Мәтіндік тапсырмалар арқылы оқушылардың оқылым, жазылым, тыңдалым әрекеттерін дамыту


Жұмыс түрі:  Материал
Тегін:  Антиплагиат
Көлемі: 45 бет
Таңдаулыға:   

Мәтіндік тапсырмалар арқылы оқушылардың оқылым, жазылым, тыңдалым әрекеттерін дамыту

Авторлық бағдарлама

Авторы:

ТҮСІНІК ХАТ

Бұл бағдарлама 34 оқу сағатқа есептелген және 10 сыныпта қазақ тілінде факультативтік сабақтар өткізуге арналған тілдік мұғалім пайдалана алады. Бұл курстың арқасында оныншы сынып оқушылары мәтіндік ғылымның негіздерін үйренеді, қазақ тілі мен әдебиеті бойынша жарыстарға әлдеқайда жақсы дайындалуға мүмкіндік беретін, прозалық және ақындық шығармаларды талдау бойынша жұмыс жасау жүйесін дамытады.

Бағдарламаның ажырамас бөлігі - оқушылардың тұрақты коммуникативтік дағдыларын қалыптастыруға бағытталған келісімді сөйлеуді дамытуға бағытталған сабақтар. Сондай-ақ, әртүрлі түрдегі өз туындыларыңызды, соның ішінде кішкене көрсетілім мен эссе-ақтауды жасауға ерекше назар аудару керек. Сондықтан, бұл курс мұғалімге бітіруші түлектеріне жаңа пішінде бірте-бірте дайындалуға мүмкіндік береді.

Факультативтік курс орта буынға арналған қазақ тілі мен әдебиеті бағдарламасымен тікелей байланысты. Ол оқушылардың теориялық ақпаратын кеңейтеді және жүйелейді, практикалық дағдылар мен дағдыларды нығайтады және білімдегі кемшіліктерді толтыруға мүмкіндік береді. Курстың барысында оқушылардың сөйлеуін дамытуға, ұсынылған мәтінді тәуелсіз талдаудың дағдылары мен қабілеттерін дамытуға үлкен назар аудару керек. Бұл жұмыс сондай-ақ, мұғалімді тексеру және қателіктер бойынша жұмыстарды ұйымдастыру арқылы оқушылардың жүйелі жеке үй тапсырмасын қамтиды.

Мақсаты: мәтін бойынша жұмыс істеу кезінде оқушылардың коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру.

Міндеттер:

  • Негізгі мәтіндік түсініктерді игеру;
  • ауызша және жазбаша түрде оқитын оқушылардың келісілген сөйлеуін дамыту;
  • мәтінді талдай білу қабілетін қалыптастыру, оның проблемасын анықтау;
  • түрлі тақырыптағы өз шығармаларының мәтіндерін жасау.

Жұмыстың түрлері: лекциялар мен практикалық сабақтар, топтық және жеке жұмыс түрлері.

Әдістері:

  • сөйлесу;
  • Мұғалімнің түсініктемесі;
  • зерттеу;
  • байқау;
  • салыстыру және талдау.

Оқушылардың қызмет түрлері:

  • алдауды бақылау;
  • бастапқы кодты қысу;
  • мәтінді редакциялау;
  • модель бойынша мәтінді құрастыру;
  • әңгіме құру;
  • мәтіннің бөліктерін қалпына келтіру;
  • лингвистикалық тақырып бойынша ауызша және жазбаша өтініш жасау;
  • көркем және журналистік стильдердің мәтіндік талдауы;
  • жазу, тезис;
  • ғылыми және журналистік әдебиеттермен жұмыс жасау;
  • диаграммаларды, алгоритм кестелерін жасау.

