Оқытудың негізгі формасы-сабақ



Сабақ-күрделі система, оның құрылысы кезеңдеріне байланысты дидактикалық мақсатқа тәуелді. Дидактикалық мақсат пен сабақтың құрылымы оқытудың (білім беру) негізін қалайды. Сабақ талдағанда мұғалімнің мақсатын зерттеуден бастайды. Сабақ құрылысы, құрылымы үш дидактикалық мақсатты, оның сабақ кезінде орындалуы, өткен және келесі сабақтармен байланысы талданады. Одан соң сабақтың типі, оқу материалы мен мақсатының мазмұны сәйкестігі анықталады. Бірінші кезекте сабақтың құрылымын білген жөн.
1. Сабақтың тақырыбы.
2. Сабақтың мақсаты (білімділік, дамытушылық, тәрбиелік)
3. Сабақтың түрі.
4. Сабақтың әдісі.
5. Сабақтың көрнекілігі
6. Сабақтың типі.
7. Сабақтың барысы.
8. Сабақтың формасы.

Пән: Педагогика
Жұмыс түрі:  Материал
Тегін:  Антиплагиат
Көлемі: 10 бет
Таңдаулыға:   
Оқытудың негізгі формасы-сабақ
Сабақ-күрделі система, оның құрылысы кезеңдеріне байланысты
дидактикалық мақсатқа тәуелді. Дидактикалық мақсат пен сабақтың құрылымы
оқытудың (білім беру) негізін қалайды. Сабақ талдағанда мұғалімнің
мақсатын зерттеуден бастайды. Сабақ құрылысы, құрылымы үш дидактикалық
мақсатты, оның сабақ кезінде орындалуы, өткен және келесі сабақтармен
байланысы талданады. Одан соң сабақтың типі, оқу материалы мен мақсатының
мазмұны сәйкестігі анықталады. Бірінші кезекте сабақтың құрылымын білген
жөн.
1. Сабақтың тақырыбы.
2. Сабақтың мақсаты (білімділік, дамытушылық, тәрбиелік)
3. Сабақтың түрі.
4. Сабақтың әдісі.
5. Сабақтың көрнекілігі
6. Сабақтың типі.
7. Сабақтың барысы.
8. Сабақтың формасы.
- Екінші сол сабақтағы әрбір сәтті (момент) алдын ала жоспарлап, сол
сәттерде орындалатын жұмыстардың қалай атқарылатындығын қалт жібермей
қадағалап отырғанда ғана мұғалім мақсатына жетеді.

