Табиғат тағдыры – адамзат тағдыры. Тәрбие сағаты

Мақсаты: Адамның ақыл-ойы мен ғылыми прогрестік жетістіктер табиғатқа қауіп-қатер туғызып отырғандығы жөнінде экологиялық білім беру. Қоршаған ортаның ластануы мен қоғамның экологиялық мәселелерін түсіндіре отырып, экологиялық білімін тереңдету.
Пән аралық байланыс: Экология, құқықтану.
Сабақ түрі: Сот сабақ
Көрнекілік: Табиғат туралы бейнероликтер, суреттер, қанатты сөздер
Сабақтың барысы: Оқушыларға рөлдік тапсымаларды бөліп беру.
І. Ұйымдастыру:
Мұғалімнің кіріспе сөзі: Балалар бүгін сабағымызда, табиғат -анамыз туралы сөзімізді, ойымыз бен ұсыныс-пікірімізді, үйренген білік-білімімізді ортаға сала отырып, өзіміз қорытынды жасамақпыз. Алдымен табиғат туралы айтсақ, "Табиғатсыз адамзаттың күні жоқ, мұны айтуға табиғаттың тілі жоқ" - деп ақын жырлағандай, адамзат пен табиғат егіз. Адамдар табиғаттан бар керегін алады, сондықтан адамзат қауымы табиғатты өз анасы санап, құрметтеуге, қорғауға, қадірлеуге, сүюге міндетті. Бірақ өкінішке орай адамзат қауымы табиғат байлықтарын орынсыз пайдаланып, табиғи жаратылысын бұзып, әсем табиғаттың тепе-теңдігін бұзуға әкеліп соқтыратын істер жасауда. Бүгін біз осы мәселе тұрғысында, бүкіл әлем алдында тұрған экологиялық апаттар судың, ауаның, жердің ластануы туралы мәселелерін қамтитын істі тыңдаймыз.
ІІ. Негізігі бөлім:
Хатшы: Айыптаушы -табиғат, зардап шегушілер атмосфера, гидросфера, биосфера, литосфера.
Айыпталушы- адамзат өкілі адам, адамзат өкілінің адвокаты, сот, сот хатшысы.
Хатшы: Тұрыңдар, сот келеді.
Сот: Құрметті адамзат қауымдастығы, қорғаушылар, куәгерлер. Бүгін біз қоршаған ортаны ластаушыларды ашық соттау үшін жиналдық.
Хатшы: Тыңдауға айыптаушы табиғатты шақырамыз.
Табиғат: Жиналған қауым, құрметті сот мырза. Мен бүгінгі күнге дейін адамзат баласына шағымданып көрмеппін. Бірақ шыдамныңда шегі бар. Адамның бізді пайдаланғанына біз ренжімейміз. Бірақ қара судыңда сұрауы бар екенін есте ұстап, ысырапсыз пайдаланбаса екен. Енді міне келешек ұрпаққа қалдыратын ешнәрсе де қалмады. Жер бетінде адамның пайда болғанына 2 млн. жылдай болды. Ғылыми техникалық дамуға байланысты ол өзін табиғаттың қожасы санады. Менің тілегім - адамдар табиғаттың қадірін түсініп бағаласа, қорғап аяласа, зардап шектірер әрекетінен тиылса екен деймін.
Сот: Ендігі сөз кезегін зардап шегушілерге берейік.
Хатшы: ортаға зардап шегуші атмосфераны шақырамын.


Атмосфера: Жоғары мәртебелі сот мырза, құрметті қауым. Мен адамзат үшін ең қажетті, баға жетпес байлықпын. Бірақ бүгін адамды кінәлайтын себебім, адамның шеттен шыққан әрекеті, мені ластайтын көздер көбейді. Мені ластайтын көздер автокөлік газдары. Тек реактивті лайнер ауа қабатында бір сағат ұшқанда 6-12 тонна оттегін жағады, өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтар. Ал озон қабатының жұқаруы жер бетіндегі бар тіршілік атаулыға зиянды әсер етеді. Сондықтан, мен сіздерден менің тағдырыма селқос қарамауды өтінемін!
        
        Алматы облыстық Ш.Смағұлов атындағы дарынды балаларға арналған мамандандырылған физика-математика
орта мектеп-интернаты
Табиғат тағдыры - ... ... ... сағаты/
Орындаған: Заманбекова А.Е. ... оқу ... ... ... мен ғылыми прогрестік жетістіктер табиғатқа қауіп-қатер туғызып отырғандығы жөнінде экологиялық білім беру. Қоршаған ортаның ластануы мен қоғамның экологиялық мәселелерін ... ... ... білімін тереңдету.
Пән аралық байланыс: Экология, құқықтану. ... ... Сот ... ... ... ... суреттер, қанатты сөздер
Сабақтың барысы: Оқушыларға рөлдік тапсымаларды бөліп беру.
І. Ұйымдастыру:
Мұғалімнің кіріспе сөзі: ... ... ... ... ... ... сөзімізді, ойымыз бен ұсыныс-пікірімізді, үйренген білік-білімімізді ортаға сала отырып, өзіміз қорытынды ... ... ... ... айтсақ, "Табиғатсыз адамзаттың күні жоқ, мұны айтуға табиғаттың тілі жоқ" - деп ақын ... ... пен ... егіз. Адамдар табиғаттан бар керегін алады, сондықтан адамзат қауымы табиғатты өз анасы санап, құрметтеуге, ... ... ... ... ... ... орай адамзат қауымы табиғат байлықтарын орынсыз пайдаланып, табиғи жаратылысын бұзып, әсем табиғаттың тепе-теңдігін бұзуға әкеліп соқтыратын істер ... ... біз осы ... ... ... әлем ... тұрған экологиялық апаттар судың, ауаның, жердің ластануы туралы мәселелерін қамтитын істі тыңдаймыз.
ІІ. ... ... ... Айыптаушы -табиғат, зардап шегушілер атмосфера, гидросфера, биосфера, литосфера.
Айыпталушы- адамзат өкілі адам, адамзат өкілінің адвокаты, сот, сот хатшысы.
Хатшы: Тұрыңдар, сот ... ... ... ... ... қорғаушылар, куәгерлер. Бүгін біз қоршаған ортаны ластаушыларды ашық соттау үшін жиналдық.
Хатшы: Тыңдауға айыптаушы ... ... ... ... қауым, құрметті сот мырза. Мен бүгінгі күнге дейін адамзат баласына шағымданып көрмеппін. Бірақ шыдамныңда шегі бар. ... ... ... біз ... Бірақ қара судыңда сұрауы бар екенін есте ұстап, ысырапсыз пайдаланбаса екен. Енді міне келешек ұрпаққа қалдыратын ... де ... Жер ... ... ... ... 2 млн. ... болды. Ғылыми техникалық дамуға байланысты ол өзін табиғаттың қожасы санады. Менің тілегім - адамдар табиғаттың қадірін ... ... ... ... зардап шектірер әрекетінен тиылса екен деймін.
Сот: Ендігі сөз кезегін зардап шегушілерге ... ... ... ... ... ... шақырамын.
Атмосфера: Жоғары мәртебелі сот мырза, құрметті қауым. Мен адамзат үшін ең қажетті, баға жетпес байлықпын. Бірақ бүгін адамды ... ... ... ... шыққан әрекеті, мені ластайтын көздер көбейді. Мені ластайтын көздер автокөлік газдары. Тек реактивті лайнер ауа қабатында бір ... ... 6-12 ... ... ... ... және тұрмыстық қалдықтар. Ал озон қабатының жұқаруы жер бетіндегі бар тіршілік атаулыға зиянды әсер етеді. Сондықтан, мен сіздерден менің тағдырыма ... ... ... ... ... ... шегуші биосфераны шақырамын.
Биосфера: Жыл санап жасыл желек өз аумағын кемітуде. Кейінгі 50 жылда күніне 20га экватордағы ормандар ... Жер ... 94 құс ... 63 сүтқоректілер түрі жойылған. Қазіргі уақытта жер шарында жабайы жануарлар түрі 2 млн ға жуық ... 56 ... 42 ... түрі ... ... Жойылған түрлерді қалпына келтіру мүмкін емес. Осының бәрін назарларңызға ұсына отырып, жасыл әлем мен ... толы ... ... ... ... Ортаға келесі зардап шегуші гидросфераны шақырамын.
Гидросфера: Су бағаланбас байлық. Онсыз өмір сүру мүмкін емес. адам ... 300-500 литр суды ... ... Мені ... ... ... ... қалдықтар. Теңіз бен өзенге жанар-жағар майдың төгілуі. Судың мұнаймен ластануы, мал шаруашылығының қалдықтарымен ... ... ... ... ... шегуші литосфераны шақырамын.
Литосфера: Литосфера тас қабаты екенін барлығыңызда білесіздер. Мен жер бетінің жұқа, әрі қатты қабатымын. Мені пайдаланасыздар, ... ... ... ... ... ... жатқан жайымыз бар.
Хатшы: ортаға айыпталушы адамды шақырамыз.
Сот : ... ... сіз ... алдындағы өз кінәңізді мойындайсыз ба? Сөз сізге беріледі.
Адам: Бұл дүниедегі өмірді белсенді ұйымдастырушы ... Ерте ... ... ... теруші,жинаушы және аңшылықпен айналысқанда қоршаған табиғи ортамен әртүрлі қарым-қатынаста болып, табиғатқа тәуелді болды. Ал уақыт өте келе, техниканың ... ... адам ... үстінен басқарды. Мен өз кінәмді мойындай отырып, оны қорғауға, қадірлеуге ант ... ... Сөз ... адвокатқа беремін.
Адвокат: Ия адам өз кінәсін мойындады. Көптеген елдерде орман шаруашылығы қолдан дамытуда. ... ... мен ... сақтап қалу үшін қорықтар ұйымдастырылуда. Құрметті сот мырза, адамзаттың өз кінәсін мойындап, табиғатты қорғауға жасап жатқан жақсылықтарын ескеруіңізді ... ... ... сот өз шешімін шығару үшін үзіліс жариялайды.
Мұғалім: Қазақстанның кез-келген жері ... ... ... ... Бүгінгі ұрпақтар жер ананы қашанда аялауға дайын болуы керек. Ендеше жер-ана ... өз ... ... ... Ішкен суымыз, жеген нанымыз жердікі. Адамзатқа қажетті заттардың барі ... ... ... ... ... ... жердің өнімі. Ендеше адамзат астық өсер жер ананы қастерлеуі керек.
2-оқушы: Жер қандай ардақты сөз! Ұлы теңіздер,көлдер, ... ... жер ... ... ... ... тұрыңыздар. Сот өз үкімін оқиды.
/Алматы қаласының мамандандырылған сотында ... ... ... іс ... ... АДАМға қатысты болды.
Іс материалдары бойынша, АДАМ табиғатқа үлкен зиян ... ... ... арасында зардап шегушілермен айыпталушылардың арасында түсініспеушілік пайда болып отыр. АДАМ табиғатқа өте көп, улкен ... зиян ... ... ... іс ... қарай отыра, сот мынадай үкім шығарды.
Адам ... зиян ... ... оны ... ... жазалауға және де алдағы уақытта келтірген зияндардың барлығын жоюға, яғни барлығын қалпына келтіруге шешім шығарды. Адамға ... ... оған ... шарт ... ... ... ... кез - келген жағдайда зардап шегушілердің барлығына көмектесуді талап етіп қоямыз! Осымен іс жабылды! /
Мұғалім:Оқушылар, барлығыңызға сұрақ.: жер ... ... ... ... бара жатса не істер едіңдер?
Оқушылар: Ортамызда сиреп бара жатқан өсімдіктер мен жануарларды ерекше қорғауға алар ... ... ... ... ... ... ... келе, қастерлі байлығымыз жер-ана, суды, ауаны, нуымызды қастер тұта отырып, оны қорғауды естен шығармайық. Ендеше табиғатқа ... ... ... - ... , ... сөздер білесіңдер?
1-оқушы: Жері байдың - елі бай.
Берекелі жерден - ... ... ... ... - ел ... жер - нулы ... жер - ... болмас,
Таулы жер - бұлақсыз болмас.
2-оқушы: Су ... ... ...
Судың бетің ашық қалдырма
Түнде суды шошытпа
Қорытынды сөз: Академик ғалым Карпинский десе , Леонов атты ғалым ... , ... ... ... адамзаттың жаны жомарт болсын. Әрқашан осыны естен шығармайық!

Пән: Педагогика
Жұмыс түрі: Материал
Көлемі: 4 бет
Бұл жұмыстың бағасы: 300 теңге








