Анасын сағынған бала



Бөлім:
4- бөлім Отбасы құндылықтары
Педагогтің аты-жөні:
Джарылкапова Улмекен Исабековна
Күні:
Сыныбы: 5 сынып
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
«Анасын сағынған бала». Сағыныш
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс - әрекеті арқылы образын ашу;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
Сабақ мақсаты
Көркем шығармадағы негізгі кейіпкердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;
Кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстыра салыстырып, бағалайды.
Бағалау критерийі
Көркем шығармадағы негізгі кейіпкердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;
Кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстыра салыстырып, бағалайды.
ОДД
Білу, түсіну және жоғары деңгей
Алдынғы білім
Тынымбай Нұрмағамбетов өмірі, шығармашылығы және «Анасын сағынған бала» әңгімесінің мазмұнын өткен сабақтар негізінде біледі.
Сабақ кезеңі/
Уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
5 мин.
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтып, жіпті лақтырады.
ә) . Топқа бөлу.
Оқушыларға кітап, дәптер, қаламсаптың суреттері бар қиылған қағаздар беріледі. Әр оқушы қиылған қағаздарды алып құрастырылған сурет бойынша 3 топқа бөлінеді.
1 топ: Дәптер
2 топ: Кітап
3 топ: Қаламсап
-Топқа бөлінеді.
-Белсенділік танытады.
-Сұрақтарға жауап береді.
Тоқыма жіп
Оқулық, жұмыс дәптерлері
Кітап, дәптер, қаламның қиылған суреттері бейнеленген қағаз
Сабақтың барысы:

Жаңа сабаққа кіріспе
Мағынаны ашу.
6мин
Асыл анам, сенен қуат алайын,
Алдым сенен алтын таңның арайын.
Сенің ғана жанарыңда тұратын
Мейірімді қайдан ғана табайын?
- Бұл өлең бізге қандай құндылықтарды еске түсіреді?
- Осы өлеңді тыңдай отырып, бүгінгі сабағымызды болжап көріңіздерші?
(Өмірмен байланыстыра отырып, сұрақтар қойып, оқушыларға ойын ашық айтуға мүмкіндік беремін)
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
Сабақтың тақырыбы «Анасын сағынған бала» әңгімесінің «Сағыныш» бөлімі.
М. Беспаев орындаған «Ару ана» әнін оқушылар қосылып айтады;
Оқушылар отбасы - адам үшін ең жақын құндылық екенін, белгілі дәстүрлердің, жағымды өнегелердің мұралар мен салт-дәстүрлердің сақтаушысы. Отбасында бала алғаш рет өмірмен, қоршаған ортамен танысып, мінез-құлық нормаларын игереді. Баланың азамат болып өсуінің негізі екенін түсініп, ана мен баланың арасындағы ерекше сезімді өз ойларымен айтады
Өте құнды пікір
Дұрыс айтасың
https://matinder. kz/song/meyrambek-bespaev/aru-ana
Қб: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Сабақ
тың ортасы
5мин
1-тапсырма «Екі жақты күнделік» әдісі .
Жеке жұмыс. Білу, түсіну
PISA І-ші деңгейіне сәкес
(Нақты сұрақтар; мәтіннен қажетті ақпаратты табу)
ЕББҚО. (Көру қабілеті төмен оқушы бар)
Воронкова бойынша І-ші типологиялық топ
Ол оқушыға үлкен әріптермен жазылған кесте ұсынамын.
Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» ойыны ойнатамын. оқушылар +(дұрыс) , - (бұрыс) белгі қояды.
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды; сұрақтарға жауап береді, жазады
Дескриптор:
-Тақырыпты оқиды, түсінеді, -1 бал
cұрақтарға жауап береді. - 1 бал
Оқушының ынтасын арттыру және оның жетістіктерін атап өту.

Сабақ
тың ортасы
Сұрақтар
Дұрыс - бұрыс
Есмағамбет пен Сержан алғашқыда бірін-бірі танымайды
Есмағамбет атасы балмұздақ алып бермеді
Сержанның анасы қасында жоқ
Сержан қалаға аттанып кетті
Анасы баласын атасына қалдырып кетті
Ең бірінші жақсы көретінім Балмағамбет атам
Есмағанбет қалаға аттанғанда баланың «өңіне бір кірбің, көздеріне де мұң ұялағандай еді. . . »
Балмұздақтың қалғанын ешкімге бермей, өзім жеймін
Сабақ
тың ортасы
10 мин
2-тапсырма. Топтық жұмыс Кейіпкерлердің іс- әрекетін анықтай отырып, образын ашады. «Кейіпкерлер кестесі» 1-ші «Кітап» тобы
Оқушылар кейіпкерлердің іс- әрекетін анықтай отырып, образын ашады. Өз ойларымен бөліседі.
Дескрипторы: -Шығармадағы кейіпкерлер портретін суреттейді; - 1бал - Іс-әрекетін
анықтайды; - 1бал -Кейіпкерлер образын ашады; - 1 бал
Оқыған шығармадан өміріне қажетті тұжырым жасайды; - 1 бал
Оқулық
А4 парағы,
Кейіпкерлер
Іс-әрекеті,
Сыртқы бейнесі
Образы
Сержан
Балмағамбет
Есмағамбет
Апасы

Сабақ
тың ортасы
10 мин
2-ші «Дәптер» тобы
3-ші «Қаламсап» тобы
(Кейбір оқушыларға қажет болған жағдайда қолдау көрсетемін)
(Оқыған шығармадан өміріне қажетті тұжырым жасауға ықпал етемін)
ЕББҚО. Үлкен әріптермен жазылған кесте ұсынамын. (Егер ойлауында кедергісі бар оқушы болатын болса, тапсырмаларды жеңілдетіп, тек кейіпкерлерді атап беруді ұсынамын. )
Оқушылар кейіпкерлердің іс- әрекетін анықтай отырып, образын ашады. Өз ойларымен бөліседі.
Дескрипторы: -Шығармадағы кейіпкерлер портретін суреттейді; - 1бал - Іс-әрекетін
анықтайды; - 1бал -Кейіпкерлер образын ашады; - 1 бал
Оқыған шығармадан өміріне қажетті тұжырым жасайды; - 1 бал
Оқулық
А4 парағы,
Кейіпкерлер
Портреті
Образы
Сержан
Балмағамбет
Есмағамбет
Апасы
Кейіпкерлер
Іс-әрекеті мен портреті
Образы
Сержан
Балмағамбет
Есмағамбет
Апасы

Сабақ
тың ортасы
10 мин
3-тапсырма. Топтық жұмыс
«Төрт сөйлем» әдісі арқылы кейіпкерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды.
1топ - Сыныпта Сержанмен тағдырлас оқушы болса, көзқарасың қалай болар еді?
2топ - Есмағамбет сынды көршің болса ол адамға сый құрметің жайлы ойларың?
3топ - Сержанның анасы сынды туысың болса қарым қатынасың өзерер ма еді?
PISA ІІ-ші деңгейі
(салыстыруға; болжам жасауға құрылған тапсырма)
ЕББҚО. Оқушының ойлау қабілеті ойдағыдай болғандықтан, оқушылармен бірге ортақ тапсырманы орындайды. Өз ойын айтады.
Бірінші сөйлем: «Менің ойымша
»
Екінші сөйлем:«Себебі, мен оны былай түсіндіремін»
Үшінші сөйлем« Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын »
Соңғы сөйлем:«Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім »
(Тапсырма бірдей бірақ қолдау деңгейі әртүрлі, кеңес арқылы)
(Оқушыларды тың ой айтуға, креативті ойлауға шақырамын)
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz