ASSURE педагогикалық дизайн моделі
ASSURE педагогикалық дизайн моделі
ASSURE - бұл мақсаты тиімді оқыту мен оқу болып табылатын педагогикалық дизайн моделі. ASSURE - бұл модель кезеңдерінің ретін білдіретін аббревиатура. Төменде әр қадамының құрылымы келтірілген.
А (Analyze Learners) - Оқушыларды талдаңыз.
Бұл үдерістегі бірінші қадам өз оқушыларыңның жеке ерекшеліктеріне талдау жасау болып табылады. Оқушылардың оқу мақсаттарына жетуіне ықпалын тигізетін сипаттамаларына назар аударған жөн. Жиналған ақпарат сізге үдерістің өзге кезеңдеріне қатысты шешім қабылдауға көмектеседі. Оқушылардың жеке сипаттамаларын анықтап алсаңыз, ол сізге оқу үдерісінде көмектесетін нақты стратегиялар мен ресурстарды анықтап алуға көмегін тигізеді.
Оқушыларды талдау неден тұрады?
oo Оқушылардың жас ерекшелігі, академиялық қабілеттері, жынысы, қызығушылықтары және т.б.
oo Бастапқы құзыреттері, дайындық деңгейі.
oo Оқытудың жетекші оқу стилін анықтау (аудиал, визуал және кинестетиктер).
S (State Standards and Objectives) - Стандарттар мен мақсаттарды белгілеңіз.
Оқушылардың сипаттамаларына талдау жасап алғаннан кейін мұғалім оқу модулінің (сабақтың) талаптары мен мақсаттарын тұжырымдап алуы тиіс. Бұл тұжырым оқушылардың оқу нәтижесінде не жасай алатынын анықтаудан тұрады. Нақтырақ айтқанда, оқушының оқу нәтижесінде нені меңгеретінін немесе не жасай алатынына назар аударылады. Мысал ретінде медицина студенттерін қарастыруға болады. Оқушылар нақты жағдайларда медициналық дәлелдерді іздестіру үшін өздері пайдаланатын кемінде екі дерекқор мен екі іздестіру техникасын атай алады.
Мақсаттар оқушылардың жетістіктерін бағалау үшін, сонымен қатар бағалау процесінде де пайдаланылуы мүмкін. Сондай ақ сіз оларды оқушыларға сыныпта неге қол жеткізетінін білдіру үшін пайдалана аласыз.
Жақсы оқу мақсаттарының айқын сипаты АТШД түріндегі жақсы тұжырымдалған оқу мақсаттарына сәйкестігі болып табылады:
Аудитория - бұл оқу мақсаты кімге арналған?
Тәлім - Қандай тәлім беру керек? Оқушылар нені меңгереді?
Шарттар - Тәлім немесе үлгерім байқалатын шарттар қандай? Оқушылардың нені меңгергенін қалай білеміз?
Деңгей - білім немесе дағдылар қандай деңгейде игеріледі?
Оқу мақсаттары оқу нәтижелерін тұжырымдайтын етістіктермен көрсетілуі тиіс. Ол үшін Блум таксономиясын пайдалануға болады.
S (Select Strategies, Technology, Media, and Materials) - Стратегияларды, технологияларды, медиа және материалдарды таңдаңыз.
Аббревиатурадағы екінші "S" әрпі таңдап алынған стратегияларды, технологияларды, медиа және материалдарды білдіреді. Оқу мақсаттарын ескере отырып, қалаған нәтижелерге жеткізетін оқу стратегияларын, технологиялар мен ресурстарды таңдап алу қажет.
Алдымен, сіз қандай оқыту әдісін пайдаланған тиімді болатынын анықтап алуыңыз керек. Мысалы, сабақтың қай бөлігі - мұғалімге, ал қай бөлігі оқушыларға бағдарланатын болады? Олардың біріншісі - мұғалім тарапынан дәріс оқу, демонстрация немесе бейнематериал көрсету болса, екіншісі - топтық пікірталас немесе оқушылардың топтағы бірлескен жұмыс сияқты оқу үдерісін ұйымдастыру әдістері болуы мүмкін.
Сабақ барысында оқушыға бағдарланған әдістерді дұрыс таңдаудың маңызы зор. Оқу процесі бүкіл сынып қатысып отырған кезде барынша қызықты бола түседі. Бұл барлық оқушылардың оқу материалын меңгеруіне көмектеседі. Сабақта мұғалім айтып түсіндіруі және көрсетуі тиіс маңызды ақпарат пен техниканың белгілі бір көлемі болады. Сонымен қатар мұғалім дайын білімді ұсынудың орнына, сыныпқа сұрақ қойып, оған дұрыс жауапты оқушылардың өздері табуына бағыттаушы болған кезде ғана оқу процесі тиімді болады. Табысты мұғалім - ол оқу үдерісінде бағыт беруші (фасилитатор) рөлінде болады.
Оқыту стратегиясын таңдап алғаннан кейін сіз пайдаланатын оқыту әдісі қандай технологиялар, медиа және материалдарды қолдану арқылы жүзеге асатынын анықтау керек болады. Бұл бор мен тақта сияқты қарапайым құралдардан бастап күрделі түрлері болуы мүмкін (мысалы, Power Point пайдалана отырып таныстырылым жасау, тренажерлар және т.б.).
U (Utilize Technology, Media, and Materials) - Технологияларды, медиа және материалдарды қолданыңыз.
ASSURE үдерісіндегі бұл қадам сіз таңдап алған технологиялар, медиа және материалдарды пайдалану жоспарымен байланысты. Оқу үдерісіндегі барлық қадамдардарына тән болатын, сіз өз жоспарларыңыздың алға ... жалғасы
ASSURE - бұл мақсаты тиімді оқыту мен оқу болып табылатын педагогикалық дизайн моделі. ASSURE - бұл модель кезеңдерінің ретін білдіретін аббревиатура. Төменде әр қадамының құрылымы келтірілген.
А (Analyze Learners) - Оқушыларды талдаңыз.
Бұл үдерістегі бірінші қадам өз оқушыларыңның жеке ерекшеліктеріне талдау жасау болып табылады. Оқушылардың оқу мақсаттарына жетуіне ықпалын тигізетін сипаттамаларына назар аударған жөн. Жиналған ақпарат сізге үдерістің өзге кезеңдеріне қатысты шешім қабылдауға көмектеседі. Оқушылардың жеке сипаттамаларын анықтап алсаңыз, ол сізге оқу үдерісінде көмектесетін нақты стратегиялар мен ресурстарды анықтап алуға көмегін тигізеді.
Оқушыларды талдау неден тұрады?
oo Оқушылардың жас ерекшелігі, академиялық қабілеттері, жынысы, қызығушылықтары және т.б.
oo Бастапқы құзыреттері, дайындық деңгейі.
oo Оқытудың жетекші оқу стилін анықтау (аудиал, визуал және кинестетиктер).
S (State Standards and Objectives) - Стандарттар мен мақсаттарды белгілеңіз.
Оқушылардың сипаттамаларына талдау жасап алғаннан кейін мұғалім оқу модулінің (сабақтың) талаптары мен мақсаттарын тұжырымдап алуы тиіс. Бұл тұжырым оқушылардың оқу нәтижесінде не жасай алатынын анықтаудан тұрады. Нақтырақ айтқанда, оқушының оқу нәтижесінде нені меңгеретінін немесе не жасай алатынына назар аударылады. Мысал ретінде медицина студенттерін қарастыруға болады. Оқушылар нақты жағдайларда медициналық дәлелдерді іздестіру үшін өздері пайдаланатын кемінде екі дерекқор мен екі іздестіру техникасын атай алады.
Мақсаттар оқушылардың жетістіктерін бағалау үшін, сонымен қатар бағалау процесінде де пайдаланылуы мүмкін. Сондай ақ сіз оларды оқушыларға сыныпта неге қол жеткізетінін білдіру үшін пайдалана аласыз.
Жақсы оқу мақсаттарының айқын сипаты АТШД түріндегі жақсы тұжырымдалған оқу мақсаттарына сәйкестігі болып табылады:
Аудитория - бұл оқу мақсаты кімге арналған?
Тәлім - Қандай тәлім беру керек? Оқушылар нені меңгереді?
Шарттар - Тәлім немесе үлгерім байқалатын шарттар қандай? Оқушылардың нені меңгергенін қалай білеміз?
Деңгей - білім немесе дағдылар қандай деңгейде игеріледі?
Оқу мақсаттары оқу нәтижелерін тұжырымдайтын етістіктермен көрсетілуі тиіс. Ол үшін Блум таксономиясын пайдалануға болады.
S (Select Strategies, Technology, Media, and Materials) - Стратегияларды, технологияларды, медиа және материалдарды таңдаңыз.
Аббревиатурадағы екінші "S" әрпі таңдап алынған стратегияларды, технологияларды, медиа және материалдарды білдіреді. Оқу мақсаттарын ескере отырып, қалаған нәтижелерге жеткізетін оқу стратегияларын, технологиялар мен ресурстарды таңдап алу қажет.
Алдымен, сіз қандай оқыту әдісін пайдаланған тиімді болатынын анықтап алуыңыз керек. Мысалы, сабақтың қай бөлігі - мұғалімге, ал қай бөлігі оқушыларға бағдарланатын болады? Олардың біріншісі - мұғалім тарапынан дәріс оқу, демонстрация немесе бейнематериал көрсету болса, екіншісі - топтық пікірталас немесе оқушылардың топтағы бірлескен жұмыс сияқты оқу үдерісін ұйымдастыру әдістері болуы мүмкін.
Сабақ барысында оқушыға бағдарланған әдістерді дұрыс таңдаудың маңызы зор. Оқу процесі бүкіл сынып қатысып отырған кезде барынша қызықты бола түседі. Бұл барлық оқушылардың оқу материалын меңгеруіне көмектеседі. Сабақта мұғалім айтып түсіндіруі және көрсетуі тиіс маңызды ақпарат пен техниканың белгілі бір көлемі болады. Сонымен қатар мұғалім дайын білімді ұсынудың орнына, сыныпқа сұрақ қойып, оған дұрыс жауапты оқушылардың өздері табуына бағыттаушы болған кезде ғана оқу процесі тиімді болады. Табысты мұғалім - ол оқу үдерісінде бағыт беруші (фасилитатор) рөлінде болады.
Оқыту стратегиясын таңдап алғаннан кейін сіз пайдаланатын оқыту әдісі қандай технологиялар, медиа және материалдарды қолдану арқылы жүзеге асатынын анықтау керек болады. Бұл бор мен тақта сияқты қарапайым құралдардан бастап күрделі түрлері болуы мүмкін (мысалы, Power Point пайдалана отырып таныстырылым жасау, тренажерлар және т.б.).
U (Utilize Technology, Media, and Materials) - Технологияларды, медиа және материалдарды қолданыңыз.
ASSURE үдерісіндегі бұл қадам сіз таңдап алған технологиялар, медиа және материалдарды пайдалану жоспарымен байланысты. Оқу үдерісіндегі барлық қадамдардарына тән болатын, сіз өз жоспарларыңыздың алға ... жалғасы