Орыс тілі сабақтарында ойын әрекетін қолдану бойынша зерттеу нәтижелерін талдау



Жұмыс түрі:  Курстық жұмыс
Тегін:  Антиплагиат
Көлемі: 30 бет
Таңдаулыға:   
МАЗМҰНЫ
Кіріспе 3
1 тарау Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарындағы ойын әрекетінің теориялық аспектісі 6
1.1Ойын 6 -сабақтағы табысты оқыту әдістерінің бірі ретінде
1.2 Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында ойынды қолданудың рөлі мен ерекшеліктері 12
1-тарау бойынша қорытындылар 21
2-тарау Бастауыш мектепте орыс тілі сабағында ойын технологияларын қолданудың тиімділігі 22
2.1 2 Б сыныбының балалар командасының қысқаша сипаттамасы. 22
2.2 Орыс тілі сабақтарында ойын әрекетін қолдану бойынша зерттеу нәтижелерін талдау 22
2.3 Орыс тілінен 2-сыныпта оқытудың әртүрлі кезеңдерінде ойын технологияларын практикалық қолдану бойынша әдістемелік нұсқаулар 27
2-тарау Қорытынды 31
Қорытынды 32
Әдебиеттер 34
Қолданбалар 38

Кіріспе

Бұл зерттеудің өзектілігі қазіргі уақытта біркелкі және стереотипті сабақтар оқуға деген қызығушылықты төмендетеді, оқу үдерісін жалықтырмайды және болашағы жоқ етеді. Орыс тілі мен әдебиеті мектептегі ең қиын және ең қызықты пәндердің бірі болып табылады. Сондықтан оқудың алғашқы кезеңдерінде оқушылардың осы пәндерге деген қызығушылығын арттырып, оларды мүмкіндігінше қуанышты және қызықты ету қажет.
Бұл жерде ойын технологиялары және оларды сабақта мерзімді пайдалану көмектесе алады. Сабақтағы ойында оқушылардың психикалық процестері дамып, үйренетін материал қарапайым сабаққа қарағанда жақсы қабылданады және есте сақталады. Сабақта ойын әрекеттерін қолдану оқуға деген қызығушылықты арттыруға ғана емес, сонымен қатар оқудың өзіндік сапасын жақсартады, алған білімінің беріктігін арттырады.
Ойын - адамның қабілеттерін бекітуге немесе жетілдіруге, жеке әлеуетін ашуға көмектесетін шығармашылық, логикалық немесе басқа да іс-әрекет арқылы жеке адамның белгілі бір адамдармен немесе тұтастай ұжыммен өзара әрекеттестігіне негізделген адам әрекетінің түрі.
Ойындардың ойын-сауық сипаты да бар, шиеленісті жеңілдетуге көмектеседі. Ойынның балаларды дамыту мен тәрбиелеуде маңызы зор, өйткені ол балаға ең алдымен өзін әрекет субъектісі ретінде сезінуге мүмкіндік береді. Көптеген отандық және шетелдік ғалымдардың еңбектері ойын әрекеті арқылы мектеп оқушыларын тәрбиелеу мен дамытуға арналған.
Атап айтқанда, 19 ғасырдың аяғында неміс ғалымы К.Гросс. ойындарды жіктеуге талпыныс жасады.
Поляк педагогы және жазушысы Я.Корчак ойын - қоғамда өзін табу мүмкіндігі... деп есептеді.
А.С.Макаренко ойын бала тәрбиесінде маңызды рөл атқарады, ал мұғалімдер ойнауға қабілетті болуы керек [ 6 ].
Л.С. Выготский, А.Н. Леонтьев, А.Р. Лурия , П.Я. Гальперин және басқалары ойында мектептегі білім беру, тәрбиелеу және дамыту материалы бойынша білім, білік, дағдының қалыптасуы айтарлықтай сәтті ашылғанын куәландырады.
Отандық және шетелдік ғылыми дереккөздерді талдау көрсеткендей, көптеген ғалымдар ойынды оқыту құралдарын пайдалану баланың жеке басының дамуына ықпал етеді, атап айтқанда: психикалық процестерді дамытады, қиялын жетілдіреді, таңдау еркіндігін қамтамасыз етеді, оның қалыптасуына ықпал етеді. достыққа, жауапкершілікке, тәртіпке баулиды.
Ойын баланың жеке мүмкіндіктерін ашуға да ықпал етеді. Ойын оқыту әдісі ретінде баланың шығармашылық ойлауын дамытуға ықпал етеді, дербестік пен бастамашылдықты дамытады, оқуға деген ынтасын арттырады.
Осылайша, студенттердің игерген материалы өзіндік тәжірибеден өтіп, оқу процесіне әртүрлілік пен қызығушылық тудырады.
Жұмыстың мақсаты: - орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында ойын әрекетін қолдану мәселесіне теориялық көзқарастарды зерттеу.
Зерттеу объектісі - орыс тілі мен әдебиеті сабағында материалды оқу кезіндегі мектеп оқушыларының танымдық белсенділігі.
Зерттеу пәні: ойын әрекеті орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында материалды меңгерудегі қызмет түрлерінің бірі ретінде.
Гипотеза: орыс тілі мен әдебиетін оқыту үрдісі сабақта дәстүрлі оқыту шеңберінде ойын әрекеті қолданылса табысты болады.
Мақсаты, объектісі, пәні, зерттеу гипотезасы негізінде келесі міндеттер алға қойылды:
ойынды сабақта табысты оқыту әдістерінің бірі ретінде зерттеу;
орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында ойынды қолданудың рөлі мен ерекшеліктерін ашу;
оқытылатын 2 Б сыныбының балалар командасына қысқаша сипаттама беру;
орыс тілі сабақтарында ойын әрекеттерін қолдану бойынша зерттеу жүргізу;
орыс тілі бойынша 2-сыныпта оқытудың әртүрлі кезеңдерінде ойын технологияларын тәжірибеде қолдану бойынша әдістемелік ұсыныстарды негіздеу.
Зерттеу әдістері:
әдістемелік және психологиялық-педагогикалық әдебиеттерді талдау;
қолданыстағы оқулықтар мен бағдарламаларды зерделеу;
мұғалімнің іс-әрекетін бақылау әдісі;
оқушыларға сұрақ қою;
Зерттеу Ростов қаласының №4 коммуналдық орта мектебінің базасында жүргізілді.
Курстық жұмыс кіріспеден, екі тараудан, қорытындыдан және пайдаланылған әдебиеттер тізімінен тұрады.

1-тарау Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарындағы ойын әрекетінің теориялық аспектісі

1.1Ойын сабақта табысты оқыту әдістерінің бірі ретінде

Соңғы онжылдықта әртүрлі ғылымдар көптеген өзгерістерге ұшырады. Бұған қазіргі өмірдің қарқыны және, әрине, оның ғылыми-техникалық құрамдас бөлігінің қарқынды дамуы ықпал етеді.
Педагогика да ерекшелік емес. Білім беру стандартының өзгеруіне байланысты мұғалімдер жаңа әдіс-тәсілдерді, құралдарды, оқыту әдістерін табуы қажет. Ойын - оқытудың ең табысты және тиімді әдістерінің бірі [ 20 , б. 16-19].
Ол Федералдық мемлекеттік білім беру стандартының талаптарына сәйкес келеді. Сонымен қатар, ойын оқушылардың дербестігін дамыта отырып, белсенді танымдық әрекетке тартуға мүмкіндік береді. Нәтижесінде бала жаңа білім алып қана қоймайды, сонымен қатар жалпы шығармашылық пен эрудицияны көрсету немесе дамыту мүмкіндігіне ие болады.
Өздеріңіз білетіндей, мұғалімнің маңызды міндеттерінің бірі оқушыларды белсенді оқу әрекетіне ынталандыру және ынталандыру болып табылады. Осыған байланысты ойын әрекеттері тамаша көмекші болып табылады. Оның барысында студенттер әдетте тек ойын-сауық мақсатын көздейді. Шынында да, бұл студенттерді кейде монотонды, типтік жаттығулардан алшақтатуға және студенттер үшін кейде жалықтыратын оқу әрекеттеріне әртүрлілік қосуға көмектеседі.
Сонымен бірге ойын мұғалімге өзінің шығармашылық қабілетін көрсетуге, баланың әлеуметтік дамуын диагностикалауға ғана емес, сонымен қатар оқушылардың білімді меңгеру дәрежесін тексеруге, сонымен қатар сабақ өткізуге бірегей мүмкіндік береді. -материалды қорытындылау, жаңа, әлі зерттелмеген тақырыппен таныстыру және жаттықтыру ойыны және оқушылар қызықтыратын басқа пәндермен қатарлас. Ойынды оқытудың жұмсақ түрі деп те атауға болады. Бұл өмірлік маңызды дағдылар мен дағдыларды үйретудің бастапқы бетпердесі [ 12 , б.163].
Ойынның екі негізгі түрі бар:
ашық ережелермен;
жасырын ережелермен.
Біріншісіне музыкалық, көптеген дидактикалық, танымдық, ашық ойындар, сонымен қатар бекітілген ережелер жатады;
Екінші сюжетті-рөлдік ойындарға. Бұл ойындардағы ережелер сол кейіпкерлердің прототиптерінде жасырылған, олардың рөлін студенттер ойнайды.
Ойынды қолдану арқылы сабақтардың негізгі принциптерін қарастыруға болады:
үлгілік сабақтан бас тарту;
сабақты эмоционалды түрде бекіту, оның ойын-сауық құрамдас бөлігі;
мектеп оқушыларының зейінін белсендіру;
студенттерді оқу мүмкіндіктеріне, қабілеттеріне және қызығушылықтарына қарай педагогикалық мақсатқа сай саралау;
оқушылардың коммуникативті дағдыларын дамыту;
үйренген материалды бекіту ретінде ресми бағалауды пайдалану [ 19 , б. 15-21].
Сабақта ойын әрекетіне қажетті негізгі талаптар :
Екі маңызды компонентті - сабақтың формасы мен мазмұнын есте сақтаңыз. Сіз таңдаған сабақтың формасын ұмытпай, оқушыға қажетті материалды жеткізу маңызды, өйткені ойынның формальды критерийлері де бар.
Мектеп оқушыларының және өздерінің актерлік шеберліктері, өйткені мұғалім ойын ойынын жандандыру керек. Балалар шынымен сенетін материалға ғана жауап береді.
оң қабылдау туралы ұмытпаңыз . Біздің естеліктер эмоцияларға тікелей байланысты. Оқу процесінде оқушылардың көңіл-күйін ескеру қажет.
Жұмысыңызға сенім. Мұғалімнің оқу бағдарламасына деген сенімі.
Сабақтың мотивациялық компоненті. Балалар сабақты материалды дәстүрлі таныстыру ретінде ғана емес, жарыстың бір түрі ретінде қабылдауы керек. Бәсекелестік балалар мұғалім таңдаған марапатқа сенімді болғанда ғана мүмкін болады. Бұл күнделіктегі оң баға немесе ауызша бағалау немесе материалдық сыйлық болуы мүмкін.
Педагогикалық процестің сипаты бойынша ойындар бөлінеді:
тәрбиелік;
оқыту ;
бақылау және жалпылау;
когнитивтік;
тәрбиелік;
дамушы;
репродуктивті;
шығармашылық;
коммуникативті;
диагностикалық.
Дәстүрлі педагогикада да қолданылатын сабақтың үш формасын ажырату әдетке айналған:
Дайындық. Мұғалім оқушыларды командаларға немесе топтарға бөледі. Бұл топта балалар мұғалім берген әртүрлі ойын тапсырмаларын шығаруға тырысады. Мұндай сабақ түрінде балалар басқа сабақ түрлеріне қарағанда бір-бірімен жақын араласады. Дайындық сабағына әр түрлі жастағы студенттер қатыса алатынын есте ұстаған жөн .
Негізі сабақ. Бұл форма ойын ойынының элементтері бар сабақтың дәстүрлі құрылысын болжайды. Мұғалім оқушыларға белгілі бір материалды түсіндіреді, содан кейін ойын жағдайын береді, оның көмегімен балалар материалды оңай меңгереді. Бұл сабақ тек ақыл-ой қабілеттерін дамытып қоймайды, сонымен қатар білім берудің тәрбиелік элементтерін оқушының бойына сіңіруді көздейді. Сабақтың нәтижелі болуы тапсырмалардың сапасына байланысты. Мұғалім оқушылардың жас ерекшеліктерін, сондай-ақ олардың сабақтың бұл формасына психологиялық дайындығын ескеруі керек, өйткені сабақ барысында оқушылар мен олардың қабілеттерін үнемі бағалау және бақылау жүргізіледі.
Сабақты талдау. Бұл формада мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бағалау мен бақылауды ғана қолданып қоймай, сонымен бірге орындалған жұмысқа талдау жасайды. Талдауды өз бетінше ғана емес, сонымен қатар студенттердің көмегімен де жүргізуге болады [ 18 , 144 б.].
Әрекет ретінде ойын мыналарды қамтиды:
мақсат қою;
жоспарлау,
мақсатты жүзеге асыру;
нәтижелерін талдау.
Ойын түрін үй тапсырмасын тексеру үшін пайдалануға болады. Олай болса, өтілген материалды балалар қызығушылықпен есте сақтайды. Бірақ бұл жағдайда ойынды қолдануда абай болу керек, өйткені берілген жұмысты дәстүрлі тексеруден гөрі фронтальды шолудың ойын процесінде назарды аудару қиынырақ . Мысалы, эстафеталық ойын барлық оқушылардың ақыл-ой әрекетін белсендірді, өйткені оған бүкіл сынып қатысады. Бірақ бұл ойында бала өз зейінін 10-15 минуттан артық ұстай алмайды.
Мұғалім оқушының белсенді әрекетін ынталандыруды ұмытпауы керек. Ол оған диплом немесе сертификат бере алады, бірақ студент үшін баға көбінесе маңызды күшейту болып саналады. Мұғалім қолайлы ұпайларды немесе бағаларды алдын ала таңдауы керек.
Мұғалім жеңімпазды немесе жеңімпаздар тобын студенттермен келісе отырып таңдай алады. Демек, балалар мұғалімнің пікіріне көбірек сенеді, ал оның сабақтағы ықпалы күшейе түседі. Бағалау критерийінің бұл түрі оқу ұжымында жағымсыз атмосфераны болдырмауға көмектеседі.
Жаңа материалды түсіндіру.
Бұл кезеңде оқу ойындары жүргізіледі.
Бекіту, қайталау, жалпылау. Сабақтың бұл кезеңдерінде жаңалық элементі жойылады, оқушылардың қызығушылығы төмендейді. Осы қызығушылықты қолдайтын ойын оқыту технологияларын енгізу өте пайдалы.
Ойын сабақтарының негізгі мақсаттарына мыналар жатады:
Дидактикалық: ой-өрісін, танымдық белсенділігін кеңейту, практикалық іс-әрекетке қажетті белгілі бір білім мен біліктерді қалыптастыру, еңбек дағдыларын дамыту.
Тәрбиешілер: дербестікке, ерік-жігерге, ынтымақтастыққа, ұжымшылдыққа, көпшілдікке, қарым -қатынасқа тәрбиелеу .
Дамытушылық: есте сақтау, зейін, сөйлеу, ойлау, қиялдау, қиялдау, шығармашылық қабілеттерін, салыстыру, салыстыра білу, оңтайлы шешім таба білу [ 8 ].
сабақта ойын түрлерін пайдаланғанда қандай қателіктер жіберетінін талдап көрейік [ 5 , б. 16-19].
Біріншіден , бұл , әрине, бастапқыда оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес ойынды дұрыс таңдау емес. Бастауыш мектеп жасында бұл әдісті қолдану әсіресе тән.
Студенттер неғұрлым үлкен болса, соғұрлым барлық әдістемелік материалды мұқият таңдау керек, өйткені кіші жастағы оқушылар үшін әлі де көп белгісіз .
ойыны жас ерекшеліктеріне сай дұрыс таңдалған материалдың тамаша үлгісі болып табылады. Ойынның бұл түрі кезінде оқушылар ертегі атмосферасына енеді.
Ол әсерді арттырады және қарапайым болып көрінетін білімге керемет ерекшелік береді. Іс-әрекеттің бұл түрі оқушылардың қызығушылығын оятады, олардың белсенді, саналы түрде қатысуына итермелейді.
Сондай-ақ жас студенттер үшін ойын ойнаудың жақсы нұсқасы басқатырғыштар ойыны болады . Бұл ерте заманнан келе жатқан танымдық ойын түрі. Ол логиканы, зейінді дамытады, белсенді миға шабуыл мен талдауды ынталандырады.
Орта және жоғары сынып оқушыларына келетін болсақ, бұл жаста ойындар коммуникативті компонентке көбірек бағытталуы керек.
Жасөспірімдер өздерінің ересектерін көрсету үшін құрбыларымен де, үлкендерімен де жақсы көреді және сөйлескісі келеді.
Бұл жас санаты ойын - жорамалмен сипатталады. Мұның алғышарттары - тапсырманы біркелкі қою және жағдайды құру. Мен...?, Не болар едім...? - сұрақтардың бұл түрі үлгі ретінде қойылуы керек [ 11 ].
Осылайша, ойын сабақтың ажырамас бөлігіне айналуы мүмкін деген қорытындыға келеміз. Бұл оқыту әдісін асыра бағалауға болмайды.
Білімді игеруге, бекітуге көмектеседі, оқушыларға қызықты түрде салыстыруға, талдауға, меңгеруге және жалпылауға үйретеді. Ал мұғалім өз кезегінде көптеген процестерді басқара алады. Ойын балаларды жан-жақты тәрбиелеу мен оқытудың педагогикалық құралдары жүйесінде маңызды рөлдердің бірін атқарады .

ӘДЕБИЕТІ САБАҚТАРЫНДА ОЙЫНДЫ ҚОЛДАНУДЫҢ РӨЛІ МЕН ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ

Мектепте кез келген пәнді оқу мұғалім тарапынан да, оқушылар тарапынан да жеткілікті күш-жігерді қажет етеді. Ал орыс тілі де ерекшелік емес. Сондықтан да жалпы білім беретін мектепте сабақта ойын түрлерін қолдануға көбірек әдіскерлер мен мұғалімдер бет бұруда [ 21 , б. 112-113].
Дәл ойында, жоғарыда айтылғандай, бала дамиды, әлеуметтенеді, өзінің алғашқы білімін алады, ережелермен танысады.
Жалпы білім беретін мектепте орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында мектеп оқушыларына бала кезінен белгілі ойындарды пайдалануға болады. Олар бұрыннан белгілі ережелермен бетпе-бет келіп, өздеріне таныс ойын тапсырмаларын орындай отырып, қажетті білімді меңгереді немесе бекітеді.
Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында келесі ойын түрлері қолданылады.
Сабақ-саяхат . Көбінесе бұл кіріспе немесе қорытынды сабақтар. Мұндай сабақтарда өткен сабақтарда немесе соңғы курста өткен сабақтар қайталанады.
Мысалы, 5-сыныптағы орыс тілі сабағында сіз орыс тілінің сиқырлы еліне саяхаттап, оның астанасы Орфографияға баруға болады, содан кейін қала көшелерімен серуендеуге болады (Графика, Приставкина, Дауысты және т.б.), өзен үстіндегі көпір [ 10 ].
Студенттер әртүрлі кедергілерді еңсереді, емле ережелерін есте сақтайды, олар күшті тәртіп сақшыларына (мысалы, b және b белгілері) өтуге рұқсат етіледі. Олар сөздің бөліктері әр алуан сөздерді құрайтын Ұлы сөзжасам мерекесіне сәйкес келеді, бұл сөзде ешқандай қатенің болмауын қатаң қадағалайды.
Көбінесе, саяхаттаған кезде мектеп оқушылары тапсырмаларды орындай отырып, станциядан станцияға ауысады. 6-сыныпта етістік туралы материалды қайталау кезінде балалар Етістіктің түрі, Өтпелі және ырықсыз етістіктер, Етістіктің жалғауы, Етістік-жұмысшы, Етістік-сиқыршы бекеттеріне барады.
Оқушылар етістіктің тұрақты және тұрақсыз белгілерін есте сақтайды: олар тест тапсырады, сұрақтарға жауап береді және практикалық тапсырмаларды орындайды.
Мысалы, Үйлесу станциясында олар қарапайым және күрделі сұрақтарға жауап беруі керек:
Конъюгация дегеніміз не?
Қандай етістіктер бірінші жалғаулыққа жатады? Жауабыңызды мәтіннен мысалдармен дәлелдеңіз.
Мына сөздердегі етістіктердің жалғаулығын анықтаңыз: сатып ал, жаса, пісір.
І және ІІ жақ етістік жалғауларының айырмашылығын және сәйкестігін анықтаңыз?
Етістік-сиқырлы станцияда тапсырмалар сараланады: 1-топ студенттеріне Енді, егер мен сиқыршы болсам ... тақырыбында шағын эссе жазуды тапсыруға болады, содан кейін жазылғанның бірнеше нұсқасын оқуға болады . .
2-топ оқушылары дамушы сипаттағы шығармашылық тапсырмаларды орындай алады: Етістік-Жұмысшы бекетінде 2 тұлға бірлігі етістікті қамтитын мақал-мәтелдерді теріп алады. сағ .
Занимайка станциясында сөзжұмбақ шешуге болады [ 14 ].
Сонымен, абзацты қорытындылай келе, сабақта ойын түрінде оқушылардың етістік туралы білімдерін тексеруге, практикалық және шығармашылық тапсырмаларды орындауға, сөйлеу тілін дамыту, сөздік қорын байыту, ақыл-ой белсенділігін арттыру жұмыстарын жүргізуге болады деп айта аламыз. студенттер.
Сабақ-экскурсия
Мұндай экскурсиялар студенттерге шетелдіктердің тіліне, әдебиетіне және салт-дәстүріне сүңгуге мүмкіндік береді. Мұғалім оқушылармен бірге белгілі бір елдің мәдениеті бойынша саяхатқа барады.
Сонымен, балалар бір пәннің материалымен танысып қана қоймай, басқа мамандықты оқу кезінде қажет болатын пайдалы ақпаратты есте сақтайды. Мұндай сабақтың артықшылығы - оқушылар әртүрлі пәндердің бір-бірімен байланысын көре алады. Мысалы, олар ел тарихы мен әдебиетіндегі параллельді байқайды. 5-сыныпта Орыс суретшілерінің иллюстрацияларындағы ертегілер тақырыбындағы әдебиет сабағы балаларды В.М.Васнецовтың, И.Я.Билибиннің шығармашылығымен таныстырды, атақты суретшілердің картиналарымен жұмыс істеуді үйретеді [ 13 , б.
Мұндай сабақтарды сабақ-тестте өткенді жүйелеу, қайталауды жалпылау кезінде өткізген жөн.
Дидактикалық ойын білімді жақсырақ бекіту, өткен материалды қайталау үшін қажет.
Бұл сабақ дайын аудиторияға арналған, өйткені ол үй тапсырмасын қайталауды қамтиды. Дидактикалық ойын байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамытады, яғни оқушының сөздік қорын толықтырады. Мұндай ойындар оқушының жазбаша тілін жетілдіруді көздейді.
Мұндай ойындар мектеп кеңсесінің техникалық мүмкіндіктерін пайдалануға мүмкіндік береді. Мұғалім жаңа материалды жақсы меңгеру үшін компьютерді және басқа гаджеттерді пайдалана алады. Осылайша, мұғалім білім беру презентациясын жасау кезінде қосымша баға алу мүмкіндігін береді.
Мысалы, 7-сыныпта Жақ септігі туралы ақпаратты жалпылау және жүйелеу тақырыбындағы сабақ-экскурсияда саралап, кіріктіріп, дамыта оқыту технологияларының элементтерін қолдануға болады және интерактивті құралдарды пайдалану мүмкіндігі ашылады: компьютер және интерактивті тақта.
Әдебиет сабақтарында И.И. Левитан, студенттер өз бетінше көрнекті суретшінің өмірі мен шығармашылығы туралы хабарламалар дайындай алады . Мұндай жауап аудио және бейне материалды пайдалана отырып презентациямен бірге жүруі мүмкін [ 17 , б. 6].
Алтын күз картинасын сипаттай отырып, оқушылар тек пейзаж туралы әңгімелеп қана қоймай, осы шығарманың оятқан сезімдерін түсіндіреді. Мұғалімдер суреттерді сипаттау кезінде балалардың іздің көркемдік тәсілдерін көбірек қолданатынын атап көрсетеді. Сонымен бейнелеу өнерімен байланыс баланың сөздік қорын толықтыруға көмектеседі.
Дидактикалық ойындарды қолданатын сабақтарда балалар зерттеу жұмысының негіздерімен танысады, ақпаратты іздейді және өңдейді.
Оқушыларға арналған әр түрлі іс-әрекет түрлері бар:
мәтінмен жұмыс (ұжымдық);
таңдамалы үлестірмелі диктант (карточкалар арқылы);
ұсыныстарды құрастыру (сараланған жұмыс);
мәтінді өңдеу
көп деңгейлі перфокарталармен жұмыс .
Ойын топтарына іріктеу студенттің ерікті қалауын ескере отырып жүзеге асырылады, өйткені қатысудан жалтару жаңа материалды теріс қабылдауды білдіреді.
Барлық тапсырмалар принцип бойынша құрастырылған: қарапайымнан күрделіге , топтық жұмыстан өзіндік жұмысқа. Өзін-өзі бақылау және өзін-өзі бағалау (перфокарталар) енгізілсе, оқушылардың өз бетінше танымдық әрекеті мүмкін болды. Бір қызығы, әр оқушы сабақ барысында өз бағасын алады.
көпдеңгейлі тәсілі студенттерге өз ойын жеткізуге және өзіне сенуге мүмкіндік береді. Сабақтардың бұл түріне, мысалы, 6-сыныптағы Сан есім тақырыбы бойынша АКТ құралдарын пайдалана отырып Туған ауылға виртуалды саяхат сабағын жатқызуға болады.

Ертегі сабағы
Орыс тілі мен әдебиеті сабағы ғылыми материалды ойын формасы - ертегі арқылы меңгеруге мүмкіндік береді. Ойынның бұл түрі бастауыш және орта сыныптардың балалары үшін мүмкін, өйткені бұл жастағы балалар сиқырды көбірек қиялдайды және қиялдайды.
Оқушының ертегіні қабылдап қана қоймай, оны жасайтыны, өмір сүретіні атап өтіледі. Балалармен әдеби жұмыспен айналыса отырып, бала психологиясының осы ерекшелігіне сүйенуге болады [ 3 ].
Бастауыш сыныптарда сабақты мына сөйлеммен бастауға болады: Бүгін орман жануарлары туралы ертегі жазайық. Дәл осы жаста балалардың болашақ ертегінің суреттерін елестету және елестету оңайырақ. Сонымен, оларға тапсырманы орындау үшін он-он бес минут қажет. Мұғалімдер де бұл жас тобының емлесі мен тыныс белгілеріне емес, өз ертегісінің сюжетіне көбірек көңіл бөлетінін байқайды.
Балалар ертегіні өңдеуге емес, өз бетінше жазуға қызығушылық танытады, өйткені олар үшін олардың авторлығы маңызды. Сюжеті бойынша бұрыннан белгілі ертегіге ұқсайтын туындыларды жиі кездестіруге болады, өйткені бала жаста дайын ертегі бейнелерін пайдалану оңайырақ. Ғалымдар мектеп оқушылары үшін өз жұмыстарын сыныптастарымен бөлісу маңызды екенін атап өтті, сондықтан мұғалімдер мұндай эсселерді сыныптың құрмет тақтасында орналастыруға тырысады.
Керісінше, жоғары сыныптарда мазмұнына ғана емес, формасына да сүйене отырып, ұқсас тапсырманы ұсынуға болады. Мұғалім оқушының жазу дағдысын бағалайды. Бұл тапсырма студентке болашақ шығармашылық жұмыстарын жазуға, сондай-ақ бірыңғай мемлекеттік емтиханды сәтті тапсыруға көмектеседі.
Топтық жұмысты ұйымдастыруға болады: әлсіз оқушылар карталарды алады, мұнда бастамасы бар және композицияны жалғастыру керек. Мұнда студенттерге жазуға көмектесетін сұрақтар да жазылуы мүмкін.
Қалған оқушылар алдын ала әңгімеден кейін қиын жағдайда ғана мұғалімге жүгініп, өз беттерінше эссе жазады.
Ертегінің форматы мұғалімге орыс тілінің лексикология сияқты бөлімі туралы көбірек бояулы және бейнелі сөйлеуге көмектеседі. Ертегілерде жиі кездесетін мақал-мәтелдердің, нақыл сөздердің, әзілдердің барлық түрлері балаларға тілдегі фразеологизмдерді, көп мағыналы сөздерді түсіндіреді. Оқушылар ертегілерді мысалға ала отырып, архаизмдер мен историзмдерді ажырата білуге, синоним, антоним сөздер туралы көбірек білуге үйренеді. Мысал ретінде мәтінді пайдалана отырып, мұғалім сөйлеу түрлерінің айырмашылығын түсіндіреді, өйткені бастауыш мектеп жасында пайымдау, баяндау және сипаттау арасындағы айырмашылықты байқау қиынырақ болады.
Эстафеталық сабақ
Эстафета дәстүрлі сабақтың бір бөлігі, оның үзіндісі болуы мүмкін, өйткені студенттің қызығушылығы қырық минут ішінде жойылады. Сабақтың бұл бөлігін мұғалімдер назарды шоғырландыру үшін ойлап тапты, өйткені олар жаңа әрекеттерге деген қызығушылықты көрсете бастайды. Сөздерді септік, жалғаулық, жыныс, сан, сөйлем мүшелеріне қарай таратқанда, сөздік сөздермен жұмыс жасағанда оқушылар нұсқалары бойынша тақтаға кезек-кезек жазады (1 нұсқа - 1 одағай, 2 - 2 жалғау)
Қатені келесі ойыншы түзетеді және тапсырма орындалғанға дейін осылай жалғаса береді. Тапсырманы тезірек және дұрыс орындаған топ жеңеді. Эстафеталық таяқшаның орнына бор беріледі.
Кроссворд сабағы
Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында сөзжұмбақ жиі қолданылады. Оны сабақтың басында білімді жаңарту немесе жаңа сабақтың мәселесін қою мақсатында сыныпқа ұсынуға болады.
Сабақ соңында ол сабақты қорытындылаудың өзіндік түріне айналуы мүмкін. Балаларға бір минуттық демалу қажет болғанда кроссвордтар, чейнвордтар және басқа да басқатырғыштар өте қажет. Бұл зейінді ауыстыруға, сыныптағы балалардың психикалық белсенділігін қолдауға мүмкіндік береді.
Мұғалім сабақ соңында білімдерін бекіту үшін оқушыларға сөзжұмбақ бере алады. Сонымен, лексикологияны оқи отырып, балалар сөзді мағынасына қарай табады. Мұғалімнің фантазиясы тек кәдімгі сөзжұмбақпен ғана шектелмейді, сонымен қатар әр түрлі ребустар мен басқатырғыштармен шектеледі. Сабақтың бұл түрі оқушыларды психологиялық тұрғыдан жақындастырады, өйткені олар бір-бірімен үнемі қарым-қатынаста болу керек.
Сөзжұмбақ шешкен кезде сөздің әртүрлі бөліктерінің жазылуын есте сақтауға болады. Мысалы, ысқырған дауысты дыбысқа аяқталатындар (ь белгісі бар немесе жоқ):
1) су өткізбейтін пальто (подель) білдіретін ер есім, 2 септік;
жану (жану ) сын есімінің қысқаша түрі ;
3) префиксі жоқ пысықтауыш етістік, күйік (жану) сөзімен сабақтас, т.б.
бір
бірге
Л
БІРАҚ
D
Кімге
Және
Ы
2
Кімге
О
Х
Х
БІРАҚ
Т
б
3
З
БІРАҚ
Т
Және
В
б
Е
4
П
Л
О
Т
Х
С
Ы
5
Л
Е
Х
Және
AT
С
Ы
6
D
Л
Және
Х
Х
С
Ы
7
Т
Е
М
Х
О
Т
БІРАҚ
1.1-кесте - Лексика тақырыбына сөзжұмбақ үлгісі.
Әдебиет сабағында жұмбақтарды, мақал-мәтелдерді оқу кезінде сөзжұмбақ қолдануға болады. Мақал-мәтел білесің бе: мақал-мәтелдерде түсіп қалған сөздерді сөзжұмбақ бағандарына қою (1) Сөз - ..., үндемеу - алтын. (күміс) 2) Мейірімді ... және мысық риза болды . ( аулаумен ) 3) Бір тиын ... сақтайды. (рубль).
Сөздік ойындар.
Ойынның бұл түрі оқушының бастауыш сөздік қорын толықтыратындықтан, бастауыш мектеп жасында кең тараған. Ойын көбінесе ауызша сөздердің барлық түрлерінен тұрады. Ең танымал ойын қарлы кесек болып саналады, өйткені ол қосымша дайындықты қажет етпейтін қарапайым ойын.
Бірінші сынып оқушыларына орыс тілінің негіздерін үйрету үшін мұғалімдер Сиқырлы үй ойынын пайдаланады. Ол әріптер үшін дайын микрофонды пайдаланады , онда ол оларды кез келген ретпен орналастырады. Мысалы : сияқты әріптер п , л, о, с, т, п, олардың көмегімен балалар сөздерді құрастырады - сал, тон, арман, мұрын, еден, т.б.
Орта және жоғары сыныптар үшін мұғалім Паразит сөздер ойынын пайдаланады. Оқушылар әдеби шығарманы оқығанда сөйлеуде ұқсас сөздерді қолданады , яғни қателерінен сабақ алады. Сонымен, А.С.-ның Евгений Онегин шығармасынан Татьянадан хаттар оқу. Пушкин сияқты сөздерді қолдану мүмкін емес: былайша айтқанда, бұл және т.б.
Қызықты диктанттар
Жасыратыны жоқ, балалар жалғыз диктант деген сөзден қорқады. Олар ... жалғасы

Сіз бұл жұмысты біздің қосымшамыз арқылы толығымен тегін көре аласыз.