Күтілетін нәтижелер:

  • курс оқушылардың оқу нәтижесінде
  • мәтінді талдай білу және осы мәтінде келтірілген мәселе бойынша өз көзқарастарын білу дағдысын меңгеру;
  • лингвистика және әдебиеттану саласындағы жаңа білім алуға;
  • бастапқы кодты қысу бойынша жұмыс істеуді үйрену;
  • әртүрлі мәтіндік талдау жүргізе алады.
Нормативті бөлім
  • Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты;
  • Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген Негізгі орта және жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарлары (2018 жылғы 4 қыркүйектегі № 441 бұйрықпен өзгерістер мен толықтырулар енгізілген) ;
  • Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығымен бекітілген Негізгі орта білім берудің жалпы білім беретін пәндерінің үлгілік оқу бағдарламалары (2017 жылғы 25 қазандағы № 545 бұйрықпен ӛзгерістер мен толықтырулар енгізілген) ;
  • Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін пәндерінің үлгілік оқу бағдарламалары (2017 жылғы 3 сәуірдегі № 352 бұйрықпен ӛзгерістер мен толықтырулар енгізілген) ;
  • Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін пәндерінің үлгілік оқу бағдарламалары (2019 жылғы 7 наурыздағы № 105 бұйрықпен ӛзгерістер мен толықтырулар енгізілген) ;
  • «Оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің, құралдардың және басқа да қосымша әдебиеттердің, оның ішінде электрондық жеткізгіштегілерінің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 17 мамырдағы № 217 бұйрығымен бекітілген оқу басылымдары;

Күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау

Сабақ тақырыбы
Оқу мақсаты
Сағат саны
Білім нәтижесі
Барлығы
Теория
Практика
№: 1
Сабақ тақырыбы: Кіріспе. Мәтін дегеніміз не?
Оқу мақсаты: Оқушыларды курстың мақсаттарымен таныстыру, мәтін" тақырыбы бойынша білімді қайталау және жалпылау, пәнге қызығушылығын арттыру
Сағат саны: 1
Білім нәтижесі: 1
Курсқа деген қызығушылықтары артады
№: 2-3
Сабақ тақырыбы: Мәтіннің басы мен соңы
Оқу мақсаты: Мәтін бас, соңы туралы білімдерін жетілдір, мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтап, түсініктеме беруге дағдылану
Сағат саны: 2
Білім нәтижесі: 1
1
Мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтап, түсініктеме береді
№: 4-5
Сабақ тақырыбы: Абзац.
Оқу мақсаты: "Абзац" тақырыбы бойынша алған білімдерін жинақтау және бекіту, мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтап, түсініктеме беруге дағдылану
Сағат саны: 2
Білім нәтижесі: 1
1
Мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтап, түсініктеме береді
№: 6
Сабақ тақырыбы: Мәтін бөліктері арасындағы байланыс әдістері мен құралдары
Оқу мақсаты:

Мәтін бөліктері арасындағы байланыс

түрлері мен құралдары туралы білімдерінң кеңейту, стильдегі мәтіндердің құрылымы мен рәсімделу жолдарын анықтауға баулу

Сағат саны: 1
Білім нәтижесі:
1
Түрлі стильдегі мәтіндердің құрылымы мен рәсімделуін анықтайды
№: 7
Сабақ тақырыбы: Мәтін синтаксисі
Оқу мақсаты: Мәтін синтаксисі туралы білімдерін дамыту, мәтіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдайды
Сағат саны: 1
Білім нәтижесі:
1
Мәтінде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдайды
№: 8
Сабақ тақырыбы: Лексикалық байланыс құралдары.
Оқу мақсаты: лексикалық байланыс құралдары туралы білімдерін кеңейту, жанрлық және стильдік ерекшеліктерге сай мақала жазуға бейімдеу
Сағат саны: 1
Білім нәтижесі:
1
Жанрлық және стильдік ерекшеліктерге сай мақала жазады
№: 9
Сабақ тақырыбы: Тірек сөздер
Оқу мақсаты: Тірек сөздер туралы білімдерін кеңейту, күрделі сөздердің жасалу жолын анықтайды
Сағат саны: 2
Білім нәтижесі:
1
Күрделі сөздердің жасалу жолын анықтайды
№: 10-11
Сабақ тақырыбы: Сөйлеу түрлері.
Оқу мақсаты: Сөйлеу түрлері туралы білімерін арттыру, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, негізгі және қосымша мәліметтерді (тірек-схема, менталды карта, презентация) жинақтап ұсынады
Сағат саны: 1
Білім нәтижесі:
1
Тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, негізгі және қосымша мәліметтерді (тірек-схема, менталды карта, презентация) жинақтап ұсынады
№: 12
Сабақ тақырыбы: Сипаттау
Оқу мақсаты: Сипаттау түрдегі мәтін жазуға баулу, сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдануға дағдыну
Сағат саны: 1
Білім нәтижесі:
1
Сөйлемдерде тыныс белгілерін қолданады
№: 13-14
Сабақ тақырыбы: Пайымдау.
Оқу мақсаты: Пайымдау туралы білімдерін дамыту, күрделі сөздердің жасалу жолдарын анықтап, ауызша мәтін құрауда қолдануды меңгеру
Сағат саны: 2
Білім нәтижесі:
1
Күрделі сөздердің жасалу жолдарын анықтап, ауызша мәтін құрауда қолданады
№: 15-16
Сабақ тақырыбы: Мәтінді сөйлеу талдауы.
Оқу мақсаты:

Мәтінді сөйлеу талдауға баулу,

Көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдап, кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра салыстыруды меңгереді

Сағат саны: 2
Білім нәтижесі: 1
1
Көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдап, кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра салыстырады
№: 17-18
Сабақ тақырыбы: Мәтінді жоспары.
Оқу мақсаты: Мәтіннің жоспары туралы білімдерін кеңейту, типтік тапмырмаларды орындауға баулу, клишелер мен лексикалық құрылымдарды орынды қолданып, эссе жазуға баулу
Сағат саны: 2
Білім нәтижесі: 1
1
Клишелер мен лексикалық құрылымдарды орынды қолданып, эссе жазады (дискуссивті эссе
№: 19-20
Сабақ тақырыбы: Тезистер, үзінділер.
Оқу мақсаты: Тезистер, үзінділер туралы білімдерін кеңейту, мәтінге сүйеніп, диалог немесе монолог құрастыруға дағдыландыру
Сағат саны: 2
Білім нәтижесі: 1
1
Мәтінге сүйеніп, диалог немесе монолог құрастырады
№: 21-22
Сабақ тақырыбы: Тақырыптық конспект
Оқу мақсаты: Тақырыптық конспект жазуға баулу, ммәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтап, факті мен көзқарасты ажыратуды меңгереді
Сағат саны: 2
Білім нәтижесі:
1
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтап, факті мен көзқарасты ажыратады
№: 23-24
Сабақ тақырыбы: Аннотация жазу
Оқу мақсаты: Аннотация туралы білімдерін кеңейту,
Сағат саны: 2
Білім нәтижесі: 1
1
Графиктік ақпаратты интерпретациялаайды
№: 25-26
Сабақ тақырыбы: Әр түрлі стильдегі мәтіндер.
Оқу мақсаты:

Әр түрлі стильдегі мәтіндерді салыстыру, құрастыруға баулу,

түрлі стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтап, жинақы мәтін құрастыруға машықтандыру

Сағат саны: 2
Білім нәтижесі:
1
Түрлі стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтап, жинақы мәтін құрастырады
№: 27-28
Сабақ тақырыбы: Көркем мәтіндік талдау
Оқу мақсаты: Мәтіндік талдауға баулу, мәтіндегі деректі ақпараттарды анықтап, өз пікірін білдіруге бейімдеу
Сағат саны: 2
Білім нәтижесі: 1
1
Мәтіндегі деректі ақпараттарды анықтап, өз пікірін білдіреді
№: 29-31
Сабақ тақырыбы: Шығарманы сатылай таладу
Оқу мақсаты: Мәтінді кешенді талдауға дағдыландыру, мәтіндегі деректі ақпараттарды анықтап, өз пікірін білдіруге баулу
Сағат саны: 1
Білім нәтижесі:
1
Мәтіндегі деректі ақпараттарды анықтап, өз пікірін білдіреді
№: 32-33
Сабақ тақырыбы: Публицистикалық және ғылыми стиліндегі мәтіндерді салыстыру
Оқу мақсаты: Публицистикалық және ғылыми стиліндегі мәтіндерді салыстыруға, жанрлық және стильдік ерекшеліктерге сай тілдік құралдарды қолдана отырып, мақала жазуға баулу
Сағат саны: 2
Білім нәтижесі: 1
1
Жанрлық және стильдік ерекшеліктерге сай тілдік құралдарды қолдана отырып, мақала жазады
№: 34
Сабақ тақырыбы: Қорытынды сынақ жұмыстары
Оқу мақсаты: Оқушылардың кур бойынша алған білімдерін бағалау
Сағат саны: 1
Білім нәтижесі:
1
Курста үйретілген мәтіметтер бойынша білім-білік дағды қалыптасады

Сабақ №1

Бөлім:

Бөлім::

Педагогтің аты-жөні

:
Бөлім::

Күні:

:
Бөлім::

Сабақ

:
Бөлім::

Сынып:

:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім::

Сабақтың тақырыбы

: Кіріспе. Мәтін дегеніміз не?
Бөлім::

Сабақтың мақсаты

: Оқушыларды курстың мақсаттарымен таныстыру, мәтін" тақырыбы бойынша білімді қайталау және жалпылау, пәнге қызығушылығын арттыру
Бөлім:: Сабақ барысы
Бөлім:: Сабақ кезеңдері
: Мұғалімнің оқу іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Бөлім::

Сабақтың басы

3 мин

:

Оқушылармен амандасып, түгелдеу.

Ынтмақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстырылады. Оқушыларды топқа бөлу:

Оқушыларды түрлі -түсті бояумен боялған «Жасыл», «Қызыл», «Көк» асықтарды таңдап алу арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар амандасып,
сабаққа назар аударады


«Отшашу» әдісі


https://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=05f3f9affb272dae34420ad934d05ec7-l&n=13
Бөлім:: Сабақтың ортасы
:

Мұғалім балаларға сабақ мақсаты мен тақырыбын түсіндіріп тапсырмалар орындатады

1-тапсырма : Қызығушылығ ояту

Амалдарды дұрыс орындап, нәтижесін өсу ретімен қойсақ, бүгінгі сабақ тақырыбының аты шығады.

Мәтім

5 2 3 4 1

125/5

140/14/5

39/13

444/222/*2

1/1

2-тапсырма: Стикердегі сұрақтар

1. Мәтін дегеніміз не?

2. Сөйлем дегеніміз не?

3. Мәтіннің неше бөлімі болады?

4. Әр жол қалай жазылады?

5. Мәтін неше түрге бөлінеді?

6. Мәтін түрлерін сипатта.

7. Курстың мақсаты

8. Курстың міндеті

3-тапсырма: Топпен жұмыс.

1-топ. Әңгімелеу

2-топ. Сипаттау

3-топ. Пайымдау

4-тапсырма:Шығармашылық жұмыс.

« Мен тағдаған мамандық» тақырыбында эссе жазу. (70-80 сөз)

Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазады.

Зейіндері сабаққа ауады. Тапсырмалар орындауға дайындалады

Амалдарды орындап, мәтін сөзін табады

Сұрақтарға жауап береді

Постер жасайды

Жұмысты қорғайды

Эссе жазады

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

«Смайликтер» арқылы

«Шапалақ» әдісі

«Шапалақ» әдісі

https://fsd.multiurok.ru/html/2019/09/02/s_5d6d57aa96da7/1199306_7.jpeg

https://img2.freepng.ru/20190804/oac/kisspng-emoticon-5d46798a8ce1c6.0776876715648997225771.jpg

https://telegra.ph/file/0e6a79d3458031bf9106e.jpg

https://telegra.ph/file/0e6a79d3458031bf9106e.jpg

Бөлім::

Сабақтың соңы

5 мин

:

Кері байланыс:

«Рефлексиялық пирамида»

Пікір жазылған парақтарға өз ойларын жазып, сабаққа кері байланыс береді
Рефлексия жазады

Стикер қағаздары

Картинки по запросу кері байланыс түрлері

Сабақ №2-3

Бөлім:

Бөлім::

Педагогтің аты-жөні

:
Бөлім::

Күні:

:
Бөлім::

Сабақ

:
Бөлім::

Сынып:

:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім::

Сабақтың тақырыбы

: Мәтіннің басы мен соңы
Бөлім::

Сабақтың мақсаты

: Мәтін басы, соңы туралы білімдерін жетілдір, мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтап, түсініктеме беруге дағдылану
Бөлім:: Сабақ барысы
Бөлім:: Сабақ кезеңдері
: Мұғалімнің оқу іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Бөлім::

Сабақтың басы

3 мин

:

Оқушылармен амандасып, түгелдеу.

Ынтмақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстырылады.

«Ой қозғау» әдісі арқылы оқушыларды жаңа тақырыпты меңгеруге ынталандыру.

Оқушылар амандасып,
сабаққа назар аударады

«Басбармақ» әдісі

сурет арқылы топқа бөлу
Бөлім:: Сабақтың ортасы
:

Мұғалім балаларға сабақ мақсаты мен тақырыбын түсіндіріп тапсырмалар орындатады

1-тапсырма: Кестені толтыр

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:

2-тапсырма: Венн диаграммасы

Мәтін басы, мәтін соңы ұқсастығы мен айырмашылығы

3-тапсырма: Мәтіндегі абзацтардың ретін анықтап, мәтіннің басы, ортасы, соңына ат қой

Азық-түлік қауіпсіздігі - ғаламдық мәселе

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:

4-тапсырма: Шығармашылық жұмыс. « Мен болашағым қалай елестетемін?» эссе жазу

Мәтін
Сөйлем
Сипаттау
Мәтін басы
Мәтін соңы
Мәтін ортасы

Мәтіннің бөліктері

Орналасы реті

Бөлім тақырыптары

Азық-түлік қауіпсіздігінің қазіргі жаһандық жайы адамзат өміріне күрделі қауіп төндіруде. Жер шары тұрғындарының саны өскен сайын халықты азықпен қамтамасыз ету мәселесі де ушығып отыр. 2050 жылы адам саны 9, 5 млрд. -қа дейін жетеді деген болжам бар. Сондықтан да азық-түлік дағдарысы және оның алдын алу - әлем жұртшылығын алаңдатып отырған басты мәселе
Елбасы Н. Назарбаев Қазақстан халқына арнаған 2010 жылғы Жолдауында «Елдің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету - маңызды мәселе. 2014 жылға қарай азық-түлік өнімдерінің ішкі нарығының 80 пайызын отандық азық-түлік өнімдері құрауы тиіс. Бізде бұған толық мүмкіндік бар», - деп бүгінгі таңда ғаламдық мәселенің біріне айналып отырған азық-түлік қауіпсіздігі төңірегінде отандық өнімдердің орнын ерекше атап көрсетіп, бұл саланы ойдағыдай дамытуға қол жеткізуіміз керектігін қатаң тапсырды.
Азық-түлік қауіпсіздігі мәселесі өте өткір болып отырған елдердің бірсыпырасы Орталық Азия өңіріндегі импорттаушы елдер екені баршаға аян. Бұл тұста Орта Азия елдеріндегі азық-түлік қауіпсіздігі мәселесі алуан түрлі сипатта екенін айта кеткен жөн. Бірақ бес мемлекетке ортақ факторлар да баршылық. Мәселен, аймақ елдері теңізге шығатын жолдың жоқтығынан, қоғамдық институттардың әлсіздігінен, қатаң климаттық жағдайдан, сондай-ақ ортақ сауда айналымының дамымай қалуынан, су көздеріне қатысты түйткілдер мен кедейліктің аса жоғары деңгейде болуынан (25 пайыздан 60 пайызға дейін) зардап шегіп отыр.
Азық-түлік тапшылығы белең ала бастаған бүгінгі таңда әлемнің барлық елі бұл салаға мемлекет тарапынан жасалатын қолдауды күшейтіп, саяси маңызы зор өзгерістерді қолға алып, өндіріс көлемін арттыру, ішкі азық-түлік нарығын тұрақтандыру сияқты мәселелерге ерекше мән беріп отыр. Осы орайда азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етеміз десек, отандық өнімдердің саны мен сапасын арттырудың орны ерекше.

Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазады.

Зейіндері сабаққа ауады. Тапсырмалар орындауға дайындалады

Кестені толтырады

Диаграмманы толтырады

Тапсырмаларды орындайды

Эссе жазады

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

https://fsd.multiurok.ru/html/2019/09/02/s_5d6d57aa96da7/1199306_7.jpeg

https://fsd.multiurok.ru/html/2019/09/02/s_5d6d57aa96da7/1199306_7.jpeg

https://fsd.multiurok.ru/html/2019/09/02/s_5d6d57aa96da7/1199306_7.jpeg

https://fsd.multiurok.ru/html/2019/09/02/s_5d6d57aa96da7/1199306_7.jpeg

Бөлім::
:
Бөлім::
:
Бөлім::
:
Бөлім::
:
Бөлім::
:
Бөлім::
:
Бөлім::
:
Бөлім::
:
Бөлім::
:
Бөлім::
:
Бөлім::
:
Бөлім::

Сабақтың соңы

5 мин

:

Кері байланыс:

Сабақ соңындағы оқушылардың кері байланысы:

МАҚСАТТАРҒА ҚАЙТА ОРАЛУ

Үш минуттық эссе

Не оңай болы?

Не қиын болды?

Нені үйрендім?

Пікір жазылған парақтарға өз ойларын жазып, сабаққа кері байланыс береді
https://kzref.org/sabati-tairibi-4-bolim-januarlar-elemi-men-osimdikter-dniesi-7/56143_html_1fdd2286.jpg
Стикер қағаздары

Сабақ №4-5

Бөлім:

Бөлім::

Педагогтің аты-жөні

:
Бөлім::

Күні:

:
Бөлім::

Сабақ

:
Бөлім::

Сынып:

:

Қатысушылар саны: -

Қатыспағандар саны:

Бөлім::

Сабақтың тақырыбы

: Абзац.
Бөлім::

Сабақтың мақсаты

: "Абзац" тақырыбы бойынша алған білімдерін жинақтау және бекіту, мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтап, түсініктеме беруге дағдылану
Бөлім:: Сабақ барысы
Бөлім:: Сабақ кезеңдері
: Мұғалімнің оқу іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Бөлім:: Сабақтың басы
: Жаңа тақырыпқа байланысты сыныпты сурет арқылы 3 топқа бөлу
Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, топ болып құралу
«Басбармақ» әдісі
https://kzref.org/sabati-tairibi-4-bolim-januarlar-elemi-men-osimdikter-dniesi-7/56143_html_1fdd2286.jpg
Бөлім:: Сабақтың ортасы
:

Мұғалім балаларға сабақ мақсаты мен тақырыбын түсіндіріп тапсырмалар орындатады

1-тапсырма: «Сұрақ-жауап» әдісі.

  • 1. Абзац дегеніміз не?
  • 2. Абзацта мәтін болмау мүмкін бе?
  • 3. Мәтіндерді абзацтарға қалай бөлеміз?
  • 4. Бірнеше абзацтарды біріктіре аламыз ба, қалай?
  • 5. Мәтін мен абзацтарды қалай жылжытамыз?

2-тапсырма: Ассоцация жасау.

1-топ. Абзац

3-тапсырма: Жеке жұмыс.

1-мәтін.

Зырян

Зырян - Шығыс Қазақстан облысындағы қала. Ол 1941 жылы кенді Алтайдың орта бөлігіндегі табиғаты көркем жерде құрылған. Қала іргесінің қалануы 1791 жылы жұмысшы Г. Г. Зыряновтың осы өңірден полиметалл кенін ашу тарихымен тығыз байланысты. Ұлы Отан соғысы жылдары Зырян майдан үшін өте қажет болған қорғасын, мысты көптеп жіберді. Қазіргі Зырян - республикамыздағы түсті металлургия орталықтарының бірі. Зырян полиметалл кені, Зырян қорғасын комбинаты осында. Зырян ауданы Шығыс Қазақстан облысының солтүстігінде, 1977 жылы құрылған.

Аудан жері кенді Алтай мен Оңтүстік Алтайдың аралығындағы тауаралық аңғарлар мен аласа тауларды қамтиды. Оңтүстік, оңтүстік-батысында Бұқтырма бөгенімен шектелген. Жер қойнауынан қорғасын, мыс, мырыш, алтын, күміс, т. б. табылды. Климаты тым континентік, қысы ұзақ, аязды, жазы жылы.

2-мәтін.

Қостанай

Қостанай - ежелден қалыптасқан жер атауы. Ғасырлар бойы қалыптасқан ана тіліміздегі мән-мағынасы сақталған төл атау. Торғайдың шығыс бөлігінде орналасқан Ұлытаудың басында Асан атаның бәйбішесі Тана әже жерленген. Оның басындағы ескерткішті халық Ақмешіт деп атайды. Автор Қостанай қаласының атауын да осы Тана әженің құрметіне қойылған және Танай деген есімге ие болған егіз қыздың есімінен іздейді. Ал Асанның осы Тана әжедей туған батыр ұлы Абат туралы аңызға айналды. Жыланды, Қызбел таулары осы күні Қостанай облысына қарасты Науырзым ауданының аумағында орналасқан.

Қостанай қаласының бұрыңғы орнын, Тобол жағасын, қыпшақ рулары қоныс қылған. Олай болса, қала аты да қыпшақтың егіз қызының атымен аталған.

.

Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазады.

Зейіндері сабаққа ауады. Тапсырмалар орындауға дайындалады

Сұрақтарға жауап береді

Топтастырады

Жұмыстарын қорғайды

Есептерді шығарады

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

«Смайликтер» арқылы

«Шапалақ» әдісі

https://fsd.multiurok.ru/html/2019/09/02/s_5d6d57aa96da7/1199306_7.jpeg

https://img2.freepng.ru/20190804/oac/kisspng-emoticon-5d46798a8ce1c6.0776876715648997225771.jpg

https://telegra.ph/file/0e6a79d3458031bf9106e.jpg

Бөлім::

Сабақтың соңы

5 мин

:

Кері байланыс:

«Білім қоржыны» Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға салады.

Пікір жазылған парақтарға өз ойларын жазып, сабаққа кері байланыс береді

Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазады.

Зейіндері сабаққа ауады. Тапсырмалар орындауға дайындалады

Сабақ №6

... жалғасы

Сіз бұл жұмысты біздің қосымшамыз арқылы толығымен тегін көре аласыз.