Сын тұрғысынан ойлау технологиясы жайлы

1. Кіріспе
2. Негізгі бөлім
2.1. Белсенді оқыту стратегияларын пайдалана отырып,пәнаралық байланыс негізінде сабақ жоспарын құру
2.2. Сын тұрғысынан ойлау технологиясының ерекшеліктері
2.3. Сын тұрғысынан ойлау технологиясында қолданылатын әдіс.тәсілдер
2.4. Сабақ жоспары
3. Қорытынды
Қолданылған әдебиеттер тізімі
Мақсаты:

Барлық жастағы оқушылардың кез келген мазмұн түсінікке сыни тұрғыдан қарап, екі ұйғарым бір пікірдің біреуін таңдауға сапалы шешім қабылдауға үйрету.
- Оқып үйренушінің өткен білімі мен тәжірибесін өзекті ету.
- Оқушылардың іс-әрекетін белсенді ету.
- Оқу іс-әрекетіне уәж (негіздеме) қалыптастыру.
- Оқу іс-әрекетінде оқып үйренушілердің жекелей мақсаттарын қою.

Міндеттері:
- СТО идеялар тексеріліп бағаланғанда және дамып қолданылғанда іске асады
- Есте сақтау-идеяларды түсіну-алғы шарт
- Шығармашылықпен көкейкесті ойлау
- Өзіндік жеке ойлау, тәуелсіз ойлау, шикізатты өңдеу
- Сұрақтар шешімін табу- жаңа бір нәрсе тудыру
- Үйрету – түсінуіне көмектесу
- Көңілге қонымды дәлелге ұмтылу
- Мәселені шешудің жолын өзі іздеп табу
- Шешімді негізі бар саналы дәлелдеу
- Әлеуметтік ойла, таласып оқу, талқылап қарсы шығу

Тақырыптың өзектілігі: Қазіргі кезде өмір сүру күрделенді, біздің елімізде демократиялық құрылымдар пайда бола бастады. Бүгінгі мектеп оқушылары ертең өз жолында кездескен қиыншылықтарды жеңуге, өз мәселелерін өздері шешуге, саналы шешім қабылдауға дайын болуды үйрететін жаңа технологиялардың бірі – “Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту”.

СТО-ды дамыту бағдарламасы әлемнің түкпір- түкпірінен жиналған білім берушілердің бірлескен еңбегі.
СТО дегеніміз- не нәрсенің анығына барып, оның себеп салдарына барып анықтау, бағалау одан шығатын салдарына көз жеткізе білу, қорытынды жасау.
Джон Дьюидің айтуы бойынша мәселелерге ерекше көңіл аудару оқушының табиғи әуесқойлығын оятып, СТО-уға итермелейді.
1 Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстаннның жаңа мүмкіндіктері» Қазақстан халқына Жолдауы. Астана. 2010.

2 Тұрғынбаева Б.А. Дамыта оқыту технологиялары. – Алматы, 2000.

3 Қабдықайырұлы Қ. Оқытудың педагогикалық жаңа технологиясы: Оқу құралы. – Алматы: РБК, 1999.

4 Мұқанов М.М. Бақылау және ойлау. Алматы.

5 Аханова Б. Шығармашылық тұлға қалыптастыру // Сыныптағы тәрбие. - №1.

6 Жеке тұлғаға бағытталған сабаққа қойылатын талаптар //Қазақстан тарихы әдістемелік журнал.-2008.18-24 б
        
        Жоспар
* Кіріспе
* Негізгі бөлім
+ Белсенді оқыту стратегияларын пайдалана отырып,пәнаралық байланыс негізінде сабақ жоспарын құру
+ Сын ... ... ... ... Сын ... ойлау технологиясында қолданылатын әдіс-тәсілдер
+ Сабақ жоспары
* Қорытынды
Қолданылған әдебиеттер тізімі
Кіріспе
Мақсаты:
Барлық жастағы оқушылардың кез келген мазмұн түсінікке сыни ... ... екі ... бір ... біреуін таңдауға сапалы шешім қабылдауға үйрету.
- Оқып үйренушінің ... ... мен ... ... ету.
- Оқушылардың іс-әрекетін белсенді ету.
- Оқу іс-әрекетіне уәж (негіздеме) қалыптастыру.
- Оқу іс-әрекетінде оқып үйренушілердің жекелей мақсаттарын қою.
Міндеттері:
* СТО идеялар тексеріліп ... және ... ... іске ... Есте ... ... ... Шығармашылықпен көкейкесті ойлау
* Өзіндік жеке ойлау, тәуелсіз ... ... ... ... шешімін табу- жаңа бір нәрсе тудыру
* Үйрету - түсінуіне көмектесу
* Көңілге қонымды ... ... ... ... ... өзі іздеп табу
* Шешімді негізі бар саналы ... ... ... ... оқу, ... ... шығу
Тақырыптың өзектілігі: Қазіргі кезде өмір сүру күрделенді, біздің елімізде демократиялық құрылымдар пайда бола бастады. Бүгінгі мектеп оқушылары ертең өз ... ... ... ... өз мәселелерін өздері шешуге, саналы шешім қабылдауға дайын болуды үйрететін жаңа технологиялардың бірі - "Оқу мен жазу ... сын ... ... ... ... ... ... түкпір- түкпірінен жиналған білім берушілердің бірлескен еңбегі.
СТО дегеніміз- не нәрсенің анығына барып, оның себеп салдарына барып анықтау, бағалау одан ... ... көз ... ... қорытынды жасау. Джон Дьюидің айтуы бойынша мәселелерге ерекше көңіл аудару оқушының табиғи әуесқойлығын оятып, СТО-уға итермелейді.
Белсенді оқыту ... ... ... байланыс негізінде сабақ жоспарын құру
Белсенді үйрену стратегиялары :
* Ойлан-Жұптас-Бөліс 2. Оқытудағы əңгімелесу тəсілі 3. ... ... ... ... жəне ... 4. Миға ... ... тақырыбы: Өткен тақырыптарды қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:теориялық білімін практикада қолдана ... ... ... ... ... ... арқылы оқушылардың өзара белсенділігін, ой өрісін, зейінін дамыту
Тәрбиелік:оқушылардың ойлау қабілеттерін ... есте ... ... ... топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу, білімін қолма қол көрсете алу қасиеттерін ашу.
Пәнаралық байланыс: химия, биология, математика, ... ... ... ... тілі сабақ жоспары:§I. Бәйге. ( сұрақ-жауап)
§II. Сиқырлы ұяшықтар
§III. Терминдер
§IV. Ұлы тұлғалар
§V. ... ... ... ойлау технологиясының ерекшеліктері
Сын тұрғысынан ойлауды дамыту бағдарламасы - ... ... ... білім берушілердің бірлескен еңбегі. Тәжірибені жүйеге келтірген Джинни Л.Стил, Куртис С.Мередит, Чарльз Тэмпл. Жобаның негізі Ж.Пиаже, ... ... ... ...
Мақсаты барлық жастағы оқушыларға кез келген мазмұнға сыни тұрғыдан қарап, екі ұйғарым бір ... ... ... ... шешім қабылдауға сабақтарда үйрету. Біздің елімізге Джордж Соростың ашық ... ... ... қоры арқылы келген бұл технология орыс және қазақ тілдерінде мектеп тәжірибелеріне ене бастады.
"Сын тұрғысынан ойлау" ұғымы белгілі бір идеяларды ... ... оның неге ... ... ... ... ... септикалық ойларға қарсы қоя білу, салыстыра алу, сол идеяларға қарсы көзқарастармен тепе-теңдікте ұстап зерттеу, оларға сеніммен ... деп ... ... ... ... ... екенін атап көрсеткен. Сыни ойлау - адам өмірінің бір саласы. Себебі, бұл философия адамдарға көптеген жолдар мен ... ... ... әрі ... ... тек ... ақпараттарды ғана жинақтап, жаңа білімді бұрынғыдан ажырата алуға көмектеседі. Сыни ойлауды дамыту ... ... ... ... айырмашылығы - білімнің дайын күйінде берілмеуі.
Сын тұрғысынан ойлау - оқу мен жазуды дамыту бағдарламасы. Оқушыны ... ... ... ... ... ... ... ойын тыңдауға, құрметтеуге, өзекті мәселені шешу жолдарын іздей отырып, қиындықты жеңуге баулитын бағдарлама.
Технологияның басты мақсаты - дамыта ... ... "Сын ... ... ... оқу мен ... ... бағдарламасын іске асыру, балаларға терең білім беру. Бұл бағдарлама ... қоры ... 1998 ж. ... ... ... жүргізіліп келеді. Жаңа технология ретінде ең озық әдістерді дер кезінде игеру, іздену арқылы бала ... ... одан ... ... ... білу - әрбір ұстаздың басты міндеті. RWCT бағдарламасы - ағылшын тілінен аударғанда "Сын тұрғысынан ... үшін оқу мен ... ... ... Бұл ... ... 60 түрлі стратегияларынан: әдістерінен тұрады 15.27.
бағдарламасы бойынша ол:
-шыңдалған ойлау.кез келген даму ... ... ... сыни ... ... ... ... аса маңызды, жауапты шешімдер қабылдауға құштарлық;
-үйрету мен үйрену бірлігінен, үйренудің қызығушылығынан тұратын, үйренушінің сеніміне негізделген құрылым16.38.
Сын тұрғысынан ойлауды ... үшін мына ... ... ... ... сын ... ойлауды тудыру үшін уақыт керек;
2) оқушыларға ойланып-толғануға, ойын ашық айтуға рұқсат беру;
3) әртүрлі идеялар мен пікірлерді қабылдау;
4) үйрену ... ... ... іс-әрекетін қолдау;
5) кейбір оқушылар түсіп қалған қолайсыз жағдайларды әжуаға айналдырмау;
6) оқушылардың бір-бірінің ... ... ... ... ... болуын талап ету;
7) сын тұрғысынан ойлауды бағалау.
Аталмыш бағдарламаның ішкі ... ... бар. Бұл ... 3 ... ... ... мен үйретудің моделі. 1-сызба. Білімнің болашақта пайдаға асуы, қажетке жарауын қалыптастырады. Көп ... ... ... ... ... ... алуға үйретеді 17.86.
Сын тұрғысынан ойлау технологиясында қолданылатын әдіс-тәсілдер
Енді осы кезеңдердің мақсат-міндеттеріне толығырақ тоқталып өтейік.
І Қызығушылықты ояту. Үйрену процесі - ... ... және жаңа ... ... ... ... жаңа ... түсініктерді, өзінің бұрынғы білімін жаңа ақпаратпен толықтырады, ... ... ... да, ... ... тұрған мәселе жайлы оқушы не біледі, не айта алатындығын анықтаудан басталады. Осы арқылы ойды қозғату, ... ми ... ... арқылы әсер ету жүзеге асады. Осы кезеңге қызмет ететін "Топтау", "Түртіп алу", ... ... ... ... ... ... т.б. деген аттары бар әдістер (стратегиялар) жинақталған. Қызығушылықты ояту кезеңінің екінші мақсаты - үйренушінің белсенділігін арттыру18.53.
Өйткені, үйрену - ... гөрі ... ... ... іс-әрекет екені даусыз. Оқушы өз білетінін еске түсіреді, қағазға жазады, көршісімен бөліседі, тобында талқылайды. Яғни ... ... ... салу ... оның ойы ... тазарады. Осылайша шыңдалған ойлауға бірте-бірте қадам жасала бастайды. Оқушы бұл кезеңде жаңа білім ... ... ... оны ... ... ... ... мен үйренуге бағытталған бұл бағдарламаның екінші кезеңі
Мағынаны тану (түсіне білу). Бұл кезеңде үйренуші жаңа ақпаратпен ... ... ... ... ... ... орындайды. Оның өз бетімен жұмыс жасап, белсенділік ... ... ... Оқушылардың тақырып бойынша жұмыс жасауына көмектесетін оқыту стратегиялары бар. Соның бірі INSERT. Ол бойынша оқушыға оқу, тақырыппен танысу барысында V - ... -- - "мен үшін ... + - "мен үшін жаңа ... ? - ... таң ... ... ... отырып оқу тапсырылады. INSERT - оқығанын түсінуге, өз ойына басшылық етуге, ойын білдіруге үйрететін ұтымды құрал. Бір ... ... тез ... ... есте ... ... жете ... - күрделі жұмыс. Сондықтан да, оқушылар арасында оқуға жеңіл-желпі ... ... ... алмау, өмірмен ұштастыра алмау жиі кездеседі. Мағынаны түсінуді жоғарыдағыдай ұйымдастыру - аталған ... ... ... кепілі. Үйретушілер білетіндерін анықтап, білмейтіндерін белгілеп сұрауға әзірленеді. Бұл әрекет арқылы жаңаны түсіну үшін бұрынғы білім арасында көпірлер құрастыруға, яғни ... ... ... ... ой-толғаныс - бағдарламаның үшінші кезеңі. Күнделікті ... ... ... ... ... ... басқаға сын көзбен қарап, баға беруге үйретеді. Оқушылар өз ойларын, ... ... ... өз ... айта алады. Бұл сатыда оқушылар бір-бірімен әсерлі ... ой ... ой ... өз ... ... ... жасау мақсатында басқалардың әр түрлі кестесін біліп үйренеді. Бұл үйрену сатысы - ойды ... ... жаңа ... ... ... ... табылады. Әр түрлі шығармашылықпен ой түйістіру болашақта қолданылатын мақсатты құрылымға жетелейді. Осы ... ... ... ... "Бес ... ... ... диаграммасы", "Еркін жазу", "Семантикалық карта", "Т кестесі" сияқты стратегиялар әр ... ... ... ... ... ... технологиясында жазудың орны ерекше. Оқушыларды жазуға қызықтырудың бірден-бір жолы қойын дәптер болып табылады20.17.

- нақыл сөздерге өзіндік ой ... ... ой ... ... ... ... ... жазу;
- махаббат, сезімге байлагысты қарпайым адамдардың өмірінен мысалдар
жазу;
- өнер, білім тақырыптарында өзің ұстаз немесе пір тұтқан адамдар жайлы ... ... ... ... шыққан тегін жазу;
- (өз өлеңін жазу);
-досың, құрбың, замандасың туралы пікіріңді жазу.
Осындай ... ... ... ... олар ... ... бір сарында емес, әр түрлі тақырыпта, жүйлеп, саралап жазуды дағдыға айналдырды.
Рефлекциялық әрекеттер барысында оқытудың жолдары талданады, өзіндік шешім қабылдауға ... ... ... бала ... ... тәрбиелеу, өз әрекеттерін ұйымдастыру мүмкіндігін алады, өз ерекшелігі мен деңгейін ... ... осы ... ... дәптерді жазудың маңыздылығы зор.
Біздің жобаның ең басты мақсаты баршаға мәлім: ол- шәкірттерімізді ойлау білігін дамыту. Бұл ұмтылыс ... ... ... ... тану ... да ... Әр ... оқушы өзіне құлақ салып, ішкі әлемін түсініп, оны түсіндіруге ұмтылғаны жөн. Сайып келгенде, бұл - адам өмрінің ең ... ... бірі де ... ... ұстаздары, ғұламалар кезінде деп бекер үндеу тастамаған емес пе?! Көне Қытай данасы Конфуций деп ... ... қоса егер ... ... ... ... де ұқсамайтын, оған ғана тән ойларын қағаз бетіне ... ... ... ... оларды жолдастарына жеткізіп, құрбы-құрдастарының жағымды, позитивті пікірлерін естуге, ... ... асық ... ... мен ... қымбат бағалап, оларды осы тақырыптағы жазбасын кемелдендіруде және басқа да ... ... ... ... ... қолданатын болса, осының өзі оны әрқашан да жазуға ынталандырып отыратын шығар.
Жазу дегеніміз жаңа нәрсе құрастыру, ол - ... ... ... Жазу деструкцияға, яғни қиратуға, жоюға, бұзуға, қарама-қарсы, ал конструктивизм мүмкін ... ең ... ... қасиеті шығар. Жазғанда біз шығарушымыз, жаратушымыз, тудырушымыз. Жаңа нәрсені, туындыны дүниеге әкелу бақыты бізге жаратылысымыздан ... ... Оның ... ... осы ... ерекше бағаланатындығын келтірер едім. Шындығында да біз шығара білетін адамды қастерлейміз емес пе? Адам ... ... ... тамсанамыз, ол біздің эстетикалық сезімдерімізге мейлінше әсер етеді. Онымен таныса отырып, бір ... ... ... бір ... ... ... адамзатқа қатысымызды сезінеміз26.14.
Екіншіден, неліктен жазу формаларын, оның ішінде эссені түрлендірмеске. Мәселен, мен өз сабақтарымда сұрақтан басталып, сұрақтан аяқталатын ... жиі ... ... ... ... ... ... сұрақ құрастырады. Мен деп сұрағанымда, оқушылар деп ... ... Ең ... олар ... танымдық қасиеті жоғары екендігін мойындап, тіпті сұрақ қоюдың жауап беруден күрделіліген ... ... ... ... соң оқушы өзі айқындаған сұрақ төңірегінде ой қозғап, оны қағаз бетіне түсіріп, жазу соңында тағы да бір ... ... ... ... ... да ... қолданамын. Алдымен оқушылар сабақ тақырыбы бойынша өздерін ерекше толғандырған мәселе бойынша бір немесе ... ... ... Содан кейін парақтар оң жақта отырған оқушыларға ысырылады да олар жолдастарының сұрақтарына жауап жазады. Бұл жұмыс оқушылардың бір-бірінің мұқтаждарына ... ... ... ... ... ... ... Қызық емес пе жолдасың көтерген мәселеге өз түсінігіңді ... ... ... ... ... Блум ... таным мен ойлау деңгейлері тұрғысынан жазған да тиімді. Мысалы, тақырып туралы алдымен бір жарым екі минуттай ... ... ... ... ... болған соң, ары қарай таксономия өлшемдері бойынша ... ... ... орындай беруге болады: , , , , 27.32.
Сабақ жоспар
Сабақтың тақырыбы: Шегіртке мен ... ... ... ... ... ... және
мазмұнын өздері ашуға дағдыландыру;
2. Оқушылардың тіл байлығын, сөздік қорын
байыту, өз ойын еркін жеткізіп, салыстыруға
үйрету;
3. Еңбекшіл болуға, өзгелерді тыңдай білуге,
тиянақтылыққа ... ... И. В. ... ... қыс ... ... тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы, сұрақ-жауап,
талдау, дәләлдеу
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың барысы:
1. ... ... ... ... ... ... ... Қызығушылықты ояту.
- Балалар қандай жыл мезгілдерін білесіңдер?
- Жаз дегенде көз алдарыңа ... ... Күз ... ... Енді осы ... кластер құрастырайық.
Мезгілдер:
Көктем:табиғат оянады, егін егіледі;
Қыс:аяз, суық, боран;
Жаз:жазғы демалыс, жасыл табиғат, жеміс-жидек;
Күз:егін, жеміс піседі, ағаш, шөп қурайды.
3. Ой ... ... ... бұрын жұмбақтарды шешіп алайық:
1. Ат басты,
Арқар мүйізді.
Бөрі кеуделі,
Бөкен санды. (Шегіртке)
2. Ине бел, қылқа ... қара ... ... ... бара жатыр. (Құмырсқа)
- Енді осы шегіртке мен құмырсқа туралы не білетінімізді айтайық.
- Балалар екеуінің де далада тіршілік ... ... ... айтты.
4. Суретпен жұмыс.
- Суретке назар аударыңдаршы. Шегіртке мен құмырсқа туралы не айтылуы мүмкін?
- Енді ... ... бұл ... қай ... жатады?
- Мысал деген не?
- Біз қандай мысалдармен танысып едік?
- Бүгін осындай ... И. ... ... ... Мысалды аударған А. Құнанбаев
5. Мағынаны тану.
- Біздің болжамымыз оқулықпен сәйкес келе ме екен?
- Оны білу үшін мысалды оқып ... ... ... таныс емес сөздерді түртіп отырады, соңынан сөздік жұмыс жүргізіледі.
6. Мәтінді оқып болған соң, өздеріне бұл мысалдан білетіндерін ... ... үшін ІNSERT ... қолданады.
7. Ойға шабуыл. Венн диаграммасын салып, шегіртке мен құмырсқаның дара, ортақ қасиеттерін шеңберге жазады.
8. Шығармашылық тапсырма.
жазу
9. Үйге тапсырма.
- Мысалды ... ... ... ... мен ... ... сипаттайтын мақал-мәтел жазу.
- Суреттерін салу
10. Бағалау
11. Қорытынды.
Міне, бұл технологияда оқушы өз топшылауын , өз пайымын еркін білдіреді, ... ... ... басқалардың ой түйіндерін сынайды, өз пікірін , өз тоқтамын жасайды. Бұл әдіс ... де, ... да ... жауапкершілікті жүктейді. Оқыту әдістерін жетілдіруге, дамытуға олардың тиімділігін арттыруға көмектеседі. Шәкірттердің сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамытуға арналған оқытудың әдіс-тәсілдері білім ... ... ... толық ұғынуға, ережелер мен заңдылықтардың сырларын терең түсінуге , олардың ғылыми білімдегі орнын аңғаруға қолайлы жағдаяттар ... . ... ... ... ... өз ойын ... түсіндіруге шалағай, өздеріне сенімсіздеу, түйін жасауда жасқаншақтық байқататын оқушыларға пайдасы ұшан теңіз екеніне көзім ... ... ... - бұл ... ... ... ... оны зерттеу, бақылау, талдау, әртүрлі стратегиялар арқылы өзінің ойлау негіздерін сыни тұрғыда дамыту. Жаңа ... ... ... ... ... жан-жақты талдауға, ойын ашық айтуға, оқу мен жазу арқылы сын ... ... ... ... ... ... бүгінгі күн талабына сай сауатты, білімді оқушылар тәрбиелеуге болады. Ол үшін ... көп ... көп ... ... ... болу ... айтқанда, педагогикалық жаңа технологиялардың барлығы жеке тұлғаның өзін-өзі дамытуына, өздігінен шығармашылықпен жұмыс істей білу ... және ... мен ... ... ... алға ... ... жетудің тиімділігін, нәтижелілігін қамтамасыз етуді көздейтін, берілген материалды жедел, әрі сапалы меңгертуге бағытталған.
Қорытынды
Қазіргі кезде ... ... ... ... ... сатыға көтерілуі бағытында, білім берудің жаңа жүйесін қалыптастыру үрдісі өтіп жатыр.
Елбасы Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев ... ... ... күн ұстаздың басты мақсаты - өзіндік адамгершілік құндылықтарын бала ... ... ... оның ... ... ... ... әрбір баланы жеке тұлға ретінде жетілдіру үшін оның ... бар ... ...
Осы бағытта ең негізгі міндет қоғамның қазіргі даму кезеңіне жауап беретін білім мен ... ... жаңа ... ... оқыту технологияларын пайдалана білім беру.
Әлемде неше ... ... бар, оның ... ... білу ... Әңгіме әдістеменің дүрілдеген атауында емес, оның оқушының дамыта алатын тұжырымдамасында, стандарттан аса ... ... ... жан-жақты зерделі, дарынды, талантты адамын қалыптастыру бағытындағы білім беру мәселесі мемлекетіміздің басты назарында. Білім мен ғылымның Қазақстан дамуына ... әсер етуі үшін ... ... ену, ... ... одан әрі демократияландыру.
Пайдаланылған әдебиеттер:
1 Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. Астана. 2010.
2 Тұрғынбаева Б.А. Дамыта ... ... - ... ... ... Қ. ... ... жаңа технологиясы: Оқу құралы. - Алматы: РБК, 1999.
4 Мұқанов М.М. Бақылау және ойлау. ... ... Б. ... ... ... // ... ... - №1.
6 Жеке тұлғаға бағытталған сабаққа қойылатын талаптар //Қазақстан тарихы әдістемелік журнал.-2008.18-24 б

Пән: Педагогика
Жұмыс түрі: Материал
Көлемі: 10 бет
Бұл жұмыстың бағасы: 300 теңге








