ГЭС ПАРАМЕТРЛЕРІН ПАЙДАЛАНУДЫ АНЫҚТАУ КЕСТЕ ЖӘНЕ ГРАФИКАЛЫҚ ӘДІСТЕР толық және ЖЫЛДЫҚ РУНОФТЫҢ ЖЫЛДЫҚ РЕТТЕМЕУІ


«ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ АГАРЛЫҚ УНИВЕРСИТЕТІ»
«СУ, ЖЕР ЖӘНЕ ОРМАН РЕСУРСТАРЫ» факультеті
«СУ РЕСУРСТАРЫ ЖӘНЕ МЕЛИОРАЦИЯ» кафедрасы
ГЭС ПАРАМЕТРЛЕРІН ПАЙДАЛАНУДЫ АНЫҚТАУ
КЕСТЕ ЖӘНЕ ГРАФИКАЛЫҚ ӘДІСТЕР толық және
ЖЫЛДЫҚ РУНОФТЫҢ ЖЫЛДЫҚ РЕТТЕМЕУІ
Орындалған жұмыс: студенттер тобы ВР-313К Барлыбай. Ұ.
Қабылдады:
«Су ресурстары және мелиорация» кафедрасы Ниеталиева. А
Алматы 2021 ж
МАЗМҰНЫ
КІРІСПЕ
1 Бастапқы параметрлері семестр жұмыс . . .
2 Жылдық ағынның толық реттелуімен ГЭС параметрлерін анықтау
өзендер кестелік есептеу әдісі бойынша
3 Графикалық есептеу әдісі бойынша өзен ағынының жылдық толық реттелуімен ГЭС параметрлерін анықтау
4 Кестелік есептеу әдісі бойынша өзен ағынының жылдық толық реттелмеген ГЭС параметрлерін анықтау
5 Графикалық есептеу әдісі бойынша өзен ағынының жылдық толық реттелмеген ГЭС параметрлерін анықтау
6 Қорытынды
КІРІСПЕ
Су энергиясын пайдалану ұлттық экономиканың маңызды секторларының бірі болып табылады, оны пайдалану перспективалары бір энергетикалық жүйеде үлкен маңызға ие.
Ұзақ мерзімді перспективаға арналған энергетикалық бағдарлама жылу, атомдық және гидравликалықты қоса алғанда, электр энергетикасының барлық салаларының үйлесімді дамуын қарастырады.
Гидроэнергетиканың одан әрі дамуына ықпал ететін негізгі факторлар:
- гидроэнергетикалық ресурстардың тұрақты табиғи жаңаруы және нәтижесінде қазба отынын үнемдеу;
- гидроэлектростанцияда өндірілетін электр энергиясының төмен құны, ЖЭО -мен салыстырғанда 4 есе, ал АЭС -пен салыстырғанда - 5, 5 есе;
- отын мен атом электр станцияларына қарағанда еңбек өнімділігі жоғары, өйткені ГЭС-те жұмыс істейтін персоналдың саны ЖЭС ауыстыруға қарағанда 8-12 есе аз;
- жүктеме кестесінің ауыспалы бөлігін жабу үшін тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін гидроэнергетикалық жабдықтардың жоғары маневрлігі мен жылдамдығы;
- гидроэнергетикалық қондырғыларды пайдаланудың беріктігі және жөндеу -қалпына келтіру жұмыстары мен жабдықтарды жаңартуға төмен шығындар;
- құрылыс материалдарының бірлік шығындары салыстырмалы түрде төмен (мысалы, орнатылған қуаттылықтың 1 кВт металл шығындары: 30 кг ГЭС, 80 кг АЭС, 50-55 кг ЖЭС құрылысы үшін) ;
- су ресурстарын кешенді пайдалану және елдің жаңа аймақтарының ұлттық экономикалық даму қарқынына оң әсер ету.
Кешенді қондырғылар. су энергиясын пайдалану - бұл су шаруашылығы жүйесінің элементтері болып табылатын өзендердің көпшілігінде үшін салынып жатқан резервуарлар, және олар әдетте халық шаруашылығының әр түрлі салаларын білдіретін су тұтынушылар мен су пайдаланушылардың су қажеттілігін қанағаттандырады. ВХК -ның энергетикалық емес қатысушылары - ауыл шаруашылығы (суару), өнеркәсіптік және ауыз сумен жабдықтау, су көлігі мен балық шаруашылығы, су ресурстарын пайдалану ауқымы мен режимін үлкен дәрежеде анықтайды . Кейбір жағдайларда ВХК -ның энергетикалық емес қатысушыларының талаптары ГЭС- тің конструкциясын немесе жұмыс режимін қатаң шектейді немесе тіпті толық анықтайды .
Өзеннен суды жобаланған ВХК үстінен және тікелей су қоймасынан суару, өнеркәсіптік және коммуналдық сумен жабдықтау қажеттіліктері үшін, сондай -ақ санитарлық тазарту үшін алу су электр станциясында электр энергиясын өндірудің төмендеуіне әкеледі .
Есептеулерде ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз етуге арналған су көлемі әдетте жылдан жылға тұрақты болып есептеледі.
төменгі ағысындағы су сапасына коммуналдық сумен жабдықтау талаптары гидроэлектростанцияға судың минималды (базалық) шығарылуын анықтайды, бұл ағынның жылдамдығын өзен бойымен ластауды тасымалдау үшін жеткілікті деңгейде ұстап тұруды қамтамасыз етеді. ұзақ және қатты жел кезінде.
Су көлігінің кеме жүзетін тереңдіктері жоғарғы шығанағы деңгейлерін ұстап тұру арқылы, сондай -ақ өзен суларынан босатылған өзен учаскелеріне жіберу арқылы қамтамасыз етіледі.
Негізгі су пайдаланушылардың бірі, олардың мүдделері гидроэнергетика мүдделерімен сәйкес келмейді, ал кейде ДКК басқа мүшелерінің мүдделерімен - балық шаруашылығы. Көктемгі уылдырық шашудан кейін резервуарды 1-1, 5 м ағызған жөн. Дренажды аймақта өсімдік жамылғысын қалыптастыру үшін келесі жылы уылдырық шашатын субстрат болады.
Осылайша, су қоймалары шегінде әр түрлі секторларды қамтуы мүмкін кешенді су пайдалану қалыптасады.
Көрсетілген су тұтынушылар мен суды пайдаланушылар параметрлер мен жұмыс жағдайында, сондай -ақ пайдалану талаптарында ерекшеленеді. Олардың негізгілері мыналар:
- орналасқан жері, көлемі, суды пайдалану мерзімі мен суды тұтыну;
- суды қайтару орны, көлемі, мерзімі;
- судың сапасын қайтару, резервуардағы судың сапасын;
- жоғарғы және төменгі шығанақтардың жекелеген бөліктеріндегі ағын жылдамдығына, деңгейіне, су сапасына қойылатын талаптар және т. б.
Жеке су тұтынушылардың талаптары мен пайдалану шарттары әр түрлі болуы мүмкін және кейбір жағдайларда бір -біріне қарама -қайшы келетіндіктен, оларды қанағаттандыру мүмкін емес.
Әдетте, суды басқару жүйесі дамыған сайын су шығыны артады. Тіпті суды тұрақтандырылған пайдалану жағдайында да, белгілі бір құрғақ жылдардағы су ағынының өзгергіштігіне байланысты жоспарланған көлемде суға деген қажеттілік орындалмауы мүмкін. Демек, белгілі бір жылдары судың құрамы бойынша қолда бар су ресурстары мен оларды тұтыну арасында теңгерімсіздік пайда болуы мүмкін.
Семестрлік жұмыстың мақсаты: теориялық білімді бекіту және бакалаврларды өзен ағысының жылдық толық және толық емес реттелуі бар кестелік және графикалық әдістерді қолдана отырып, параметрлерін анықтау бойынша практикалық есептерді шешкен кезде бұл білімді өз бетінше қолдануға үйрету.
1 Семетрлік жұмыстың бастапқы параметрлері:
Бастапқы параметрлері үшін тағайындау (Appendix. Table A1) бастап жазылған семестр : Нұсқа: 4.
2 Кестелік есептеу әдісі бойынша өзен ағынының жылдық толық реттелуімен ГЭС параметрлерін анықтау
Өзен ағынының жылдық толық реттелуі - бұл есептелетін құрғақ жылдың барлық өзен ағыны орташа жылдық жылдық орташа жылдамдық Q орташа жылдық пайдаланылатын реттеу түрі . Жыл сайынғы толық реттеудің міндеті - бір жыл ішінде өзендердің тұрақты емес ағынын оны біркелкі тұтынуына бейімдеу.
