КЕНДІ ПАЙДАЛЫ ҚАЗБАЛАР



сыныбы: 6 «А»
өткізген: Жұман А. Ж.
санаты:
уақыты: 22. 02. 2008ж.
Ашық сабақ
Тақырыбы: Кенді пайдалы қазбалар.

а) кенді пайдалы қазбалар жайлы теориялық түсінік беру;
ә) оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру, ойын, тілін дамыту;
б) есте сақтаушылыққа, қауіпсіздікке негіздей отырып кәсіби тәрбие беру.
Сабақтың мақсаты:
Сарамандық әдіс, картамен жұмыс, кесте, сызбалар толтыру, «топтастыру» стратегиясы.
Сабақтың түрі:
Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:
Сабақтың көрнекілігі:
табиғи және тұрмыстық заттар, үлгілер, магнит, тірек-сызба,
үлестірмелер, кесте, карта.
ТСО:
Телевизор, бейне таспа.
ана тілі, қазақ тілі, география, математика, орыс тілі, еңбек.
Пән аралық байланыс:

Оқушылардың назарын сабаққа аудару,
түгендеу, журнал толтыру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сынып қалай таза ма?
Сүртілді ме тақтамыз?
Ден сау болсын десеңіз,
Тазалықты сақтаңыз.
Оқушылар түгел ме?
Кезекші оны біле ме?
Түгел болсақ балалар,
Бәрін маған қараңдар.
«Оқысаңыз балалар,
Шамнан шырақ жағылар.
Іздегенің алдыннан,
Іздемей-ақ табылар»
ІІ. Психологиялық дайындық:

Жауаптарын магниттік тақтадағы картаға жапсыру.
Алюминий қай қалада шығады? Оны белгісі қандай.
Мұнай қай қалада шығады? Оның белгісі.
Мыс қай қалада шығады? Оның белгісі.
Темір қай қалада шығады? Оның белгісі.
Біздің қаламызда қандай кен орны бар?
Ол мекеме қалай аталады.
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау
3-1. Қазақстанның пайдалы қазбалары тақырыбы бойынша оқушыларға сұрақ қою
3-2. «Топтастыру» стратегиясы.
Пайдалы қазбалар деген сөздің маңайына пайдалы қазбаларға
не жатады соны топтастырады.

Бейне таспадан кен орындарындарындағы жұмысты тамашалай отырып, кен, кеншілер, кәсіпшілік, тұрғысында әңгімелеу.
Кенді пайдалы қазбалар жайлы тірек сызбадан
көрсете отырып сабақты түсіндіру.
IV. Жаңа сабақ
а) Кіріспе бөлім.
ә) Негізгі бөлім.
Тірек сызбаны дәптерге жазу.
Кейбір оқушылар жапсыру жұмысын жасайды.

Мақалдағы мамандық иелерінің қимылын көрсету.
Шебердің қолы ортақ. (ағаш шеберінің қимылы)
Өнерлінің қолы алтын. (тігіншінің қимылы)
Шешен адам «сөз» соғар,
Ұста адам «төс» соғар. (ұстаның қимылы)
Не ексен, соны орасын. (егінші қимылы)
Сергіту сәті.
Үстел үстіне болат, шойын, алюминий, қорғасын, қалайы, күміс, т. б. металлдардан жасалған бұйымдар қойылады.
Оқушылар олардың әрқайсысына магнит жақындатып
байқайды. Кейбіреулері магнитке тартылады, кейбіреуі
тартылмайды. Оқушылар мынадай қорытынды жасайды: болат пен шойыннан жасалған бұйымдар магнитке тартылады, яғни олар қара металлдар, ал алюминий, қалайы, қорғасын, күміс, алтын т. б. магнитке тартылмайды, яғни олар түсті металлдар.
Сарамандық жұмыс жасау арқылы жаңа сабақты бекіту.
V. Сарамандық жұмыс

Сұрақ-жауап, кен деп нені айтады? Қандай түрлерін білесіндер?
Кенді пайдалы қазба дегніміз не? «Тірек сызба» бойынша сабақты қорытындылау.
VІ. Қорытынды бөлім
VІІ. Үйге тапсырма
Бағалау
Карточкалар үлестіріп беру.
Кенді пайдалы қазбалар
Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар
Жанғыш пайдалы қазбалар
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz