Оқыту әдістері мен түрлері



Жұмыс түрі:  Материал
Тегін:  Антиплагиат
Көлемі: 15 бет
Таңдаулыға:   
Тәжірибе авторы туралы мәлімет

1.Т.А.Ә: Кульмагамбетова Гульдана Балташовна

2. Жұмыс орны:Степногорск қаласы білім бөлімі

Ақсу кентінің №1орта мектебіКММ

3. Педагогикалық өтілі: 19,4 жыл

4. Оқытатын пәні: информатика

5.Мамандығы: информатика пәні мұғалімі

Байланыс телефоны: +77754548171

Электрондық мекен-жайы: Kulmagambetova.1979@mail.ru

Білім жетілдіру курстары

2017 жыл Өрлеу, БАҰОАҚ филиалы Ақмола облысы бойынша
педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру
институты ҚР орта білім мазмұнын жаңарту
шеңберінде Информатика пәні бойынша, №000052
2018 жыл Назарбаев интеллектуалды мектеп, үштілділік В2
деңгей, Астана қаласы
2019жыл Көкшетау қ. Педагогикалық шеберлік орталығының
филиалы, Бағдарламалау, робот техникасы және 3 D -
принтинг, № 097269

Педагогикалық тәжірибені қорыту ретінде мен Жаңартылған білім беру мазмұны
шеңберінде информатика сабақтарында CLIL технологиясының элементтерін
енгізу тақырыбын таңдадым. Неліктен бұл нақты тақырып?

Білім беру жүйесіндегі өзгерістер білімге деген көзқарасты өзгертеді. Жаңа
жағдайда мектептің білім беру нұсқаулары түбегейлі жаңаруда. Оқыту
оқушылардың қызығушылықтары мен болашақ жоспарларын ескере отырып құрылуы
керек, яғни мектепте және өмірде оқушылар өзін табысты және құзыретті
сезінуі керек.

Қазіргі заман талаптарына сай білім беру жүйесі де жетіліп, жаңа қырларын
ашуда. Демек бұл орта білім берудің мазмұнын жаңарту болып табылады. Бұл
оқытудың құзыреттілікке бағдарланған оқыту моделіне біртіндеп өтуге жағдай
жасайтын білім беру жүйесін дамыту бағдарламасын әзірлеуді, жүзеге асыруды
және оқытуды ұйымдастырудың дәстүрлі емес әдістері мен түрлерін, сондай-ақ
түрлі пәндерді кіріктіріп оқыту сабақтарын қолдануды талап етеді. Мұндай
бағдарламалардың бірі - Үш тілде білім беруді дамытудың 2015-2020 жылдарға
арналған жол картасы. Аталған бағдарламаны орындаудың негізгі жолдарының
бірі жаратылыстану пәндерін кіріктіріп оқыту бойынша оқу-әдістемелік құрал
әзірлеу болып саналады.                 

Заманауи талапқа сай білім беру жүйесі арнасы үштілділікке бет бұрған шақта
жан-жақты шығармашылдықпен, жаңа бастамамен жұмыс жасайтын жас ұрпақ
қалыптастыру  - ұстаздар қауымы үшін де аса маңызды қадам болып отыр.

Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаев Тілдердің
үштұғырлылығы мәдени жобасын жүзеге асыруды Қазақстан халқына арнаған
Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан Жолдауында Қазақстан бүкіл әлемде халқы үш
тілді пайдаланатын мәдениетті ел ретінде танылуға тиіс. Бұлар: қазақ тілі-
мемлекеттік тіл, орыс тілі-ұлтаралық қатынас тілі және ағылшын тілі-
жаһандық экономикаға ойдағыдай кіру  тілі деп анық көрсетті. Білім берудің
мазмұны жаңарып, жаңаша көзқарас пайда болды. Мемлекетіміздің білім беру
үдерісіне енген жаңартылған білім беру бағдарламасы- заман талабына сай
келешек ұрпақтың сұранысын  қанағаттандыратын тың бағдарлама болып
табылады. [1]

Бүгінгі таңда еліміздің мектептерінде үш тілді оқытудың маңызы арта түсумен
қатар, оның бағыттары да кеңеюде. Жалпы үш тілді оқытудағы басты міндет
-оқушының тілдік қарым-қатынас жасай алу қабілетін, тілді қолдана білу
біліктілігін жетілдіру. Аталған мүмкіндіктерді игеру мақсатында бүгінгі
білім ордалары үштілділікті енгізудің, оны тиімді жүргізудің тың жолдарынан
іздей отырып, жұмыстануда. Мектеп түлектерінің физика, химия, биология және
информатика  пәндерін ағылшын тілінде меңгеруі аса маңызды. Өскелең ұрпақты
үштілділікке баулу, мектеп жүйесінде үш тұғырлы тілді дамыту заман талабы.

Мақсаты: Оқушыларға ағылшын тілін үйрету арқылы,оқушылардың пәнге деген
қызығушылығын арттыру.Үштілді білім беру бағдарламасы негізінде үштілді
меңгеру тәжірибесін жинақтап, әлемдік деңгейге көтеріліп Елдің ертеңі өресі
биік, дүниетанымы кең, кемел ойлы азаматтарды тәрбиелеп өсіру , ұрпаққа
ұлттық рухани қазынаны әлемдік озық ой – пікірмен ұштастыратын сапалы білім
мен тәрбие беру.

Міндеті: Бүгінгі заман талабына сай оқушыларды өз тілімен қатар,өзге тілді
меңгеріп,игеруге баулу; оқушыларға ағылшын тілі мен толық мәлімет бере
отырып,сөйлеу , ойлау қабілеттерін арттыру;тілді үйрету арқылы сол тілде өз
ойын ашық жеткізе білуге машықтандыру;

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар өз тілін құрметтеуге үйренеді;

Шетел тілінде сөйлеу қабілеттері қалыптасады;

Өз білімін жетілдіреді;

Проблеманы көре алатын және оны шеше алатын, барлық ақпарат түрлерімен
жұмыс істеп, алған білімдерін өмірде кездескен нақты жағдайда пайдалана
алатын тұлға қалыптасады.

Оқыту әдістері мен түрлері:

Оқыту әдістері – білім беру мақсатына жетуге бағытталған, мұғалім мен
оқушының бірлескен іс-әрекеттерінің тәсілдері. Оқушылардың өз бетінше және
ойлау белсенділіктерінің көрсеткіштері бойынша оқыту әдісінің екі:
репродуктивтік және продуктивтік топтарын көрсетуге болады.

Репродуктивтік әдіс – оқушы мұғалімнің үлгісі бойынша жұмыс істейді; Оған
әңгіме, түсіндіру, дәріс, демонстрация, оқулықпен, компьютермен жұмыс және
т.б. жатады.

Продуктивтік әдістердің ерекшеліктері іздеу есебі сияқты бар оқу проблемасы
болып табылады. Продуктивтік оқыту әдістерінің тобына: проблемалық
мазмұндау, жартылай-іздену (эвристикалық), зерттеушілік, қателер әдісі,
жобалар әдісі т.б. жатады.

II. Негізгі бөлім

Қазіргі кезеңде өздігінен білімді игеруі үшін оқушының белсенді іс-
әрекетін ұйымдастыру оқу процесіне қойылатын негізгі талаптардың бірі болып
табылады. Мұндай тәсіл пәндік білімді, әлеуметтік және коммуникативтік
дағдыларды ғана емес, сонымен бірге өзінің жеке мүдделері мен болашағын
сезінуге, сындарлы шешімдер қабылдауына мүмкіндік беретін тұлғалық
қасиеттерді де меңгеруге ықпал етеді. Мұғаліммен бірлесіп шығармашылықпен
айналысу және серіктес, кеңесші ретінде мұғалімнің қолдауы кезінде оқушының
белсенді танымдық қабілеті тұрақты сипатқа ие болады.Өмірлік қажеттіліктен
туындаған Үш тұғырлы тіл идеясы – информатика пәнінің зерттеу әдістерін
ғылыми, пәнаралық, интерактивті әрекет жасау арқылы оқушының жалпы ғылыми
ойлауын, көзқарасын қалыптастыру негізінде бәсекелесікке қабілетті белсенді
ұрпақ дайындау.

Сабақ барысында жаңа әдіс-тәсілдер қолдану барысында CLIL технологиясы
тиімді болып саналуда, яғни  оқушылар жұпта, жеке, топта, ағылшын тілінде
информатика терминдерін, шамалардың әрекеттерін ағылышын тілінде айтуды
іске асырады, әр оқушы сабақта орындалатын тапсырмаларға жауапкершілікпен
қарауға, топта және жұпта пікір алмасып отыруы сабаққа деген қызығушылығы
мен құлшынысын жоғарылатады.

Кіріктіріп оқыту дегенде ең алдымен сабақта пәнаралық байланыстарды
дамытуды қарастыру маңызды екені ескеріледі. Тіл мен пәнді пәнаралық
байланысты жүзеге асырып оқыту танымдық міндеттерді, ұсыныстар жасауды,
оқушының шығармашылық әлеуетін жүзеге асыруға көп жағдай жасалады [1].

Жалпы білім беретін информатика бағытындағы мектеп мұғалімдері үшін, орта
білім беру мазмұнын жаңарту негіздерінің бірі, үштілді білім беруде
заманауи CLIL әдісін белсенді қолдану өте тиімді. Ағылшын тілін
жаратылыстану бағытындағы пәндермен кіріктіріп оқыту арқылы оқушыларды
білім алуға қызығушылықтарын арттыруға, оларды  ғылыми тіл дағдыларын
дамытуға, информатика терминдерін ана тілінде ғана емес, ағылшын тіліндегі
баламасын қолдануға және олардың ағылшын тілінде сауатты түрде Үштілділік
ұлттық жоба аясында білімін дамуға болады. Өздеріңіз білетіндей, CLIL - бұл
пән мен ағылшын тілінің үйлесімі, мұнда студенттер пәнді шет тілін, біздің
жағдайда ағылшын тілін үйрену арқылы үйренеді. Бұл жағдайда пән студенттері
де, ағылшын тілі мұғалімдері де мұғалім бола алады. Қазақстанда таңдау
информатика, физика, химия және биология мұғалімдеріне қатысты болды. Шетел
тілін қолданып, өз пәнін әрі қарай оқыту үшін ағылшын курстарына барғандар.
CLIL-ді қолдану кезінде мұғалім 4С сияқты сәттерді ескеруі керек, яғни
сабақ жоспарында сіз Мазмұнды, Қарым-қатынасты, Танымдылықты, Мәдениетті
ескеруіңіз керек. Мұның барлығын жаңартылған білім беру мазмұнынан іздеуге
болады. Жаңартылған бағдарлама бойынша немесе CLIL үшін сабақ жоспарын
құруға ұқсас құрылымы бар. Әр мұғалім өз пәнінің мазмұнын біледі және
сабаққа білімге сүйенеді. Екінші С (Байланыс) туралы айтқан кезде біз СТТ
(студенттің сөйлесу уақыты) туралы - студент сөйлейтін уақыт (көп болуы
керек) және ТТТ (мұғалімнің тоқтату уақыты) туралы - мұғалімнің сөйлейтін
уақыты (оның аз болуы керек) туралы білуіміз керек ...

Сол сияқты жаңартылған білім беру мазмұны бойынша сабақ мұғалімдер тек
басшылыққа алған кезде оқушыларға сөйлеуге, талқылауға, ақпаратты талдауға
мүмкіндік беретін етіп құрылды. Мұнда жұмыс барысында мұғалімнің де,
студенттердің де, студенттердің де бір-біріне дұрыс кері байланысы (кері
байланысы) немесе формативті бағасы алдыңғы қатарға шығады. Сонымен қатар,
біз 1-тілді (мектепте оқыту тіліне байланысты орыс немесе қазақ) және 2
тілді (мақсатты тіл - ағылшын) қолданамыз. Сабақ барысында бір тілді дамыту
үшін Тілдік триптих немесе қысқаша 3L айтқандай термин бар: Оқыту тілі,
Оқытуға арналған тіл, Оқыту арқылы тіл.

Таным - танымдық қабілет. Мұнда не ескеру керектігін дәл көрсететін Блум
таксономиясы бар. Түсіну, тану, анықтау, салыстыру, рейтинг, ұқсастықтар
мен айырмашылықтарды табу, жіктеу, болжамдар, гипотезалар, пайымдау, синтез
немесе шығармашылық ойлау, бағалау. Осы айтылғандардың барлығын CLIL
сабағында және жаңартылған мазмұн бойынша дамыту қажет.
Тілдік пәндердегі сияқты, ағылшын тілін қолдану тек тақырыпты ғана емес,
сонымен қатар жазу, оқу, тыңдау, сөйлеу дағдыларын дамытуды көздейді. Мысал
ретінде информатикадан бір сабақты алыңыз. Компьютер жады Сабақ жоспарын
құрған кезде әрдайым сабақтың барлық мақсаттарын ескеру керек. Мазмұны
(Сабақтың тақырыбы) - Компьютер жадының түрлері. Ол сонымен қатар әр түрлі
категориядағы студенттер үшін сабақтың мақсаттары мен күтілетін нәтижелерді
(Оқыту нәтижелері) анықтайды: Барлығы, көпшілігі және кейбіреулері. Таным -
Блум таксономиясы негізінде ойлау қабілеттерін дамыту. Қарым-қатынас - 3L
есебі, тілдік мақсаттар, сөздік. Барлық тапсырмалар мен жұмыстар
ойластырылған және критерийлер мен дескрипторлармен қамтамасыз етілген.
Мәдениет азаматтық - Мәңгілік Ел бойынша пәнаралық байланысты, өмір
құндылықтарымен байланысты қолдану.

Сабақ белсенді оқуға негізделген. Әр түрлі жұмыс процедуралары мен
тәсілдері бүкіл сыныпты процеске қосуға мүмкіндік береді: жеке жұмыс,
жұппен, топтық жұмыс, практикалық жұмыс, фронтальды сұрақ қою,
демонстрация, рефлексия. Оқушылармен жұмыс жасай отырып, мұғалім жазу, оқу,
тыңдау, сөйлеу сияқты дағдыларды дамытуға мүмкіндік алады. Сабақта
дифференциациялау барлық оқушылардың мүмкіндіктерін, қабілеттерін және жас
ерекшеліктерін ескереді.

Сабақ барысында компьютер, презентация, үлестірмелі карточкалар, үлестірме
материалдар сияқты әр түрлі ресурстар қолданылады. Мұғалім ақпаратты
қабылдаудың барлық тәсілдерін қолданады.

Кері байланыс оқу процесінде маңызды. Оқушы ақпаратты қабылдап, оның қалай
игерілетіндігін түсінуі керек, мұғалім өз кезегінде мұны бақылайды. Кері
байланыс - бұл мұғалімнің немесе оқушылардың бір-бірін формативті немесе
жиынтық бағалауы. Мысалы, топтағы жұмыс нәтижелері мен практикалық тапсырма
бойынша Топ жетекшісі кім?, Бағдаршам өзара бағалау. Критерийлер
бойынша немесе сабақ соңында сабақ соңында өзін-өзі бағалау студенттерге
олардың оқуы мен олқылықтарын бағалауға көмектеседі. Мұғалімнің формативті
бағалауы бүкіл сабақ бойында жүреді (бақылау, түзету, диалог және бағыт).

CLIL әдіснамасына сәйкес информатика сабағында қолдануға болатын көптеген
белсенді әдістер мен тәсілдер бар. Төменде оқушылардың сабаққа және
тапсырмаға деген қызығушылығын арттыруға көмектесетін бірнеше ыңғайлы және
пайдалы әдістер берілген.

Matching. Бұл әдіс мәндерді олардың анықтамаларымен салыстыру қажет болған
кезде кез-келген пәнге ыңғайлы. Сіз орыс және ағылшын тілдеріндегі
нұсқаларды, сонымен қатар екі тілді біріктіре аласыз.

Fill gap. Сөйлемде немесе мәтінде жаңа сөздермен немесе сөз тіркестерімен
толтыру ... жалғасы

Сіз бұл жұмысты біздің қосымшамыз арқылы толығымен тегін көре аласыз.