Су-энергетикалық есептеулерге арналған бастапқы материалдар резервуардан сүзуге, булануға және мұз түзуге арналған су шығынын әсер ететін климаттық және гидрологиялық жағдайлар туралы мәліметтермен толықтырылады.
Фильтрация үшін су шығынын минимумға келтіру керек: су өткізбейтін сазды топырақтармен немесе резервуар табағының қолайсыз жерлерінің қабықшаларымен жабу, оны еріту және тау жыныстарындағы бөгеттің іргетасы. бөгеттер (экрандар, диафрагмалар және т. б. ) және қақпалар үшін жақсы пломбалар және т. б.
Резервуардың белгілі бастапқы деректерімен булану үшін судың жоғалуы мына формуламен анықталады:
isp = (F in -F c ) (z in -z c ), m 3 (1)
мұнда F c , F in - гидроэлектр кешені құрылысына дейін және одан кейін су қоймасының су бетінің ауданы, м 2 ;
z в , z c - сәйкесінше су бетінен және құрлықтан булану суының шығыны, м.
Су қоймасының бастапқы мәліметтері бар мұз түзуге арналған судың жоғалуы эмпирикалық формуламен анықталады:
W о Л. = 0. 6h л (F N -f к ), м 3 (2)
мұндағы h l - су қоймасының тартылуының соңындағы мұздың максималды қалыңдығы, м;
F n -F to - тартылудың басында және соңында су қоймасының бетінің ауданы, м 2 .
Семестрде жұмыс, жалпы су шығындар W ыдысындағы тер және су тұтыну суару W үшін orash мұғалім арқылы орнатылады және келтірілген бастапқы деректерді міндетті м: өлшемдері 3 / с.
Өзен ағынының жыл сайынғы толық реттелуі бар кестелік әдіспен ГЭС параметрлерін анықтау кезеңдерден, ағыннан және тұтынудан тұратын 1 -кестені құрастырудан тұрады және оған жоғарыда көрсетілген бастапқы мәліметтерге сәйкес берілген формулалармен анықталған есептік параметрлерді енгізуден тұрады ( 1 -тармақ) .
Жылы бағанда 1 (1-кесте қараңыз) бастап, жылдың реттік айын көрсетеді ірі ағынына бар қойнауқатқа су (1V ай - сәуір), және 2-бағанда енгізіледі тиісті айдың Т ұзақтығы бойынша млн. секунд, ол формуламен анықталады:
∆t = k ∙ D, миллион с (3)
онда K табылады үшін конверсиялық фактор уақыт күні жылы млн S
(k = ;
D - сәйкес айдағы күндер саны, күндер.
2 -баған үшін параметр мәндерін есептеу (әр айдың ұзақтығы миллион секундта) :
∆t 4 = ∆t 6 = ∆t 9 = ∆t 11 = 0. 086430 = 2. 592 ;
∆t 1 = ∆t 3 = ∆t 5 = ∆t 7 = ∆t 8 = ∆t 10 = ∆t 12 = 0. 0864 · 31 = 2. 6784 ;
∆t 2 = 0. 0864 28 = 2. 419 .
Жылы бағанына 3, 4 және 5, параметрлері енгізіледі ай: тиісінше, өзен разряд Q P , су шығындар W pot ыдысындағы және су тұтыну суару W үшін бастапқы деректерге сәйкес көрсетілген жоғарыда (элементті 1 ), м 3 /-мен өлшенеді .
Жылы 6-баған енгізілді мүмкін шарықтауының Q р үшін ағып формула бойынша анықталады, ГЭС:
Q = Qр - Wpot - W, м 3 / с (4)
мұнда Qр - өзендегі ағынның жылдамдығы, м 3 / с;
Wpot - су қоймасындағы су шығыны, м 3 / с;
W - суаруға арналған су шығыны, м 3 / с.
