«Балбөбек» төл бағдарламасы

Кіріспе
І ТАРАУ «Балбөбек» төл бағдарламасы.
1.1 «Балбөбек» бағдарламасы мектепке дейінгі тәрбиелеу мен білім берудің жаңарту негізі.
1.2 Мектепке дейінгі оқу . тәрбие жұмысын бақылау мен басшылық
1.3 «Балбөбек» Халық педагогикасының негізінде.
ІІ ТАРАУ Білім мен тәрбие беру жұмыстарының жаңарту жолдары.
2.1 Мектепалды даярлық жағдайында тәрбие мен білім беру мазмұнының жаңаруы
2.2 Мектепалды даярлық және бастауыш сынып оқушыларының ақыл. ойын дамытудың сабақтастығы.
2.3 “Балбөбек” бағдарламасының тәлімдік шуағы.
2.4 Мектепалды даярылық ісіне бағдар болар бас қосу.
Қосымша
Еліміздің Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2004 жылғы Қазақстан халқына Жолдауында ұл бәсекелестігі алдымен оның біліктілігі деңгейіне байланысты екендгі, сондықтан 12 жылдық білім беру жүйесіне көшу, сөйтіп халықаралық деңгейге жету мақсаты қойылып отыр. 12 жылдық білім беру жүйесі бойынша халықаралық тәжірибедегідей, орта білім берудің нәтижеге бағытталған моделіне көшу көзделуде. Ол м 2008-2009 оқу жылынан бастап жүзеге асса, ал оған дайындық қызірден бастап жүруге тиіс екендігі сөзсіз. Дайындықтың мақсатты, жүйелі жүруін қамтамасыз ету үшін институт жанынан «Балалар әлемі» ғылыми-әдістемелік зертханасы ашылды. Зертхана 4 бағытта жұмыс жасайды: «12 жылдық білм беру, оқулық теориясы». «Мектепалды даярлық». Әр бағыт іштей төрт мәселелер төңірегінде жұмыс жасайды. Сол дайындықтың негізгі мақсаттарының бірі мектепке дейінгі тәрбие мен бастауыш мектептің байланысын қамтамасыз етуге жағдай жасау болып табылады. Бұл екі кезеңнің жалғасы олардың байланысымен анақталады, яғни бала мектепке дейінгі соңғы кезеңнен бастауыштың алғашқы кезеңне қалай ететіндігімен анықталады. Бұл өтпелі кезең бала үшін оңай емес. «Осы байланыс қалай жүзеге асуда немесе жүзеге аспак?» - деген сауалдың жауабын іздеудегі проблемалар қандай? Алдымен бұл байланыстың негзі – баланы мектепке психологиялық дайындау болып табылады деп есептеуге болатынын айта кетуіміз керек. Психологтар: «Баланы мектепке психологиялық дайындау мектепке дейінгі және кіші мектеп жасының байланысының феномені» - дейді.
«Баланы мектепке психологиялық дайындау» ұғымының нақты анықтамасы әзір жоқ және мектеп жүйелі оқытуға дайындықтың сенімді, кең ақпаратты өлшемдері де әлі құрылмаған.
Шетелдік психологтар «мектептік кәмелеттікті» баланың мектептегі оқуға қатысуға қаблеттілігі дамыған кезең немесе «мектеп бағдарламасын меңгеруге қажетті білім, дағды, қаблет, мотивация және басқа деңгейлерді игеру»- деп атайды. Бірінші анықтама жалпы йтылса, екіншісінде психологиялық дайындық араласып кеткен. Оқу, жазу, есептеу сияқты білім, дағдының формальды деңгейі мектепке психологиялық дайындаудың белгісі бола алмайды. Оны игергенмен бала бағдарламасын меңгеруге қажетті ақыл-ой қызметінің механиздерін білмеуі мүмкін.
Ал, ресейлік психологтар баланы мектепке психологиялық дайындауды ұжымда мектеп бағдарламасын меңгеруге қажетті психикалық даму деңгейінің болуы деп түсінеді. Яғни оқу бағдарламасы баланың «таяудағы даму зонасына сәйкес» келуі керек.
        
        Кіріспе
Еліміздің Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2004 жылғы Қазақстан халқына
Жолдауында ұл бәсекелестігі алдымен оның ... ... ... ... 12 ... білім беру жүйесіне көшу, сөйтіп халықаралық
деңгейге жету мақсаты қойылып отыр. 12 ... ... беру ... ... ... орта ... ... нәтижеге бағытталған
моделіне көшу көзделуде. Ол м 2008-2009 оқу жылынан бастап жүзеге асса, ал
оған ... ... ... ... тиіс ... сөзсіз. Дайындықтың
мақсатты, жүйелі жүруін қамтамасыз ету үшін институт жанынан ... ... ... ... ... 4 ... ... «12 жылдық білм беру, оқулық теориясы». «Мектепалды даярлық». Әр
бағыт іштей төрт ... ... ... жасайды. Сол дайындықтың
негізгі мақсаттарының бірі мектепке дейінгі тәрбие мен бастауыш ... ... ... ... ... ... табылады. Бұл екі кезеңнің
жалғасы олардың байланысымен анақталады, яғни бала мектепке дейінгі соңғы
кезеңнен ... ... ... ... ... анықталады. Бұл
өтпелі кезең бала үшін оңай емес. «Осы байланыс қалай жүзеге асуда немесе
жүзеге аспак?» - ... ... ... ... ... ... бұл ... негзі – баланы мектепке ... ... ... деп ... ... айта ... ... Психологтар:
«Баланы мектепке психологиялық дайындау мектепке дейінгі және кіші ... ... ... - ... ... психологиялық дайындау» ұғымының нақты анықтамасы
әзір жоқ және ... ... ... ... сенімді, кең ақпаратты
өлшемдері де әлі құрылмаған.
Шетелдік ... ... ... ... ... ... ... дамыған кезең немесе «мектеп бағдарламасын
меңгеруге қажетті білім, дағды, қаблет, мотивация және ... ... деп ... ... ... ... йтылса, екіншісінде
психологиялық дайындық араласып кеткен. Оқу, жазу, есептеу сияқты білім,
дағдының формальды ... ... ... дайындаудың белгісі бола
алмайды. Оны игергенмен бала бағдарламасын меңгеруге ... ... ... ... мүмкін.
Ал, ресейлік психологтар баланы мектепке психологиялық ... ... ... меңгеруге қажетті психикалық даму ... деп ... Яғни оқу ... баланың «таяудағы даму зонасына
сәйкес» келуі керек.
Кейінгі кезде психологтар Л.а.Венгар мен С.В.Мухинаның көзқарасын
қолдауда, ... ... ... ... мектептік» қасиеттер таза
күйінде, яғни оқушыға лайықты психолологиялық белгілер ... ... ... олар оқу ... ... ғана қалыптасады»-дейді. Осыдан келіп,
Л.А.Венгер мектептегі оқуға психологиялық дайындық балада ... ... деп ... ... осылайша бір
ұғымның болмауынан баланы мектепке психологиялық ... ... ... ... ... ... ... т.б.) оның
құрылымдарын ұсынады.
Түрлі көзқарастарды қорыта келе, мектептегі оқуға психологиялық
дайындықтың ... ... ... ... тұлғалық (соның ішінде мотивациялық), әлеуметтік-
психологиялық дайындықты жатқызуға ... ... ... бар ... ... Осы дайындықтар мектепке дейінгі ересектер тобында белгілі-
бір деңгейде қалыптасып ... де, ... ... оқу ... өзінің дамуын жалғастырады. Осы жағдай баланың бірінші сынып
оқушысы болып қалыптасуына негіз болады. Сондықтан «психологиялық ... кіші ... ... ... ... ... - деп ... осы тұстағы проблемаларға нелерді жатқызамыз? Теорияны практикаға
алып келуде қандай ... бар? ... ... ... ... екі жас ... (мектепке дейінгі, кіші мектеп)
психологиялық бірлікте қарастыруға ықпал ететін интегративтік ... де аз ... (2 жас бір ...... ... ... ... бірінеөткендігі кризис, Д.Б.Элькониннің терминологиясымен айтқанда
аз. Сол өтпелі кезең болмай, баланың дамуына ыңғайлы, оңтайлы жолмен ... Осы ... ... ... етіп ... ма, ... зерттелетін мәселе-
осы). 2 жас кезеңінің байланысы бала ... ... ... екі ... ... ... ... мәселе деп психологтар баланың ... ... ... ... ... атайды.
Үшінші мектепке дайындықтың психодиагностикасын ... ... ... ... ... ... ғана ... мүмкін емес, оның үстіне психологтың (егер білікті
маман болса) өз көзқарасы да ... ... ... ... ... ... Ол оның жоғары оқу орнындағы әзірлігіне, біліміне, дағдысына
байланысты.
Төртіншіден баланы мектепке психологиялық ... ... ... ... ... да, ... де ... (қазір көбіне осы жұмысты
соңғылары ... ... ... Ал ... ... ... ... керек. Бұл қалай жүзеге асуда, ол қаншалықты компоненті жағдайда
өтуде? Бұл да мәселе.
Осы мәселелердің бәрі кадр ... ... ... Жаңа тұрпатты
педагог (жолдауда аталғандай) дайындаудың бір қыры осы ... ... ... Бұл ... ... ... ... міндетті мемлекеттік
стандарттарын талдай қарасақ, ... ... бұл ... ... қызметімізде басшылыққа алып ... жаңа ... 050101- ... ... ... мен тәрбие», 050102- «бастауыш
оқыту педагогикасы мен әдістемесі» және 050103 – ... ... ... ... ... баланың психологиялық
дайындығы маңызды мән беріле (акцент ... ... ... Теориялық
мәселелері мен практика байланысының көрініс ... ... ... ... ... ... мен ... ұштастыра
біртұтас меңгермейді, Бір курста жас ерекшелік психологиясы, екінші бір
курста психодиагностика жұмыстарының негіздері, ... ... ... ... білім практикалық дағдымен интеграцияланбай ... ... ... ... ғана ... Студент күтілетін
нәтижеге қол жеткізе алмайды.
Бұл мәселелерді шешу үшін мыналарды ұсынымаыз:
1.Жалпыға міндетті мемлекеттік стандартта (ЖОО) ... ... ... мәселесі пән ретінде нақты енгізіліп, үш мамандық
(050101, 050102, 050105) өз ... ... ... ... қарасытыра алатын, нәтижесінде студеттің психодиагностика
жасау дағдысын, машығын қалыптастыруға қол жеткізетін жағдай жасау керек.
Сонда ғана ... ... ... қол ... ... (тек ... жазу мес, жалпы оқу дағдысы мен машығын қалыптастыру).
2.Болашақ маман өз ісіне берілген болуы тиіс. Ол мектеп қабырғасында
таңдылап, ... ... ... 10-12 сыныпта (12 жылдық бойынша) мақсатты
дайындалу керек. Міне, осы кәсіби бағдар кезінде әр ... ... ... ... ... жаңа ... (яғни жаңа
стандартта оқитын) өздері тапсырыс жасап, даярласа, өтпелі ... ... ... ... ... ... ісі жанданар еді. Сонымен қатар
ЖОО-ға қабылдау ... ... сан ... да, сапа ... ... ... ... студентке бакалавр дәредесін, ... ... ... ... оқыту мен тәрбие», «бастауыш ... ... ... ... ... Одан соң магистратурада оқу
мүмкіндігі бар. Міне, осы жағдайды пайдалану үшін әр оқу ... ... ... мен әдістемесі» магистратурасын ашу мүмкіндігі туып
отыр. ... осы ... ... ... болмауы оған ... яғни бұл да – ... ... әр пән бойынша
педагогика ғылымының кандидаты бар оқу орындарына магистратура ашуға ... Ал 12 ... ... ... дейінгі және бастауыш буын
бойынша қазір ғалымдар өте қажет.
4.Кадр мәселесінен кейінгі мәселе оқулық, құралдарының ... ... аян. ... ... ... ... яғни ... даярлыққа
қажетті вариативті оқулықтарға да жол ашу ... деп ... ... ... ... мектепалды даярлық курстарында
«Мектепке баланы психологиялық дайындау» тақырыбы теориялық та, практикалық
та ... ... ... ... де, мұғалім де, психолог та бұл
мәселемен айналыса алатын дәрежеде даярлануына ... ... ... Республикасының Президенті Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтың 2007
жылы 1 наурыздағы жолдауы.
Он жетінші бағыт- Бастауыш және орта ... ... ... ... ... ... ... стандарттарға жақындату.
Біз бүкіл еліміз бойынша әлемдік стандарттар денгейінде сапалы білім
беру ... ... қол ... ... 3 ауысымдық оқытуды жою керек. Таяудағы үш ... ... ... ... ... ... ... мектеп салу қажет.
Екіншіден, оқытудың, әр оқушының білімі мен ... ... ... ... ... ... керек.
Үшіншіден, он-лайн тәсілінде оқыту тәжірибесін дамытып, елімізде оқу
теледидарын құру қажет.
Төртіншіден, оқу жоспарларына жаратылыстану ғылымдары ... ... ... мен ... ... ... ... енгізу керек.
Сонымен қатар ғылыми жаратылыстану бейініндегі ... ... ... ... жөн. ... осы ... ... инвестициялар
тартудың тетіктерін әзірлейтін болсын.
Бесіншіден, мектептерге ағылшын ... ... ... ... Кез ... ... мектептің балалардың ең жоғары деңгейде шет
тілін оқып ... ... ... ... қол ... ... жұмыстың жоғары нәтижелеріне қол жеткізген мектептерге
гранттар тағайындау жөнінде мемлекеттік конкурстар жүйесін ... ... жөн, ... оларды аз қамтылған ... ... ... түрінде беруге болар еді. Бұл олардың
одан әрі неғұрлым беделді әрі озық ... беру ... ... алуларына
жағдай жасайды.
Үздік оқытушылардың жұмысын бағалау мен оларға ... ... ... ... ... жөн.
Онсегізінші бағыт- Оқу орындарын халықаралық ... ... ... ... тбілім беру саласында нақтылы және
инженерлік ... ... ... ... ... жоғары оқу орнындағы білім беру сапасын әділ
бағалауға мүмкіндік беретін ... ... ... ... тиіс. Жоғары білім беру ұйымдарын халықаралық аккредитациялау үшін
беделді агенттіктерді тарту жөнінде де ойланған жөн.
Екіншіден, ғылымды ... ... ... ... ... мекемелерді алдыңғы қатарлы жоғары оқу орындарымен
біріктірген ... ... өзі ... беру мен ... зерттеу жұмысын
ұштастыратын университеттер құруға негіз болар еді.
Үшіншіден, Үкімет оқытудың мамандандырылған бағдарламалары мен нақтылы
және инженерлік ғылымдардың ғылыми ... ... ... ... ... ... база ... тиіс.
Төртіншіден, Білім және ғылым министірлігі мен ... өзге ... ... ... ... ... ... ақша
қаражатын тиімді пайдалану мен ғылыми және қолданбалы ... ... ... ... ... ... салааралық үйлестірілуін нығайту қағидаттары бойынша оның ... ... алуы ... ... ... ... даму ... тартып, сонымен қатар жеке меншік сектор инвестицияларының
математикалық және ғылыми білім беру ... ... ... ... біз үшін ... ... ... отырған білім беру
салаларына шетел ғалымдары мен оқытушыларын белсендірек тарту ... ... ... мен ... ... ... ұлғайту
жөніндегі стратегиямыздың құрамдас бөлігі болуы керек.
Жетіншіден, ақпараттық технологиялар мен ақпаратты ... ... ... ... ... беру ... құру
міндеті де алдымызда тұр.
Зерттеудің мақсаттары:
Балабақшадағы тәрбиелеу мен білім беру жұмыстары тұжырымдамаға сәйкес
түбегейлі жаңарту.
Зерттеудің міндеттері:
Тұлға ретінде баланың жеке ... іс ... ... оқыту теориясы
негізінде, белсенді әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, тәрбиелеу білім беру
жұмыстарын жетілдіру.
Зерттеудің әдістері:
«Балбөбек» бағдарламасы ... ... ... жаңа ... мүддесіне
лайықты, жан-жақты жетілген, бойында ұлттық санымен психилогия қалыптасқан
ертеңгі ... ... ұлт ... – ұрпақ тәрбиесін ... ... ... ... ... Мектеп жасына дейінгі балалардың дағдылары мен
іскерліктері арқылы оның өзбеттілігін, ... ... ... ... ... ... ... түрлерін берік қалыптастырып, сөздің логикалық қоры мен ... ... ... ... ... ... қабілеттерін арттыра түсу.
Практикалық қолданылымы: Мектеп жасына дейінгі балалардың ақыл-ойын,
логикалык сөздік қорын, ойлауын ... ... ... ... ... ... ... сан-алуан сөзжұмбақ, анаграмма,
метаграмма, ребустарды, логикалық ... ... ... ... ... шыңдау.Бұны практика жүзінде жетілдіру жолдары:
сызбалармен жұмыс, тізбек құру, әр түрлі ... ... ... ... ... ... ... жан-жақты дамыған тұлға ретінде
қалыптастыру.
( ТАРАУ «Балбөбек» төл бағдарламасы.
1. «Балбөбек» бағдарламасы мектепке дейінгі тәрбиелеу мен ... ... ... беру ... ... ... мазмұнын жаңарту ісі егеменді
еліміздің саяси, әлеуметтік, ... даму ... ... ... ... ... баланың жеке тұлға ретінде дамуына
нақты әсер ... ... ... ... ... жету ... ғана
көзделген. Әрі баланың өз ой-пікірін, сезімін еркін дамытып, үлкендермен,
құбылыстармен қарым-қатынаста болуына, ... ... ... көңіл бөлінбей келгені белгілі.Сондықтан Қазақстан Республикасын
«Білім туралы» ... ... ... ... ... басшылыққа алына отырып, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен
білім беру ... ... ... ... тірек бола алатын, қазақ
халқын елдік рухани ерекшелігіне бейімделген жаңа «БАЛБӨБЕК» бағдарламасы
жасалды.Аталмыш бағдарламаның ... ... ... ... баланың мінез-құлқын ұлттық әдет-ғұрып, салт-дәстүрлеріне
үйлесімді қалыптастыру көзделген ... ... ... әрі ... ... ... ... Мектепке дейінгі оқу – тәрбие жұмысын бақылау мен ... мен ... ... ...... ... бойы жинақтап,
іріктеп алған озық ... ізгі ... жас ... ... ... ... ... қарым-қатынасын және соған сай мінез
құлқын қалыптастыру. Тәрбиенің негізі – ... ...... ... ... бар және ... қоғамдастықта балаларға
мектепке дейінгі тәрбие мен білім ... ... ... ... ... ... ... де үздіксіз білім берудің алғашқы баспалдағының
үлгісі болып қалып ... ... ... ... мен ... ... тәрбие микросаясатының басты басымдылығы.
Мектепке дейінгі және жалпы орта ... ... ... ... ... оқушының танымдық белсенділігінің негізі ретінде мектепке
дейінгі баланың білуге деген құмарлығын дамыту.
2. Шығармашылық және ... ... өз ... шешу ... әр ... оның ... оқу ... табысты болуға
мүмкіндік беретін құралдар ретінде бала қабілеттерін дамыту.
3. ... ... және жеке ... даму ... ... қиялын қалыптастыру.
4. Оқу қызметінің табыстылығының шарттарының бірі болып абтылатын
коммуникативтілікті дамыту.
Сабақтастылықты қамтамасыз ету ... ... ... ... болып табылады.
Қазіргі кезде әлемдік қауымдастық Қазақстанды нарықтық экономика елі
ретінде танып отыр. Тәуелсізді алған ... ... ... ... ... ... жасады, Әлемдік өркениетпен ықпалдасуда, ... ... ... орай ... өмірінің жаңа сапасының негізін құрайтын және елдің
экономиялық қуаты мен ұлттық қауіпсіздігінің аса маңызды факторлары ... ... ... ... даму ... ... ретінде қазіргі
білім беру жүйесінің адам капиталының ролі мен мәні артуда.
Білім беру саласының жәй күйін ... бір ... бес ... ... ... ... ... мен оқытудың ... ... ... деп атап көрсеткендей – ақ. Қазіргі жалпы
білім беретін мектептегі оқытудың мазмұны ... ... ... ... ... ... ... моральдік тұрғыдан ескірген,-
деп жақындаған ... ... ... ... ... ... 2015 ... дейінгі білім беруді дамыту тұжырымдамасы
жобасында анықтан – анық көрсеткендей ... ... ... ... ... Бұл ... тұжырымдама жобасы біздердің алдымызға мақсат
міндеттерқойып отыр: - білім беруді басқаруды одан әрі ... ... ... беру ... ... ... заңнамалық,
нормативтік, құқықтық базасын жетілдіруді жүктейді.
Білім ... ... ... тағы да ... ...... дейінгі білім беру, сауықтыру және ... ... ... түрде ұлғайту жолымен балалардың білім
алуына бірдей бастапқы мүмкіндіктерді қамтамасыз ету.
Тәрбие мен оқыту ... ... ... ... өзіндік түрлерін
және баланың даму бағытын, оның кейінгі ... ... ... етуге тиіспіз.
1,3 «Балбөбек» Халық педагогикасының негізінде.
«Балбөбек бағдарламасы» ... ... «Қыс ... деген
тақырыптағы сабақтың мақсаты: балалардың қыс ... ... ... ... жаңылтпаш, өлең-тақпақтар, мақал-мәтелдер айту ... ... ... ... ... Кеңістікті, уақытты бағдарлай
білу, заттардың көлемін ажыратып санау, сандарды ажыратуды есте ... ... ... ... ... ... ойлау белсенділігін арттыру,
ұқыптылыққа, құрдастарының жауаптарын тыңдауғы, қажетіне қарай көмек беруге
тәрбиелеу, ... ... ... ... ... аяғына дейін
орындауға тәрбилеу.
Аудиокасеттаға жазылған жағымды әсем әуен (психологиялық треннинг),
магнитті тақта, оған ілінетін ... ... егіп ... ... ... ... қажетті құралдар ретінде пайдаланылады.
Қыс мезгілі бейнеленген сурет: қар ... ... ... ... жағында), қыстапқалатын құстар (үкенді-кішілі көлеміндегі
құстар суреттің төменгі жағында, ағаш бұтақтарының әр жерінде орналасқан),
қарадан қарадамды жасаған ... ... ... арналған карточка: қар
суреті, адам бейнесі, шырша ... ... ... ... салфеткалар
көрнекілікке қолданылады.
Сабақтың технологиясы: психологиялық треннинг, көркем ... ... тап» - ... ... ... ... шешу,
түсіндіру, сұрақ-жауап, жеке жұмыс, мадактау, қорытынды.
Сабақтың барысы: ... ... ... ... көз
алдарыңа қар жауып тұр, қар жер бетін ... ... ... бұтақтарында да қар жатыр, аяқ асытындағы ... ... деп ... ... ... ашыңдар. Әр баладан тәрбиеші
көз алдарыңа не елестетіндер?»- деп ... Қыс ... ... ... қыс ... ... ... қыс ерекшеліктерін атап айту.
Жұмбақ жасыру:
«Кезек-кезек қызмет етеді.
Жаңылмастан жетеді.»
(апта күндері)
(Апта күндерін ретімен атау.)
Есік қағылады. Хат тастаушы келіп ... ... Сол ... ... қатесін тап» деген ойын ойналады. Қыс мезгілі бейнеленген
суреттегі қателіктер-көбелектер (жазда ұшады), ... ... ... ... жапырақтар (күзде)-магнитті осы суреттер алынған соң,
қыс мезгілі ... ... ... енді ... осы ... не бар, оны ... ... табыңдар?
Карточканы көрсету: ҚАР+АДАМ (қарадам).
Қысқа төзімді қандай құстарды білесіңдер?
Құстарды ... неше ... неше ... неше ... ... қайсысы үлкен, қайсысы кіші?
Геометриялық пішіндермен құстардың орналасуын қағаз бетінде көрсету:
қарға оң жақта төртбұрышпен ... ... сол ...... ... ...... белгілеу, шымшықтар төменде –
дөңгелекпен белгілеу.
Картинаға қарап, балалардың киімдері туралы ... ... ... ... тон, биік – аласа, қалың т.б.
Балалар картина бойынша ... ... ... ... балалар, қар
қалың жауған, құсатар, аяз т.б. сөздерді ... ... ... ... не бейнеленген айту. Аяқтары тоңған құстардың қимылын
көрсету. ... ... ... жем ... ... күні ... ... құстар қимылдарын көрсету. Аязды күндері құстарға қиын,
оларға қамқорлық көрсетуді ... жөн, ... жем шашу ... ... жем салғышты бүктеу тәсілі арқылы қағаздан жасау.
Төрт бұрышты қағазды 16 шаршы шығатындай бүктеу арқылы жасау.
Тиым сөздер айту:
1.Құстардың ұясын бұзуға ... ... ... ... ... ... ... қар болар.
Қыздар шөлі, орамал оранар.
х х х
Қырда қыру, қызыл ала бұзу.
Тауда тарғақ, ... ала ... ... ... ... ... қарғалар,
Қар үстімен жоғалар.
Боран соқсақар борар.
Бұтаға келіп қорғалар.
Қысып кетсе сары аяз,
Көзден жасы сорғалар.
Ала ... ... атқа ... ... ... сауысқан,
Қырда жауыр көрінсе
Қиқандатқан сауысқан.
х х х
Торғай, торғай, тоқтаған
Торғайды торғай жоқтаған
Бір торғай ұшса боранда.
Бәрі жабылып ... ... ... соң, ... бір-біріне жақсы тілектер
айтысады.
(( ТАРАУ Білім мен ... беру ... ... ... ... ... тәрбие мен білім беру
мазмұнының жаңаруы
Халқымыз бала тәрбиесіне қашанда ерекше мән ... ... ... ... ... ... Сондықтан бүгінгі таңда да
балаларды қорғау - ... мәні зор, ... іс ... табылады.
Балалардың өмірі мен денсаулығын қоғау, оларды тәуелсіз,
мемлекетіміздің ... ... ... ... етіп ... ... жатқан тың жұмыстар, өмірімізге еніп жатқан жаңалақтар
осыны ... ... - ... ... » - ... ұлы ... сүйенсек,
1,5-6 жас аралығындағы сәбилерге білім және ... ... ... да маңызды да ерекше.
Балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу ... ... ... ... алты ... ... қойған мақсаты
«Білім туралы» заңның балабақшаларға арналған ... ... ... ... ... ... ... үлес қосып
сәбилерге ұлттық тәлім-тәрбие бере отырып 6 жастағыларды ... ... ... мен балабақшаларда берілетін білім мазмұнын ... ... ... сақталуын қамтамасыз етуді мақсат етеді. Сондықтан ... ... ... мектепке даярлау мәселелері ата-нанлар мен ұстаздар
қауымын ерекше толғандырады. Бағдарлама мазмұнын іске ... ... ... көп көңіл бөлінеді. Неге десеңіз ... ... ... байқағанда балабақшамен қамтыған балалар мен балабақшаға бармаған
балалар арасындағылардың ... ... ... ... ... балалар тәрбиешінің айтуы, нұсқау бойынша жұмыс жасап, іс-әрекетте
белсенділік ... өз ... ... ... ... ұста, әрі
бақылау алатындығы байқалады. Ал үйден келген әр бір баланың психологиялық
дамуына, жаңа ұжымға, ... ... орын ... ... ... үлкен роль атқарады.
Балабақшада тәрбиелеу негізінен оқу ойын және ... ... Олай ... бала ... ... ... және дене тәрбиесі бірін-бірі ... ... ... ... жыл бойы осы ... ... ала отырып, өздерінің алдына
мақсат ... сол ... шешу үшін ... яғни ... ... алып ... әр ... тынымсыз жұмыс істейді.
Оқу жылының басынан бастап мектепалды ... ... ... ... ... ... ... ашу кітаптары бойынша ... Ал ... ... ... оқу ... ... ... кроссворд, мақал-мәтел, сөзжұмбақтар кеңінен пайдаланылады.
Жылдан ... ... ... ... әдіскерлік құрал жабдықтарымыз
молдап түсуде.
Балалар мекткпалды топтарын ... ... ... меңгеріп
шығады. Буынға еркін бөліп оқуға, жазбаша, аузыша есеп ... ... ... ... Әр ... және жыл аяғынды балаларға байқау
тест өткізіледі. ... ... ... білім басқармасынан келген тексеруде
балалар білімі жақсы көрсеткіш береді.
Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейін ... ... ... 5-6 ... бала ... түрде мектепке дайындықтан өтіп
баруы тиіс делінген. Онда ... ... ... ... ... ... ... оңтайлы жүктемемен қамтамасыз ету, денсаулығына
назар аудару, баланың оқуға, білімге деген құштарлығын арттыру көзделеген.
2003-2004 оқу ... 5-6 ... 3453 ... 18 пайызы ғана
балабақшада ... ... оқу ... 3356 баланы міндетті
мектепалды даярлықтан өткізуіміз тиіс еді. ... ... ... ... алты балабақшаның сиымдылығы 1020 орын, қазіргі таңда
1,5-6 жасқа дейінігі 670 бала, барлығы 1195 бала оқып ... ... ... ... дем алуын, оқуын, тамақтануын
қамтамасыз ететін болсақ, қаламызда балаларды дайындауға тағы 1-2 ... ... ... сыныбы қажет. Себебі қазіргі таңда қаламыздағы
бес балабақша бала мен толық және 5 жасқа дейінгі 200 ... 5-6 ... ... орын ... ... тұр. Кадр мәселесіне келсек, кәсіпорын педагогтары
1999 жыл сайын балаларды мектепке дайындап, олар дайындаған ... ... ... ... ... ... негізі – бастауышта қаданады десек, оған барар жол ... мына ... ... ... тиіс.
1.Балаларды толықтай мектепалды бағдарламасымен қамту үшін ... ... ашу ... ... ... ... талапқа сай топтар
ашу (ойын бөлмесі, тамақтану, демалуын қамтамасыз ету).
2.Топтағы бала санын реттеу.
3.Мектепалды даярлық пен ... ... ... ... жүйелі бағдарлама жасау.
4.Мектепалды топтарды оқыту үшін жан-жақты ... ... ... кле ... ... ... қала
балабақшаларында 5-6 жастағы балаларды мектепке дайындауға
біраз жағдай жасалған. Балабақша педагогтары балалар ... ... ... қасиетті, білуге құштарлықты
дамытуға күш жігерін аямайды деп сенім білдіремін.
2.2 Мектепалды ... және ... ... ... ойын ... ... ... мекепалды даярлық пен ... ... ... ... мәселелердің бірі болып ... ... ... бір көрнісі балалның жасына қарамай кез-келген білімді игеруге
мүмкіндік бар. Сондықтан да, бұларды оқытатын ұзтаздарыд оқытудың мақсат-
міндеттерінің, ... ... гөрі ... ... ... сабақтастығы тоғалдырады. Міне осы мәселенің ... ... ... ... ... ... шегіп, бала дамуының
кейбір кезеңдерін асыға ... кету бой ... Олай ... қазіргі
кезде оқыту мен ... беру ... ... жас ... ... емес, білім беру жүйесінің ұйымдастырушылық жағына
бағынышты болып ... ... ... сынптан, балабақшадан келген балаларға оқу,
жазу, санау дағдыларын тексеруге тапсырмалар берілгенде олардың мектепке
даярлығы ... ... ... ... ... ... ... мағынада
қарастырылады. Тәжірибелі ұстаздар мектепке ... ... ... ... мен іскерліктері (оқу, жазу, санау) оқудың алғашқы күндері
ғана балаға жеңлдеу түсетінін жақсы ... Оқу ... ... ... ... ... пайымдауды қажет
еткен кезде бала қинала бастайды, ұзстаздың көмегін ... ... ... ... ... бала ... дайын деп айтуға қателік болар еді.
Даярлық сынып пен бастауыш ... ... ... көрінуі тиіс,
қалай жүзеге асуы керек деген сұраққа жауап беру ... ең ... ... ... ... ... екі буын ... ортақ мақсат-
міндеттер, ортақ мазмұндық ... ... ... ... ... әрбір компонентінің үйлесімділіг. Осының барлығы бір ғана
түптілікті мақсатқа – баланы ... ... ... бір ... ... ... сәтті өтуге бағытталуы тиіс.
Бұл анқтамадан төмендегідей қорытынды шығаруға болады.
Даярлық сыныпта:
-осы кезеңнің маңыздылығын сақтау;
-баланың ... ... ... ... ъ
-қоршаған ортамен баланы қарым-қатынасқа жаярлау;
-оқи алу өзбеттілігін, оқу еңбегін ұйымдастыруға дағдыландыруды ... жеке ... ... ... ... ... мәнді қалыптаспаған
қаблеттерін жетілдіру бағытындағы арнайы түзету жұмыстарын ұйымдастыру;
-оқушының ойын арқылы оқу әрекетін дамыту қажет.
Даярлық сыныптарда ... ... және ... ... ... ... етеді. Өкінішке орай, көптеген
әріптестеріміз ойлаудың бұл екі ... көп ... тез ... ... ... ... кіріседі. Алайда, бала ойлауының ... ... ... нақ осы ... ... ... ... сөздік логикалық ойлау түрлерін ... ... ... ... қажет.
Көрнекі-әрекеттік ойлау – нақты заттарды пайдаланып, белгілі бір
мақсатты шешуді көздейді. Ойлаудың бұл түрін ... ... ... ... ... ... басқару және бақылау, бағыттап,
ойластырып әрекет ету ... ... ... ... ... жолдарының бірі, балалардың алдына белгілі ... ... ... ... ... үлестірме
шаблондармен жұмыс жүргізу көзделеді.
Көрнекі –бейнелік ойлау –заттардың ... ойда ... ... белгілі бір мақсатты шешуді көздейді. Ойлаудың бұл ... ... ... ... ... ... ... жолдарын,
әртүрлі бағыттарын, әртүрлі әдіс-тәсілдерін табу қаблеті дамиды. ... ... ... ... құру үстелге қойып ойналатын арнайы
ойындар (дойбы, шахмат, текшені ... ... ... ... ... ... ... түрлді тәсілін көрсет, нағыз адам болу үшін
қандай әрекеттер жасауға болады, оқиға жақсы аяқталу үшін, мәселені шешудің
қандай жолдарын ... ... ... – сөз немесе белгі арқылы бейнелееген
ұғымдармен нақты ережелерге ... ... ете ... ... бір ... көздейді. Ойлаудың бұл түрін қалыптастыру ... ... ... және сол ... ... берілген шарттан ауытқымай нақты
қорытынды шығара білу қаблеті ... ... ... ... ... ... ... құралы ретінде жұмбақтарды, қыызықты
есептерді, логикалық ... ... ... ... ... логикалық ойындарды т.б. пайдалануға болады.
Қорытындылай келе, баланың жан-жақты үйлесімді дамуы-ойлаудың әр
түрініңөзінідік ... ... ... ... беруде деп айтсақ ... Осы ... ... ... ... ... ... үлкен
ой салу мақсатымен ұсынып отырмын.
2.3 “Балбөбек” бағдарламасының тәлімдік шуағы.
Ғасырлар қойнауларынан бүгінгі күнге ... ... ... ұлттық асыл
қазыналарымыздың бірі – халқымыздың ұрпақ тәрбиесі туралы тұжырымдары,
тәлім – тәрбие ... осы ... ... негізге ала отырып, уақыт талабына сай
жасалған ... төл ... және оның оқу - ... ... ... ... ... – тәрбие жұмыстарын ұлттық дәстүрлерге сай
ұйымдастыру да басшылыққа алынуда.
Бұл бағдарлама ғасырлар елегінен ... ... ... ізгі салт ... мен ... сана – ... баланың бойына жас ерекшклігін ескере
отырып ұялатуды мақсат етеді.
Бағдарлама мазмұнындағы әр ... ... ... ... ... ... көркем ой желісімен нақтыланған атау берілген.
Бағдарламада бала тәрбиелеуді демократияландыру мен ізгілендіруге ерекше
көңіл бөлінген. Осы бағдарламаны ... ... ... үшін ... ... ғылыми кеңесте эксперимент алаңы ретінде бекітілген.
Енді сол түпнұсқа ... ... оқу ... ... ... ... ... көңіл аударып көрелік: Өскемен
қаласындағы № 15 – ші ... ... ... ... мазмұны өте жақсы, отбасы мен балабақша ... ... ... пікір айтады. Ал Алматы ... ... ... ... ... маңыздылығы,
сабақтарды кешенді өткізудің тиімділігі туралы; Қазақстан Республикасының
білім беру ісінің үздігі Ж.Қалжанова ... ... ... бұл ... ... тақырыптарына талдау жасап,
тәрбиелік мәні, маңызының құндылығы туралы ... ... ... «Балбөбек» бағдарламасының орысша нұсқауы бойынша жұмыс жүргізіп
отырған ... ... де оң ... ортаға салуда.
«Балбөбек» бағдарламасында ғылыми ой – тұжырымпдар,
мектепке дейінгі тәрбие саласының көрнекті ғалымдарының
теориялық ... ... ... ... ... А.Байтұрсынұлының ұрпақ тәрбиесі туралы
пікірлері, М.Жұмабаевтің «Педагогика» атты еңбегіндегі
тәлім – тәрбие сабақтастығы, бала тәрбиесі туралы сындарлы
ойлары бағдарлама.
2.4 ... ... ... ... болар бас қосу.
Үсітіміздегі жылыдың қыркүйек айында Қостанай қаласында Қазақстан
қаласында Қазақстан ... ... және ... ... Орта ... Қостанай облыстық білім департаменті (Тәй-тәй( білім орталығы
бірлесіп ұжымдастырумен «Мектепалды даярлыққа – жыл: түйінді мәселелер және
болашағы» атты халықаралық конференциясы ... ... бас ... ... ... Үкіметінің 2003-2006 жылдарға
арналған білім мен ... беру ісін ... ... іске асыру және
мектепке дейінгі тәрбие мен бастауыш мектеп ... ... ... ... ішінде республикамызда 1999 жылдан бері ... ... және ... ... ашылып, балабықшаға қамтылған 5-6 жасар
балаларды мектепке дайындау жұмысын іске асыра ... ... ... мен ... 5 жыл ... қол ... ... мен болашағын айқындау сөз болды.
Конференцияға ЮНИСЕФ, ЮНЕКО өкілдері ҚР орта ... ... ... бас ... Г.А. Саймасаев ... ... ... ... ... ... ... тәрбие
лабораториясының меңгерушісі, профессор Доронова Т.Н.), ... ... ... өкілдері, «Аруана», «Алматыкірап»
баспаларының қызметкерлері, Шығыс Қазақстан ... ... ... және ... ... ... соц.ғыл
докторы, Т.Ж.Қалдыбаева, пед.ғыл докторы, профессор Ю.С.Мануйлов және ... ... ... Үш ... ... ... ... мәжілісі оған қатысушыларды облыстың әкімі С.В. ... ... ... ... ... және ... бірінші веце-министрі Г.Н.Гамарник «Қазақстанның мектепке
дейінгі тәрбие және ... ... ... ... беру ... деп ... баяндамасында ҚР мектепалды дайындығының бес жылдық
даму кезеңіне шолу ... ... ... ... мектепалды
дайындықпен қамтамасыз ету жұмыстары жүргізіліп жатқанын баяндады. 1999
жылдан басталған ... ... ... ... 38,1 ... бұл ... 2004 жылы 63 %-ға ... Бұл жұмыс «Балбөбек»
және 5-7 жас аралығындағы мектепалыд дайындық бағдарламалары, сондай-ақ
аймақтық авторлық ... ... іске ... ... дайындық үш түрлі жүйе арқылы жүзеге асырылуда. Атап айтқанда:
балабақшадағы мектепалды дайындық ... ... және ... ... ... ... мектеп базасындағы шағын
орталықтар (мини ... ... ... білім беру ошақтарының
нормативті-құқықтық базасы әзірленіп, оқу-әдістемелік материалдармен және
оқу ... ... ... ... Осы бес жыл ... дайындығының тәжірибесіне талдау жасау негізінде мына төмендегі
бірқатар проблемалар ... ... ... іске ... тек үкімет тарапынан
біржақты қаржыландырудың жеткіліксіздігі;
-мектепалды дайындықты ақпараттандыру процесінің баяу дамуы;
-мектепалды білім беру ... ... ... ... аздығы;
-тәрбиешілердің орнына мұғалімдердің мектепалды дайындығын жүргізумен
айналысуы;
-даму мүмкіндігі шектеулі балалардың оқу-тәрбие жұмысынан шет ... ... ... ... облысының білім беру ұйымдарының
негізінде өткізілгендіктен облыстық ... беру ... ... Шек «Қостанай облысындағы оқу-тәрбие мекемелеріндегі ... ... ... ... ... атты баяндамасында
осы өлкедегі жүргізілген жұмыстарға жан-жақты тоқтала келе бұл ... ... ... ... ... ... (тасымалдау
тәртіп-аралық) үлгісі ретінде өзара ... мен ... ... ... ... ... ... басқару, қамтамасыз ету, атқарушы
құрылымдарын таңдап алғандарын көрсетті.
Сондай-ақ пленарлық мәжілісте Париждегі ... Штаб ... ... шақ ... ... Су Янг Чой «Ерте балалық
кезеңдегі күтім мен білім беру: ... ... ... ... 2004 ... ... даму ... бойынша мектепалды білім
берумен балаларды жалпы ... ... ... ... (24), ... ... (90) ... көрсете келіп, соның ішінде Қазақстанның
көрсеткіші 13 пайызекндігін хабарлады.
Профессор Т.Н.Доронова Ресеймен салыстырғанда ... ... ... беру ... ... ... жақсы назар аударылып
отырғандығын баса көрсетті және авторлық «Радуга» ... ... ... ... ортаны ұйымдастыру, құру ... ... ... сөз ... Өзбекстан, Қырғыстан және Тәжікстан республикасының білім
министрліктерінің мектепке дейінгі білім беру бас мамандары да сөз алып, ... осы ... ... ... мен
перспективалары жөнінде ой бөлісті.
Конференцияға қатысушылар Қостанай қаласының №10, №27 , №44, ... №61, №69 ... ... ... №23, №22 орта ... ... мен №5 бастауыш мектебінде, ... ... ... ... «Дельфинчик» балабақшаларында, Рудный
қаласының №28 балабақшасы мен №9 бастауыш мектебінде, Қостанай ... ... ... ... ... ... «Дружба» орта мектебі,
«Росинка» мектепке дейінгі мекемелерінде болып олардың жұмысымен танысты.
Жалпы облыс бойынша ... ... ... 72 ... онда 8726 ... ... пайызды құрайды. 149 мектепалды топтарында 3819 бала,
ал мектеп қабырғасындағы 746 ... ... 8465 бала (69,1 ... ... өтуде.
Аталған мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбиелеу мен ... ... ... және 5-7 жас ... ... ... әрі осы ... негізінде әзірленген 5-7 жас
аралығындағы балалардың психологиялық және дене ... ... ... ... мектепалды орыс топтарына мелекеттік
тілді үйретуге арналған «Айналайын» ... ... ... ... ... ... оқыту мен ... ... ... ... мен сыныптарында 5-7 жастағы балаларға
экономикалық білім беру» (Л.А.Бутко, ... ... ... ... ... ... ... аймақтық
бағдарламалар және т.с.с. әдістемелік нұсқаулар ... ... ... мақсат балалардың қайткен күнде де оқу-тәрбие ортасына жеңіл
бейімделуін қамтамасыз ету. ... ... ... ... мектепке
дайындау жұмыстарын республикалық және әлемдік деңгейде танымал ... ... ... ... ... (М.Монтессори), «Қолды
жазуға дайындау» (Е.Н.Потапова), ... ... ... «Денсаулықты сақтау технологиясы» (В.Ф.Базарный), «Балабақша-
қуаныш үй» (Н.М.Крылова, В.Т.Иванова) сияқты ... ... ... ... іске асыруда.
Педагогтар шығармашылығымен дайындалған аймақтық бағдарламалар мен
оқу-әдістемелік құралдар мазмұны және мектепалды дайындықты ... ... үш ... ... оқу-тәрбие үрдісінің сауатты, ғылыми негізде
ұйымдастырылып, ... ... ... ... ... ... ... ретінде осы 5-7 жасар баларды мектепке дайындау ... ... ... ... ... ... ... мүмкіндік туғызылғанын және ата-аналармен ... ... ... ... мен ... ... арасындағы сабақтастық
мәселесі шешімін тапқанын ерекше айтуға болады. Оған ... егер 1999 ... ... ... оқу ... 37 ... ... ал 2004 жылы бұл
көрсеткіш 52 пайызға көтерілді.
Конференцияға ... ... 21 ... беру мекемелеріндегі
мектепалды дайындық жұмыстарының сапалылығын балаларға арналған дамытушы
ортаның жабдықталуын, педагогикалық ... ... ... ... ... ... проблемаларды шешу жөнінде
пікір алысты, педгог ғалымдардың кеңестерін тыңдады.
1960 жылға дейін ... ... бір де бір ... ... ... ... ... балабақша ашу жөнінде мәселе көтеріп,
сол кездегі оқу министрі Әди Шәріповтың ... ... ... Сол ... ... және ... ақын ... Шона Смаханұлы,
Мұзафар Әлімбаев, Қадыр Мырза-Али, Әнуар Дүйсенбаевтер мерзімді ... ... ... ... ... мақалалар
жарияланған соң алғашқы балабақшалар дүниге келе бастайды.
Өзінің еңбекшіл, тынғылықты ісімен ... ... жас ... ... ... ... ... қазақ тілді балабақшалар оқу-тәрбие жұмысын ғылыми
негізде жаңартуға лайықты үлес қосуға ... №110 орыс ... ... ... ... ... топ басқа балабақшалардың ашылуына ұйтқы болады. Осы бастамадан соң
№161 (меңгеруші ... ... №163 ... ... ... ... ... №203 аралас балабақша (Ғұсманова Қуат)
т.б. қазақ тілді балабақшалардың ашылуы мектепке ... ... ... ... ... ғылыми-зерттеулер негізінде анықтап,
тәрбиешілер мен ата-аналар басшылыққа алатын оқу-әдістемелік құралдарын
жасауға ... ... апай ... ... Қыдыр Мырзалиевпен бірлесіп «Баланы
балабақшадан мектепке ... ... атты ... ... (1961 ... ... ... бөлмінің жас ғылымдарымен бірге мектеп жасына
дейінгі ... ... ... ... ... ... ... сөйлеуге үйрету бағытында жан-жақты ғылыми зерттеу ... ... ... ... ... рет ... әдістемелік еңбектер,
оқу құралдарын жазып, бастырады.
Сол себепті Бәшен ... ... ... ... ... ... мектепке дейінгі педагогика салсасында тұңғыш рет ... деп ... ... ... ... оның ішінде қазақ
балабақшаларының санын, ондағы тәрбие жұмысының мазмұнын анықтау мақсатында
«Айналым журналын» ... әр ... ... ... ... ... шығып балабақшаларддың ... ... ... ... ... ... ... жасады.
1959 жылы мамыр айында «Республикадағы қазақ балабақшаларының жағдайы
және оны ... ... ... ... ... ... ... араласып, басшылық ... ... ... кеңес
өткізіледі.
Мектепке дейінгі тәрбиеге арналған Одақтық бағдарлама 1984 жылы қазақ
тіліне аударылып, республикалық ... ... ... ... ... ... «Мектеп жасына дейінгі балаларды
сөйлеуге үйрету», «Мектеп жасына дейінгі ... ... ... ... ... ... ... тілін дамыту», «Баланы
мектепке дайындау жөнінде», «Отбасында баланы мектепке ... ... ... , «Баланы алты жастан оқыту», орыс мектептерінің
1-ші сыныбына арналған «Қазақ тілі» оқулығы, орыс ... ... ... тереңддетіп үйрету бағдарламалары, әдістемелік үйрету бағдарламалары,
әдістемелік құралдары басылып шықты.
Ғылымның ұзық жылдар тынымсыз еңбектеніп ... ... ... ... ... Одақ ... және шет ... де әділ бағасын
алды. Мысалы: (1967ж.) «Біздің кірап» (ІІ-кітап 2-4 ... ... ... ... ІІ ... 5-7 ... дейін Бүкіл Одақтық халық ... қола ... және ... ... ... алды.
Жаңа заманның болашақ азаматтарын тәрбиелеу, мектепке дейінгі мекемелердегі
тәрбие-тәлім мазмұнын халықтық педагогикаға ... ... ... жылы 16 ... ... министрлігінің №437 бұйрығы бойынша Қазақтың
Ы.Алтынсарин ... ... ... ... ... ... қазақ балабақшаларына арналған бағдарлама және оқу-әдістемелік
кешенін дайындауға тапсырыс берілген. Осыған орай мектепке дейінгі тәрбие
мазмұнын жаңартуға ... және ... ... қазыналар, ғылыми мен
тәжірибе жетістіктерін жүзеге асырар саяси, ... ... ала ... алға ... ... ... асыру, мектепке
дейінгі тәрбилеу мен білім беру мазмұнын түбегейлі жаңарту мақсатында
Бәшен ... мен ... ... ... ... ... қазақ балабақшаларына арналған ұлттық
«Балбөбек» төл ... ... ... 1996 жылы 29 ... Республикалық Білім министрлігі ... ... ... іске қосылған бұл бағдарлама орыс ... ... ... ... «Балбөбек» бағдарламалары бұл күндже қазақ,
орыс ... ... ... балабақша тәжірибесіне енгізіліп, тәрбиешілер
ұстанатын мемлекеттік құрал мүддесін өртеуде. Бағдарлама негізінде оқу-
әдістемелік құралдар ... ... ... апай бағдарламаны жүзеге асыруда, қазақ тілді балабақшаларға
білікті мамандар дайындау, жетекшілік, сарапшы міндеттерін ... ... ... ... ... ішінде өзі ұзақ жылдар басшылық жасаған
зертханадағы ғылыми қызметкерлер Ә.Әмірова, Ф.Жұмабекова, С.Бәтібаевалардың
ғалымдар легіне ... ... ... ғылыми жетекшілік, кеңесшілік жәрдем
көрсетіп отырады.
Құрметті ... ... бола ... ... күні де ... қол ... ... көрсетуде.
Бәшен Баймұратқызының мектеп жасына дейінгі балалардың тілін дамыту
бағытында жүргізілген зерттеулерінің нәтижесінде ... ... ... сөз ... ерекшеліктері» атты тақырыпта қорғаған ... ... ... ... мен ... ... ... туралы 80-
гше жуық ғылыми еңбектерінің жарық көруі ғалым-ұстаздың мектепке дейінгі
педагогиканы дамыту ісіне қосқан.
.
2.5Әдіс ...... ... ... мен ... ... ... - деп
халқымыз тегін айтпаса керек. Сол ... пен ... пен ... ... әлі ... сәбиге ананың сүтімен тәлім-тәрбие орны
балабақшадан басталады. Сол ортадағы мейрім мен ... ... ... көрсетуші тәрбиеші ұстаздардың үйреткенін жастайынан санаға құйған
сәбилердің саналы да тәрбиелі ұрпақ ... ... бұл ... ... мол. ... балабақшадағы тәлім-тәрбие барлық тәрбиенің бастауы ... ... әр ... ... тірлігі мен өмірден өз орнын табуының
негізгі балабақшада қаланады.
Күннен ... ... ... ... ... ... ... келе жатқан мұнайлы қаламыз Атырауда періште сезімді бүлдіршіндерді
тәрбиемен ... ... ... қамқорлықты жасап, өзіндік жолмен
шындап келе жатқан «Әлия Молдағұлова» атындағы №9 балабақшамыздың бұл іске
қосар толайымды ... ... ... ... мақсаттарының бірі – жас ұрпақты елінің
қалаулысы, жұртының мақтанышы болуға ... ... ... ... тәрбие мен білім шаңырағында 45 қызметкер аянбай еңбек етіп, ат
салысып келеді.
Олардың арасында бес ... ... алты ... ... ... беру ... ... еңбек етеді:
Бұл аталған мамандар «Білім негізі - балабақшадан» деген қағиданы
бетке ұстап, әр балаға жеке мән ... ... ... ... өз ... ... ... балабақшасындағы ұлттық тәрбие-білім беру моделінің құрылымы мына
төмендегідей:
Жыл өткен сайын өмірдің ағымымен түрлі ... мен ... ... ... ... да ... ... оқу-
әдістемелік бағыты да жжоғарлап, толысып отыр.
Соның бірі Дистанциялық білім беру. Ол ... ... ... ... ... ... Сонымен қатар
мүмкіншіліктері ... ... ... ... ... ... ... беру балабақшамызда орындалып отыр.
«Әлемде екі қиын іс бар, ол – мемлекет басқару және бала ... ... сөз де бар. ... ... жағдайын
зерттеуді, еңбекті ғылыми негізде ұйымдастыруды талап етеді.
Жаңаша философиялық басқару, өнерлі басшылық ...... ... ... ... және ... ... жаңа стандартқа
сай басшылық ету түрлерін ьбасты назар аударып отырамыз.
Білім беру ... ... ... ... табылады. Оның
негізінде маркетинг қызметі және педагогикалық мониторинг ... ... ... ... ... беру ... ... зерттеу, ақпарат жинау,
қорытындылау;
-Сұраныстың мақсаты мен міндетін анықтау;
-Сұранысқа жағдай ... және ... пен ... ... ... ... 35 жыл ... отыр. Осы мерейлі ... ... ... айтарым: бала тәрбиелеу жолында аянбай тер төгіп, ұрпақ бойына
білім нәрін ... ... ... ... ... берулеріңізге
тілектеспін.
Жас жеткіншек өсіріп сүйікті елге,
Білімі бар ... жиып ... ... қадірмен ұжымдастар,
Көріне бер шығармашыл биіктерден-
Дей келіп, өскелең ұрпақтың саналы да салауатты болуына талаптанып жатқан
ұжымның әлі де игілікті ... ... ... ... мол.
-----------------------
Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту.
Балабақшада баланы мектепке дайындау бағдарламасы.
Мектеп алды даялық топтары - ... ... мен ... ... ... ... ... балаларға арналған топ - 1
Жалпы тәрбие білім беретін топтар - 3

Пән: Педагогика
Жұмыс түрі: Курстық жұмыс
Көлемі: 26 бет
Бұл жұмыстың бағасы: 700 теңге








