеңі.

Үй тапсырмасын пысықтау

Үй тапсырмасын пысықтау

Үй тапсырмасын пысықтау

3. Семантикалық карта.
Дұрыс жауапқа “+” таңбасын қою.
+
+
+
+

Сандар сөйлейді


1. Екінші дүниежүзілік соғыстың аяқталуы.
1945жылы 8 мамырда
Берлинде маршал
Г. Жуковтың
төрағалығымен фашистік
Германияның тізе бүгуі
туралы актісіне қол
қойылды.
Америка ұшақтары
жапон қаласы
Хиросимоға 1945 ж
6 тамызда, Нагасакиге
9 тамзыда атом
бомбасын тастайды.
1945 ж 9 тамызында КСРО
Жапонияға соғыс ашып, Қытай
Мен Корея елдерінің бір
бөлігін, Сахалиннің оңтүстігін,
Куриль аралдарын азат етеді.
1945 ж 2 қыркүйекте
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz