Информатика сабақтарын әзірлеу



Жұмыс түрі:  Курстық жұмыс
Тегін:  Антиплагиат
Көлемі: 25 бет
Таңдаулыға:   
Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым Министрлігі
Е.А.Бөкетов атындағы Қарағанды университеті
Математика және ақпараттық технологиялар факультеті

Курстық жұмыс
Тақырыбы: Жалпы білім беру мектебінің инфарматика кабинеті. Кабинеттің жабдықталуы жіне оған қойылатын талаптар

Орындаған: МиИ-19-1 тобының студенті
Аппақова Айдана
Қабылдаған: Д.М.Ахманова

Қарағанды 2022 ж

Кіріспе

Қазіргі уақытта қоғам мен білім беруді ақпараттандыру оқу процесін күшейту, оның нысандары мен әдістерін жетілдіру, жаңа білім алу қабілетін игеруге бағытталған жаңа оқыту технологияларына көшу құралы ретінде әрекет етеді.
Жалпы білім беру мекемелерін компьютерлендірудің мемлекеттік бағдарламаларын іске асыруға байланысты елдің барлық мектептері дерлік компьютерлік техникамен жабдықталған. Компьютерлік техниканы пайдалану, әдетте, информатика кабинетінде жүзеге асырылады.
Осыған байланысты информатика және ақпараттық технологиялар бойынша сабақтар өткізілетін информатика кабинетінің дидактикалық әлеуеті ерекше мәнге ие. Белгілі бір жағдайларда информатика кабинеті сыныптан тыс және мектептен тыс жұмыстардың, кәсіби дайындықтың орталығы, ақпараттық мәдениетті қалыптастыру орталығы, сайып келгенде, мектеп пен информатика мұғаліміне қаржылық қолдау құралы бола алады.
Қазіргі жағдайда информатика кабинеті ақпараттық мәдениетті қалыптастырудың, оқушылардың оқу және кәсіби қызметінде оларды саналы түрде пайдалану үшін жаңа ақпараттық технологияларды терең меңгерудің орталығы болуы тиіс.
Информатика кабинетіндегі сабақтар қалыптастыруға қызмет етуі керек:
- әлемнің заманауи ақпараттық бейнесі;
- пәнаралық және болашақ кәсіби қызметтің негізгі құрамдас бөлігі ретінде ақпараттық технологияларды пайдалану дағдылары,
- заманауи есептеуіш техниканың құрылысы мен жұмыс істеуі туралы білім;
- шығармашылық тұлға, оқушылардың ойлау, есте сақтау, қиялын дамыту;
- азаматтық, адамгершілік және жоғары мораль.
Осыны ескере отырып, зерттеу тақырыбы таңдалды - "оқытудың әртүрлі формаларын жүзеге асыру жағдайында информатика кабинетіне қойылатын ұйымдастырушылық-педагогикалық талаптар".
Зерттеу нысаны-бастауыш мектеп жасындағы балаларды информатикаға оқыту процесі.
Зерттеу пәні-оқытудың әртүрлі формаларын жүзеге асыру жағдайында информатика кабинетінің кеңістігін құруға қойылатын талаптар.
Зерттеудің мақсаты-информатика кабинетінің дидактикалық мүмкіндіктерін пайдалануға мүмкіндік беретін оқытудың ең тиімді түрлерін анықтау.
Зерттеу гипотезасы ретінде, егер біз оқытудың әртүрлі формаларын жүзеге асыруда информатика кабинетінің дидактикалық әлеуетін қолданатын болсақ, онда бастауыш сынып оқушыларының информатиканы оқытудың тиімділігі едәуір артуы мүмкін деген болжам жасалды.
Мақсат пен гипотезаға сүйене отырып, зерттеудің келесі міндеттері қойылды:
- информатика кабинетінің кеңістігін құруға қойылатын ұйымдастырушылық, педагогикалық және дидактикалық талаптарды зерттеу;
- оқытудың әртүрлі формаларын жүзеге асыру жағдайында информатика кабинетінің дидактикалық әлеуетін анықтау;
- информатика кабинетінің кеңістігін пайдалануды ескере отырып, Информатика сабақтарын әзірлеу;
- оқытудың әртүрлі формаларын қолдану жағдайында информатика кабинеті кеңістігін зерттеудің тиімділігін тексеру.
Зерттеудің теориялық маңыздылығы жұмыста информатика кабинеті кеңістігінің дидактикалық ресурсын қолданудың оқушыларды информатиканы зерттеуде тиімді оқытуға оң әсерін негіздейтіндігінде.
Зерттеудің практикалық маңыздылығы-информатика кабинетінің дидактикалық ресурсын қолдана отырып, оларды ұйымдастыру және өткізу бойынша сабақтарды әзірлеу.

Жалпы білім беру мектебінің информатика кабинеті жабдықталуы және талаптары
1.2 Кабинет жабдығы және оған қойылатын талаптар

Информатика кабинеті "жалпы орта білім беру жүйесінің оқу орындарындағы информатика кабинеттерінің есептеу техникасы, Оқу жабдығы, базалық және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету құралдарының тізбесіне" сәйкес материалдық құралдармен жабдықталады (қосымшаны қараңыз).
Сонымен қатар, информатика кабинеті жабдықталған:
* информатика курсын және оқу пәндерінің жекелеген бөлімдерін оқуға арналған оқу бағдарламаларының жиынтығымен;
* ПЭВМ үшін оқыту, өзіндік жұмыстар мен жаттығуларды ұйымдастыру кезінде жеке тәсілді жүзеге асыруға арналған тапсырмалар;
* оқу-әдістемелік, ғылыми-көпшілік, анықтамалық әдебиеттер жиынтығымен;
* қауіпсіздік техникасы бойынша оқушыларға кіріспе және мерзімді нұсқаулықтар журналы;
* әр жұмыс орнында КУВТ пайдалану журналы;
* машиналардың істен шығуы және оларды жөндеу журналы;
* оқушылардың демонстрациялық кестелері мен жұмыстарын экспонаттауға арналған стендтермен;
* алғашқы көмек қобдишасымен;
* өрт сөндіру құралдарымен;
* кабинеттегі оқу жабдықтарын есепке алу үшін инвентарлық кітаппен, мектеп директоры бекіткен информатика кабинетін қосымша жабдықтау жоспарларымен.
Мұғалімнің жұмыс орны подиумда орналасуы керек. Ол жалпы орта білім беру жүйесінің оқу орындарындағы информатика кабинеттеріне, ПЭВМ немесе ЖДТ бар сыныптарға арналған есептеу техникасы құралдарының, оқу жабдығының, базалық және қолданбалы бағдарламалық қамтылымдардың тізбесіне сәйкес аппаратурамен жарақталған үстелмен және принтер мен графопроекторға арналған екі тумбамен жабдықталады (қосымшаны қараңыз).
Сабақ барысында электрмен жабдықтауды оқушылардың жұмыс орындарына қосу және оны өшіру мұғалім жүргізеді және мұны әр сабақта информатика кабинетін пайдалану журналында белгілейді.
Компьютер, принтер, графикалық проекторды қосу үшін мұғалім үстеліне қуат берілуі керек.
Информатика кабинетінің бөлмесі келесі талаптарды қанағаттандыруы керек: әр компьютер үшін - 6 шаршы метр және 6 текше метр.кабинеттің жалпы ауданы. Компьютерлерді артқы қабырғаларымен кабинеттің бос қабырғаларына, оның периметрі бойынша орналастыру (компьютердің артқы қабырғасында орналасқан шамадан тыс электромагниттік сәулеленуді болдырмау үшін). Кабинетте солтүстікке немесе солтүстік-батысқа қарай терезелер (бөлме күн жағында болмауы үшін, бұл бөлме температурасының жоғарылауына әкеледі), сондай-ақ кондиционерлеу жүйесі немесе таза ауа алмасу үшін желдету мүмкіндігі болуы керек. Кабинеттегі ауа температурасы 19 шегінде болуы тиіс...21°С. кеңседе күн сайын ылғалды тазалау жүргізу қажет.
Компьютерлік техника қамтамасыз ететін арнайы үстелдерде орналасуы тиіс.:
* көлбеу бұрышы және монитор тірегі;
* жұмыс істейтін оқушылардың қолдары үшін ыңғайлы деңгейде пернетақтаға арналған тұғыр;
* компьютердің барлық құрылғыларын орналастыруға жеткілікті ені;
* оқушылардың көзінен монитордың бетіне дейін жеткілікті қашықтық (кемінде 60 см).
Оқушылар жұмыс істеуі керек орындықтар келесідей болуы керек:
* биіктігі бойынша реттелетін орындықтар(оқушылардың бойын ескеру),
* бұрылу (позицияны реттеу),
* Арқаның биіктігі бойынша реттегіш (жұмыс істеушінің бел бөлімінен жүктемені алу үшін өсу бойынша реттелетін тірек).
Оқу кабинетінің сипаттамасы. Информатика және ақпараттық технологиялар кабинетінің үй-жайы қолданыстағы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормативтердің талаптарын қанағаттандыруы тиіс (СанПиН 2.4.2. 178-02). Үй-жай үлгілік жабдықпен, оның ішінде осы талаптарда көрсетілген техникалық оқыту құралдарымен, сондай-ақ мамандандырылған оқу жиһазымен жарақтандырылуы тиіс.
Оқу кабинетінің негізгі жабдықтары компьютерлік жабдық болып табылады, ол стационарлық нұсқада да, портативті компьютерлер түрінде де ұсынылуы мүмкін. Компьютерлік жабдық әртүрлі операциялық жүйелерді қолдана алады (соның ішінде Windows, Mac OS, Linux отбасылары). Серверді және "жұқа Клиентті"қолдана отырып, компьютерлік сыныпты іске асыруға болады. Барлық компьютерлер Интернетке қол жетімді бірыңғай желіге біріктірілуі керек. Сымсыз желіні пайдалануға болады. Интернет ресурстарына қол жеткізуді басқару және трафикті оңтайландыру үшін арнайы бағдарламалық құралдар пайдаланылуы тиіс. Жұмыс үстелі компьютерлерін де, ноутбук және қалта сияқты компьютерлерді де қолдануға болады. Бірқатар жағдайларда талаптарда келтірілген техникалық сипаттамалар бағдарлы болып табылады және техникалық даму барысында өзгеруі мүмкін.
Сандық ресурстармен және оқушылардың жұмыстарымен ыңғайлы болу үшін информатика кабинетінде де, жалпы мектепте де бүкіл білім беру мекемесінің материалдық-техникалық құрамына кіретін файлдық серверді пайдалану ұсынылады.
Информатика және ақпараттық технологиялар кабинетіндегі компьютерлерге, сондай-ақ білім беру мекемесінде орнатылған басқа компьютерлерге орнатылған барлық бағдарламалық құралдар бүкіл мектепте немесе қажетті жұмыс орындарында пайдалануға лицензиялануы керек.
Кабинеттің жабдықталуы оны информатика сабақтарын өткізу үшін ғана емес, сонымен қатар басқа пәндерді оқыту кезінде де кеңінен қолдануды қамтуы керек. Оқу кабинеті, ең алдымен, ақпаратты іздеуге және өңдеуге, мультимедиялық презентацияларды дайындауға және көрсетуге бағытталған әртүрлі пәндер бойынша сабақ өткізу мүмкіндігін қамтамасыз етуі керек.

1.2 Информатика кабинетінің кеңістігін құруға қойылатын ұйымдастырушылық талаптар

Осы абзацта біз информатика кабинетінің кеңістігін құруға қойылатын ұйымдастырушылық талаптар мектептегі сәтті оқуға қалай әсер ететінін қарастырамыз.
Қазіргі уақытта қоғам мен білім беруді ақпараттандыру оқу процесін күшейту, оның нысандары мен әдістерін жетілдіру, жаңа білім алу қабілетін игеруге бағытталған жаңа оқыту технологияларына көшу құралы ретінде әрекет етеді.
Жалпы білім беру мекемелерін компьютерлендірудің мемлекеттік бағдарламаларын іске асыруға байланысты елдің барлық мектептері дерлік компьютерлік техникамен жабдықталған. Компьютерлік техниканы пайдалану, әдетте, информатика кабинетінде жүзеге асырылады.
Осыған байланысты информатика кабинеті ерекше мәнге ие, онда олар информатика және ақпараттық технологиялар бойынша, сонымен қатар басқа мектеп пәндері бойынша сабақтар өткізеді. Белгілі бір жағдайларда информатика кабинеті сыныптан тыс және мектептен тыс жұмыстардың, кәсіби дайындықтың орталығы бола алады, сайып келгенде, мектеп пен информатика мұғаліміне қаржылық қолдау құралы бола алады.
Роберт и.в. информатика кабинеті - ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, информатика курсы бойынша теориялық және практикалық, сыныптық, сыныптан тыс және факультативтік сабақтарды өткізуге арналған оқу есептеуіш техника жиынтығымен, оқу-көрнекі құралдармен, оқу жабдығымен, жиһазбен, ұйымдастыру техникасымен және құрылғылармен жабдықталған қазіргі заманғы білім беру мекемесінің оқу-тәрбие бөлімшесі. Информатика кабинетін оқушылардың әлеуметтік пайдалы және өнімді жұмысын ұйымдастыру, оқу орнын ақпараттық-әдістемелік қамтамасыз ету процестерін автоматтандыру және оқу процесін ұйымдастырушылық басқару үшін де пайдалануға болады.
Белгілі бір жағдайларда информатика кабинеті сыныптан тыс және мектептен тыс жұмыстардың, кәсіби дайындықтың орталығы бола алады. Информатика кабинеті келесі міндеттерді шешуге арналған:
- оқушылардың қазіргі заманғы есептеу техникасының құрылысы, жұмыс істеуі және қолдану салалары туралы білімдерін қалыптастыру; ЖМ көмегімен міндеттерді шешу, қазіргі заманғы ЖМ бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану және ақпараттық ресурстармен жұмыс істеу біліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
- оқушыларды өндірісте, жобалау-конструкторлық ұйымдарда, ғылыми мекемелерде, оқу процесінде және басқаруда есептеу техникасын қолданумен таныстыру;
- оқу орнында оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыру және оқыту әдістерін жетілдіру.
Информатика кабинетінде келесі жұмыстар жүргізілуі мүмкін:
- жаңа ақпараттық технологиялар құралдарын пайдалана отырып, информатика және басқа да оқу пәндері бойынша сабақтар;
- оқушылардың мектеп пен базалық кәсіпорындардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін мұғалімдер мен мектеп басшылығының тапсырмалары бойынша қолданбалы бағдарламалар жасау;
- ҰАТ құралдарын пайдалана отырып, сыныптан тыс және факультативтік сабақтар.
Информатика кабинетінде сәтті оқытудың маңызды шарты-өзара байланысты компоненттер кешенін қамтитын оқу процесіне ерекше жағдай жасау:
- материалдық;
- гигиеналық;
- эстетикалық;
- эргономикалық;
- қауіпсіздік техникасы.
Бұл шарттар жиынтығы да толықтырылуы керек:
- ұйымдастыру-әдістемелік.
Жалпы алғанда, кабинет мұғалімдер мен оқушылардың денсаулығы мен еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды толық қамтамасыз ете отырып, оқушылардың табысты оқытуына, ақыл-ойының дамуына және ақпараттық мәдениетін қалыптастыруға, олардың информатика мен ғылым негіздері бойынша берік білім, білік және дағды алуына барынша жәрдемдесу мақсатында ұйымдастырылған психологиялық, гигиеналық және эргономикалық жайлы ортаны ұсынуы тиіс.
Қазіргі заманғы талаптарға сәйкес информатика кабинетінің тиімді жұмыс істеуі жағдайында келесі нәтижелерді күтуге болады: Мектеп білім беру жүйесінің жаңа, сапалы деңгейге көшуі; оқу процесін қарқындату; оқытуда жаңа технологияларды кеңінен қолдану; мектептің оқу процесін тиімді басқару; телекоммуникациялық білім беру жобаларына қатысу; мектеп мұғалімдерінің педагогикалық тәжірибесін жалпылау және көбейту; оқу процесін құру мұғалімдердің тапсырысы бойынша дидактикалық және әдістемелік материалдарды дайындау механизмі; оқушылар мен мұғалімдердің ақпараттық мәдениетін қалыптастыру.
Ақпараттандырудың дамуы бірқатар мектептерде 2 немесе одан да көп информатика кабинеттерінің жұмыс істеуіне әкеледі. Информатиканы бастауыш сыныптарға енгізу жеке информатика кабинетін құруды талап етеді, өйткені оқушылардың осы жас тобы үшін эстетикалық, эргономикалық, гигиеналық және психологиялық-педагогикалық мәселелерді арнайы шешу қажет.
Есептеуіш техниканы білім беруде тиімді қолдану жабдықтардың, бағдарламалық қамтамасыз етудің, әдістемелік қамтамасыз етудің, құжаттаманың, есептеу техникасын енгізу, қолдау және жөндеу, оқытушыларды даярлау жөніндегі ұйымдастыру шараларының тұтас кешені болған кезде ғана мүмкін болады. Информатика кабинеті "жалпы орта білім беру жүйесінің оқу орындарындағы информатика кабинеттерінің, ЖМ сыныптарының есептеу техникасы құралдарының, оқу жабдықтарының, базалық және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету тізбесіне" сәйкес материалдық құралдармен, сондай-ақ басқа да материалдық құралдармен жарақталады.
Информатика кабинетінде оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты сақтау мен өңдеудің техникалық құралдары мен оқушылар мен мұғалім арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл қамтамасыз етілуі тиіс. Осы мәселелерді шешу үшін бірқатар ұйымдастырушылық және әдістемелік шарттарды орындау қажет.
Информатика кабинетінің ұйымдастыру-әдістемелік жұмысын информатика курсын және басқа да жалпы білім беретін пәндердің жекелеген тақырыптарын оқыту процесінде есептеу техникасы мен ақпараттық технологиялар құралдарын қолдану бойынша кабинет жабдықтарын, мұғалімдер мен оқушылардың жұмыстарын ұйымдастырушы болып табылатын, мектеп директорының бұйрығымен тағайындалатын информатика оқытушыларының арасынан кабинет меңгерушісі басқарады. Оның басшылығымен кабинетті дамытудың перспективалық жоспары жасалады, жұмыс оқытушылар мен оқушылар арасында бөлінеді.
Кабинет меңгерушісі жабдықтың сақталуына, түгендеу тізімдемесінің журналын жүргізуге, Жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін қолдауға, есептеу техникасына профилактикалық техникалық қызмет көрсетудің уақтылығы мен мұқияттылығына, оны дұрыс пайдалануға, машиналардың істен шығуын тіркеуге және оларды жөндеуді немесе жөндеуді ұйымдастыруға, өртке қарсы құралдар мен жазатайым оқиғалар кезіндегі алғашқы көмек құралдарының ақаусыздығына, оқушыларға қауіпсіздік техникасы бойынша кіріспе және мерзімді нұсқамаларды уақтылы жүргізуге жауап береді, оқытушылар мен студенттердің қауіпсіздік ережелерін сақтауы, әр сабақтың басталу және аяқталу уақыты журналына тіркеу, электр қуатын қосу және өшіру.
Кабинет меңгерушісі еңбекті қорғау нормалары мен ережелерін бұзу нәтижесінде білім алушылармен білім беру процесі кезінде болған жазатайым оқиғалар үшін қолданыстағы еңбек туралы заңнамаға сәйкес жауапты болады. Кабинет меңгерушісінің қарамағында бағдарламалық құралдары бар дискілер, жалпы мақсаттағы нұсқаулықтар, тақырыптық әдебиеттер, шығыс материалдары және т. б. бар.
Информатика кабинетінде жұмыс істейтін оқытушылар оқушылардың қауіпсіздік техникасы талаптарының және кабинетте жұмыс істеу ережелерінің орындалуын қатаң қадағалауы және әрбір сабақта ЖМ пайдалану журналдарында жұмыстың басталу және аяқталу уақытын, жұмыс орнының жай-күйін, машиналардың істен шығуын белгілеуі тиіс. Оқушыларды кабинетпен таныстыру кезінде оқытушы: оқушыларды бөлу және оларды өсуін, көру және есту жағдайын ескере отырып жұмыс орындарына бекіту; қауіпсіздік техникасы және кабинеттегі жұмыс ережелерімен таныстыру.
Сабақты жүргізетін мұғалімде сабақта қолданылатын бағдарламалық құралдардың қосалқы даналары бар дискілер болуы керек. Жүйелік дискілер мен дискеталар өзгерістерден немесе кездейсоқ өшірілуден қорғалуы керек.
Жабдықтың істен шығуы немесе электр қуатын өшіру жағдайында мұғалімде" үйде бос орын " болуы керек - сабақты жалғастыру үшін жұмыс жоспары: мұғалім алдын-ала дайындаған өзіндік жұмыс, рөлдік ойын және т.б. жағдайға қарамастан, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын немесе, ең болмағанда, назарын аудару маңызды.
Оқушылар қауіпсіздік техникасымен және кабинеттегі жұмыс ережелерімен танысуы тиіс. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаманы сабақ жүргізетін мұғалім жүргізеді. Нұсқама журналына нұсқама өткізген адам мен оқушылар қол қояды.
Оқушылар жұмыс орны мен оған орналастырылған жабдықтың жай-күйіне жауап беруі керек. Егер бір оқушы жұмыс ережелерін бұзса, бұл кездейсоқ бұзушылық болса да, бүкіл сыныптың назарын аударуы керек. Гигиена мен жабдықтың қауіпсіздігіне қойылатын айқын талаптардан басқа, бұл студенттердің кабинетке және жалпы сабақтарға деген көзқарасын тудырады. Егер оқушылар пернетақтамен жұмыс жасамас бұрын қолдарын жуып, сүртсе жақсы.
Сабаққа дайындалу және оны аяқтау үшін мұғалімге көмекке кезекші тартылуы мүмкін. Оған оқушылардың жұмыс орындарын қосу және өшіру, локальдық желі бойынша бағдарламаларды тарату бойынша күрделі емес әрекеттерді тапсыруға болады.
Сыныптардың толықтырылуына байланысты 9-дан 15-ке дейінгі оқушылар үшін жұмыс орындарының оңтайлы саны. Білім беру саласындағы нақты жағдайды ескере отырып, информатика кабинетінде бір немесе төрт-бес компьютер негізінде оқыту технологияларын әзірлеу қажеттілігі туралы пікірлер айтылады.
Информатика сабақтарын өткізу үшін сыныптар әдетте екі кіші топқа бөлінеді. Өз кезегінде, информатика кабинетінде практикалық сабақтарды өткізу кезінде жеке, топтық және ұжымдық жұмыстарды ұйымдастыру ұсынылады. Бұл ретте РМУ-да тек бір оқушының жұмысын ұйымдастыруға болады, екі және одан да көп оқушымен бір ЖМ пайдалануға тыйым салынады).
Информатика кабинетінде оқу сабақтарының режимдерін қарастырыңыз.

2. Информатика кабинетін жабдықталуы және кеңістігін құру
2.1 Информатика кабинетінің кеңістігін құруға қойылатын педагогикалық талаптар

Ұйымдастырушылық талаптардан басқа, информатика кабинеті кеңсе кеңістігін құруға педагогикалық талаптар қояды.
Сәйкес, оқу бөлмелері мыналарды қамтуы керек: жұмыс аймағы, мұғалімнің жұмыс аймағы, оқу-көрнекі құралдарды, техникалық оқыту құралдарын орналастыруға арналған қосымша кеңістік, студенттердің жеке сабақтарына арналған аймақ және мүмкін болатын белсенді қызмет.
Информатика кабинетінде жұмыс орындары мен жабдықтарды орналастыруды қарастырыңыз. Оңтайлы орналастыруға қойылатын негізгі талаптар мыналарды қамтуы керек:
- оқушылардың, мұғалімдер мен жабдықтардың жұмыс қауіпсіздігі;
- оқушыларға ыңғайлы;
- сабақты басқару, оқытудың әртүрлі формаларын үйлестіру, бақылауды ұйымдастыру тұрғысынан мұғалім үшін ыңғайлылық;
- қызмет көрсету және жөндеу үшін ыңғайлы;
- бөлменің аумағын оңтайлы пайдалану.
Келесі жолдармен жүзеге асырылуы мүмкін студенттердің жұмыс орындарын орналастырудың негізгі нұсқаларын қарастырыңыз және бағалаңыз:
- қатар-тарихи түрде компьютерлерді информатика кабинетінде орналастырудың бірінші түрі, онда үстелдер Дәстүрлі түрде орналастырылған;
- Орталық орналастыру, онда ВМ бар екі қатар үстел кабинеттің ортасында бос тұрмайды, ал олардың экрандары қарама-қарсы жаққа қарайды;
- периметрі бойынша орналастыру, онда ЖМ бар үстелдер кабинет қабырғаларының бойында орналасады. Орналастырудың бұл нұсқасы СанПиН талаптарына сәйкес келеді.
Кабинетте оқушылардың жұмыс орындарын орналастыру сабақ кезінде оқушылар мен мұғалімнің жұмыс орнына еркін қол жеткізуін, оқушылар мен мұғалім арасындағы белсенді қарым-қатынас мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс. ЖМ үшін жұмыс жасанды жарықтандыру және жабық терезелер кезінде жүзеге асырылуы тиіс, бұл жұмыс үстелдерінде жарықтандырудың тұрақты деңгейін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Дегенмен, RMU орналастырудың басқа нұсқалары мүмкін. Олар көбінесе Санпинге сәйкес келмейді немесе сабаққа ыңғайсыз немесе кеңсе аймағын тиімсіз пайдаланады.
Айта кету керек, өзіндік және қызықты шешім көп жағдайда СЭС органдарымен рұқсат етілмеуі мүмкін. Атап айтқанда, бейнемониторлардың бүйір беттері арасындағы қашықтыққа, терезе ойықтарына қатысты бағдарлауға, ЖМ-де жұмыс істейтіндердің санына қатысты талаптар орындалмайды. Сондықтан информатика кабинетін және оқушылардың жұмыс орындарын жоспарлауға қатысты барлық авторлық әзірлемелер Мұқият ойластырылып, жоспарлануы және Мемсанэпидқадағалау органдарымен келісілуі тиіс.
Жаңа СанПиН оқу жиһазына жоғары талаптар қояды. Сонымен, оқу сыныптарында студенттік үстелдер, аудиториялық үстелдер, сурет немесе зертханалық үстелдер қолданылуы мүмкін. Үстелдердің орналасуы, әдетте, үш қатарлы, бірақ екі қатарлы немесе бір қатарлы үстелдердің орналасуы мүмкін.
Оқушылар көру және есту қабілетінің өсуі мен жағдайына сәйкес партада немесе үстелде ыңғайлы жұмыс орнымен қамтамасыз етілуі керек. Оқушылардың биіктігіне сәйкес жиһазды таңдау үшін оның түс белгілері жасалады.
Информатика кабинетінің функцияларын жүзеге асыру үшін ол "жалпы орта білім беру жүйесінің оқу орындарындағы информатика кабинеттерінің, ЖМ сыныптарының есептеу техникасы құралдарының, оқу жабдықтарының, базалық және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету тізбесіне"сәйкес материалдық құралдармен жабдықталады.
Кабинетте мектепте бар техникалық оқыту құралдарының жиынтығы пайдаланылуы тиіс.
Қазіргі заманғы білімнің, атап айтқанда мектеп информатикасының алдында тұрған міндеттерді шешу үшін оқытудың жаңа ақпараттық технологиялары инфрақұрылымының оқу-материалдық және материалдық-техникалық базасын құру қажет.
Оқыту мақсатында компьютерді қолданудың отандық және шетелдік тәжірибесін зерттеу, білім беруді ақпараттандыру мәселелері саласындағы теориялық зерттеулер компьютерді оқу процесіне қосу белгілі бір пәнді оқыту процесінде қолданылатын оқыту құралдарының рөліне белгілі бір әсер етеді, ал snit қолдану өзі оқу процесінің дәстүрлі қалыптасқан құрылымын бұзады деген қорытынды жасауға мүмкіндік береді. Сонымен қатар, ұйымдастырушылық формалар, оқыту әдістері ғана емес, сонымен бірге зерттелетін материалдың көлемі мен мазмұны да өзгереді. Соңғысы көптеген факторларға байланысты, олардың ішіндегі ең маңыздыларын есептеу сипаты мен сандық талдаудың әдеттегі операцияларын алып тастау арқылы оқу уақытын үнемдеу деп санауға болады; зерттелетін процестер мен құбылыстарды модельдеу, еліктеу арқылы зерттелетін пәндік аймақты кеңейту және тереңдету, сондай-ақ ұйым үшін ЖМ перифериялық жабдықтарын, оқу, демонстрациялық жабдықтарды пайдалану зерттеу қызметін жетілдіру; білім алушылардың өзіндік қызметінің саласын кеңейту.
Осылайша, информатика кабинетінде оқытудың тиімділігі, басқалармен қатар, қолданылатын ЖМ техникалық және пайдалану сипаттамасымен анықталады.
Жұмыста информатика курсын және басқа пәндерді оқу процесінде жаңа ақпараттық технологиялар құралдарын пайдалануға бағытталған материалдық-техникалық базаның құрамы қарастырылады, оған мыналар кіреді:
Құрамына СНИТ пайдалана отырып, информатика, технология және жекелеген жалпы білім беретін пәндер курсын оқытуға арналған информатика кабинеті:
-психологиялық-педагогикалық, эргономикалық, санитарлық-гигиеналық және техникалық талаптарды қанағаттандыратын сипаттамалары бар оқу есептеу техникасының жиынтығы;
- ҰАТ құралдарын пайдалануға бағытталған және жалпы білім беретін пәндерді оқытуға арналған оқу-әдістемелік кешен. ОӘК басқа блоктардың негізгі блогына "құру" мүмкіндігін беретін және оқытылатын оқу материалының мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес оларды қайта жинақтауға мүмкіндік беретін блок құрылымы түрінде қалыптастырған жөн;
- мамандандырылған Жиһаз және ұйымдастыру техникасы;
- информатика кабинетінде жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ететін құрылғылар мен құралдар.
ЖМ-ны пайдалана отырып, жеке, топтық, ұжымдық жұмыс жүргізілген жағдайда, сондай-ақ ЖМ-мен ұштасатын оқу, көрсету жабдығын қолдану қажет болған жағдайда оқушылар кесте бойынша информатика кабинетінде аптасына 2-3 рет айналыса алады.
Қамтамасыз ететін оқу орнының ақпараттық желісі:
- информатика кабинетінде орналасқан КУВТ және басқа мектеп кабинеттеріне бөлінген автономды ЖМ арасындағы байланыс;
- оқу орнының телекоммуникациялық серверіне кіру.
Осылайша, жоғарыда аталған міндеттер мен жұмыс мазмұнын жүзеге асыру үшін информатика кабинеті "жалпы білім беретін мектептер мен мектептерге арналған Оқу құралдары мен оқу-өндірістік жабдықтардың типтік тізіміне", "оқу орындарына арналған дербес компьютерлер негізінде аппараттық-бағдарламалық кешендерге қойылатын талаптарға" және қосымша нұсқаулық-әдістемелік ұсыныстарға, басқа да нормативтік-әдістемелік нұсқаулықтарға сәйкес материалдық құралдармен жабдықталған.Білім Министрлігінің өкімдік құжаттарының болуы.
Сонымен, біз қарапайым мектептегі информатика кабинетінің оның кеңістігін құруға қандай педагогикалық талаптар қоятынын қарастырдық: студенттер мен мұғалімдердің жұмыс орындарын орналастыру, жабдықтарды орналастыру, информатика кабинетінің функцияларын жүзеге асыру үшін материалдық ... жалғасы

Сіз бұл жұмысты біздің қосымшамыз арқылы толығымен тегін көре аласыз.