6 -баған үшін параметрлік мәндерді есептеу ( айлар бойынша ГЭС -тегі ағын жылдамдығы үшін Q суының мүмкін ағыны ) :
Q 4 = 1100 - 20 - 100 = 980 м 3 / с; Q 5 = 400 - 20 - 100 = 280 м 3 / с;
Q 6 = 300 - 30 - 150 = 120 м 3 / с; Q 7 = 300 - 30 - 150 = 120 м 3 / с;
Q 8 = 170 -20 -150 = 0 м 3 / с; Q 9 = 170 - 10 - 100 = 60 м 3 / с;
Q 10 = 170 -10 - 0 = 160 м 3 / с; Q 11 = 120 - 5 - 0 = 115 м 3 / с;
Q 12 = 120 - 5 - 0 = 115 м 3 / с; Q 1 = 100 - 5 - 0 = 95 м 3 / с;
Q 2 = 100 - 5 - 0 = 95 м 3 / с ; Q 3 = 100 - 5 - 0 = 95 м 3 / с
Жылы бағанына 7 және 8- жүргізіледі алынған су көлемін ыдысындағы үшін тиісінше гидроэлектр ай сайын кезең-ден астам ΔW анықталады, жыл бойы және summarnyyW есептеу негізінде тиісінше формулалармен:
∆W = Qр ∙ ∆t, млн. м 3 (5) және W = ∑∆W, млн. м 3 (6)
мұнда Qр - өзендегі ағынның жылдамдығы, м 3 / с;
∆t - сәйкес айдың ұзақтығы, млн.
Есептеу баған үшін параметр мәндерінің (су көлемі енгізу 7 және 8- багын үшін тиісінше ГЭС, әр айдың кезең үшін ΔW және жалпы жыл бойы есептеу әдісі бойынша W) :
ΔW 4 = 980 ∙ 2, 592 = 2540 млн м 3 ; ∆W 5 = 280 ∙ 2. 6784 = 750 млн. м 3 ;
ΔW 6 = 120 ∙ 2, 592 =311 млн. м 3 ; ∆W 7 = 120 ∙ 2. 6784 = 321 млн. м 3 ;
ΔW 8 = 0 ∙ 2, 6784 = 0 mln. m 3 ; ∆W 9 = 60 ∙ 2. 592 = 155 млн. м 3 ;
∆W 10 = 160 ∙ 2. 6784 = 428 млн. м 3 ; ΔW 11 = 115 ∙ 2, 592 = 298 млн м 3 ;
ΔW 12 = 115 ∙ 2, 6784 = 308 млн м 3 ; ∆W 1 = 95 ∙ 2. 6784 = 254 млн. м 3
ΔW 2 = 95 ∙ 2, 419 = 230 млн. m 3 ; ΔW 3 = 95 ∙ 2, 6784 = 254 млн. м 3 .
W 4 = ΔW 4 = 2540 миллион м 3 ; W 5 = 2540 + 750 = 3290 миллион м 3 ;
W 6 = 3290+ 311 = 3601 млн м 3 ; W 7 = 3601+321 = 3922 млн м 3 ;
W 8 = 3922+0 = 3922mln. m 3 ; W 9 = 3922 + 155 = 4077 млн м 3 ;
W 10 = 4077 + 428 = 4505млн м 3 ; W 11 = 4505 + 298= 4803 млн м 3 ;
В 12 = 4803+ 308 = 5111 млн м 3 ; W 1 = 5111 + 254 = 5365 млн. м 3 ;
W 2 = 5365 + 230 = 5595 млн. м 3 ; W 3 = 5595+ 254 = 5849млн. м 3
9-баған енгізу орташа жылдық су шығыны Q орташа жылдық бір үшін мына формула бойынша анықталады ГЭС, :
Q орташа жылдық = Втот / т г , м 3 / с (7)
мұндағы Wsum - жыл ішіндегі жалпы су шығыны, млн. м 3 ;
t g - су қоймасына су ағынының жылдық ұзақтығы, млн.
9 -баған үшін параметрлер мәндерінің есебі (судың орташа жылдық шығыны Q орташа жыл ГЭС үшін) :
Q орташа жыл =5849/ 31. 536 = 185, 4 м 3 / с.
Бағандар 10 және 11 жасалған су көлемін ГЭС тұтынылған бастап қоймасының, тиісінше әр айдың кезең ішінде ΔWp және жалпы анықталады жыл бойы Вт есептеу негізі, формулалармен :
∆Wп = Q орташа жыл ∙ ∆t, млн. м 3 (сегіз)
Wп = ∑ ∆Wп, млн. м 3 (тоғыз)
мұнда ∆t - сәйкес айдың ұзақтығы, миллион с;
ΔWp ГЭС тұтынатын судың көлемі - ның су қоймасында тиісінше, әр айдың мерзімге, млн м 3 .
10 және 11 бағандар үшін параметрлер мәндерінің есебі ( сәйкесінше, ай сайынғы ∆W p және жалпы Wp жыл бойы резервуардан резервуардан тұтынылатын су көлемі және жыл бойына есептеу бойынша) .
∆Wp 4 = 185, 4∙ 2, 592 = 480млн. м 3 ; ∆Wp 5 = 185, 4∙ 2. 6784 = 496млн. м 3 ;
ΔW 6 = 185, 4∙ 2, 592 = 480млн. m 3 ; ∆Wp 7 = 185, 4∙ 2. 6784 = 496млн. м 3 ;
∆Wp 8 = 185, 4∙ 2, 6784 = 496млн. м 3 ; ∆Wp 9 = 185, 4∙ 2, 592 = 480млн. м 3 ;
∆Wp 10 = 185, 4∙ 2. 6784 = 496млн. м 3 ; ∆Wp 11 = 185, 4∙ 2, 592 = 480млн. м 3 ;
∆Wp 12 = 185, 4∙ 2. 6784 = 496млн. м 3 ; ∆Wп 1 = 185, 4∙ 2. 6784 = 496млн. м 3
ΔWp 2 = 185, 4∙ 2, 419 = 449mln. m 3 ; ΔWp 3 = 185, 4∙ 2, 6784 = 496mln. m 3 .
Wp 4 = ∆Wp 4 = 480млн. м 3 ; Wp 5 = 480+ 492= 976mln. m 3 ;
Wp 6 = 976+480= 1456mln. m 3 ; Wp 7 = 1456+496= 1952mln. m 3 ;
Wp 8 = 1952+496= 2448mln. m 3 ; Wp 9 = 2448+480= 2928млн. м 3 ;
Wp 10 = 2928+ 496= 3424mln. m 3 ; W 11 = 3424+ 480= 3904млн. м 3 ;
Wp 12 = 3904+ 496= 4400mln. m 3 ; Wp 1 = 4400+ 496= 4896mln. m 3 ;
Wp 2 = 4896+ 449= 5345mln. m 3 ; Wp 3 = 5345+ 496= 5849млн. м 3
12 -бағанда формуламен анықталатын су қоймасының пайдалы көлемі енгізіледі :
Wpol = W - Wp, млн. м 3 (он)
мұнда W - жыл бойына арналған судың жалпы көлемі, млн. м 3 ;
Wp - гидроэлектростанция тұтынатын судың жалпы көлемі, жыл бойына есептеу бойынша, миллион м 3 .
12 -баған үшін параметрлік мәндерді есептеу ( су қоймасының пайдалы көлемі ) :
Wpol 4 = 2540-480 = 2060 миллион м 3 ; Wpol 5 = 3290 - 976 =2314 млн м 3 ;
Wpol 6 = 3601 - 1456 = 2145 млн м 3 ; Wpol 7 = 3922 - 1952 = 1970 млн м 3 ;
Wpol 8 = 3922 - 2448 = 1474 млн. м 3 ; Wpol 9 = 4077 - 2928 =1149 млн м 3 ;
Wpol 10 = 4505 - 3424 = 1081 млн м 3 ; Wpol 11 = 4803 -3904 = 899 млн м 3 ;
Wpol 12 = 5111 - 4400 = 711 млн м 3 ; Wpol 1 = 5365 - 4896 = 469 млн м 3 ;
Wpol 2 = 5595 - 5345 = 250 млн м 3 ; Wpol 3 =5849-5849= 0 млн м 3 .
Негізгі ГЭС параметрлері (podvodimy су басшысы Н ГЭС және жинақталатын электр N ГЭС ) толық жылдық өзен ағынын реттеу кезінде анықталады тиісінше формулалармен:
N гидроэлектр қуаты = ▼ ДБ - ▼ ҰБ, М ; (11) N су электр қуаты = 9, 81 ∙ Q орташа жыл ∙ N су электр қуаты ∙ η а , кВ; (12)
η а = η т ∙ η г , (13)
мұндағы ▼ ДБ, ▼ НБ - ГЭС турбинасына жоғарғы және төменгі сумен жабдықтау және турбинадан шығатын су (бастапқы деректер бойынша алынған (1 -тармақ, 0 -нұсқа), м) ;
η а - тиімділік коэффициенті ;
η t , η g - ГЭС қондырғысының турбинасы мен генераторының тиімділігі (η t = 0, 8, η g = 0, 9) ;
Q жыл. жылы - су электр станциялары үшін орташа жылдық су шығыны, (Q орташа жылдық = 182, 6 м 3 / с, 1 -кестенің 9 -бағанынан , 0 -нұсқа ) .
Кестелік есептеу әдісі бойынша өзен ағынының жылдық толық реттелуімен ГЭС параметрлерінің есептік мәндері 1 кестеге енгізіледі ( 4 нұсқа) .
Жыл басынан бері жинақталған
W p =
Кесте 1 - өзен ағынының жылдық толық реттелуімен ГЭС параметрлерін анықтау
Негізгі N гэс параметрлері және N СЭС болады кезеңдер анықталады және орташа жылдық мәндері бойынша.
Есептеу кезеңдер арқылы параметр мәндерінің (жинақта судың қысымы N ГЭС электр станциясы және жинақталатын N ГЭС электр станциясы ) :
H gs4 = 4, 8 - 0, 5 = 4, 3 м; H gs5 = 4, 6 - 0, 5 = 4, 1 м; N gs6 = 4, 5 - 0, 5 = 4, 0 м;
H gs7 = 5, 3 - 0, 5 = 4, 8 м; H ges8 = 5, 5 - 0, 5 = 5, 0 м; H ges9 = 5, 4 - 0, 5 = 4, 9 м;
N ges10 = 5, 3 - 0, 5 = 4, 8 м; N ges11 = 5, 2 - 0, 5 = 4, 7 м; N ges12 = 5. 1 - 0. 5 = 4. 6 м;
H gs1 = 5, 0 - 0, 5 = 5, 0 м; H gs2 = 4, 8 - 0, 5 = 4, 3 м; H ГЭС 3 = 4, 7 - 0, 5 = 4, 2 м.
N су электр станциясы4 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 3 · 0, 72 = 5545, 9 кВт; N су электр станциясы5 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 1 · 0, 72 = 5287, 9 кВт;
N су электр станциясы6 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 0 · 0, 72 = 5158, 9 кВт; N су электр станциясы7 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 8 · 0, 72 = 6190, 7 кВт;
N су электр станциясы8 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 5, 0 · 0, 72 = 6448, 7 кВт; N су электр энергиясы9 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 9 · 0, 72 = 6319, 7 кВт;
N ges10 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 8 · 0, 72 = 6190, 7 кВт; N ges11 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 7 · 0, 72 = 6061, 8 кВт;
N су электр станциясы12 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 6 · 0, 72 = 5932, 8 кВт; N су электр қуаты1 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 5, 0 · 0, 72 = 6448, 7 кВт;
N су электр станциясы2 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 3 · 0, 72 = 5545, 9 кВт; N су электр энергиясы3 = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 2 · 0, 72 = 5416, 9 кВт.
Орташа жылдық қоректендіру басы: N ГЭС орташа g = (4. 3 +4. 1 +4. 0 +4. 7 +4. 8 +5. 0 +4. 9 +4. 8 +4. 6 +5. 0 +4. 3 +4. 2) / 12 = 4. 56 м
орташа жылдық өндірілетін қуаты: су электр станциясы N орташа жыл = 9, 81 ∙ 182, 6 · 4, 56 · 0, 72 = 5881, 2 кВт.
3 Графикалық есептеу әдісін қолдана отырып, өзен ағынының жылдық толық реттелуімен ГЭС параметрлерін анықтау
Графикалық әдіс кестелік әдіске қарағанда сипаттамалы. Бұл ГЭС -те ағызу үшін су ағынының Q тәуелділігі түріндегі графиктер, жыл бойына есептелетін ГЭС -тегі су көлемі, бассейннің төменгі B НБ және жоғарғы ▼ ДБ белгілері . жыл Тм (ай), яғни Q, W, ▼ NB, ▼ WB = f (Tm) . Q = f (Tm) графигі бойынша - гидрограф графикалық түрде судың орташа жылдық шығынын графикалық түрде анықтайды Q үшін орташа жыл , W = f (Tm) графигі бойынша - интегралды қисықтар V резервуарының пайдалы көлемін графикалық түрде анықтайды. және кестеге сәйкес ▼ NB, ▼ WB = f (Tm) біз жыл мезгілдерінің ГЭСі үшін берілетін қысымды n мен орташа жылдық Г ГЭС -ті анықтаймыз (1 -сурет ) .
Абсцисс осінде графиктерді құрған кезде біз уақытты (жыл кезеңдері - айлар), ал ордината осінде - зерттелетін мәнді кейінге қалдырамыз. Біз графиктерді таңдалған масштабта құрамыз .
Біз гидрографты 1 -кестенің 6 -бағанындағы мәліметтер бойынша таңдалған масштабта құрамыз. Q = f (Tm) графигінен ГЭС үшін орташа жылдық су шығыны Q орташа жыл Q орташа жыл = 182, 6 м 3 / с болды. .
Төменде, гидрограф графигі бойынша, біз гидроэлектростанцияға су ағынының интегралды қисығын 1 -кестенің 8 -бағанына сәйкес саламыз. Құрылыс аяқталғаннан кейін интегралдық қисықтың бастапқы және соңғы нүктелерін байланыстыра отырып, біз түзу сызықты аламыз ok , бұл гидроэлектростанция турбиналарымен бір жыл ішінде тұрақты орташа тәуліктік ағынмен Q sr. sut = Q sr. god біркелкі су тұтынудың ажырамас түзу сызығы .
Ағынның толық жылдық реттелуі үшін қажетті V резервуарының пайдалы көлемі ca интегралды түзу сызығына параллель, кірістің интегралды қисығына жоғарғы және төменгі жанамалар арасындағы тік қашықтық ретінде табылған (суретте, төменгі тангенс ca ) түзуімен сәйкес келеді .
Бастап қоймасының график пайдалы көлемі V = 2, 43 млрд. М 3 .
W = f (Tm) графигінің астында - интегралды қисықтар, the NB, ▼ WB = f (Tm) графигін таңдалған масштабта жоғары және төмен биіктіктердің бастапқы деректеріне сәйкес саламыз (p1, 0 -нұсқа) . .
Бастап Graph ▼ NB, ▼ WB = F (TM), ең жоғарғы жеткізілетін су басшысы болып табылады N гидроэлектр = 5 м, ал орташа жылдық басшысы N гидроэлектр электр орташа г = 4, 5 м.
а) - есепті жылдың гидрографы; б) - тікбұрышты координаталардағы интегралды қисықтар; в) - басындағы және бастарындағы су деңгейінің өзгеруінің графигі; 1 - су электр станциясында тұтыну үшін су ағыны; 2 - судың орташа жылдық шығыны Q ГЭС үшін орташа жыл .
1 -сурет - Өзен ағынының жылдық толық реттелуі бар параметрлерін есептеудің графикалық әдісі
4 Кестелік есептеу әдісі бойынша өзен ағынының жылдық толық реттелмеген ГЭС параметрлерін анықтау
Өзен ағынының жыл сайынғы толық реттелмеуі бар кестелік әдіспен ГЭС параметрлерін анықтау кезеңдерден, ағыннан және тұтынудан тұратын 2 -кестені құрастырудан және оған бастапқы деректер бойынша берілген формулалармен анықталған есептелген параметрлерді енгізуден тұрады.
Жылы бағанда 1 (2-кестені . . қараңыз) бастап, жылдың реттік айын көрсетеді ірі ағынына бар қойнауқатқа су (1V ай - сәуір), және 2-бағанда енгізіледі тиісті ұзақтығы Т ай және он күн (сәуірдегі) млн. секундта, ол (3) формуламен анықталады немесе 2 -бағаннан (1 -кесте) алынады, тек айдың он күнін қоспағанда (3) формуламен анықталады .
кесте 2
Өзен ағынының жылдық толық емес реттелуімен ГЭС параметрлерін анықтау
... жалғасы- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz