Интерактивті режимдегі сабақты ұйымдастыру

Кіріспе

1. Интерактивті режимдегі сабақты ұйымдастыру
2. Оқыту үрдісінде педагогикалық технологияларды ұтымды пайдалану
3. Дидактика . оқыту теориясы.
4. Оқушылардың оқу . іс әрекетін қалыптастыру
5. Оқытуды ұйымдастырудың формалары

Қорытынды
Пайдаланылған әдебиеттер
ХХІ ғасыр табалдырығын білім мен ғылымды интегративтік оқыту бағытымен дамыту мақсатымен аттауымыз үлкен үміттің басты нышаны болып табылады. Ұрпағы білімді халықтың болашағы бұлыңғыр болмайды дегендей, жас ұрпаққа сапалы, мән – мағаналы, өнегелі тәрбие мен білім беру – бүгінгі күннің басты талабы.
Тәуелсіз мемлекетімізге еңбекқор, кәсібін терең түсінетін, өзінің білімі мен іскерлігін Жан-жақты қолдана білетін мамандар қажет. Осы айтылған міндеттер – мамандар даярлайтын жоғары оқу орындарының алдында тұрған негізгі мәселелер. Өйткені, халыққа білім беру реформасы «ғылыми негізге сүйенген пәнді оқытудың жоғары деңгейімен қамтамасыз етуді» міндеттеп отыр.
Дүниежүзілік ғылым мен мәдениеттің алтын қорына өлшеусіз үлес қосқан Әл-Фараби бабамыздың педагогикалық мұрасы да телегей-теңіз мол дүние. Данышпан ойшыл өз еңбектерінің көпшілігін ұстаздық тұрғыдан тәлім-тәрбиелік мақсатқа орайластыра жазған. Оның оқу-білім тәлім-тәрбие мәселелері жайлы айтқан пікірлерінің құятын үлкен бір арнасы адам атаулыны гуманистік, ізгілік қасиеттерге баулу мәселесіне келіп тіреледі. Адам деген ардақты атты лайықпен алып жүруден артық бақыттылық жоқ. Әлемдегі жаман мен жақсыны адамның ақылы ғана ажыратады. Ақылды болу үшін ғылым меңгеру, өерге жетілу қажет. Осы жолда өмір бойы еңбектеніп,әрекеттенген абзал, мұның өзі – адамға зор бақыт. Бірақ дүниеде жалғыз жүріп бақытқа жетуге болмайды. Ол үшін бірлесіп, қоғамдасып әрекет ету керек. Адам алдымен ойлы, парасатты болуға, ақыл-ойының жан-жақты дамуына ерекше көңіл бөлуі қажет, парасаттылық адамға өзінен-өзі келмейді. Ол ұлан-ғайыр еңбек етіп, ғылым-біліммен молынан сусындаған кісіге ғана қонады. Бақытты болу, қоғамдық тіршілікті жақсарту барлығы да білімділікке байланысты. Шын мағынасындағы білімділік – үлкен адамгершілік сипат. Зиялылық адамның жақсы мінезінен, білім дағдысынан, имандылық қасиеттерінен туындайды. Білім мен өнерді меңгергеннен кейін адамға іскерлік пен өз бетінше әрекеттену одан соң парасаттылық пайда болады, адам біртіндеп логикалық ойлауға машықтанады, теориялық ғылымдарды өз бетінше меңгеруге әрекеттенеді.
1. С. Құлшанова. Мектеп педагогикасы.- Алматы, 2005
2. Г.К.Ахметова, З.А.Исаева, Н.С.Әлқожаева. Педагогика.- А., 2006
3. Қоянбаев Ж.Б., Қоянбаев Р.М. Педагогика. – А., 2000
4. АГУ. Педагогика. Дәріс курсы. – А.,2003
5. //Қазақстан мектебі. – 1992. - №2
6. //Ұлт тағылымы. – 2002. - №5
7. //Қазақ тілі мен әдебиеті. – 1997. - №10-11
8. Оқыту үрдісінде педагогикалық технологияларды ұтымды пайдалану //Білім. – 2006. - №3
9. Боранова К. Интерактивті режимдегі сабақты ұйымдастыру. //Қазақстан мектебі. – 2007. - №2
        
        Жоспар
Кіріспе
1. Интерактивті режимдегі сабақты ұйымдастыру
2. Оқыту үрдісінде педагогикалық технологияларды ұтымды пайдалану
3. Дидактика – оқыту теориясы.
4. ... оқу – іс ... ... ... ... ... ... ғасыр табалдырығын білім мен ғылымды интегративтік оқыту
бағытымен дамыту ... ... ... ... басты нышаны болып
табылады. Ұрпағы білімді халықтың болашағы бұлыңғыр ... ... ... ... мән – ... ... ... мен білім беру – ... ... ... ... еңбекқор, кәсібін терең түсінетін, өзінің
білімі мен іскерлігін Жан-жақты қолдана білетін ... ... ... ... – мамандар даярлайтын жоғары оқу орындарының алдында
тұрған негізгі мәселелер. Өйткені, халыққа білім беру ... ... ... ... ... ... ... қамтамасыз етуді»
міндеттеп отыр.
Дүниежүзілік ғылым мен мәдениеттің алтын қорына өлшеусіз үлес ... ... ... ... да ... мол ... ойшыл өз еңбектерінің көпшілігін ұстаздық тұрғыдан тәлім-тәрбиелік
мақсатқа орайластыра жазған. Оның оқу-білім тәлім-тәрбие мәселелері жайлы
айтқан пікірлерінің құятын ... бір ... адам ... ... ... ... мәселесіне келіп тіреледі. Адам деген ардақты
атты лайықпен алып ... ... ... жоқ. Әлемдегі жаман мен жақсыны
адамның ақылы ғана ажыратады. Ақылды болу үшін ғылым меңгеру, ... ... Осы ... өмір бойы ... ... ... өзі ... зор бақыт. Бірақ дүниеде жалғыз жүріп бақытқа ... ... ... бірлесіп, қоғамдасып әрекет ету керек. Адам алдымен ойлы, парасатты
болуға, ақыл-ойының ... ... ... ... ... қажет,
парасаттылық адамға өзінен-өзі келмейді. Ол ұлан-ғайыр ... ... ... ... сусындаған кісіге ғана қонады. Бақытты ... ... ... барлығы да білімділікке байланысты. Шын мағынасындағы
білімділік – үлкен адамгершілік сипат. Зиялылық адамның жақсы ... ... ... қасиеттерінен туындайды. Білім мен өнерді
меңгергеннен кейін адамға іскерлік пен өз ... ... одан ... ... ... адам біртіндеп логикалық ойлауға машықтанады,
теориялық ғылымдарды өз бетінше меңгеруге әрекеттенеді.
Ұлы ... ... ... ... ... ... әрбір маман толығымен
жүзеге асыруға қабілетті болуы қажет: біріншіден, зейін мен ... ... ... тұрақтандырып, қажетсіз ойларды жоюы ... ... ... ... мен ... ойша жүйелеп, өзіндік пікірді
қалыптастыру қажет; үшіншіден, теориялық ... ... ... ... ... қажет; төртіншіден жаңаша ойларды шығармашылықпен
қоғамға бейімдеу қабілетін дамытуы ... ... ... ... жүзеге асырса, еліміз бәсекеге ... ... ... ... ... белдіре алады.
Интерактивті режимдегі сабақты ұйымдастыру
Колледждік оқу бағдарламасындағы «Стандарттау, метрология ... ... пәні - ... ... ... ... жан-жақты мәліметтер алуын қамтамасыз ететін ғылым.
Пәнді оқытудың басты мақсаттары: оқушыларды ... ... ... ... ... ... қабілетін дамуты, заман талабына сай
білім беруді, интеллектуалдық қабілетін, дарындылығын дамытуды көздейді.
Оқу үрдісінің біртұтас логикалық бөлігінің үзіндісін ... ... ... ... ... ... оқушының пәнге, ғылымға, техникаға
қызығуын ояту, ... ... ... ... және ... ... ашу, ... жабдықтардың қызмет
ерекшеліктерін, қызметінің ... ... білу және ... ... ... ... ... Себебі, оқу мен оқыту жүйесінде
оқытушының ... ... ... ... ... ... қамтиды. Оқыту жүйесінде ақпараттар өзара әсерлесіп, өзіндік
алмасу мен ... ... ... ... ... ... ... сабақ оқыту режимдеріне
бөлініп, оқыту технологиясының қажетті түрін қабылдау қажет. Екі ... ... ... ... ... ... осы ... қолдану оқушының шығармашылық және интеллектуалдық белсенділігін
дамыту факторының бірі болып ... ... ... ... оқу ... ... ағымын коммуникативті
жоспарлап, терең ойлаудың жобаларын пайдаланған жөн.
Оқу үрдісіне қатысушылардың арасындағы ойды ортаға ... ... ... ... ... ... ... дебат, ой
жекпе-жегі, «ми шабуылы» түрлерін жатқызуға болады. ... ... ... ... оқып үйренудің тиімді жолдарын анықтау, оқушы үшін
маңызды жағдайларды шеберлікпен ұйымдастыру, оқушының өз ... ... ... ... ... ... ілгеріде оқылатын техникалық өзге арнаулы пәндермен
байланысын ... білу ... ... ... белсенділігін мен танымдық
іс-әрекеті шеңберінің кеңеюіне ықпал жасап, шығармашылық ... әсер ... ... не ... ... ... кезінде оқушылар арасында
өз пікірін дәлелдеп қорғау немесе қателігін көрсете білу мен ... ... ... ... қабылдауға үйренеді. Осының нәтижесінде
оқушы өз білімін бағалау және бақылау дағдысын меңгереді.
Сабақты ұйымдастырудың ... ... ... ... ... ... қарама-қарсы қайшылықты мәліметтер беру арқылы ... ... ... ... ... ... ... арттырады. Ең бір
«жалқау» ашу оқушының өзі де ... ... ... ... ... игеруін көрсетеді. Сондықтан оқушыларға дифференциалды түрде
ұсынылған тапсырмалар да осы ... ... ... істеуге мүмкіндік беріп,
әр оқушы өз ойын еркін айтып, өзге ... ... ... ... ... ... ой қорытындылары жасалады.
Сабаққа қатысушылардың екі жағы да: оқытушы мен оқушы әрқайсысы ... ... ... ... ... сабақтың тиімділігін арттыруға
жағдай жасады, өз іс-әрекетін саралай отырып сын көзбен қарайтын әрі ... ... ... ... ... қалыптасады.
Тағы бір көңіл аудара кететін ... ... ... ... ... деп оның ... ... да айта кеткен жөн.
Топпен жұмыс істеу оқушылардың бірін-бірі ... ... ... ... ... ... да оң ... тигізеді.
Оқыту үрдісінде педагогикалық технологияларды ұтымды пайдалану
Қоғамымыздың қазіргі даму кезеңіндегі басты мәселелердің бірі –
мектептегі білім беру ... ... ... ... ... ... ... технологиялары жасалып, ... ... ... ... ... ... берген ғалымдардың
бірі – орыс ғалымы ... оның жеке ... мен ... М.В.Кларин, П.И.Третьяков, И.П.Сенновский, Г.А.Монахова, т.б.
ғалымдар еңбектерінде қарастырылған. ... ...... іске ... ... ... ... жоба» деп
көрсеткен. Ол педагогикалық жүйе тұлғаны ... ... ... ... ... ... өзара байланыстағы әдіс-тәсілдер деп
қарастырады.
Педагогикалық технологияны қолдану негізінде ... ... ... ... ... алуына, белсенді, шығармашыл болуына жағдай
жасалады. Жоғарыда келтірілген ... ... және ... еңбектерді
зерттей отырып, педагогикалық технологияларды атқаратын мақсат-міндеттеріне
және олардың іс-әрекетіне қарай жүйелеп бір схемаға келтірдік.
Педагогикалық ... ... ... ... ету ... ... көшу. Бұл балаға ізгілік тұрғысынан қарау, оқыту мен
тәрбиенің ажырамас бірлігі:
- ... ...... оқушы-оқушы, оқушы да – субъект,
мұғалім де – субъект;
- оқушының жеке ... ... ... ... мен ... ... өзара түсінушілік, ынтымақтастық қарым-
қатынас.
Білім беруді ізгілендіру технологиясы. Оқушыны азамат етіп ... ... ... ... және ... ... жаны мен жүрегіне
жылылық ұялату.
Ойын арқылы оқыту технологиясы. Дидактикалық, тәрбиелік, дамытушылық,
әлеуметтендірушілік мақсатқа жету. Ойындық ... ... жеке ... ... талап-талғамдарына сүйенеді. Баланың
бойындағы білімдік, ... ... ... аша ... ... оқыту технологиясы. Оқушыны өз бетімен ізденуге үйрету,
олардың ... және ... ... ... Атап ... ... белсенділігін арттыру;
- оқу материалында баланы қызықтыратындай мәселе туғызу;
- оқушы материалды сезім мүшелері арқылы ғана қабылдап қоймайды, білімге
деген қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында ... ... бала ... еңбегімен байланыстылығы.
Тірек белгілері арқылы оқыту технологиясы мынаны көздейді:
- білім, ... ... ... ... баланы оқыту;
- оқытуды жеделдету;
Үнемі қайталау, міндетті кезеңдік бақылау, жоғары деңгейдегі
қиыншылық, ... ... ... қолдану; жеке бағдарлы қарым-қатынас,
ықпал; ізгілік, еркімен оқыту; әр оқушының ... ... ... ... ... ... жасау; оқыту мен тәрбиенің бірлігі.
Түсіндіре оза оқыту технологиясы. Барлық баланы табысты оқыту. Оқу
материалының бірізділігі, ... ... әр ... ... қолайлылығы; бағдарламаның, кейбір тақырыптардың қиыншылығын
жеңу, қиын ... ... ... ... ... Сабақты
пысықтауға әуелі озаттар, ... ... ең ... ... оқушылар
қатыстырылады; бірте-бірте толық дербестікке жету; сыныпта қалыпты жағдай
қалыптастыру, түсіністік, ... ... ... ... ... ... ... жазғырмау; үй тапсырмасы тек әр оқушының
мүмкіндігіне қарай беріледі; ... ... ... ... ... ... нәтижелерге негізделген деңгейлік саралап оқыту
технологиясы. ... ... ... ... ... ... көлемінде
білім беру. Әр оқушыны оның қабілеті мен мүмкіндік деңгейіне орай ... ... ... ... ... ... ... Білімнің базалық деңгейінің барлық оқушылар үшін ... ... ... ... ... ... күші
жететіндей және қолайлы болуы шарт.
Бағдарламалап ... ... ... ... түзілген
бағдарлама негізінде оқытудың тиімділігін арттыру, баланың жеке қасиеттерін
ескере ... ... ... құралдарының көмегімен бағдарламаланған оқу
материалдарын кадр, файл сияқты оқыту ... ... ... ... ... ... ... жұмыс істей білуді
қалыптастыру және қатынас қабілетін дамыту, жеке басты «ақпараттық қоғамға»
даярлау. Мұнда оқыту ... ... ... ... арқылы
орындалады. Яғни баланың жеке қасиеттеріне қарай ... ... мен ... ... ... ұғымдарын білу, т.б.
Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту. ... ішкі ... ... бар. Бұл құрылым 3 деңгейден
тұратын оқыту мен үйретудің моделі. ... ... ... ... жарауын қалыптастырады. Көп ақпаратты ... ... ... ... ... үйретеді. Сын тұрғысынан ойлау бағдарламасы
қызығушылықты ояту, мағынаны тану, ой ... ... ... ... аса қажетті мәнді, маңызды әрекет болып ... Осы ... ... не ... саралап, салмақтап, оны қандай жағдайда,
қалай қолдану керектігін ой елегінен өткізеді. ... ... өз ... ... қайта қарап, өзгерістер енгізеді.
Өздігінен даму технологиясы. Баланы жан-жақты ... ... бала ... нәрселер әлемі мен ... ... ... ... ... сәйкес табиғи болуы керек, сонда бала ... ... ... ұраны баланың мұғалімге: «мынаны менің
өзімнің жасауыма көмектесіп жібер» деуіне жету.
Дамыта оқыту ... ... бала ... ... ... ... ... дербестік, адамгершілік,
еңбексүйгіштік, белсенділік, т.б. қасиеттер дамыту. Осының нәтижесінде ... ... ... ... ... ... ... Оқыту дамудың
алдында жүруі керек, дидактикалық құралдардың дамуға ... зор. ... ... ... даму ... негізінде мақсатты даму, мазмұнның
жүйелілігі мен тұтастығы, теориялық білімнің жетекші ролі, ... ... ... ... ... ... ілгерілуі, оқу үрдісін баланың
сезінуі, оқыту үрдісінің әртүрлілігі, жекелеп оқыту, барлық баланың ... ... болу ... ... ... Оқытудың тұтас технологиясын
жобалау, алға ... ... ... көздейтін педагогикалық үрдіс түзу,
мұғалімге нәтижені талдап, түсіндіріп бере алатындай жүйені таңдау ... әр ... ... ... ... ... ... өтілетін пәндер жүйесі күрделене түседі. Сондықтан оқушылардың ... әр ... ... ... ... ... аталған
технологияларды тиімді пайдалануды керек.
Бастауыш саты – оқушының интеллектілік дамуының іргетасы, оқу
әрекетінің қалыптасуының ... ... Бала ... ... ... есте ... қыбілеті әлсіз, қабылдауы тұрақсыз бытыраңқы келеді.
Сондықтан сабақта көрнекілік, ойын элементтерін қолданып, оқыту ... ... ... беру – ... ... ... зияттық, мәдени және
дене дамуымен кәсіби біліктілігінің жоғарғы деңгейіне қол жеткізуді ... ... ... ... ... ... беру (жалпы және арнаулы
жүйесі) шеберлікке дағдыға баулудан өсіп, өрбіп, белгілі бір ... ... ... Іске ... ... ... ... қарай білім беру жалпы білім және кәсіптік білім
болып бөлінеді.
Жалпы білім беруге.
1 . ... ... ... мен ... ... бастауыш білім беру.
3. Жалпы негізгі білім беру
4. Жалпы орта білім беру
5. ... ... ... беру кіреді.
Жалпы білім берудің әрбір қатынасындағы білім беру ... ... ... беру ... белгіленеді.
Кәсіптік білім беру
1. Кәсіптік бастауыш білім беру
2. Кәсіптік орта білім беру
3. Кәсіптік жоғарғы білім беру
4. Жоғарғы оқу орындарынан кейінгі ... ... беру ... ... берудің әрбір сатысындағы білім беру мазмұны тиісті кәсіптік
бағдарламамен белгіленеді. Білім беру ... ... ... ... ... ... деңгейлері белгіленеді.
1. Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту
2. Орта білім беру
3. Кәсіптік жоғары білім беру
4. Жоғарғы оқу орындарынан кейінгі ... ... ...... ... (грек. didactikas – «оқытушы» didascalos -«мұғалім» деген
ұғымды білдіреді) оқыту және үйрету деген сөз.
Дидактика – ... беру мен ... ... және ... ... педагогика ғылымының саласы.
Бұл ұғымды ғылымға алғаш енгізген ... ... ... Ратке
(1571-1635). Диалектиканың ғылыми негізін салған чех педагогы Ян Амос
Коменский (1592-1670). Оның «Ұлы ... ... ... ... ... ... ... туралы баяндаған.
Дидактиканың зерттеу пәні – ... мен ... ... ... ... категориялары: білім беру, оқыту, оқу, оқу
принциптері, оқыту ... ... ... ... ... ... ... беру мен оқыту проблемаларын ... ... озат ... ... ... және оны ... ... процесіне енгізуге байланысты.
Дидактика ғылым ретінде төмендегідей мәселелерді қарастырады:
*Не үшін оқытамыз (оқыту мен білім берудің мақсаты)?
*Кімді оқытамыз (оқыту субъектілері)?
*Оқытудың қандай ... ... ... ... ... ... ... мазмұны)?
*Оқытуды қалай ұйымдастырамыз ( оқытуды ұйымдастыру формасы)?
*Оқытуға ... ... ... ... ... ... ... бағдарламалар және т.б.)?
Оқыту нәтижесінде неге қол жеткіземіз (оқыту нәтижелерін сипаттайтын
көрсеткіштер мен өлшемдер)?
*Оқыту ... ... ... және ... ... бақылау, бағалау әдістері)?
Дидактика – үнемі дамып, өркендеп отыратын сала. Өйткені білім ... ... ... ... оны меңгермейінше ғылымды жетілдіріп, өмір
талаптарын орындап,уақыт мәресінен шығу мүмкін емес.
Мектептегі ... ... ... ... және ... ... байланысты да оқу мазмұнында
ерекшеліктер болады.Қазіргі кезде дүние жүзі ... оқу ... ... ... тұлғалық даму ережелеріне
негізделеді.
Оқытуға қойылатын талаптардың бастапқы белгілі ...... ... деп ... ... ... ... дидактиканың принциптерін
басшылыққа ала отырып, оқытудың мазмұнын, амал-тәсілдерін, ... ... ... ... нәтижеге жеткізу шарт.
Мұғалім дидактикалық принциптерді дұрыс таңдап, оқытуды дұрыс
ұйымдастырса ... ... және ... болары даусыз. Оқушыларға ойдағыдай
теориялық білім, практикалық дағды, ... және ... беру ... ... асыру үшін оқытушы әрбір сабағын мынандай дидактикалық
принциптер негізінде өткізуі қажет:
1) оқу ... оның ... мен ... ғылыми негізде жүйелі
болуы қажет.
2) Оқу материалдары және оны түсіндіріп айту, көрнекті, ... ... ... мен ... ... ... ашып көрсете білу
қажет.
4) Оқушылар оқу материалын саналы және белсенді ұғынуы қажет.
5) ... ... ... мен дағдылары берік болуы қажет.
Оқытудың үш функциясы бар: білім беру, тәрбиелік, дамытушылық.
1. Оқытудың білім беру функциясы. ... ... ... ... ... ... ескерген жөн. Олар:
- білімнің толықтылығы;
- білімнің жүйелілігі, үйлесімділігі, бірізділігі;
- білімнің ұғымдылығы – оқушылардың өз ... ... ... үшін ... ойын ... ... әрекеттілігі – жаңа білім алу үшін ... ... ... ... ... ... беру ... қазіргі кезде ғылым
негіздерін, іскерлікті, дағдыны игерген, өз бетімен білім ала ... ... ... даярлауда әлеуметтік міндетті шешуге бағытталуы қажет.
2. Оқытудың тәрбиелік ...... ... ... мақсат,
міндеттері, мазмұны тәсілдері анықталады. Тәрбие мен оқытудың байланысы
біржақты ... ... ... ... ... ... Демек, білім бере отырып тәрбиелейді, тәрбиелей
отырып білім береді.
3. Оқытудың дамытушылық функциясы. ... ... ... беру, тәрбиелеу ... ... ... ... қабілеті т.б. көптеген тұлғалық қасиеттері дамиды. Демек, жан-
жақты қалыптасып дамиды. Дамудың ... – ол өз ... жеке ... ол ... ... беру және ... қызметінің жалғасы болып
есептеледі.
Оқыту процесі тұтас педагогикалық процестің бір ... ... ... процесінің мәні зор, өйткені оқу барысында оқушының ... ... ... ... ... ... ... Сол сияқты,ақыл-ойы танымы, іскерлігі мен дағдысы қалыптасады.
Оқыту процесі – мұғалім мен оқушылардың ... ... ... ... шәкірттерге білім, іскерлік пен дағдыны
меңгеретін, оқушылардың дүние ... күш ... ... ... ... ... ... өзіне тән компоненттері бар. Олар оқытудың: ... ... ... ... Бұл ... бір-бірімен
тығыз байланысты болған жағдайда педагогикалық процесс нәтиже береді. Оқыту
процесінің нәтижелі болуы, оның ішкі ... ... ... күш деп ... талаптар мен оларды орындауда оқушылардың
мүмкіншіліктері арасындағы қайшылықтарды айтады. Егер, қойылатын талап
оқушылардың ... яғни даму ... сай ... онда ... процесінің көзіне айналады.
Оқыту – күрделі процесс. Ол ... ... ... ... және ... мен ... қабілетін, біліктілігі мен дағдысын дамыту негізінде
жүзеге асырылады.
Оқыту – екі жақты процесс. Оқыту оқушы мен мұғалімнің ... ... ... ... ... процесс. Өйткені, оқыту – мұғалімнің
білім берудегі негізгі іс-әрекеті болса, ал оқу – ... ... ... ... ... ... ... басты мақсаты қоғам талабынан
туындап, ұдайы өсіп отырады. Оқытудың нәтижелі ... ... ... түп
қазық – мақсаттың жүзеге асуы.
Оқыту – жоспарлы процесс. ... ... жас ... ... қызметінің формасы мен әдістерін жоспарланған, ұйымдастырылған
түрде жүзеге асырады.
Оқыту дамыта және ... ... жеке ... ... қабілетін
мақсатқа сәйкес жетілдіреді. Оқытудың осындай басты міндеттерінің бірі ... ... ... ... ... ... – бұл оқушылардың таным іс-әрекеттерін барынша
дамыту, яғни ... ой ... ... өз ... жаңа ... ... және оны еркін игеруге үйрету, «ең таяу даму ... ... ... ... әсер ... ... ... бірі - өзара
қарым –қатынас жасау іс- әрекеті.Сөйтіп, оқыту процесі – ... ... ... ... ... жағдайда болуын қажет етеді.
Оқыту процесінде оқушы тек мұғалімнің ... ... ғана ... оның ... ... мен өзінің психикалық процестерін басқаруы, ұйымдастыра білуі
оқытудағы субъекті екенін айқындайды.
Оқыту процесіндегі бақылаудың ... ... ... ... ... ... ... мазмұны
бірдей тапсырмалар беріледі.
2) Топтық бақылауда белгілі оқушылар тобы сабақ барысында мұғалімнен
тапсырмалар алып орындайды.
3) ... ... ... ... ... ... ... жан-
жақты анықтауға мүмкіедік береді.
Күні бүгінге дейін оқыту саласында ... ... ... ... тексеру мен бағалаудың «5» балдық жүйесі, оның сапасын,дәрежесін
анықтап,белгілеуде жағдайда объективтік тұрғыда қамтамасыз ... ... ... ... ... оқу ... оқыту процесіндегі
рейтинг – тестік жүйе оқу-таным әрекетінің сапасын анықтайтын бақылаудың
жаңа түрі өмірге ...... ... ( «to rate») – ... ... ... деген ұғымды білдіреді. Рейтинг жүйесінің мақсаты:
- оқу-таным әрекетінің сапасын, нәтижесін арттыру;
- оқу-таным ... ... ... ... ... және ... ... оқу-таным әрекетіндегі білім, іскерлік, дағды сапасын, дәрежесін
бақылауда жүйелілікті қамтамасыз ету;
- ... ... ... ... ... ... ... үнемдеу.
Рейтинг жүйесінің ерекшелігі – оқытушының педагогикалық әрекеті мен
студенттердің оқу әрекетінің сапасын ... ... ... ... барлық кезеңдерінде олардың білім, іскерлік, дағдының
нәтижелерін тексеру, бақылау және бағалаудың тиімділігін арттырады.
Тест – оқытудың белгілі бір бөлігін ... ... ... ... ... Олар ... көп ... үшін,
көлемнің шағын болуы, жауапта дәлелсіздік немесе көп ... оның әрі ... әрі ... ... ... мен ... пен ... қамтамасыз етуді т. б. талап етеді.
Тестік бақылаудың ерекшелігі:
- тест – ... ... ... ... ... үнемді пайдалануға мүмкіндік туғызады;
- бақылау бір мезгілде барлық ... ... қол ... тест ... ... барысында барлық оқушылар бірдей тең жағдайда
болады;
Рейтинг-тестік бақылау түрлеріне:
-күнделікті немесе ... ... ... ... ... ... немесе ағымды бақылау әрбір модульдер бойынша
жүргізіледі. Ол ... ... ... немесе бөліктері,
күрделі тақырыптары аяқталған кезеңде ұйымдастырылады.
Аралық бақылау - әрбір модульдер аяқталған кезеңде жүргізіледі.
Қорытынды бақылау: сынақ, емтихан. ... ... ... ... ... ... тестік форма ...... ... қорытынды тексерудің және
бағалаудың арнаулы формасы. Ол оқушылардың ... ... және ... келтіруге, оқуға ынталандыруға, оқу жұмысының сапасын арттыруға
көмектеседі.
Оқушылардың дербестігін, белсенділігін ... ... ... ... ... ... ... тәрбиелік маңызы зор.
Оқушылардың оқу іс-әрекетін қалыптастыру
Ұстаз еңбегінің ең негізгі және басты көрсеткіші шәкірттерінің ... ... ... ... ... ... бойында қалыптасқан жақсы қасиеттердің бәріұстаз еңбегінің
көп жылдық ... оқу ... және ... ... ісі оны ... ... күннен бастап үздіксіз жаттығу арқылы іске асырылатын күрделі
процесс. Оқу әрекеті оқушының білімін молайтып, ... ... ... оған тиянақты білім беруге мүмкіндік туғызады.
Білімді меңгеру үшін оқушының ынта-ықыласын туғызу, оқу мәдениетін
оның әдеттегі дағдарысына, рухани ... ... ... ең ... ... жеке басының үлгісі. Өйткені, ұстаз ... ... ғана ... қоймай, оларға өзін-өзі ұстауы, ... ... ... ... да ықпал етуі тиіс. Әсіресе, бастауыш сынып
оқушыларын мұғалімнің ... жан ... ... Олар өз ... Ал, бұл ... бала ... ... әсер ететін ең
басты күш.
Жалпы оқу мәдениетін қалыптастыру ... ... ... бір жолы ... оқу ... ... ... және соған оларды дайындау. Ал бұл
қажеттілік олардың филологиялық және психологиялық дамуының басты ... ... Оған тән ... ... ... дүниеден әсер алу, білсем
деген ұмтылыс. ... ... ... ... ... ... оқу мәдениетін меңгеруіне қолайлы жағдай туғызады.
Оқушының білімге деген ынта-ықыласын, зейінін жетілдіріп тәрбиелеу
үшін әр оқушының ... ... ... ... ... ... анықтау мұғалімге оқуға басшылық жасауға ... ... ... ... ... үстінде баланың ойлау, ... ... ... оны ... ... ... ... кейін ғана ол баланың
шамасына қарай оған сабақта және ... тыс ... ... бағыт-бағдар
беріп, басшылық жасай алады.
Оқуды ұйымдастыру және жоспарлау деп оқуға қажетті кітаппен немесе
мақаламен алдын-ала танысып, бұл ... ... ... және ... ... ... Әрбір оқырман өзінің оқуға дайындаған, шаршау ... ... ... алуы қажет.
Оқуға уақыт бөлмес бұрын, оқушы өзінің күнделікті күн тәртібін қайта
қарау қажет. Кейде емтихан алдында, ... ... ... ... пен ... көлемін, беттерін, оқуға тиісті бөлімдерді өз уақытымен
шамалап бөлген жөн. Мысалы, адамның бос уақыты болғанымен оқу ... ... ... ... ... ... болмайды. Кейде кітаптың күрделілігі мен
оқуға жеңілдігіне байланысты. ... ... ... ала ... әр ... оқуына жоспар құрайды.
Оқу жоспарын уақытша да, барлық уақытында да ... ... ... ... жыл соңында оқыған кітаптары мен материалдарын саны мен оған
кеткен уақтының есебін шығаруына және осы ... не ... ... талдап, қорытындылауға болады. Оқуды дұрыс ұйымдастыру мен жйүелі
жоспарлау оқушының өзін-өзі бағалау мен оқуына әркез ... ... ... ең негізгі проблемаларының бірі оқығанды есте сақтап,
оны адам ... ... ... яғни жылдам еске түсіру, ойда ... таба ... ... және дәл айта ... адам ... ... есте сақтайды да, жылдам ұмытады немесе
ұзақ уақыт есте сақтайды да, бірақ оны ... ... айта ... адамдар мұндайда мен туылғаннан осындаймын, ... ... ... деп қате ... ... ... ғалымдардың пайымдауынша,
жаттығуға ең алдымен адамның есте ... ... ... ... ... көру, сөйлеу қабілеттерін жатқызуға болады.
Оқу әркеті туралы сөз қозғағанда, ең алдымен әсіресе кітаппен ақпарат
құралдарымен жұмыс ... ... ... айтылатын сөзсіз.
Біріншіден, жазбалар ... ... ... ... ... ... ойлау процесі ұзақ жүріп, есте жақсы сақталады. Үшіншіден, жазбалар
ұмытылған, ұмытыла бастаған ... мен ... еске ... ... ... ... текстен ойды бөлмейді, ойланып жұмыс істеуге
үйретеді.
Жазбалардың ішіндегі ең қарапайым түрі – көшірмелер. Олар ... ... ... ... ... оқу ... ... іске асады. Мұндағы керек мәліметті бір ... ... ... ... ... ... ... ізденуші ғалым, жазушы,
қоғам қайраткері бұл әдісті жиі қолданады.
Көшірмелер жоспар, конспект және тезистер секілді жазбаның ... ... бола ... ... ... құру оның ... терең білуге
көмектеседі. Жоспар оқушыға оқығанын жылдам еске түсіруге. Есте ... ... ... ... ... ... ... тексті
жақсы білгенде ғана жоспар құра алады.
Бүгінгі ... ... ... ... ... ... ... меңгеруі ол тек кітаппен ғана жұмыс жасай білу емес, өзіне қажетті
тақырыпты баспасөз беттерінен таба білу және ... ... ... ... ... да, баспасөз және ақпарат құралдарын жақсы білу,
оларды ... ... мен ... ... ... ... әдебиет,
ғылыми шығарма, мақалалармен, монографиялармен жұмыс ... білу де ... бір ... ... ... ... ... тарапынан жоғарыда аталған оқытудың
түрлерін ... ... ... ... ... бұл
шәкірттерге үлкен көмегін тигізері анық.
Оқытуды ұйымдастырудың формалары
Мектепте сабақтан басқа ... ... ... ... ... ... ... сабақтары, практикумдар, факультативтер,
консультациялар, үй оқу ... ... ... ... жоспарланып, мектептің жалпы іс жоспарларына
кіреді. Саяхатты ұйымдастыру үшін түрлі обьектілер пайдаланылады. ... ... ... ... жатады.
Оқу саяхаты оқытудың дидактикалық және политехникалық принциптерін
іске асырады, ... ... ... ... өсімдіктер
дүниесін, тірі организмдерді зерттегуе мүмкіндік туғызады, танымды ынтасын
дамытады. Оқу саяхатының түрлері:
а) кіріспе саяхат – жаңа тақырыпты ... ... ... ... ... ... ... – ұзақ мерзімде оқушылардың үлкен ... ... ... ... ... қорытынды саяхат курстың белгілі тарауы аяқталғаннан кейін өткізіледі.
Мақсаты: сыныпта өтілген оқу материалдарын тереңдету және бекіту.
Саяхатты ... үшін ... ... онда ... ... ... мақсаты мен обьектісі.
2. Оқушылармен алдын-ала обьектіге байланысты түрлі жұмыстар жүргізіледі:
әңгіме, бақылау, тәжірибе, т.б.
3. Саяхат ... ... ... бақылау, өлшеу, сурет салу,
есептеу, жазып алу, обьектіні толық қарау.
4. Оқушыларды бірнеше топқа бөліп, оларға нақты ... ... ... топ – бақылау, өлшеу, екінші топ – сурет салу, сызу, үшінші топ –
есептеу, ... алу ... ... Кіріспе сабақта мұғалім оқушыларды саяхат жоспарымен таныстырады,
олармен ұйымдастыру мәселелерін талқылайды.
Саяхат біткеннен ... ... оқу ... өткізіледі. Онда
оқушылар алған тапсырмалары бойынша баяндама жасап, сөз ... ... ... ... ... ... ... болады. Ең
соңында конференция жұмысын жетекші мұғалім қорытындылайды.
Оқыту процесінде оқушылардың білімді, іскерлікті, дағдыларды ... ... ... ... ... ... жұмыс іскеруге
жаттығады, үйренеді.
Оқушылардың білімді, іскерлікті, дағдын меңгеру ісі – ... ... ... ... ... ... ... тәжірибеде қолдану сияқты
оқу-процесінің буындарынан тұрады, бұлар бір-бірімен байланысты, ... ... ... байқатады.
Қорытынды
Егеменді Қазақстанның тәуелсіздігін нығайту үшін, елімізде асқақ
руханият пен ... ... үшін ... ... ... соның ішінде қазақ халқының мәдени этникалық ... ... ... және ... ... – мектептегі білім берудің
негізі болып ... ... ... мәдени-этникалық мүдденің мазмұны
негізінен, ана тілін ... өз ... ... ... батырларын білу,
халықтың әдет-ғұрпын, салт-дәстүрлі және ... ... ... мен ... қазіргі ұлттық әдебиеті мен мәдениетін т.б. мәдени-
рухани құндылықтарды, ... білу ... ... ... ... биік ... ... өз дүниетанымын қалыптастыруға мүмкіндік
тудырып, адамзат тәжірибесінде негізделген сенім көзқарастарын тудыру –
білім ... ... ... ... өзі ... Қазақстан Республикасы
халықтарының рухани байлықтары мен ... ... ... ... ... ... ролін ұғыну арқылы ... ... ... ... ... ... ... туындайды.
Қазақстан Республикасы Конституциясында: «Республика қызметінің
түбегейлі принциптері: қоғамдық татулық пен саяси тұрақтылық; ... - деп атап ... ... ... ... мен суын ... сүю, ... өнеге-дәстүрін, әдет-ғұрпын құрмет тұту,
мүддесін көздеп, бостандығы мен құқығын қорғау, әр ... ... ... ... татулықты баянды етуге және ұлтаралық
татулықты тұрақтандыруға жұмсау» деп ...... ... сана. Ол – халықтың рухани қайнар көзі,
елдік пен ерліктің ... сан ... ... ... ... ... қырғындарды бастан кешкен, сонда да халықтың ... ... ... ... күшті құдіреті сол отаншылдығында, туған
жермен біте қайнасқан тұрмыс-салтында, тілі мен ... ... ... ... ... салт-сана, әдет-ғұрыптан екшеленген
ең ізгі дәстүрлерге адалдықтың үзілмей келе ... ... ... ... әдебиеттер
1. С. Құлшанова. Мектеп педагогикасы.- Алматы, 2005
2. Г.К.Ахметова, З.А.Исаева, Н.С.Әлқожаева. Педагогика.- А., 2006
3. Қоянбаев Ж.Б., Қоянбаев Р.М. ... – А., ... АГУ. ... ... ...... ... мектебі. – 1992. - №2
6. //Ұлт тағылымы. – 2002. - ... ... тілі мен ... – 1997. - ... ... ... педагогикалық технологияларды ұтымды пайдалану
//Білім. – 2006. - ... ... К. ... ... сабақты ұйымдастыру. //Қазақстан
мектебі. – 2007. - ... ... ... ... ... ... технолологиясы
Проблемалық оқыту технологиясы
өздігінен даму технологиясы
Деңгейлік оқыту тенх-сы
Оқытудың компьютерлік техн-сы
Дамыта оқыту технологиясы
Модульдік оқыту ... ... ... ... ... ... ... басқарып оза оқыту техн.
Сын тұрғысынан ойлауды дамуты техн

Пән: Педагогика
Жұмыс түрі: Курстық жұмыс
Көлемі: 18 бет
Бұл жұмыстың бағасы: 700 теңге








