Тұрлаусыз мүшелер



Сабақтың тақырыбы: Тұрлаусыз мүшелер
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: 1. Тұрлаусыз мүшелерді ажырату, сөйлемде
атқаратын қызметіне түсінік беру, таза, сауатты жазу
дағдысын жетілдіру
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, өз ойын
тез әрі жүйелі жеткізуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды өз ана тілін сүюге, халқымыздың
ұлағатты, ғибратты сөздерінен үлгі-өнеге алуға, сол арқылы
кішіпейілділік, қайырымдылық, кеңпейілдік қасиеттерінің
қалыптасуына ықпал ету.
Сабақтың әдіс-тәсілі: Сұрақ-жауап, ой қозғау.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, плакаттар, сөзжұмбақтар.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Үлкенге де сіз, кішіге де сіз,
Бар адамды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
- Тұрлаусыз мүшелер.
- 4- жаттығу. 78-бет
Мәтінді оқы. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой.
Мектепте шахматтан жарыс болды. Жарысқа Нұрбол қатысты. Жарыста Нұрбол қарсыластарын жеңіп, жарыстың жүлдесіне иеленді. Сөйтіп, Нұрбол жарыстан сыйлықпен оралды.
ІІІ. Жаңа сабақ:
Кіріспе сөз:


Тұрлаусыз мүшелер
кімді?
қалай?
неше?
қайдан?
қашан?
нешінші?
қанша?
нені?
неге?
қайда?
қандай?
кімге?
кімнің?
ненің?
Тұрлаулы мүшелер
немен?
бастауыш
баяндауыш
кім?
не?
кімдер?
нелер?
не істеді?
қайтті?
не қылды?

ж
Ж
Жалқаудың жауы -жұмыс.

1-жаттығу. Сөздерді оқы. Қайда? сұрағына жауап болатын сөздерді теріп жаз.
Әдемі, ауылда, жүгіріп келеді, кеше, жоғарыда, домбыра, артта, ұзын, мектепте, тау басында.

2-жаттығу. Көп нүктенің орнын тұрлаусыз мүшелермен толықтырып жаз. Сөйлемде қандай өзгерістер болды?
қайың өсіп тұр. Оның бұтақтары бар. жапырақтар сыбдарлайды. құстар ұшып келеді. Олар ұя жасайды. балапандар ұшып шығады.

Сергіту сәті
Жаңбыр жауып басылды
Аспан шайдай ашылды.
Желмен бірге жапырақ
Сыбдыр қағып шашылды.

ШыШШ
Берілген сөздерден сөйлем құрастырып жаз. Сөйлемдегі сөздерді тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерге талда.
Кеше, кино, біз, бар.
Әсет, сыйла, аға, кітап.
Айгүл, жаз, әже, хат.
Машина, келеді, жол, үлкен.

Өзбетімен жұмыс: 3-жаттығу.
Өлеңді оқы. Тұрлаусыз мүшелерді тауып, сұрақ қой.
Құмартамын кітапқа. Өлең-жырды жаттаймын. Қонып тұрған бұтаққа, Торғайларды атпаймын.
М. Бақтыбаев

Сөйлем мүшесі дегеніміз не?
Сөйлем мүшелерін неше топқа бөлінеді?.
Тұрлаулы мүше дегеніміз не?
Тұрлаулы мүшелерді ата.
?
Тұрлаусыз мүшелердің сұрақтарын ата.
Тұрлаусыз мүше дегеніміз не?

Үйге тапсырма: Сөйлем мүшелерін қайталау. 4- жаттығу, 80-бет
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz