Ойын балаға кәдімгідей бір жұмыс
Тақырыбы Орта мектепте ағылшын тілі сабақтарында қолданылатын ойын технологиясының пайдасы ,
Кіріспе
Негізгі бөлім
І . Теорялық бөлім 10 бет
1.1 Ойын туралы ұғым ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .5
1.2 Ойынның түрлері мен рөлі ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..7
1.3 Ойынның психологиялық және педагогикалық ерекшеліктері ... ... ... ... ... .. ... .11
1.4 Ойын технологиясы ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...13
ІІ Практикалық бөлім
Қосымша
өзектілігі
нәтижелігі
Кімдер қолдана алады
теориялық бөлімі
практикалық бөлімі
Кіріспе
Мақсаты : Ойын технологиясы арқылы дәстүрлі оқытудың кемшіліктерін жою . Күнделікті бір сарынды сабақ өткізуден оқушыларды зерігтіріп алмау . Ойын Технологиясын пайдалану арқылы ағылшын тіліндегі қызықсыз материалдарды ойын арқылы қызықты қылып игерту . Қиыншылықтарды жеңіп , оқушының өзін көрсете алу мүмкіншілігін туғызу .Ойын технологиясын пайдалану арқылы оқушы құзреттілігін дамыту .
Міндеті
Білім беру - аса күрделі әлеуметтік - экономикалық механизм . Оны реформалаудың мәселелеріде сан қырлы . Қазіргі кзде республикамызда қолға алынған білім беру жүйесін реформалау ісі осы саланың экономикалық - ұйымдық , құқықтық , құрылымдық жақтарын түбегейлі өзгертуге бағытталған біртұтас кешенді шаралармен тығыз байланысты . Білім беру і ісіндегі жаңа үрдістің мән-мағнасы , сипаты мен бағыт-бағдарын айқындаушы дәйекті факторлар :
-Қазақстан Республикасының тәуелсіз егеменді мемлекет болу қалыптасуы :
-Экономикалық нарықтық моделін ұсынып , меншіктің түрлі пішімдерін дамыту :
-Ұлттық білім беру ісінің әлемдік білім жүйесіне кіру болып отыр Елбасымыз Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан -2030 Қазақстан халқына арналған Жолдауында Біздің жас мемлекетіміз өсіп , жетіліп , кемелденеді , біздің балаларымыз бен немерелеріміз онымен бірге ержетеді . Олар бабаларының игі дәстүрлерін сақтай отырып қазіргі заманғы нарықтық экономика жағдайының жұмыс істеуге даяр . олар қазақ , орыс, ағылшын тілдерін еркін меңгереді , олар бейбіт , абат , жылдам өркендету үстіндегі , күллі әлемге әйгілі , әрі сыйлы өз елінің патриоттары болады деп көрсетілгеніндей , ертеңгі келер күннің бүгінгіден гөрі нұрлы болуына ықпал етіп , адамзат қоғамын алға апаратын құдретті күш-білім нәрі .
Еіміздің егеменді ел болалы бері келеліде ауқымды өзгерістер жүруде . Саяси , экономикалық , қаржылық т.б. салалардағы секілді білім беру саласы да мұндай өзгерістерден тыс қалған жоқ . Себебі мемлекетті нығайту , көркейту үшін өмірге жаңаша көз қарастағы білімді, жан-жақты дамыған ұрпақ тәрбиелеу қажеттігі туындадаы . Сондықтан қандай халықтың даму стратегиясын алып мқараса , онда өскелең жас ұрпақты елін сүйетін отаншыл, саналы , тәрбиелі етіп шығару -оның басты бағдарларының бірі . Қазіргі жас ертеңгі халық тағдырын шешетін азамат . Осыдан білім беру мекмелерінің алдында күрделі міндет тұр . Ол оқушыны саналы ойлайтын ертеңгі күні қоғамда өз орнын табатын жеке тұлғаны тәрбиелеп шығару.
Қазіргі кезеңде саласының алдына қойылған талаптар - оқушыларға білімді тереңдетіп беру . Мұны кейінгі жылдары шыққан оқулықтарда көруімзге болады . Мұндай жағдайда оқушының алдында үлкен мәселе : оқушыны қалайша шаршатпай , енжарлыққа салдырмай терең білім беруге болады . Осы тұрғыдан алып қарағанда оқыту үрдісінде ойын әдісін қолдану - бұл проблеманы шешудің бірден-бір жолы .
Ойын - күрделі философиялық, педагогикалық ұғым . Философия адам мәселесін зертегендіктен , бұл жерде адамның санасы мен ойын арасындағы қарым-қатнас жайы тыс қалмайды . Мысалы , сонау ерте заманға грек ойшылдарынан бастау алатын ойын теориясы қазірге дейін өрбу , даму үстінде .
Біздің эрамызға дейінгі IV ғасырда өмір сүрген грек философы Гепокрит ойынды мәңгілікке теңеген . Оның пікірінше ойын Мәңгілік - шахмат ойнап отырған бала . Платон ойын теориясын қалыптастырушы ретінде назарға алынады , оның пікірінше , ойын әрі жоғары ақыл , рахаттану , қызық және теңдесі жоқ жоғары құбылыс .
Осының нәтижесінде қазіргі кезеңде ойынды философиялық тұрғыдан ұғындыруда мынадай теориялар қалыптасқан :
1.Ойын дегеніміз ұшқын , білімге құштарлық пен еліктеудің маздап жанған оты . Ойынсыз , қиялсыз ,іскерліксіз толық мәніндегі ақыл - ой тәрбиесі болмайды .В.М.Сухомлинский .
2. Ойын - артық күштен арылу жолы Ф.Шиллер., Г.Спенсер .
3.Ойын балаларды ересек өмірге даындайды К.Гросс, К.Блююллер.
4.Ойын - мәңгілікке ұштасатын құбылыс Платон. Демокрит .
Педагог ғалымдар ойынның оқыту процесіне оң әсерін тигізетініне келісе отырып , мынадай пікір айтады .
А.С. Гуревич , А.В. Килиниюктер ойынды оқытудың активті түрі деп қарастырса , Н.Н.Скатова , Р.И.Половникова , В.К.Романт оқытудың ойын әдісі дейді . Тағы бір ғалымдар оқытудың ойын элементтері деп қарастырамыз . Біз ойынды әдіс секілді ойын кезінде оқушымен оқытушының арасындғы байланыс туындап оқыту процесінде тактиканы емес , стратегияны анықтайды . Біз ойынды іштей жөндей отырып оның мынадай элементтерін өзара тығыз байланыста болатынын атап көрсеткіміз келеді .
1.1 Ойын туралы ұғым
Қазаіргі әлеуметтік жағдай жеткіншек ұрпақ тәрбиесіне қатысты мәселелерді ағарту саласында бірінші орынға шығарды . Әсіресе , баланың әлеуметтік бейімделуі , ересектермен өз қатарластарымен қарым-қатнасты тиімді жасауы педагогикалық-психологиялық теория мен практика үшін аса мәнді . Балалардың жас ерекшеліктеріне қатысты психологиялық дамуы , осыған қатысты оқыту тәрбиелеу жолдары , мінез-құлық , жүріс-тұрыс қалыпты болмағанда жүргізілетін корекциялық жұмыстар , зерттеу әдіс-тәсілдерін негіздеген құнды еңбектер баршылық .
Ойын сонау ата-бабалар заманынан бері мазмұн жағынан толысып дамып . дәстүрлі жалғасып келеді . Ойын еш уақытта дамудың бір сатысына жеткенде тоқтап қалмайды , жетіле түседі . Ойын теориясы мен проктикасын отандық және шетелдік педагогтар , психологтар , социологтар зерттеуде . Мысалы: Иоган Хейзингтің Ойыншы адам , Д.Б Элькониннің Ойын психологиясы , Эрик берннің адамдар ойнайтын ойындар атты еңбектері жазылды . Ойын теориясын зерттеуші Ресей ғалымдары : А.В. Вербицкий , Т.В. Кудрявцев , И.П Пидкасистый . Қазақстандық ғалымдар : Н.К. Ахметов , Ж.С. Хайдаров т.б. Сонымен қатар , ойын проблемасымен шұғылданған көрнекті ғалымдар : Р.М. Жуковская , Д.В. Менджерицкая , Т.А.Марков , Н.Я. Михайленка т.б.
Ойын-Баланың жеке басын дамытуда қоғамдық мәі бар іс-әрекеттің мақсат
Бағдарлы , қажеттілікті қанағаттандыруға негізделген белсенділік формасы деп бір жағымен екіншеден-баланың танымдық , шығармашлық жеке бас қасиеттерін , ақыл-ой сапаларын жетілдіретін тәрбие және оқыту құралы ретінде түсіндіріледі. Балалық шақ ойыннан бөлінбейді . Мәдениетті балалық шақтың мәні көп болған сайын , соғұрлым ойын да қоғам үшін маңызды болады , Балалықты танудың оған әсер етудің және балалық шаққа енудің бірден бір әдісі ол-ойын . Балалар үшін өз тәжірбиелерімен сезімдерін шығару табиғи динамикалық және денсаулық жақсартушы іс-әрекет . Ойын әсірі психикалық іс-әрекеттің басқа формаларын дамыту үшін де үлкен иаңызы бар . Мәселен , қиял тек ойын жағдайларында және соның әсерімен ғана дами бастайды . Бала ойынында да қоғамдық , ұжымдық сипат болады .
Жеке бастың даму және қалыптасу процесін тануды дұрыс шешу психикалық процестердің заңдылықтарымен оның ерекшеліктерін білумен байланысты . Бұл салада ғалым педагогтар , психологтар Ж.Аймауытов ,Л.С. Выготский төменгі сынып оқушыларының даму процесін сензетивтік кезеңге тән екнін және олардың үлкен сезімталдығы мен әсерленгіштігі анықталған . Мектепке бар ынтасымен келген . жасар бала , тәрбиелік ықпалға оп-оңай беріледі . Оның жақсы оқушы , жақсы мінез құлықты бала атанғысы келеді . Балалар бұл жаста барынша көпшілік мұғалімдермен тез тіл тапқыш , өзінің жаңа ұжымда , балалар арасынжа ерін сезінгіш , мұғалімнің талаптарын , мектеп ережелерін орындауға қызығады .
Выгодский теориясы юойынша баланың әсерленушілігі ішкі және сыртқы әр түрлі жағдайлардың ықпалының жиынтығы деп есептейді . Осыдан барып оның психикалық дамуын анықтайтын , басқаша да күштерді күрделендіріп жаңа жаңа түсініктерді құрастыруға жол ашады . Орта мен бала арасындағы қатынас құбылысын оның күрделілігін түсіндіргенде Л.С . Выготский төменгі класс қабылдауымен байланыстырады . Бұдан өмірдің ішкі рухани өмірін , әсіресе адамгершілік ойлауын , сезімін , санасын, іс - әрекетін зерттеуде осы кезеңдегі сензетивтік ерекшеліктерін ескеру мұғалімнің маңызды міндеттерінің бірі болып табылады .
М.Жұмабаев өзінің Педагогика атты оқулығында бала дамуының психологиялық заңдылықтарын жан-жақты талдап көрсеткен . Мәселен , жан тәрбиесі , ес, қиял, ойлау тіл т.б. психикалық процестерге талдау жасаған және бұл психикалық процестерде төменгі класс оқушыларының ерекшеліктерін көрсеткен.
Әсер күшті болса , есте ұзақ сақталады . Мысалы , ұатты дауыл , сұрапыл боран сықылды күшті көріністер тез ұмытылмайды . Бір сабақтан бала күшті әсер алуы үшін баланың сол сабаққа құмар болуы шарт . Баланы құмар қылу үшін мұғалім өзі құмар болуы қажет . Мұғалім сабақ бергенде өзі есінен түсіп , ыңылдап тұрса , шәкіртте құмарлық болама ? -деген .
М.Жұмабаев айқындаған заңдылықта оқу тәрбие процесінде мұғалімде ата-ана да керек .
Қ.Жарықбаев көптеген еңбектерінде және арнайы ғылыми зерттеулерінде балаларға тән психикалық(сензетивтік жасына байланысты ) ерекшеліктері тереңдетіліп қарастврвлған . Мысалы , мінез, түйсік,қабілет, қабылдау, ес, ойлау ,қиял ,эмоция мен сезім ,ерік ,зейін,әрекет, дағды әдептері т,б,
Төменгі кластағы балалар негізінде ойын жасындағы балалар . Бала мектепке келген кезде де ойнауын тоқтатпайды . Енді оқу оның негізгі қызметі болсада , ол әлі де бұрынғысындай ойнағысы келіп тұрады . Осының нәтижесінде ойын оның өмірінде бірінші орыннан екінші дәрежедегі әрекетке ысырылады .
Бала табиғатынан қимыл-қозғалысқа құмар жан . Ол үнемі секіруді , қорғауды жүгіруді қалайды . Осыған орай біздің халықта : баламен ойнама шаршайсың , бала - шапсаң , бала - ұрыншақ , ойнай білмеген , ойлай білмейді - деп тегін айтылмаған .
Бала ойыны алуан түрлі . Ойын арқылы адамгершілік қасиеттерді бойына біртіндеп тәрбиелейді және психикалық қабілеттері дамиды . Бала достықта бірін - бірі түсініп , қимыл-әрекет жасауға , тапқырлыққа , шыдамдылыққа , ептілікке және қимылдауға , ойлауға, табандылыққа дағдыланады .
М.Жұмабаев халақтық педагогика негізінде ойына мынадай мән берген : баланың қиялы әсіресе ойында жарыққа шығады . Ойын балаға кәдімгідей бір жұмыс . Ойнағанда бала жанындағыны әсерлене пайдаланады .
7-10 жас арасы анатомиялық , физиологиялық жағынан қауырт қимыл әрекеті , қозғалысты жылдамдықты талап ететін кезең болғандықтан бала организмі үшін ойын қажет деп есептейміз . Сондықтан бұл жастағы бала қанша ойнаса да шаршамайды . Психологтардың анықтауы бойынша балалардың ойыны , олардың өмірге бейімделуі .
Қарапайым мысалдарды шығаруда икемділіктерін байқау .
-Егер 2-ге 1-ді қоссақ қанша болады ?
Тағы сол сияқты .
-2-ден 1-ді азайт . Сұрақтар берілді
Сөйтіп ойын әрекетінде бала саналы мақсат көздей алатын психикалық процестердің ырықтылығы қалыптасады . Ойын жағдайында балалар жай есте сақтау жағдайынан гөрі әр нәрсеге жақсы зейін қояды . Көбірек есінде сақтайды . Бала ойын үстінде саналы мақсатты зейін тоқтату , еске сақтау , еске түсіру шұғыл және оңай жүзеге асырады . Ойын шарттарының өзі зейін баладан ойыншық заттарға , айналатын көріністер мен сюжетке зейін тоқтатуды талап етеді . Егер бала алдағы ойын жағдайының талабына зейін қойғысы келмесе , ойын шарттарын есте ұстамаса , оны құрдастары ойыннан шеттеді .
Құрбыларымен қарым-қатынас жасау қажеттілігі баланы мақсатты түрде зейін қойып , есте сақтауға мәжбүр етеді . Мақсаткерлік , ерік күшін бағындыра білу жеке басты дамытуға қажетті қасиет . Ойын мақсатсыз бос ермек емес , көп уақытқа созылатын , баланы қалжырататын жаттығулар , тіптен секкіру , бұғалық тастау , допты секірту сияқты ойын түрлерін меңгеру өзінің оң нәтижесін береді , Балалар ойнап жүріп , белгілі ережелерге сүйеніп , әлгіндей заттар арқылы іс-әрекетті игеру міндетін орындайды .
1.2 Ойынның түрлері мен рөлі .
Балалық шақ - бала бойына адамгершіліктің негізін қалайтын кез . Сондықтан да бала бойына жас кезінен бастап ізгілік , мейрімділік , инабаттылық сезімдерін қалыптастыру ата-аналар мен ұстаздардың міндеті . Балалардың жан-жақты дамуы үшін ойынның рөлі ерекше .
Бірінші сынып шәкірттеріне тиянақты білім беру мұғалімнің кәсіп жолындағы ізденісі мен шеберлігін қажет етеді ,. Мұның өзі көп жағынан олардың әлі ойын баласы екендігімен байланысты . Сондықтан сабақ оларға тартымды болуы үшін тақырыпқа сәйкес ойындар таңдап алып , сабақ барысында ұтымды пайдалану керек . Сонда ғана барлық баланы сабаққа ынталы қатыстыруға болады . Жалпы бастауыш сынып оқушыларының ойнайтын ойын түрлеріне тоқталатын болсақ , олар;
1. Дидактикалық ойындар .
2. Сөздік - дидактикалық ойындар .
3. Рөлдік сюжеттік ойындар .
4. Драмалық ойындар .
5. Творчествалық ойындар .
6. Әдеби - музыкалық ойындар .
Осылардың ішінде дидактикалық маңызы зор . Әрбір мұғлім сабақ процесінде қандай дидактикалық ойындардың маңызы зор . Әрбір мұғалім сабақ процесінде қандай дидактикалық ойын қолданатынын күні бұрын сабақ мазмұны мақсатына сай лайықтап алғаны жөн . Өйткені мектепке келген балалар үшін қызықты әрекет бола отырып , оларды тәрбиелеу мен дамытудың аса иаңызды құралы болып табылады . Бірақ ол ұйымдастырылған педагогикалық процеске енгізілгенде ғана сондай құралға айналады . Ойынның дамуы мен орнығуы оны нақ осылай тәрбиелеу құралы ретінде пайдалануға көп байланысты .
Бірінші сынып балаларын оқытып тәрбиелеуде балалар игеруге тиісті бағдарламалық мазмұнды сұрыптап , жоспарлайды . Оның дидактикалық және ойын міндеттерін қимыл мен ережелерін ойланған нәтижесін дәл белгілейді . Ол ойынның өзіндік ерекшелігі мен өз әрекетін сипатын бұзбастан , оның өзіндік бүкіл барысын жобалағандай болады .
Ойынды педагогикалық процеске еңгізе отырып , тәрбиеші балаларды ойнауға , А.С.Макаренконың сөзімен айтқанда Жақсы ойын жасауға үйретеді .
Мұндай ойынға мынадай сала тән : мазмұнның тәрбиелік-танымдық құндылығы ,
Бейнеленетін түсініктердің толықтығы мен дұрыстығы , ойы , іс-әрекеттерінің орындылығы , белсенділігі , ұйымшылдығы және творчествалық ипаты , жеке балалардың және барлық ойнаушылардың мүдделерін ескере отырып , ойында ережелерге бағыну және соларды басшылыққа ала білуі ойыншықтар мен ойын материалдарын мақсаткерлікпен пайдалану , балалрдың қарым - қатынастарының игі тілектестігі және көңіл күйлерінің шаттығы .
Ойынды басқара жүріп , оқытушы баланың жеке басының ерекшелігіне , оның сапасына , сезіміне , ерік - жігеріне , мінез-құлқына ықпал жасайды . Ойынды ақыл - ой адамгершілік , эстетикалық және дене тәрбиесінің мақсаттары үшін пайдаланылады . Ойын процесінде балалардың білімі мен ұғымы айқындалып , тереңдей түседі . Ойында қайсы бір рөлді орындау үшін бала өзінің түсінігін ойын әрекетіне көшіруі тиіс . Кейде адамдардың еңбегі туралы нақты іс-әрекеттер , өзара қарым-қатынастар туралы білімдер мен түсініктер жетімсіз болып шығады да соларды толықтыру қажеттігі балалардың сұрақтарынан көрінеді . Ұстаз сол сұрақтарға жауап қайтарады да , олардың ойын кезіндегі әңгімелеріне құлақ түреді , ойнаушылардың өзара түсінуіне , келісуіне көмектеседі ,
Демек ойын балалардың соған дейінгі білімдері мен түсініктерін баянды етіп қана қоймайды , сонымен бірге белсенді таным іс-әрекетінің өзінше бір формасы болып табылады , соның барысында олар оқытушының басшылығымен жаңа білім меңгереді .
Ойын процесінде балалардың өздері ойнаушылардың мінез-құлқы мен өзара қарым - қатынасын анықтайтын және реттейтін ереже белгілейді . Ереже ойынға ұйымшылдық , Тұрақтылық сипат береді , оның мазмұның баянды етеді және қарым-қатнаспен өзара қарым - қатнастардың одан әрі дамуын күрделене түсуін анықтайды . Сонымен бірге ойын ережесі жасқаншақ , ұялшақ балардың ойынға белсендірек қатысуына көмектеседі .
Ойын бала үшін - нағыз өмір . Егер ұстаз ойынды ақылмен ұйымдастырса , ол балаларға ықпал жасауға мүмкіндік алады .
Балаларды оқытып , тәрбиелеуде әр тарапты ойын элементтерін қолдану тиімді әдістердің бірі болып саналады . Бұған оқыту кезеңінде ерекше мән берілуге тиіс . Ойын баласы деп есептелетін бұл жастағы шәкірттердің оқу білімге қызығуын өзіндік еңбектің қарапайым түрін үйренуі айналадағы қоғам өмірді танып , білу ойын арқылы іске асады .
Ол өмірде алған әсерін ойында бұлжытпай бейнелейді . Баланың ойы көрнекілікке , образдылыққа негізделетіндіктен , сабақ мазмұнына орай ойын әдісін орнымен қолданудың маңызы зор .
Ойын оқушының ой-өрісін , қиял сезімін дамытып , сөйлеу тілінің жетілуін , еркін пікір алысу , диалог, монолог , түрінде өзара сөйлесу машықтарын қалыптастырады , Дұрыс ұйымдастырылған ойын негізінде баланың қоғамдық , әлеуметтік сезімі оянады , Ұжымдық еңбек ету процесіне үйреніп , бірлесе қызмет атқару нәтижесінде олардың жолдастық , достық , ынтымақтары нығаяды .
Оқытуда қолданылатын ойын әдістері - ойынның нақ өзі емес , ойын түріндегі әдіс . Ол логикалық , дербес орындалатын жаттығу жұмыстарына балалардың зейінін аударып қызықтыру , сабаққа белсенділігін арттыру , алған білімін тиянақтау , кеңейту , кейде сабақты түсіндіру мақсатында қолданылады .
Ойын әдістерін қолдана өткізілген сабақтар , жаттығу жұмыстары баланың сөзге белсенділігін арттырып , олардың ойлау , қабылдау әрекеттерін кеңейту , білім сапасын терңдете тиянақтай түсуге жәрдемдеседі . Ойынның танымдық сипаты жөнінде М.Горький Бала ойынды сүйеді . Ойнағанда не болса ,соның бәрімен де ойнайды , ол өзінің айналасындағы дүниені ойын және ойынның үстінде тез таниды . Бала сөзбенде ойнайды , осы өзбен ойнағанда өз ана тілінің нәзік жерлерін үйренеді , тілдің музыкасын ұғады , дегені мәлім .
Ана тілі сабағында оқушылардың сөйлеу тілін дамыту ісінде сабақта , сабақтан тыс уақытта қолданылатын дидактикалық , сөздік , творчестволық , сюжеттік , рөлді ойындардың маңызын ерекше атап көрсетуге болады .
Оқушының матиматикалық тілде дұрыс сөйлеп үйренуге бағыт беретін ойындардың бір түрі - сөздік ойындар . Сөздік ойындар әр сабақта жүйелі жүргізілуі тиіс . Сол арқылы балалар тапқырлыққа , шапшаңдылыққа , ауызша және есептеуге дағдыланады . Математика сабағында есептеуге үйрету , математикалық диктантпен жұмыс , сұрақ-жауап әдістерін қолдану қажет . Өтілетін тақырып бойынша әр түрлі ойын түрлерін жүргізуден басқа анаграмма , ребустар , сөзжұмбақтар , өлең есептер қолдану , түрлі дидактикалық материалдарды пайдалану оқушылардың сабаққа қызығушылығын артырады . Сол сияқты қимылды ойындардың да тиімділігі бар . Қимылды ойындар да бала ағзасын жетілдіріп ақыл-ойының дамуына үлкен әсер етеді . Көңіл-күйі артып , жүйелері жақсарады .
Басты мәселе , мұғалім сабақта ойын жүргізбес бұрын , оның міндеті мен мақсатын , жүргізу тәртібін балаларға айтып , дайындауы тиіс . Ойын,ға қажетті құралдарды , күні бұрын дайындау қажет . Сондықтанда бірінші сыныпта оқитын сабақ көбінесе ойын ретінде өтіледі . ойын да , оқу мен еңбек сияқты , қалыптасады бұл жастағы балалар айналадан көрген түйгенін бағдарлап байқағанын , естігенін - білгенін ойынмен бейнелейтін ін байқау қиын емес . ойын арқылы қоршаған дүниені бейнелей отырып , олардың өмірге көзқарасы қалыптасады , іскерлік іс әрекеті дамиды , өзіне ойын кезінде сенімі артып , күш-жігерін білдіруге жол табады . Үлкендердің іс әрекетіне еркін араласып , қарым-қарым қатнасқа түседі ,
Бұл жөнінде көрнекті психолог , профессор А.В. Запорожец: біз дидактикалық ойын жекелеген білімдермен бейімділіктерді игерудің формасы болып қана қоймай , сонымен бірге баланың жалпы дамуына көмектесетін , оның қабілетін қалыптастыруға қызмет ететін болуына жетуіміз қажет - десе , Н.К. Крупская балалар үшін ойын - оқу , олар үшін ойын - еңбек , олар үшін ойын - тәрбиенің елеулі формасы - дейді , ата-аналарына арналған лекцияларында А.С:Макаренко ойын мен бала еңбегінің арасында заңды байланыс болатынын ал айналадағы дүниеден алған әсерін ойында бейнелеу арқылы нақты еңбек әрекетіне үйренетінін айтады . Сондықтан А.С. Макаренко: Бала ойында 0андай болса , ол өскен кезде де, жұмыста көп жағынан сондай болады - деп тұжрымдайды .
Дидактикалық ойындардың түрлерінде шек жоқ . Қазіргі кездегі сабақ материалдарының мазмұнына сәйкес мұғалім белгілі бір ойын бойынша әрқилы ойын ойлап табуына болады .
Тікелей дидактикалық міндетті шеше алмайтынын , бірақ балалардың бойында ықылас , есте сақтау , байқағыштық , назар аударғыштық сияқты басқа да белгілі бір психикалық процесті дамытуға бағытталған ойынның түрлерін педагог ұмыт қалдырмауға тиіс . Балалар үшін творчестволық және қимылды ойындармен қатар дидиактикалық ойындардың әсері мол . Дидактикалық математикалық ойындарды қолдану сабақтың әсерлігін арттырып , оқушылардың осы пәнге деген ынтасын дамытады ,. Бұл ойындар жаңа сабақ процесінде өткенді қайталау , білімді тиянақтау кезінде қажетті сабақ мазмұнына орай пайдаланылады .
Бірінші сыныпқа арналған дидактикалық ойындар мен ойыншықтар тапшылығынын орнын қалай толтыруға болады ? Шамасы , бізге бірінші кезекте балабақшалардың тәжірбиесін пайдалану керек болар . Бала - бақшаларда мектепке дейінгі тәрбие жағдайларына арналып көп мөлшерде алуан түрлі дидактикалық ойындар мен ойыншықтар жасап , олаларды балалармен жүргізген жұмыстарында ойдағыдай қолдануда . Ондай практика , әрине мақтауға тұрады және жинақтауды талап етеді . Алайда мұның бәрі кіші жастағы мектеп оқушыларына арналған дидактикалық ойындардың жүйесін жай алмайды . ... жалғасы
Кіріспе
Негізгі бөлім
І . Теорялық бөлім 10 бет
1.1 Ойын туралы ұғым ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .5
1.2 Ойынның түрлері мен рөлі ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..7
1.3 Ойынның психологиялық және педагогикалық ерекшеліктері ... ... ... ... ... .. ... .11
1.4 Ойын технологиясы ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...13
ІІ Практикалық бөлім
Қосымша
өзектілігі
нәтижелігі
Кімдер қолдана алады
теориялық бөлімі
практикалық бөлімі
Кіріспе
Мақсаты : Ойын технологиясы арқылы дәстүрлі оқытудың кемшіліктерін жою . Күнделікті бір сарынды сабақ өткізуден оқушыларды зерігтіріп алмау . Ойын Технологиясын пайдалану арқылы ағылшын тіліндегі қызықсыз материалдарды ойын арқылы қызықты қылып игерту . Қиыншылықтарды жеңіп , оқушының өзін көрсете алу мүмкіншілігін туғызу .Ойын технологиясын пайдалану арқылы оқушы құзреттілігін дамыту .
Міндеті
Білім беру - аса күрделі әлеуметтік - экономикалық механизм . Оны реформалаудың мәселелеріде сан қырлы . Қазіргі кзде республикамызда қолға алынған білім беру жүйесін реформалау ісі осы саланың экономикалық - ұйымдық , құқықтық , құрылымдық жақтарын түбегейлі өзгертуге бағытталған біртұтас кешенді шаралармен тығыз байланысты . Білім беру і ісіндегі жаңа үрдістің мән-мағнасы , сипаты мен бағыт-бағдарын айқындаушы дәйекті факторлар :
-Қазақстан Республикасының тәуелсіз егеменді мемлекет болу қалыптасуы :
-Экономикалық нарықтық моделін ұсынып , меншіктің түрлі пішімдерін дамыту :
-Ұлттық білім беру ісінің әлемдік білім жүйесіне кіру болып отыр Елбасымыз Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан -2030 Қазақстан халқына арналған Жолдауында Біздің жас мемлекетіміз өсіп , жетіліп , кемелденеді , біздің балаларымыз бен немерелеріміз онымен бірге ержетеді . Олар бабаларының игі дәстүрлерін сақтай отырып қазіргі заманғы нарықтық экономика жағдайының жұмыс істеуге даяр . олар қазақ , орыс, ағылшын тілдерін еркін меңгереді , олар бейбіт , абат , жылдам өркендету үстіндегі , күллі әлемге әйгілі , әрі сыйлы өз елінің патриоттары болады деп көрсетілгеніндей , ертеңгі келер күннің бүгінгіден гөрі нұрлы болуына ықпал етіп , адамзат қоғамын алға апаратын құдретті күш-білім нәрі .
Еіміздің егеменді ел болалы бері келеліде ауқымды өзгерістер жүруде . Саяси , экономикалық , қаржылық т.б. салалардағы секілді білім беру саласы да мұндай өзгерістерден тыс қалған жоқ . Себебі мемлекетті нығайту , көркейту үшін өмірге жаңаша көз қарастағы білімді, жан-жақты дамыған ұрпақ тәрбиелеу қажеттігі туындадаы . Сондықтан қандай халықтың даму стратегиясын алып мқараса , онда өскелең жас ұрпақты елін сүйетін отаншыл, саналы , тәрбиелі етіп шығару -оның басты бағдарларының бірі . Қазіргі жас ертеңгі халық тағдырын шешетін азамат . Осыдан білім беру мекмелерінің алдында күрделі міндет тұр . Ол оқушыны саналы ойлайтын ертеңгі күні қоғамда өз орнын табатын жеке тұлғаны тәрбиелеп шығару.
Қазіргі кезеңде саласының алдына қойылған талаптар - оқушыларға білімді тереңдетіп беру . Мұны кейінгі жылдары шыққан оқулықтарда көруімзге болады . Мұндай жағдайда оқушының алдында үлкен мәселе : оқушыны қалайша шаршатпай , енжарлыққа салдырмай терең білім беруге болады . Осы тұрғыдан алып қарағанда оқыту үрдісінде ойын әдісін қолдану - бұл проблеманы шешудің бірден-бір жолы .
Ойын - күрделі философиялық, педагогикалық ұғым . Философия адам мәселесін зертегендіктен , бұл жерде адамның санасы мен ойын арасындағы қарым-қатнас жайы тыс қалмайды . Мысалы , сонау ерте заманға грек ойшылдарынан бастау алатын ойын теориясы қазірге дейін өрбу , даму үстінде .
Біздің эрамызға дейінгі IV ғасырда өмір сүрген грек философы Гепокрит ойынды мәңгілікке теңеген . Оның пікірінше ойын Мәңгілік - шахмат ойнап отырған бала . Платон ойын теориясын қалыптастырушы ретінде назарға алынады , оның пікірінше , ойын әрі жоғары ақыл , рахаттану , қызық және теңдесі жоқ жоғары құбылыс .
Осының нәтижесінде қазіргі кезеңде ойынды философиялық тұрғыдан ұғындыруда мынадай теориялар қалыптасқан :
1.Ойын дегеніміз ұшқын , білімге құштарлық пен еліктеудің маздап жанған оты . Ойынсыз , қиялсыз ,іскерліксіз толық мәніндегі ақыл - ой тәрбиесі болмайды .В.М.Сухомлинский .
2. Ойын - артық күштен арылу жолы Ф.Шиллер., Г.Спенсер .
3.Ойын балаларды ересек өмірге даындайды К.Гросс, К.Блююллер.
4.Ойын - мәңгілікке ұштасатын құбылыс Платон. Демокрит .
Педагог ғалымдар ойынның оқыту процесіне оң әсерін тигізетініне келісе отырып , мынадай пікір айтады .
А.С. Гуревич , А.В. Килиниюктер ойынды оқытудың активті түрі деп қарастырса , Н.Н.Скатова , Р.И.Половникова , В.К.Романт оқытудың ойын әдісі дейді . Тағы бір ғалымдар оқытудың ойын элементтері деп қарастырамыз . Біз ойынды әдіс секілді ойын кезінде оқушымен оқытушының арасындғы байланыс туындап оқыту процесінде тактиканы емес , стратегияны анықтайды . Біз ойынды іштей жөндей отырып оның мынадай элементтерін өзара тығыз байланыста болатынын атап көрсеткіміз келеді .
1.1 Ойын туралы ұғым
Қазаіргі әлеуметтік жағдай жеткіншек ұрпақ тәрбиесіне қатысты мәселелерді ағарту саласында бірінші орынға шығарды . Әсіресе , баланың әлеуметтік бейімделуі , ересектермен өз қатарластарымен қарым-қатнасты тиімді жасауы педагогикалық-психологиялық теория мен практика үшін аса мәнді . Балалардың жас ерекшеліктеріне қатысты психологиялық дамуы , осыған қатысты оқыту тәрбиелеу жолдары , мінез-құлық , жүріс-тұрыс қалыпты болмағанда жүргізілетін корекциялық жұмыстар , зерттеу әдіс-тәсілдерін негіздеген құнды еңбектер баршылық .
Ойын сонау ата-бабалар заманынан бері мазмұн жағынан толысып дамып . дәстүрлі жалғасып келеді . Ойын еш уақытта дамудың бір сатысына жеткенде тоқтап қалмайды , жетіле түседі . Ойын теориясы мен проктикасын отандық және шетелдік педагогтар , психологтар , социологтар зерттеуде . Мысалы: Иоган Хейзингтің Ойыншы адам , Д.Б Элькониннің Ойын психологиясы , Эрик берннің адамдар ойнайтын ойындар атты еңбектері жазылды . Ойын теориясын зерттеуші Ресей ғалымдары : А.В. Вербицкий , Т.В. Кудрявцев , И.П Пидкасистый . Қазақстандық ғалымдар : Н.К. Ахметов , Ж.С. Хайдаров т.б. Сонымен қатар , ойын проблемасымен шұғылданған көрнекті ғалымдар : Р.М. Жуковская , Д.В. Менджерицкая , Т.А.Марков , Н.Я. Михайленка т.б.
Ойын-Баланың жеке басын дамытуда қоғамдық мәі бар іс-әрекеттің мақсат
Бағдарлы , қажеттілікті қанағаттандыруға негізделген белсенділік формасы деп бір жағымен екіншеден-баланың танымдық , шығармашлық жеке бас қасиеттерін , ақыл-ой сапаларын жетілдіретін тәрбие және оқыту құралы ретінде түсіндіріледі. Балалық шақ ойыннан бөлінбейді . Мәдениетті балалық шақтың мәні көп болған сайын , соғұрлым ойын да қоғам үшін маңызды болады , Балалықты танудың оған әсер етудің және балалық шаққа енудің бірден бір әдісі ол-ойын . Балалар үшін өз тәжірбиелерімен сезімдерін шығару табиғи динамикалық және денсаулық жақсартушы іс-әрекет . Ойын әсірі психикалық іс-әрекеттің басқа формаларын дамыту үшін де үлкен иаңызы бар . Мәселен , қиял тек ойын жағдайларында және соның әсерімен ғана дами бастайды . Бала ойынында да қоғамдық , ұжымдық сипат болады .
Жеке бастың даму және қалыптасу процесін тануды дұрыс шешу психикалық процестердің заңдылықтарымен оның ерекшеліктерін білумен байланысты . Бұл салада ғалым педагогтар , психологтар Ж.Аймауытов ,Л.С. Выготский төменгі сынып оқушыларының даму процесін сензетивтік кезеңге тән екнін және олардың үлкен сезімталдығы мен әсерленгіштігі анықталған . Мектепке бар ынтасымен келген . жасар бала , тәрбиелік ықпалға оп-оңай беріледі . Оның жақсы оқушы , жақсы мінез құлықты бала атанғысы келеді . Балалар бұл жаста барынша көпшілік мұғалімдермен тез тіл тапқыш , өзінің жаңа ұжымда , балалар арасынжа ерін сезінгіш , мұғалімнің талаптарын , мектеп ережелерін орындауға қызығады .
Выгодский теориясы юойынша баланың әсерленушілігі ішкі және сыртқы әр түрлі жағдайлардың ықпалының жиынтығы деп есептейді . Осыдан барып оның психикалық дамуын анықтайтын , басқаша да күштерді күрделендіріп жаңа жаңа түсініктерді құрастыруға жол ашады . Орта мен бала арасындағы қатынас құбылысын оның күрделілігін түсіндіргенде Л.С . Выготский төменгі класс қабылдауымен байланыстырады . Бұдан өмірдің ішкі рухани өмірін , әсіресе адамгершілік ойлауын , сезімін , санасын, іс - әрекетін зерттеуде осы кезеңдегі сензетивтік ерекшеліктерін ескеру мұғалімнің маңызды міндеттерінің бірі болып табылады .
М.Жұмабаев өзінің Педагогика атты оқулығында бала дамуының психологиялық заңдылықтарын жан-жақты талдап көрсеткен . Мәселен , жан тәрбиесі , ес, қиял, ойлау тіл т.б. психикалық процестерге талдау жасаған және бұл психикалық процестерде төменгі класс оқушыларының ерекшеліктерін көрсеткен.
Әсер күшті болса , есте ұзақ сақталады . Мысалы , ұатты дауыл , сұрапыл боран сықылды күшті көріністер тез ұмытылмайды . Бір сабақтан бала күшті әсер алуы үшін баланың сол сабаққа құмар болуы шарт . Баланы құмар қылу үшін мұғалім өзі құмар болуы қажет . Мұғалім сабақ бергенде өзі есінен түсіп , ыңылдап тұрса , шәкіртте құмарлық болама ? -деген .
М.Жұмабаев айқындаған заңдылықта оқу тәрбие процесінде мұғалімде ата-ана да керек .
Қ.Жарықбаев көптеген еңбектерінде және арнайы ғылыми зерттеулерінде балаларға тән психикалық(сензетивтік жасына байланысты ) ерекшеліктері тереңдетіліп қарастврвлған . Мысалы , мінез, түйсік,қабілет, қабылдау, ес, ойлау ,қиял ,эмоция мен сезім ,ерік ,зейін,әрекет, дағды әдептері т,б,
Төменгі кластағы балалар негізінде ойын жасындағы балалар . Бала мектепке келген кезде де ойнауын тоқтатпайды . Енді оқу оның негізгі қызметі болсада , ол әлі де бұрынғысындай ойнағысы келіп тұрады . Осының нәтижесінде ойын оның өмірінде бірінші орыннан екінші дәрежедегі әрекетке ысырылады .
Бала табиғатынан қимыл-қозғалысқа құмар жан . Ол үнемі секіруді , қорғауды жүгіруді қалайды . Осыған орай біздің халықта : баламен ойнама шаршайсың , бала - шапсаң , бала - ұрыншақ , ойнай білмеген , ойлай білмейді - деп тегін айтылмаған .
Бала ойыны алуан түрлі . Ойын арқылы адамгершілік қасиеттерді бойына біртіндеп тәрбиелейді және психикалық қабілеттері дамиды . Бала достықта бірін - бірі түсініп , қимыл-әрекет жасауға , тапқырлыққа , шыдамдылыққа , ептілікке және қимылдауға , ойлауға, табандылыққа дағдыланады .
М.Жұмабаев халақтық педагогика негізінде ойына мынадай мән берген : баланың қиялы әсіресе ойында жарыққа шығады . Ойын балаға кәдімгідей бір жұмыс . Ойнағанда бала жанындағыны әсерлене пайдаланады .
7-10 жас арасы анатомиялық , физиологиялық жағынан қауырт қимыл әрекеті , қозғалысты жылдамдықты талап ететін кезең болғандықтан бала организмі үшін ойын қажет деп есептейміз . Сондықтан бұл жастағы бала қанша ойнаса да шаршамайды . Психологтардың анықтауы бойынша балалардың ойыны , олардың өмірге бейімделуі .
Қарапайым мысалдарды шығаруда икемділіктерін байқау .
-Егер 2-ге 1-ді қоссақ қанша болады ?
Тағы сол сияқты .
-2-ден 1-ді азайт . Сұрақтар берілді
Сөйтіп ойын әрекетінде бала саналы мақсат көздей алатын психикалық процестердің ырықтылығы қалыптасады . Ойын жағдайында балалар жай есте сақтау жағдайынан гөрі әр нәрсеге жақсы зейін қояды . Көбірек есінде сақтайды . Бала ойын үстінде саналы мақсатты зейін тоқтату , еске сақтау , еске түсіру шұғыл және оңай жүзеге асырады . Ойын шарттарының өзі зейін баладан ойыншық заттарға , айналатын көріністер мен сюжетке зейін тоқтатуды талап етеді . Егер бала алдағы ойын жағдайының талабына зейін қойғысы келмесе , ойын шарттарын есте ұстамаса , оны құрдастары ойыннан шеттеді .
Құрбыларымен қарым-қатынас жасау қажеттілігі баланы мақсатты түрде зейін қойып , есте сақтауға мәжбүр етеді . Мақсаткерлік , ерік күшін бағындыра білу жеке басты дамытуға қажетті қасиет . Ойын мақсатсыз бос ермек емес , көп уақытқа созылатын , баланы қалжырататын жаттығулар , тіптен секкіру , бұғалық тастау , допты секірту сияқты ойын түрлерін меңгеру өзінің оң нәтижесін береді , Балалар ойнап жүріп , белгілі ережелерге сүйеніп , әлгіндей заттар арқылы іс-әрекетті игеру міндетін орындайды .
1.2 Ойынның түрлері мен рөлі .
Балалық шақ - бала бойына адамгершіліктің негізін қалайтын кез . Сондықтан да бала бойына жас кезінен бастап ізгілік , мейрімділік , инабаттылық сезімдерін қалыптастыру ата-аналар мен ұстаздардың міндеті . Балалардың жан-жақты дамуы үшін ойынның рөлі ерекше .
Бірінші сынып шәкірттеріне тиянақты білім беру мұғалімнің кәсіп жолындағы ізденісі мен шеберлігін қажет етеді ,. Мұның өзі көп жағынан олардың әлі ойын баласы екендігімен байланысты . Сондықтан сабақ оларға тартымды болуы үшін тақырыпқа сәйкес ойындар таңдап алып , сабақ барысында ұтымды пайдалану керек . Сонда ғана барлық баланы сабаққа ынталы қатыстыруға болады . Жалпы бастауыш сынып оқушыларының ойнайтын ойын түрлеріне тоқталатын болсақ , олар;
1. Дидактикалық ойындар .
2. Сөздік - дидактикалық ойындар .
3. Рөлдік сюжеттік ойындар .
4. Драмалық ойындар .
5. Творчествалық ойындар .
6. Әдеби - музыкалық ойындар .
Осылардың ішінде дидактикалық маңызы зор . Әрбір мұғлім сабақ процесінде қандай дидактикалық ойындардың маңызы зор . Әрбір мұғалім сабақ процесінде қандай дидактикалық ойын қолданатынын күні бұрын сабақ мазмұны мақсатына сай лайықтап алғаны жөн . Өйткені мектепке келген балалар үшін қызықты әрекет бола отырып , оларды тәрбиелеу мен дамытудың аса иаңызды құралы болып табылады . Бірақ ол ұйымдастырылған педагогикалық процеске енгізілгенде ғана сондай құралға айналады . Ойынның дамуы мен орнығуы оны нақ осылай тәрбиелеу құралы ретінде пайдалануға көп байланысты .
Бірінші сынып балаларын оқытып тәрбиелеуде балалар игеруге тиісті бағдарламалық мазмұнды сұрыптап , жоспарлайды . Оның дидактикалық және ойын міндеттерін қимыл мен ережелерін ойланған нәтижесін дәл белгілейді . Ол ойынның өзіндік ерекшелігі мен өз әрекетін сипатын бұзбастан , оның өзіндік бүкіл барысын жобалағандай болады .
Ойынды педагогикалық процеске еңгізе отырып , тәрбиеші балаларды ойнауға , А.С.Макаренконың сөзімен айтқанда Жақсы ойын жасауға үйретеді .
Мұндай ойынға мынадай сала тән : мазмұнның тәрбиелік-танымдық құндылығы ,
Бейнеленетін түсініктердің толықтығы мен дұрыстығы , ойы , іс-әрекеттерінің орындылығы , белсенділігі , ұйымшылдығы және творчествалық ипаты , жеке балалардың және барлық ойнаушылардың мүдделерін ескере отырып , ойында ережелерге бағыну және соларды басшылыққа ала білуі ойыншықтар мен ойын материалдарын мақсаткерлікпен пайдалану , балалрдың қарым - қатынастарының игі тілектестігі және көңіл күйлерінің шаттығы .
Ойынды басқара жүріп , оқытушы баланың жеке басының ерекшелігіне , оның сапасына , сезіміне , ерік - жігеріне , мінез-құлқына ықпал жасайды . Ойынды ақыл - ой адамгершілік , эстетикалық және дене тәрбиесінің мақсаттары үшін пайдаланылады . Ойын процесінде балалардың білімі мен ұғымы айқындалып , тереңдей түседі . Ойында қайсы бір рөлді орындау үшін бала өзінің түсінігін ойын әрекетіне көшіруі тиіс . Кейде адамдардың еңбегі туралы нақты іс-әрекеттер , өзара қарым-қатынастар туралы білімдер мен түсініктер жетімсіз болып шығады да соларды толықтыру қажеттігі балалардың сұрақтарынан көрінеді . Ұстаз сол сұрақтарға жауап қайтарады да , олардың ойын кезіндегі әңгімелеріне құлақ түреді , ойнаушылардың өзара түсінуіне , келісуіне көмектеседі ,
Демек ойын балалардың соған дейінгі білімдері мен түсініктерін баянды етіп қана қоймайды , сонымен бірге белсенді таным іс-әрекетінің өзінше бір формасы болып табылады , соның барысында олар оқытушының басшылығымен жаңа білім меңгереді .
Ойын процесінде балалардың өздері ойнаушылардың мінез-құлқы мен өзара қарым - қатынасын анықтайтын және реттейтін ереже белгілейді . Ереже ойынға ұйымшылдық , Тұрақтылық сипат береді , оның мазмұның баянды етеді және қарым-қатнаспен өзара қарым - қатнастардың одан әрі дамуын күрделене түсуін анықтайды . Сонымен бірге ойын ережесі жасқаншақ , ұялшақ балардың ойынға белсендірек қатысуына көмектеседі .
Ойын бала үшін - нағыз өмір . Егер ұстаз ойынды ақылмен ұйымдастырса , ол балаларға ықпал жасауға мүмкіндік алады .
