Электролиттер мен бейэлектролиттер



1 Сабақтың мақсаты
2 Сабақтың барысы
Сабақтың тақырыбын және міндетін хабарлағаннан кейін берілген сұрақтар төңірегінде әңгіме жүргізіледі.
1. Өздеріңе белгілі химиялық байланыс түрлері туралы айтыңдар.
2. Мына қосылыстардағы химиялық байланыс түрін анықтаңдар: а) NaCI, KI (иондық байланыс); ә) Na2SO4, CuSO4, NaOH, Ва(OH)2 (иондық және коваленттік полюсті байланыс); б) HCL, H2SO4, HNO3, H2O (коваленттік күшті полюсті байланыс); в) C2H6O, C6H12O6, C6H6 (коваленттік әлсіз полюсті байланыс).
3. Қандай бөлшектерді иондар деп атайды? Мына қосылыстардың құрамына қандай иондар кіреді? NaCL, Na2SO4, CuSO4, NaOH, Ba(OH)2.
4. Берілген иондық қосылыстардың ион зарядын көрсетіңдер (тапсырма жылжымалы тақтаға немесе кодопленкаға алдын ала жазылып қойылады):
NaCL, Na2SO4, NaOH, Ba(OH)2, CuSO4, Al2(SO4)3.
5. Қандай қосылыстар иодық байланыс түзеді? Олардың жалпы физикалық қасиеттері қандай? (Оқушылар, әсіресе заттардың қаттылық, баяу балқығыштық қасиеттерін көрсетуі керек.)
Әңгіме нәтижелерін жүйелеп, қорытындылаған соң, әрі қарай пән аралық сипаттағы төмендегідей сұрақтарды талдаған жөн.
1. Электр тоғының табиғаты жөнінде не білесіздер?
2. Металдардың электр өткізгіштігінің себебі неде?
3. Өткізгіштер деген не?
II. Жаңа сабақты оқып үйрену. Оқушылар физика курсынан осы мәліметтерді қайталаған соң, дәптерлеріне мынадай қорытынды жазады: Электр тоғы дегеніміз – зарядталған бөлшектердің ( электрон немесе иондардың) бағытталған қозғалысы.
Бұдан кейін мұғалім оқушылармен бірлесіп, электр өткізгіштікті сынауға арналған құралдың құрылымын талдайды.
Содан соң мыс, темір, алюминий сымдараның электр өткізгіштігі көрсетіледі. Берілген тұздардың (NaCL және CuSO4), сілтілердің (NaOH және Ba(OH)2), ерітінділерінің электрөткізгіштігін көрнекі түрде көрсету төмендегідей қорытынды жасауға мүміндік береді: жоғарыдағы ерітінділер электр тоғын өткізеді, ал құрғақ NaCL, CuSO4, Ba(OH)2 , NaOH электр тоғын өткізбейді (тәжірибе жасап көрсетеміз).

Пән: Электротехника
Жұмыс түрі:  Материал
Тегін:  Антиплагиат
Көлемі: 3 бет
Таңдаулыға:   
3- сабақ. Электролиттер мен бейэлектролиттер

Сабақтың мақсаты: электролиттер және бейэлектролиттер ұғымын
қалыптастыру, ерітінділердің электр өткізгіштігі заттың кристалдық
құрылымына және химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін көрсету.
Реактивтер және құрал жабдықтар: күкірт қышқылының, натрий гидроксидінің,
натрий хлоридінің және қанттың ерітінділері; мыс, темір, алюминий сымдары;
қатты күйдегі натрий гидроксиді және хлориді, спирт, бензол, глицерин;
ерітінділердің электр өткізгіштігін тексеретін құрал; Ерітінділердің
электр өткізгіштігі, Кристалдық топ типтері, Тұздардың қышқылдардың
және негіздердің ерігіштігі кестелері.
Сабақтың барысы. I Жаңа сабақты қабылдауға дайындық. Сабақтың тақырыбын
және міндетін хабарлағаннан кейін берілген сұрақтар төңірегінде әңгіме
жүргізіледі.
1. Өздеріңе белгілі химиялық байланыс түрлері туралы айтыңдар.
2. Мына қосылыстардағы химиялық байланыс түрін анықтаңдар: а) NaCI, KI
(иондық байланыс); ә) Na2SO4, CuSO4, NaOH, Ва(OH)2 (иондық және
коваленттік полюсті байланыс); б) HCL, H2SO4, HNO3, H2O (коваленттік
күшті полюсті байланыс); в) C2H6O, C6H12O6, C6H6 (коваленттік әлсіз
полюсті байланыс).
3. Қандай бөлшектерді иондар деп атайды? Мына қосылыстардың құрамына
қандай иондар кіреді? NaCL, Na2SO4, CuSO4, NaOH, Ba(OH)2.
4. Берілген иондық қосылыстардың ион зарядын көрсетіңдер (тапсырма
жылжымалы тақтаға немесе кодопленкаға алдын ала жазылып қойылады):
NaCL, Na2SO4, NaOH, Ba(OH)2, CuSO4, Al2(SO4)3.
5. Қандай қосылыстар иодық байланыс түзеді? Олардың жалпы физикалық
қасиеттері қандай? (Оқушылар, әсіресе заттардың қаттылық, баяу
балқығыштық қасиеттерін көрсетуі керек.)
Әңгіме нәтижелерін жүйелеп, қорытындылаған соң, әрі қарай пән аралық
сипаттағы төмендегідей сұрақтарды талдаған жөн.
1. Электр тоғының табиғаты жөнінде не білесіздер?
2. Металдардың электр өткізгіштігінің себебі неде?
3. Өткізгіштер деген не?
II. Жаңа сабақты оқып үйрену. Оқушылар физика курсынан осы
мәліметтерді қайталаған соң, дәптерлеріне мынадай қорытынды жазады: Электр
тоғы дегеніміз – зарядталған бөлшектердің ( электрон немесе иондардың)
бағытталған қозғалысы.
Бұдан кейін мұғалім оқушылармен бірлесіп, электр өткізгіштікті
сынауға арналған құралдың құрылымын талдайды.
Содан соң мыс, темір, алюминий сымдараның электр өткізгіштігі
көрсетіледі. Берілген тұздардың (NaCL және CuSO4), сілтілердің (NaOH және
Ba(OH)2), ерітінділерінің электрөткізгіштігін көрнекі түрде көрсету
төмендегідей қорытынды жасауға мүміндік береді: жоғарыдағы ерітінділер
электр тоғын өткізеді, ал құрғақ NaCL, CuSO4, Ba(OH)2 , NaOH электр тоғын
өткізбейді (тәжірибе жасап көрсетеміз).

Заттардың аты Электр тоғын өткізе ме?
Дистилденген су Өткізбейді
Кристалды натрий хлориді Өткізбейді
Натрий хлоридінің, т.б. ерітінділеріӨткізбейді

Әрі қарай мұғалім электролиттердің электр өткізгіштігін зерттеген
швед химигі С. Аррениус екенін, ол электролиттік диссоциация теориясы деп
атауды ұсынғанын айтады.
Бұдан кейін оқушылардың белсенді қатысуымен:
құрамы мен қасиеттерінің әртүрлілігіне ... жалғасы

Сіз бұл жұмысты біздің қосымшамыз арқылы толығымен тегін көре аласыз.