«отбасым-бақыт мекені!»



1. Сабақтың мақсаты
2. Әдіс.тәсіл
3. Сабақ барысы
4. Қортындылау
: Отбасы туралы түсініктерін кеңейту. Отбасындағы сүйіспеншілік сыйластық туралы ұғымдарын бекіту. Отбасындағы өзара сыйластық, қарым-қатынас дағдыларын дамыту, отбасына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Әдіс-тәсіл: әңгіме, сұрақ-жауаптар, тақпақ, ойын практикалық жұмыс.

Сабақ барысы:

Шаттық шеңбері
Амансың ба, балалар !
Амансыздар ма, қонақтар!
Амансың ба, алтын күн!
Амансың ба, жер ана!
Амансың ба, достарым!
Сендерді көрсем қуанам!
-Балалар, бүгін мен сендерді осындай кең, жарық, әдемі бөлмеде кездестіргеніме сондай қуаныштымын. Ал сендер қуаныштысыңдар ма?
Ән «Қанша бала, қанша қыз?»
-Кәне, балалар өзіміздің жақсы көңіл-күйімізді, әдемі күлкімізді бір-бірімізге алақандарымыздың жылуы арқылы таратайықшы.
-Міне, қызық балалар, біздің шеңберіміздің ішінде дөңгелек пайда болыпты. Біздің шеңберімізге ұқсайды. Ол неге ұқсайды? (балалардың жауабы)

Пән: Педагогика
Жұмыс түрі:  Материал
Тегін:  Антиплагиат
Көлемі: 24 бет
Таңдаулыға:   
Өзін-өзі тану сабағы бойынша
материалдар

Сабақтың тақырыбы: Отбасым-бақыт мекені!

Сабақтың мақсаты: Отбасы туралы түсініктерін кеңейту. Отбасындағы
сүйіспеншілік сыйластық туралы ұғымдарын бекіту. Отбасындағы өзара
сыйластық, қарым-қатынас дағдыларын дамыту, отбасына деген сүйіспеншілікке
тәрбиелеу.
Әдіс-тәсіл: әңгіме, сұрақ-жауаптар, тақпақ, ойын практикалық жұмыс.

Сабақ барысы:

Шаттық шеңбері
Амансың ба, балалар !
Амансыздар ма, қонақтар!
Амансың ба, алтын күн!
Амансың ба, жер ана!
Амансың ба, достарым!
Сендерді көрсем қуанам!
-Балалар, бүгін мен сендерді осындай кең, жарық, әдемі бөлмеде
кездестіргеніме сондай қуаныштымын. Ал сендер қуаныштысыңдар ма?
Ән Қанша бала, қанша қыз?
-Кәне, балалар өзіміздің жақсы көңіл-күйімізді, әдемі күлкімізді бір-
бірімізге алақандарымыздың жылуы арқылы таратайықшы.
-Міне, қызық балалар, біздің шеңберіміздің ішінде дөңгелек пайда болыпты.
Біздің шеңберімізге ұқсайды. Ол неге ұқсайды? (балалардың жауабы)

-Балалар біз бүгін Өзін-өзі тану әлемінің картасындағы Отбасы
аялдамасына тоқталамыз.

-Суретте нені көрдіңдер? (сурет б-ша әңгіме)
-сіздердің өз отбасыларың бар ма?
-Отбасы деген сөзді қалай түсінесіңдер?
-Өз отбасыларыңды неге жақсы көресіңдер?
(балалардың жауабы)
-Бүгін мен бір тамаша хат алдым. Ол хатты оқып қатты қуандым.Сендерді
туыстарың өте қатты жақсы көреді екен.Туыстарың сендерді жақсы
көретіндігі соншалықты, сендерді еркелетіп түрлі жақсы нәрселермен
теңейді екен.
-Кәне,отбасында сендерді кімдер және қалай еркелететінін еске түсіріп,
айтып көріңдерші. (балалардың жауабы)
-Өте тамаша, ендеше ақын Қ.Ысқақовтың Кім ойлап тапқан? өлеңін оқып
берейін.
Кім ойлап тапқан?
Сөздерді ең аяулы, жақсы көріп жаттадым.
Енді білдім оларды, кімнің ойлап тапқанын.
Күнім, жанымдегенді, Құлыншағым дегенді,
Ботақаным дегенді, Қошақаным дегенді,
Толған айым дегенді ойлап тапқан аналар.
Ойын Мен отбасымды жақсы көремін
Ойыннан соң балалардың жауабын қортындылау.
Дәйек сөз: Күн нұрын таратады, ана мейрімін таратады.
Мағынасын түсіндіру.
Өзіммен-өзім релаксация-өз үйлерін көз алдына елестету.
Өз отбасы тұратын үйді салуды ұсыну.

Қортындылау.
Біз бүгін өзімізге жақын, ең қымбат анамыз туралы,ең ақылды қамқор әкеміз
туралы, ең қайырымды ата-әжеміз туралы, ең сүйкімді іні-қарындас,аға-апа
туралы әңгімелестік.
Оларды сыйлауды, жақсы көруді үйрендік. Олардың бізге тек жақсылық
тілейтінін білдік.Ата-аналарың, туыстарың сендердің нағыз адам болып
өскедеріңді қалайды. Сондықтан да, олардың сенімін, еңбегін ақтауға
тырысыңдар.

Я- НЕПОВТОРИМАЯ ЛИЧНОСТЬ.
(ТРЕНИНГ ПО САМОПОЗНАНИЮ)

Цели:
-знакомство участников друг с другом
-самораскрытие и личностный рост участников
занятия через проявление творческой, личностной
индивидуальности.
Задачи:
-помочь участникам лучше узнать друг-друга;
-уменьшить напряжение в общении;
-повысить самооценку;
-сплотить тренинговую группу через совместную
деятельность.
Необходимое оборудование:
1.клубок ниток;
2.листы бумаги А4,краски,фломастеры;
3.рабочие карточки;
4.красивый пакет (мешочек) для пожеланий;
5.сопровождающая музыка,звучащая на протяжении
всего тренинга;
Ход:
Уважаемые коллеги! Сегодня мы с вами собрались, чтобы
провести тренинг, задачей которого является помочь
лучше узнать друг-друга.
1. Приветствие Я тебя знаю
(с использованием клубка ниток)
Цель: знакомство с группой, ощущение целостности группы,коллектива.
Участники встают в круг и,передавая друг другу клубок ниток,называют
свое имя,хобби.Нитку при этом не отпускают,в результате получается
замкнутый круг
У каждого участника в руках часть клубка.Какое-то
Время все держатся за нитки и чувствуют единство
И целостность коллектива.(Затем садятся на места.)

2. А теперь я хочу вам дать задание.Я задаю вопрос
Кто Я? Какая Я? Напишите пожалуйста на белом листке бумаги 10
ответов.Затем идет обсуждение.
Задаются вопросы .Все участники читают свои ответы.Вопрос(Вы
постоянно такая?Именно с этой
Стороны можно вас увидеть дома? На работе вы
Тоже такая?)

3.Упражнение Рисунок музыки.
Цель :Работа с воображением, элементы арт-терапии.
участники садятся в круг и рисуют под музыку свои
образы, впечатления. Каждый рисунок обсуждается,
рассматривается, что хотел выразить автор.

А теперь давайте немножко отдохнем.
4.УпражнениеКарусель.
Цель: способствовать развитию уверенности
В себе и установлению контактов с любым человеком
Участники встают друг-другу по принципу карусели,т.е
лицом друг-другу, образуя два круга-внешний и внутренний.
По сигналу участники переходят по кругу к следующему
партнеру.
Ситуации:
-Перед вами человек, которого давно не видели. Вы рады
встрече.
-перед вами маленький ребенок вот-вот расплачется.
Успокойте ,узнайте что случилось.
-Вас сильно толкнули в автобусе. Оглянувшись, вы увидели
пожилого человека.
-После длительной разлуки вы встречаете любимого.
Вы очень рады

5.Упражнение Без маски.
Цель: самораскрытие каждого участника, развитие искренности и
доверительного общения.
Участники продолжают фразу, написанную в карточке,
без подготовки. Все остальные слушают, если чувствуют
неискренность, автор повторяет:
Особенно мне нравится, когда люди, окружающие меня...
Чего мне иногда по-настоящему хочется, это ...
Мне очень трудно забыть, но я...
Мне бывает стыдно,когда я ... и т.д

6. А вы чувствуете себя счастливыми! А счастье у вас есть? А
хотите я подарю Вам счастье. Я сейчас перед вами стану
волшебницей. А волшебницы исполняет чудеса! Вот я хочу раздать Вам
белого голубя, птицу счастья, и вы напишите на нем ваши мечты и
прочитаете их.

Вот вы все написали А теперь я хочу подарить от
себя подарок частичку своего сердца ,любовь к вам,
пожелания..

Вот а теперь скажите мне пожалуйста ,понравилось
Вам сегодня, ваши пожелания друг_другу.
Итог:
Я хочу сказать что вот такие тренинги вы можете
проводить сами, вместе с родителями , детьми, в даль-
нейшей вашей работе. Спасибо за участие! До новых
встреч..

Өзін-өзі тану кабинеті

предшкольных групп. На этих занятиях у каждого ребенка появляется
интерес к себе, к разнообразной деятельности, формируются представления
о важности познания собственного Я. Занятия проводятся в виде
путешествий, тренингов, экскурсий, дискуссий, бесед. На этих занятиях
дети раскрепощаются, открывают свой внутренний мир. Дети идут на занятия
с удовольствием, и делаться полученными впечатлениями друг с другом и
родителями
Для реализации задач по предмету Самопознанияв детском саду
созданы все необходимые условия: оборудован кабинет совместно с кабинетом
казахского языка. Это дает педагогам возможность приобщать детей не
только к нравственным истокам нашего народа,а также прививать у детей с
раннего детства интерес к родному языку.

Жүргізуші:
Өзін-өзі тану - бұл жүректер жылуы,
Өзін-өзі тану - шын достықтың бастауы.
Өзін-өзі – тану- ізгіліктің жалауы,
Өзін-өзі тану - сыйластықтың сырлары.
Өзін-өзі тану - адалдықтың жырлары,
Өзін-өзі тану - бұл бақыттың ну бағы.

Құрметті ұстаздар мен қонақтар!
Облыстық балалардың құқығын қорғау департаменті мен И. Тайманов
атындағы №27 орта мектебінің бірлесе ұйымдастырылған Өзін-өзі тану –
ізгіліктің бастауы атты облыстық семинарға қош келдіңіздер!
Бұл семинардың ерекшелігі еліміздің тәуелсіздігіне 20 жылдығымен
тұспа – тұс келіп отыр.

Атыңнан айналайын егеменді ел,
Тәуелсіз күнін туды, кенеле бер.
Мерейің құтты болсын Тәуелсіздік!
Ғасырдың тойы болшы келе берер.

Тәуелсіздік мәңгіліккке сақталсын.
Алдымызда барлық үміт ақталсын.
Тату –тәтті бірлік болып қашанда,
Бейбіт өмір бар халықта сақталсын!

Жүргізуші:
Алға басты жаңа пәннің қадамы,
Шәкірттерің терең білім алады.
Кең тарады мектебінде елімнің,
Өзін-өзі тану пәні сабағы.

Ол кездері жас балапан болатын,
Жаңа пәннен мол тағылым алатын.
Тоғызыншы сынып биыл оқиды,
Қарлығаштар қатайтқан қос қанатын.

Талай ұстаз осы жолда терледі.
Еш кетпеді жеміс берді еңбегі.
Міне, биыл дәл тоғыз жыл болыпты,
Осы пәннің мектебіме енгелі.

Жүргізуші:
Болашақтан сенім жібін үзбеген
Халыққа тек жарық таңды іздеген.
Құлазитын жалғыз қалса көңілі,
Бақыты оның баламенен бізбенен

Хор : Жас дәуірдің түлегіміз

Жүргізуші:
Келесі кезекті жас бүлдіршендердің тілегіне береміз.
1-оқушы:
Егеменді ел болдық.
Оң мен солды таныдық.
Еңбектеніп білім алып,
Ізгілікке бой бұрдық.

2-оқушы:
Өркендетем елімді,
Игеремін кенімді.
Абай жаққан шырақты,
Сақтаймыз біз сенімді.
3-оқушы:
Еңбек етсем ертеңгі,
Бақытыма сенемін.
Мақсатыма жеткізер,
Уақытыма сенемін!

4-оқушы:
Достық іс пен қасты да,
Жеңеріме сенемін.
Арым таза, ақ көңіл,
Адалдыққа сенемін!
Абыройлы, ақ ниет,
Адамдыққа енемін.

Жүргізуші:
Жас ұрпақ ғылым іздеп жалықпасын,
Білімді ұрпақ қосар халық басын.
Сусындап берген білім нәріменен,
Балапандар ұядан шарықтасын.

Ән

Жүргізуші:
Арыстандай айбатты,
Жолбарыстай қайратты.
Қырандай күшті қанатты,
Мен жастарға сенемін.

Би Қара жорға

Жүргізуші:
Өзін-өзі тану пәні жетілді.
Мектептерге тегіс пән болып жетілді.
Алға қарай нық басады қадамын,
Сегіз жасқа толған бала секілді.

Мұғалімнің кеңірек болып танымы,
Керек-ақ қой шәкіртпен тіл табуы.
Өзгелерді тануы үшін адамзат,
Қажет екен өзін-өзі тануы – деп ақын жырлағандай бүгіндері Ел болам
десең, бесігіңді түзе дейтін даналық сөз жиі айтылып жатқанда
тәрбиеміздің тазалығына, мейірім мен ізеттілік осы бесіктен бастау
керектігін естен шығармай қолдап, маңызды, мәнді еңбек етіп жүрген
барлық ұстаздар қауымына өмірдің бар жақсылығын тілейміз!

Хор Атамекен

Жүргізуші:

Келесі кездескенше сау болыңыздар!

Тақырыбы: Бала -әр ата-ананың болашағы

Мақсаты : Ата-аналардың бала өзінің болашағы екендігі және
де баланы қалай тәрбиелеу, баланы өзін -өзі жақсы

көруге айналасындағы дүниеге қызығушылықпен
қарап, сұрақ қоюға өзі ойлауға және сәтсіздіктерден

қорықпауға үйретуге ата-аналарды бағыттау;

Көрнекілігі: бояу қаламдар, таза парақтар, гүлдесте, түрлі – түсті
Қағаздар, үн таспа, бейне таспа т.б

Жұмыстың жүру барысы:
(Жай баяу музыка ойналады.)
Мұғалім:
Анаға арнап ақ тілектер айтар күн,
Әкеге арнап басшы сөздер бастар күн.
Қош келдіңіз әріптес , ата-аналар,
Бүгінгі күн мәңгі есте қалар күн!
Ендеше ата-аналарымызды ортаға шақырайық!

Мұғалім:
О, ата-ана!
Таянышы , тірегі.
Бар бақытты бір басыңа тіледі.
Балаларым жақсы болсын қашанда,
Лүпілдейді сенің қамқор жүрегің!

Мұғалім:
Армысыздар, ата-ана, дана халқым!
Сақтаған ұлтымыздың берік салтын.
Ата-баба шежіресін жіктеп,
Таныстыру парызы әрбір жастың.
Сәт те келіп қалғандай таныстыратын – деп енді ата – аналар өздерін
таныстырады.

(Алмаға баласының фотосын жапсыру, ағашқа ілу)

Мұғалім:
Бұл мәуелі бәйтерек - ата-ана! Яғни, сіз. Нені ексең соны
орасың деп халық даналығында айтқандай, мәуелі бәйтерек жемісі –
балаларыңыз. Сол жемістің жақсы өсіп-өніп, жетілуі өз қолыңызда!
Өйткені, бала - әр ата-ананың болашағы, өмірдің жалғасы, отбасының
жеміс берер гүлі.

Мұғалім:
Келесі кезекті өз отбасы жөнінде айтқан әңгімелері туралы
балаларыңыздың пікірлеріне телекөрініске берейік.
(Балалардың өз отбасы туралы пікірлерін телекөріністі

тыңдау)
Ой қозғау.
Мұғалім:
Бала кім ? сұрағына сіз қалай жауап берер едіңіз?
(Ата –ананың жауабы тыңдалады)

Қазақта Бала –адамның бауыр еті , Балалы үй базар дейді дана
халық.
Ата- ананың еңбегін сіңірген бала өмір бойы ақтап бола алмайды.
Балаға деген махаббатқа ешбір махаббат теңдесе алмайды. Ол өле-
өлгенше суынбайтын махаббат деп жазушы Ғабиден Мұстафин ағамыз
айтқандай балаларыңызға деген шексіз махаббаттарыңыз лаулап жана
берсін.
Мұғалім ата-аналар түстерді береді таңдаған түс бойынша ол түстер
бойынша сипатын айтып өтеді.
Қызыл түс - энергия түсі ол адамды іс -әрекетке итермелеп, үнемі
жігерлендіріп отырады. Жоғары сенімді , жігерлі , күшті, мінез – құлқы
батыл тұлға.

Сары түс – көңілді түс адамдармен тез араласуға көмектеседі. Бұл
түсті таңдап алған адамдар - іскер, мінез-құлқы мықты.

Ақ түс- өз мақсатына жетеді, дарынды ... жалғасы

Сіз бұл жұмысты біздің қосымшамыз арқылы толығымен тегін көре аласыз.