Балаларды оқытып , тәрбиелеуде әр тарапты ойын элементтерін қолдану тиімді әдістердің бірі болып саналады . Бұған оқыту кезеңінде ерекше мән берілуге тиіс . Ойын баласы деп есептелетін бұл жастағы шәкірттердің оқу білімге қызығуын өзіндік еңбектің қарапайым түрін үйренуі айналадағы қоғам өмірді танып , білу ойын арқылы іске асады .
Ол өмірде алған әсерін ойында бұлжытпай бейнелейді . Баланың ойы көрнекілікке , образдылыққа негізделетіндіктен , сабақ мазмұнына орай ойын әдісін орнымен қолданудың маңызы зор .
Ойын оқушының ой-өрісін , қиял сезімін дамытып , сөйлеу тілінің жетілуін , еркін пікір алысу , диалог, монолог , түрінде өзара сөйлесу машықтарын қалыптастырады , Дұрыс ұйымдастырылған ойын негізінде баланың қоғамдық , әлеуметтік сезімі оянады , Ұжымдық еңбек ету процесіне үйреніп , бірлесе қызмет атқару нәтижесінде олардың жолдастық , достық , ынтымақтары нығаяды .
Оқытуда қолданылатын ойын әдістері - ойынның нақ өзі емес , ойын түріндегі әдіс . Ол логикалық , дербес орындалатын жаттығу жұмыстарына балалардың зейінін аударып қызықтыру , сабаққа белсенділігін арттыру , алған білімін тиянақтау , кеңейту , кейде сабақты түсіндіру мақсатында қолданылады .
Ойын әдістерін қолдана өткізілген сабақтар , жаттығу жұмыстары баланың сөзге белсенділігін арттырып , олардың ойлау , қабылдау әрекеттерін кеңейту , білім сапасын терңдете тиянақтай түсуге жәрдемдеседі . Ойынның танымдық сипаты жөнінде М.Горький Бала ойынды сүйеді . Ойнағанда не болса ,соның бәрімен де ойнайды , ол өзінің айналасындағы дүниені ойын және ойынның үстінде тез таниды . Бала сөзбенде ойнайды , осы өзбен ойнағанда өз ана тілінің нәзік жерлерін үйренеді , тілдің музыкасын ұғады , дегені мәлім .
Ана тілі сабағында оқушылардың сөйлеу тілін дамыту ісінде сабақта , сабақтан тыс уақытта қолданылатын дидактикалық , сөздік , творчестволық , сюжеттік , рөлді ойындардың маңызын ерекше атап көрсетуге болады .
Оқушының матиматикалық тілде дұрыс сөйлеп үйренуге бағыт беретін ойындардың бір түрі - сөздік ойындар . Сөздік ойындар әр сабақта жүйелі жүргізілуі тиіс . Сол арқылы балалар тапқырлыққа , шапшаңдылыққа , ауызша және есептеуге дағдыланады . Математика сабағында есептеуге үйрету , математикалық диктантпен жұмыс , сұрақ-жауап әдістерін қолдану қажет . Өтілетін тақырып бойынша әр түрлі ойын түрлерін жүргізуден басқа анаграмма , ребустар , сөзжұмбақтар , өлең есептер қолдану , түрлі дидактикалық материалдарды пайдалану оқушылардың сабаққа қызығушылығын артырады . Сол сияқты қимылды ойындардың да тиімділігі бар . Қимылды ойындар да бала ағзасын жетілдіріп ақыл-ойының дамуына үлкен әсер етеді . Көңіл-күйі артып , жүйелері жақсарады .
Басты мәселе , мұғалім сабақта ойын жүргізбес бұрын , оның міндеті мен мақсатын , жүргізу тәртібін балаларға айтып , дайындауы тиіс . Ойын,ға қажетті құралдарды , күні бұрын дайындау қажет . Сондықтанда бірінші сыныпта оқитын сабақ көбінесе ойын ретінде өтіледі . ойын да , оқу мен еңбек сияқты , қалыптасады бұл жастағы балалар айналадан көрген түйгенін бағдарлап байқағанын , естігенін - білгенін ойынмен бейнелейтін ін байқау қиын емес . ойын арқылы қоршаған дүниені бейнелей отырып , олардың өмірге көзқарасы қалыптасады , іскерлік іс әрекеті дамиды , өзіне ойын кезінде сенімі артып , күш-жігерін білдіруге жол табады . Үлкендердің іс әрекетіне еркін араласып , қарым-қарым қатнасқа түседі ,
Бұл жөнінде көрнекті психолог , профессор А.В. Запорожец: біз дидактикалық ойын жекелеген білімдермен бейімділіктерді игерудің формасы болып қана қоймай , сонымен бірге баланың жалпы дамуына көмектесетін , оның қабілетін қалыптастыруға қызмет ететін болуына жетуіміз қажет - десе , Н.К. Крупская балалар үшін ойын - оқу , олар үшін ойын - еңбек , олар үшін ойын - тәрбиенің елеулі формасы - дейді , ата-аналарына арналған лекцияларында А.С:Макаренко ойын мен бала еңбегінің арасында заңды байланыс болатынын ал айналадағы дүниеден алған әсерін ойында бейнелеу арқылы нақты еңбек әрекетіне үйренетінін айтады . Сондықтан А.С. Макаренко: Бала ойында 0андай болса , ол өскен кезде де, жұмыста көп жағынан сондай болады - деп тұжрымдайды .
Дидактикалық ойындардың түрлерінде шек жоқ . Қазіргі кездегі сабақ материалдарының мазмұнына сәйкес мұғалім белгілі бір ойын бойынша әрқилы ойын ойлап табуына болады .
Тікелей дидактикалық міндетті шеше алмайтынын , бірақ балалардың бойында ықылас , есте сақтау , байқағыштық , назар аударғыштық сияқты басқа да белгілі бір психикалық процесті дамытуға бағытталған ойынның түрлерін педагог ұмыт қалдырмауға тиіс . Балалар үшін творчестволық және қимылды ойындармен қатар дидиактикалық ойындардың әсері мол . Дидактикалық математикалық ойындарды қолдану сабақтың әсерлігін арттырып , оқушылардың осы пәнге деген ынтасын дамытады ,. Бұл ойындар жаңа сабақ процесінде өткенді қайталау , білімді тиянақтау кезінде қажетті сабақ мазмұнына орай пайдаланылады .
Бірінші сыныпқа арналған дидактикалық ойындар мен ойыншықтар тапшылығынын орнын қалай толтыруға болады ? Шамасы , бізге бірінші кезекте балабақшалардың тәжірбиесін пайдалану керек болар . Бала - бақшаларда мектепке дейінгі тәрбие жағдайларына арналып көп мөлшерде алуан түрлі дидактикалық ойындар мен ойыншықтар жасап , олаларды балалармен жүргізген жұмыстарында ойдағыдай қолдануда . Ондай практика , әрине мақтауға тұрады және жинақтауды талап етеді . Алайда мұның бәрі кіші жастағы мектеп оқушыларына арналған дидактикалық ойындардың жүйесін жай алмайды . ... жалғасы