қс Сабақтың сәттері (кезең) Мұғалімнің атқаратын жұмысыОқушының міндеті
1. Ұйымдастыру сәті (кезеңі) Мұғалімнің оқушылардың Оқушы оқу құралдарын
сабаққа әзірлігін әзірлеп, сабақта жұмыс
қадағалайды. істеуге дайындалады.
-мұғалімнің оқушылармен
сәлемдесуі,
-жоқ оқушыларды белгілеу,
бөлменің тазалығын,
оқушы-лардың сабаққа
сырттай әзірлігін тексеру.
-мұғалім тарапынан талап
қою, ұстамдылық, жинақылық,
жүйелілік және оқушыларды
ықыласпен ұйымдастыру.
2 Үй тапсырмасын сұрау сәті.Мұғалім әр түрлі әдіспен үйОқушы үйге берілген
(Үй тапсырмасын тексеру тапсырмасын сұрайды тапсырма бойынша
кезеңі) (ауызша жазбаша). Үй сұраққа жауап береді,
тапсырмасының дұрыстығын білім деңгейлері
сапалы түрде орындалуын белгілей отырып
анықтау, білімде байқалған кездескен қателердің
кемшіліктерді жою, себебін анықтап жоюға
біліктілік дәрежесін әрекеттенеді.
анықтау, типтік қателермен Біліктілік дәрежесін
олардың себебін біліп және топтастырып,
жою. жинақтайды.
Білім деңгейін жан-жақты Оқушыларының білімдерінің Оқушылар білім
3 тексеру сәті. Өткен сабақ терең, жан-жақты тексеру, деңгейінің жан-жақты
пен жаңа сабақты білімде кездескен қалыпта-суында арнайы
байланыстыру сәті. кемшілік-терді тексеру, тапсырмаларға, ойлау
(кезеңі). барлық оқушыны өз бетінше әрекетіне, өзіндік
іс-әрекетке қатысуға пікір қалыптастыруға
жұмылдыру. әр түрлі әдістермен
жауап беруге нәтижелі
дайын-далады.
4 Жаңа сабақты түсіндіру Оқушыларға ой салар Сабақ тақырыбы мен
сәті. Жаңа материалды проблемалық сәт туғызу, мақсатына сай жаңа
белсенді сапалы түрде алдын ала дайындаған материалды белсенді,
меңгеруге дайындау кезеңі.біліктілікті арттыру саналы түрде тыңдайды.
іс-әрекеттермен
(стратегиялар). Жаңа сабақ
маңызын көрсету.
5 Жаңа білімді меңгеру Ой толғау негізінде жаңа Алған біліміне қарай
кезеңі. Жаңа сабақты сабақты қабылдауына, дағы оқушы икемділігі мен
пысықтау, бекіту сәті. қалыптастыру проблемалық білік дағдыларын
ситуацияларды құрастыра қалып-тастыра отырып
білуге оқушы ынтасын, жан-жақты жеке,
түсінігін жүйелеу, ойлау- жұптық, топтық,
қорытуын қамтамасыз ету. ұжымдық жауаптар
береді.
6 Алған білім мен дағдыны Оқушылар жаңа сабақта алғанОқушылар өз бетінше
бекіту, жаңа сабақ бойыншафактілері мен түсініктерін жұмыс істеу үшін,
тапсырма орын-дау сәті бір-бірімен байланыстыратынматериалды зерттеу
(кезеңі). ауызшажазбаша жаттығулар әдістеріне айтар
(есептер) өз беттерінше жауабын дайындайды,
орын-дап жаңа тақырыпты түсінбеген жағдайда
бекітуіс-әрекеттерін кемшіліктерді жою
ұйымдастыру. тапсырмаларын
орындайды.
7 Оқушыларды бағалау сәті Мұғалім мен оқушының Оқушылар білімінің
-өзін-өзі бағалауы; қыз-метіндегі құндылық пен біліктілігінің артуы
-топта бағалауы. кем-шіліктерді ашып айту, (өз санатанымы)
-жұптық бағалауы сабақ нәтижесінің әсерін тәрбиедегі дамуы
-мұғалімнің бағалауы. көрсету, біліктілік туралы ашып айту
-оқушының мұғалімді деңгейіне қарай әр түрлі сәттеріне сүйсіне
бағалауы; әдіспен бағалайды. отырып талдау керек
- дәптер,
күнделіктеріне бағасын
қойдырады.
8 Үйге тапсырма беру сәті. Үй тапсырмасын беру, Оқушы алған біліміне
орындау туралы нұсқау соңғы қорытынды
(инструктаж) орындалу жасайды. Үй
тәсілдерін мазмұндап айтып тап-сырмасын орындауға
береді. түсініп, жазып алады.

Ендігі кезекте мұғалімге керекті нәрсе сабақтың түрін және типтерін
ажырата білу. Сабақ екі түрге бөлінеді.
1. Дәстүрлі сабақ
2. Дәстүрлі емес сабақ.
Сабақтың типтері ең қажетті дүниенің бірі
мыс: 1. Жаңа білімді меңгерту.
2. Қайталау сабағы
3. Білімді тексеру және бағалау.
4. Қорытындылау (жүйелеу).
5. Аралас (комбинацияланған) сабақ.
6. Дует, үштік бақтар.
7. Ұлылар мінбесі саяхат сабақ.
Сабақтың формалары:
1. Сыныптағы сабақ (жүйелі)
2. Зертханалық сабақ (лабораториялық)
3. Сарамандық сабақ (практикалық немесе жаттығу).
4. Өзіндік жұмыстар
Мұғалім үшін басты назар аударатын мәселе сабақтың әдісі . Оқыту үрдісінде
сан мыңдаған әдістер бар. Сол әдісті технологиядан ажырата білуіміз керек.
Сонымен әдіс дегеніміз-мұғалімнің белгілі бір мақсатқа жетудегі іс-әрекеті,
тәсілі. Ал технология дегеніміз- көптеген әдістердің жиынтығы.
Қазақстан Республикасы Білім туралы Заңының 8- бабында Білім беру
жүйесінің басты міндеті – оқытудың жаңа технологияларын енгізу, білім
беруді ақпараттандыру, халықаралық коммуникациялық желілерге шығу, ұлттық
және жалпы адамзаттық құндылықтарды ғылым мен практика жетістіктері
негізінде жеке адамды қалыптастыруға, дамытуға және кәсіби шыңдауға
бағытталған білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау деп атап көрсеткендей –
ақ, қазіргі кезеңде әрбір мұғалімнің алдына қойылып отырған басты
міндеттерінің бірі – оқытудың әдіс – тәсілдерін немі жетілдіріп отыру және
жаңа педагогикалық технологияны меңгеру
Қазіргі мектеп жағдайындағы білім берудің ұлттық моделіне өту оқыту
мен тәрбиелеудің соңғы әдіс – тәсілдерін, инновациялық педагогикалық
технологияны игерген, психологиялық – педагогикалық диагностика үстінде
өзіндік даңғыл жол салуға икемді, шығармашыл педагог – зерттеуші, ойшыл
мұғалім болуын қажет етеді.
Мемлекеттік білім стандарты деңгейінде оқу үрдісін ұйымдастыру жаңа
педагогикалық технологияны ендіруді міндеттейді.
Сабақты жоспарлауы

Бағаланатын бағыттары Қойылатын талаптар Ескерілетін
мәселе
1. Сабақтың мақсаты мен Қойылған мақсат міндеттер оқу
міндеттері бағдарламасына сәйкес. Жоспарда
Оқушылардың игеретін дағдыларымен
Білімдері анық көрсетілген.
2. Тапсырмалар деңгейі Жоспарланған жұмыс түрі оқушылардың
бойындағы бұрынғы білімдері мен
дағдыларына негізделген және олардың
қызығушылық мүдделерімен қабілеттеріне
сәйкес келгенменен оқушылар жақтан
ұмытылсты талап етеді олардың ынтасын
арттыруға шығармашылық әлеуеті бар
тапсырмалар болып есептеледі.
3. Пайдаланылатын Оқу белсенді ету үшін мұғалім түрлі
материалдар ақпарат көздерінен қосымша материалдар
қолданып отырады.
4. Жұмыс түрлері Оқушылар үшін жұмысты түрлендіріп отыру
олардың қызығушылығын аттырады , ал
белсенді жұмыс түрлерін қайталап отыру
олардың дағдыларын бекітеді. Баламалы
және қосымша жұмыс түрлері ұсынылып
отырады.
5. Әдістері мен тәсілдері Оқытудың ұтымды әдістерін пайдалану
оқушылардың білім алуға деген
қызығушылығын ынталандырып отырады,
сонымен қатар, қойылған міндет-терге
жұмыс істейді.
6. Жоспардың іске асуы Сабақтың барлық кезеңдерімен элементтері
ішкі ой талқыдан өткен, қойылған
міндеттемелер мен проблемалар бір сабақ
көлемінде шешуге ыңғайлы.
Қорытынды

Сабақтың өткізілуі

Бағаланатын бағыттарСабаққа қойылатын талап Ескерілетін
мәселе
1.а. Бірізділігі Сабақтағы материалдар өткен
Құрылым сабақ-тар мазмұнымен үйлеседі.
б. Толықтылығы Сабақ материалдарымен жұмыс
іс-теудің барлық кезеңдері
ұсынылған.
в. Сабақтың барлық кезеңдері
Байланысты-лығы бір-бірімен тығыз байланысты,
бір кезеңнен екінші кезеңге
өтуде бір-ізділік байқалады.
2. а.Оқулықтар мен Оқулықтар мен қосымша ақпарат
Қолданылатын қосымша ақпарат көздерінен алынған материалдар
материалдар көздері сабақтың мақсатын міндеттерін
орындауды көздейді және
оқушылардың білім деңгейін
ескереді. Мұғалімнің қосымша
жаттығулармен өзіндік
жұмыстарды түрлендіріп отыруы
оқулықтың жетіспеушіліктерін
өтеуге көмектеседі.
б. Көрнекіліктер Мұғалім тақтаны да және қажетті
жағдайда көрнекілік пен таратпа
материалдарды да сауатты
пайдаланады.
В. Оқытуда Техникалық оқу құралдарын
техникалық (компьтер, үнтаспа, телевизор)
құралдарды пайдалануда мұғалім оның
пайдалануы ережесі-мен таныстыра отырып,
пайдалы ... жалғасы

Сіз бұл жұмысты біздің қосымшамыз арқылы толығымен тегін көре аласыз.