9-сынып. Қазіргі дүние жүзі тарихынан сабақ жоспарлары



Сабақтың мақсаты:
 Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі, революциялар, Веймар Республикасының құрылуы, реформалар, демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі, жұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері тақырыптары бойынша баяндау.
 Білімді жеке тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: лекция
Әдісі: баяндау
Көрнекілік: карта
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, «Хабар»
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
 1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?
 Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?
 Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?
 Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?
 Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?
 Түрік Республикасы қашан құрылды?
 Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі Дамудың екі жолы
2. Революциялар
3. Веймар Республикасы
4. Реформалар
5. Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.
6. Жұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері
7. Экономикалық өрлеу
8. Компартиялар ықпалының төмендеуі және социал-демократияның нығаюы.
Сабақты бекіту:
 Бірінші дүниежүзілік соғыс барысында бұқаралық қозғалыстардың өрлеуін қандай себептер туғызды?
 Соғыстан кейінгі Еуропаның саяси өмірінде, дамудың екі жолы қанда себептермен айқындалды?
 1917 жылғы Ресейдегі Қазақ төңкерісі Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейінгі Еуропа халықтарының бұқаралық қозғалыстарының өсуіне қалай ықпал етті?
 І джс кейінгі жұмысшы қозғалыстарының жіктелу себептерін түсіндіріп беріңдер
 ІІІ Интернационалды (Коминтерн) кім басқарды және осы ұйымның орталығы қайда болды?

Пән: Қазақстан тарихы
Жұмыс түрі:  Материал
Тегін:  Антиплагиат
Көлемі: 70 бет
Таңдаулыға:   
9-сынып. Қазіргі дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §1.Бірінші дүниежүзілік соғыс
Сабақтың мақсаты:
← Дүниежүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі, Германияның
өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы, Бірінші дүниежүзілік
соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы туралы баяндау.
← Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← Еуропа мен Американың жетекші державаларына Азия мен Африка
елдерінің отар және жартылай отарларға айналуының қандай себептері
болды?
← Империя, император, империализм терминдерінің арасында
мағыналық байланыс бар ма?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Дүние жүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі
2. Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы
3. Орыс-француз одағы
4. Ағылшын-орыс қатынастары
5. Балқан соғыстары
6. Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы
7. Марна шайқасы
8. Верден қырғыны
9. Германияда революцияның басталуы, соғыстың аяқталуы.
Антанта Үштік одақ
1. Өндірістің соғыс жағдайына сай 1. Килль каналы қызметінің жақсаруы.
қайта құрылмауы.
2. Францияның Бельгиямен екі арадағы2. Неміс артиллериясының күш
шекерада бекінісінің болмауы. қуатының артуы. Крупп зауыттарында
зеңбіректердің жаңа түрлерінің
шығарылуы.
3. Құрлықтағы әскердің әлсіздігі. 3. Германияның қауырт соғысқа
дайындалуы
4. Әскери-теңіз флотының дайындығы 4. Неміс армиясының сан жағынан
едәуір жақсы болды. артықшылығы. Австрия-Венгрияның
әскери қуатының артуы.

Сабақты бекіту:
← Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
← Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
← Германия неліктен Шлиффен жоспарын жүзеге асыра алмады?
← АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
← Бірінші дүниежүзілік соғыс майдандарында соғыс қимылдарын тоқтату
жөнінде келісімге қол қою қашан және қай жерде болды?
← Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §1.

9-сынып. Қазіргі дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §2. 1918-1939 жылдардағы Еуропа және Африка елдері.
Орталық Еуропа елдері мен Ресейдегі революциялық-демократиялық
қозғалыстар
Сабақтың мақсаты:
← Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі, революциялар, Веймар
Республикасының құрылуы, реформалар, демократиялық толқындардың
жетістіктері мен бәсеңдеуі, жұмысшы және социалистік қозғалыстың
жіктелулері тақырыптары бойынша баяндау.
← Білімді жеке тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: лекция
Әдісі: баяндау
Көрнекілік: карта
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← 1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?
← Вильсон 14 тармағының мәнісі неде?
← Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?
← Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?
← Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?
← Түрік Республикасы қашан құрылды?
← Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі Дамудың екі жолы
2. Революциялар
3. Веймар Республикасы
4. Реформалар
5. Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.
6. Жұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері
7. Экономикалық өрлеу
8. Компартиялар ықпалының төмендеуі және социал-демократияның нығаюы.
Сабақты бекіту:
← Бірінші дүниежүзілік соғыс барысында бұқаралық қозғалыстардың өрлеуін
қандай себептер туғызды?
← Соғыстан кейінгі Еуропаның саяси өмірінде, дамудың екі жолы қанда
себептермен айқындалды?
← 1917 жылғы Ресейдегі Қазақ төңкерісі Бірінші дүниежүзілік соғыс
аяқталғаннан кейінгі Еуропа халықтарының бұқаралық қозғалыстарының
өсуіне қалай ықпал етті?
← І джс кейінгі жұмысшы қозғалыстарының жіктелу себептерін түсіндіріп
беріңдер
← ІІІ Интернационалды (Коминтерн) кім басқарды және осы ұйымның орталығы
қайда болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §2.

9-сынып. Қазіргі дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §3. Ұлыбритания.
Сабақтың мақсаты:
← Бірінші жүние жүзілік соғыс қорытындысының Ұлыбританияға әсерін
айта отырып, ағылшын үкіметінің ішкі және сыртқы саясаты, соғыстан
кейінгі Англияның экономикасы тақырытпарынан оқушыларға мәлімет беру.
← Ізденімпаздыққа, тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← Еуропадағы реваолюциялық қозғалыстардың басталуы қандай жағдайларға
байланысты болды және олар соғыстың барысына қалай әсер етті?
← Австро-Венгрия, Ресей және Осман империяларының құлауы және бірінші
дүниежүзілік соғыстан кейін Еуропада жаңа мемлекеттердің құрылу
себептері қандай
← Неге Кеңестер Германияда, Венгрияда, тағы басқа елдерде тұрақты
орныға алмады.
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Бірінші дүниежүзілік соғыс қорытындысының Ұлыбританияға әсері
2. Ағылшын үкіметінің ішкі және всыртқы саясаты.
← Дэвид Ллойд Джордж
← Соғыстан кейінгі Англияның экономикасы
Сабақты бекіту:
← Ұлыбритания үшін Бірінші дүние жүзілік соғыстың қорытындысы қандай
болды?
← Ллойд Джордж үкіметінің сыртқы саястына талдау жасаңдар.
← Лейбористер партиясының күшеюі неден көрінді? Олардың үкімет
басындағы тәжірибесін сипаттаңдар.
← Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың салдарын ашып көрсетіңдер.
← Англиядағы қандай партияның өкіметі немістердің сыртқы саясатын
қолдады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §3

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §4. Франция
Сабақтың мақсаты:
← Францияның соғыстан кейіңнгі әлеуметтік-экономикалық және саяси
жағдайына сипаттама беріп, әлеуметтік шиеленістің себебін, Францияның
көппартиялық жүйесінің ерекшелігін және экономикалық дағдарыстың ел
өміріне әсерін нақты факторлармен ашып көрсету.
← Француз фашизмі туралы түсінік бере отырып,, оның герман және
итальян фашизмінен айырмашылығына талдау және тиісті тиісті қорытынды
жасай білуге баулу.
← Халықтың майданның қалыптасуы туралы әңгімелеп, жүргізген
шараларының маңызына тоқталып, ең бастысы, Францияда фашизмнің билеп-
төстеуіне тосқауыл болғанын атап, оқушыларды фашизмге, ымырасыздыққа
қарсы тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карталар (ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Франция, ХХ ғасырдың
бірінші жартысындағы Еуропа)
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← Ұлыбритания үшін Бірінші дүние жүзілік соғыстың қорытындысы қандай
болды?
← Ллойд Джордж үкіметінің сыртқы саястына талдау жасаңдар.
← Лейбористер партиясының күшеюі неден көрінді? Олардың үкімет
басындағы тәжірибесін сипаттаңдар.
← Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың салдарын ашып көрсетіңдер.
← Англиядағы қандай партияның өкіметі немістердің сыртқы саясатын
қолдады?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Соғыстан кейінгі Франция
2. Франциядағы экономикалық дағдарыстардың ерекшеліктері
3. Француз фашизмінің ерекшеліктері
4. Халық майданының қалыптасуы
Негізгі оқиғалар:
← 1919 жылы Францияда 2,2 мың ереуіл болып, оған 2 млн жұмысшы
қатысты.
← 1924-1926 жылдарда солшыл блок үкіметі билік басында болды.
← 1930 жылы экономикалық тоқырау басталды.
← 1924 жылы Патриоттық жастар лигасы құрылды.
← 1927 жылы Әскери крест лигасы құрылды.
← 1934 жылы Халықтық майдан құрылды
← 1936 жылы Халықтық майдан партиясы парламент сайлауында жеңіске
жетті.
№ Лигалардың аты Лигалардың талаптары
1 Француз әскери лигасы Фашистік диктатура орнату
2 патриоттық жастар лигасы Алтын парламентті жою, күшті
атқарушы өкімет құру.
3 Әскери крест Коммунизмді құрту, Сатқын
демократияны

Сабақты бекіту:
← Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін мемлекеттің ішкі өмірінің қандай
саяси ерекшеліктері болды?
← 1919-1920 жылдардағы мемлекеттегі әлеуметтік шиеленістің себебі
неде?
← Француз көппартиялық жүйесінің ерекшеліктерін атаңдар
← Экономикалық тоқырау Францияның әлеуметтік-экономикалық және саяси
өміріне қалай әсер етті?
← Б.Ү.Ү. кестесі.

Білгенім Үйренгенім Үйренгім келеді






Қорытындылау, бағалау:
Үйге тапсырма: §4

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §5. Германия
Сабақтың мақсаты:
← Германияның 1918-1939 жалдардағы жалпы дамуына сипаттама беріп, 1920
жылдардағы экономикалық және саяси орнығудың қиын да ұзақ болғанын
ашып көрсету. 1930 жылдардағы экономикалық тоқыраудың ерекшеліктері
мен салдарын нақты факторлармен түсіндіріп, Веймар Республикасының
саяси әлсіздігіне оқушылардың назарын аудару. Германияда фашизмнің
тууы, үкімет басына келуі және жүргізген ішкі-сыртқы саясатына талдау
жасау.
← Оқушыларды тарихи факторларды талдап, қорытынды жасау, тарихи
ұғымдарға анықтама беруге баулу.
← Германиядағы фашистік диктатура-дүние жүзіндегі азамзатқа сансыз
қасірет әкелген Екінші дүниежүзілік соғыстың бірден –бір айыпкері
екеніне оқушылардың көзін жеткізу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: дәріс, топтық жұмыс
Көрнекілік: Карта- ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Еуропа
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін мемлекеттің ішкі өмірінің қандай
саяси ерекшеліктері болды?
← 1919-1920 жылдардағы мемлекеттегі әлеуметтік шиеленістің себебі
неде?
← Француз көппартиялық жүйесінің ерекшеліктерін атаңдар
← Экономикалық тоқырау Францияның әлеуметтік-экономикалық және саяси
өміріне қалай әсер етті?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Веймар Республикасы
2. Германиядағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері
3. Гитлердің өкімет басына келуі
4. Германия тоталитаризмінің экономикалық жүйесі
5. Ұлтшыл Германияның сыртқы саясаты
Негізгі оқиғалар:
o 1925 жылы Ұлттық социолистік неміс жұмышы партиясы құрылды
o 1930 жылы көктем-Веймар үкіметінің күйреуі
o 1933 жылдық ортасында мемлекеттегі барлық саяси партиялар таратылды.
o 1939 жылғы тамызда-Герман-Кеңес келісіміне қол қойылды
o 1939 жылғы қыркүйекте-Германияның Польшаға шабуылы
Сабақты бекіту:
← Жалпы тақырыпты бекіту үшін сыныпты үш топқа бөліп, мынадай
тапсырмалар беремін.

Бағалау:
Үйге тапсырма: §5.

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §6. Италия. Испания
Сабақтың мақсаты:
← Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Италия мен Испанияның ішкі
және сыртқы жағдайларына сипаттама беріп, фашистердің билікке келуінің
себептерін және Испаниядағы азамат соғысының себептерін нақты
факторлармен ашып көрсету, оқушылардың назарын Италия мен Испаниядағы
фашизмнің негізгі белгілеріне аудару
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
▪ Веймар Республикасының өмір сүрген кезеңі.
▪ Германиядағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері
▪ Гитлердің өкімет басына келуі туралы айт.
▪ Германия тоталитаризмінің экономикалық жүйесі
▪ Ұлтшыл Германияның сыртқы саясаты
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Соғыстың Италияға тигізген зардабы
2. Италиядағы саяси партиялар мен қозғалыстар
3. 1918-1939 жылдардағы Испания
4. 1931-1936 жылдардағы Испаниядағы демократиялық революция
5. Испаниядағы азамат соғысы және диктатура
Сабақты бекіту:
← І-джс Италияға тигізген зардаптары қандай?

← Соғыстан кейінгі саяси күштерге сипаттама беріңдер. Италиядағы
буржуазиялық партиялардың кеш қалыптасқанын немен түсіндіруге болады?

← 1920 жылдардың басында фашистік топтар мен партиялардың белсенділігі
не себептен арта түсті? Фашизмнің өкімет басына келу себебін
түсіндіріңдер.

← Италия мен Испания фашизмінің негізгі белгілерін атаңдар

← Б.Ү.Ү. кестесі.

Білгенім Үйренгенім Үйренгім келеді






Бағалау:
Үйге тапсырма: §6 бойынша берілген сұрақтарға дайындалу. Испанияны өз
беттерімен оқып келу.

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §7. Орталық және Оңтүстік Еуропа елдірі
Сабақтың мақсаты:
← Ұлттық буржуазиялық-демократиялық революция жеңісінің нәтижесінде
пайда болған жаңа мемлекеттерге (Австрия, Венгрия, Югославия,
Чехословакия және Польша) сипаттама беріп, 1918 жылдан 1923 жылға
дейінгі кезеңдегі экономикалық және саяси құрылымдық өзгерістерді
ашып көрсету.
← Осы елдердің экономикалық және саяси дамуының ерекшеліктерін нақты
факторлармен салыстырып талдау. Екінші дүниежүзілік соғыс
қарсаңындағыосы мемлекеттердегі жағдай туралы әңгімелеп, оқушылардың
назарын билеуші топтардың саясатына аудару.
Сабақтың түрі: Лекция
Әдісі: баяндау, сұрақ-жауап
Көрнекілік: Карта- Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Еуропа
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← І-джс Италияға тигізген зардаптары қандай?

← Соғыстан кейінгі саяси күштерге сипаттама беріңдер. Италиядағы
буржуазиялық партиялардың кеш қалыптасқанын немен түсіндіруге болады?

← 1920 жылдардың басында фашистік топтар мен партиялардың белсенділігі
не себептен арта түсті? Фашизмнің өкімет басына келу себебін
түсіндіріңдер.

← Италия мен Испания фашизмінің негізгі белгілерін атаңдар

Жаңа сабақтың жоспары:
1. Жаңа мемлекеттердің пайда болуы.
2. Жаңадан құрылған мемлекеттердің экономикалық және саяси өмірі
(Австрия, Венгрия, Чехословакия, Польша, Югославия, Болгария).
3. Билеуші топтардың саясаты
Негізгі оқиғалар:
← 1918 жылғы 12 қарашада Австрия республика болып жарияланды.
← 1918 жылғы 14 қарашада Чехословакия Республикасы құрылды.
← 1918 жылы қарашада Польша халықтық Республикасы жарияланды
← 1929 жылы СХС корольдігі Югославия корольдігі деп өзгертілді.
← 1938 жылғы 12 наурызда Австрия Герман мемлекеті болып өзгертілді
← 1939 жылғы қаңтарда Венгрия Антикоминтерндік пактіге қосылды.
← 1939 жылғы 15 наурызда Чехословакия өмір сүруін тоқтатты.
← 1939 жылғы 1 қыркүйекте Гитлерлік Германия Польшаға қарсы соғыс
ашты.
Сабақты бекіту:
← Австрияның әлеуметтік-экономикалық және саяси құрылымындағы
жүргізілген шаралар?
← Венгрияда авторитарлы өкімет режімінің Германиядағы фашистік
тәртіптен қандай ерекшелігі бар?
← Чехословакияның ел ретіндегі өмір сүруін тоқтату себептері қандай?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §7.

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §8. Кеңес одағы
Сабақтың мақсаты:
← Кеңестік Ресейдің 1918 жылдан Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңына
дейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және
саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды кеңес
өкіметінің жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен
таныстырып, жаңа экономикалық сакясаттың мәнін ашып көрсету.
← Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру мен елді индустрияландырудағы әкімшіл-
әміршіл әдістерін және оның зардаптарын нақты факторлармен түсіндіру.
Қоғамдық саяси өмірдегі орныққан тоталитарлық тәртіп қоғамның өмір
сүруін тоқтатып, тек жай механизмге айналдырғанын ұғындыру.
Сабақтың түрі: аралса
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: Карталар- Кеңес мемлекеті азамат соғысы, шетел соғыс
интервенциясы жылдарында, Кеңес өкіметінің экономикалық дамуы. Т.б.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← Австрияның әлеуметтік-экономикалық және саяси құрылымындағы
жүргізілген шаралар?
← Венгрияда авторитарлы өкімет режімінің Германиядағы фашистік
тәртіптен қандай ерекшелігі бар?
← Чехословакияның ел ретіндегі өмір сүруін тоқтату себептері қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Азамат соғысы және интервенция жылдарында
2. Азамат соғысы жылдарындағы халық шаруашылығы
3. Жаңа экономикалық саясат
4. КСРО-ның құрылуы
5. КСРО-дағы индустрияландыру саясаты
6. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру.
Негізгі оқиғалар:
← 1918-1920 жылдар-Азамат соғысы
← 1918-1921 жылдар- Әскери коммунизм саясаты енгізілді.
← 1920 жылы желтоқсанда ГОЭЛРО жоспары бекітілді.
← 1922 жылы 30 қаңтарда КСРО құрылды.
← 1924 жылы қаңтарда КСРО Конституциясы бекітілді.
← 1927 жылы Түркістан-Сібір теміржолы салына бастады. (Түрксіб)
ЖЭС КСРО-ның өнеркәсібінде (1921-1929 жж)
• Жеке және аралас капиталды ұлғайту.
• Мемлекеттік кәсіпорындардың дербестігін ұлғайту. Шаруашылық есеп.
• Еңбекақы төлеудегі теңгермешілікті жою, заттай жалақыны ақшалай
жалақымен ауыстыру.
• Шетел капиталын тарту.
• Жұмысшылардың күшімен рынокты құру, еріксіз еңбекке тыйым салу.
ЖЭС КСРО-ның ауыл шаруашылығында (1921-1929жж)
• Салғыртты табиғи салықпен ауыстыру
• Азықты орталықтан бөлуді жою. Нан және басқа тамақ өнімдерін еркін
саудалауға оралу.
• Жерді жалға алуға және жалдамалы еңбекті пайдалануға шектеулі түрде
рұқсат ету.
• Ауыл шаруашылығы кооперациясын және келісімшарттық жүйені (контракт)
дамыту.
ГУЛАК
(ХХ ғасырдың 30-жылдары)
1 мамыр 1930 ж. 1 наурыз 1940 ж.
Түрме және лагерьлер 279 536
Сотталғандар 171 251 адам 1 668 200 адам

Сабақты бекіту:
← Әскери коммунизм саясаты қай жылдары болды?
← Жаңа экономикалық саясат қай жылы қабылданды?
← КСРО қай кезде құрылды және оның құрамына қандай республикалар
кірді?
← Ұжымдастырудың қандай зардаптары болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §8
9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §9. Америка Құрама Штаттары
Сабақтың мақсаты:
← Екі дүниежүзілік соғыс аралығындағы АҚШ-тың дамуына сипаттама беріп,
әлеуметтік-экономикалық және саяси даму ерекшеліктерін ашып көрсету.
← Техникалық прогрестің жоғары өркендеуіне қарамастан, АҚШ-тағы
экономикалық тоқыраудың себептерін түсіндіру. Осы тоқыраудан шығудағы
Ф.Рузвельттің Жаңа бағыт реформасының маңызын нақты факторлармен
әңгімелеп, саяси бағыттағы жаңалығын атап көрсету.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті логикалық сұрақ-жауап, әңгіме, мәтінмен жұмыс
Көрнекілік: карталар
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← Әскери коммунизм саясаты қай жылдары болды?
← Жаңа экономикалық саясат қай жылы қабылданды?
← КСРО қай кезде құрылды және оның құрамына қандай республикалар
кірді?
← Ұжымдастырудың қандай зардаптары болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Бірінші дүниежүзілік соғыстың АҚШ-қа тигізген әсері.
2. 1922-1929 жылдардағы АҚШ-тың ішкі саясаты
3. АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері
4. Президент Ф.Рузвельттің Жаңа бағыт реформасы
5. Жаңа бағыт реформасының әлеуметтік маңызы
Негізгі оқиғалар:
• 1918 жылғы 8 қаңтар- 14 баптан тұратын дүниежүзі елдерінің
болашағына байланысты бағдарлама қабылданды.
• 1928 жылы республикашыл Герберт Гувер президент болды.
• 1929-1933 жылдарда АҚШ-тағы экономикалық дағдарыс
• 1932-1945 жылдарда демократ Ф.Рузвельт президент болды
• 1933 жылы Жаңа бағыт реформасы басталды.
• 1935 жылы бейтараптық туралы заң қабылданды.

Сабақты бекіту:
← АҚШ экономикасының тұрақтанына қандай жаңдайлар себеп болды?
← Техникалық прогрестің мекені бола тұра, не себепті АҚШ дүниежүзілік
экономикалық дағдарыстың орталығына айналды?
← Г.Гувер мен Ф.Рузвельт экономикалық дағдарыстан шығу үшін қандай
шараларды жүзеге асыруды ұсынды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §9. Жаңа бағыт саясаты Америка қоғамдық өміріне қандай
жаңа келбет әкелді?

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §10. Латын Америкасы елдері
Сабақтың мақсаты:
← Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Латын Америкасының саяси және
экономикалық жағдайларына сипаттама бере отырып, 1929-1933 жылдардағы
әлемдік экономикалық дағдарыстың АҚШ пен Ұлыбритания арасындағы
тайталасты күшейткені, ал оның Латын Америкасы елдеріне қалай әсер
еткендігі туралы айтып түсіндіру.
← Оқушыларды ізденімпаздыққа баулу.
Сабақтың түрі: Хабарлама сабақ
Әдісі: әңгімелеу, түсіндіру.
Көрнекілік: карталар , сызбалар
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← АҚШ экономикасының тұрақтанына қандай жаңдайлар себеп болды?
← Техникалық прогрестің мекені бола тұра, не себепті АҚШ дүниежүзілік
экономикалық дағдарыстың орталығына айналды?
← Г.Гувер мен Ф.Рузвельт экономикалық дағдарыстан шығу үшін қандай
шараларды жүзеге асыруды ұсынды?
Жаңа сабақтың жоспары: Оқушыларға бір апта бұрын осы тақырып туралы
дайындалып келу тапсырылады. Тақырыпшаларды әр оқушы тақтаға шығып, сызба,
карталармен таныстырады.
1. Латын Америкасындағы мемлекеттердің дамуының жалпы көрінісі.
2. 1929-1933 жылдардағы әлемдік экономикалық дағдарыстың Латын
Америкасы на тигізген әсері
3. Соғыс уақытындағы Латын Америкасы республикаларындағы саяси
күштердің топтасуы.
4. Буржуазиялық революциялардың олигархиялық өкіметпен ашық күресі
5. 1930 жылдардағы Латын Америкасына қатысты АҚШ-тағы саясаты.

Сабақты бекіту:
← Бірінші джс кейінгі Латын Америкасындағы саяси және экономикалық
жағдайға сипаттама беріңдер. Аймақтағы саяси тәртіптерді ашып
көрсетіңдер.
← ХХ ғасырдың бірінші ширегіндегі либералдық реформалар саясатын
қалай бағалауға болады?
← 1929-1933 жылдардағы дүниежүзілік экономиканы мемлекеттік ретттеу
саясатына баға беріңдер
← 30-жылдарда Латын Америкасынақатысты АҚШ-тың және Еуропа елдірінің
саясатында қандай өзгерістер болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §10.

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §11. Жапония
Сабақтың мақсаты:
← Екі дүниежүзілік соғыс аралығындағы Жапонияның саяси-экономикалық
дамуына сипаттама беріп, елдің билеуші топтарының жүргізген ішкі және
сыртқы саясатының озбырлық бағытын нақты факторлармен ашып көрсету;
← Әлемді қырғын соғысқа киліктіргендердің бірі Жапония милитаристері
екеніне оқушылардың назарын аудару.
← Бейбітшілік рухта тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← Бірінші джс кейінгі Латын Америкасындағы саяси және экономикалық
жағдайға сипаттама беріңдер. Аймақтағы саяси тәртіптерді ашып
көрсетіңдер.
← ХХ ғасырдың бірінші ширегіндегі либералдық реформалар саясатын
қалай бағалауға болады?
← 1929-1933 жылдардағы дүниежүзілік экономиканы мемлекеттік ретттеу
саясатына баға беріңдер
← 30-жылдарда Латын Америкасынақатысты АҚШ-тың және Еуропа елдірінің
саясатында қандай өзгерістер болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Бірінші джс кезіндегі Жапония жәнге соғыстан кейінгі елдің
жағдайы.
2. Танака үкіметінің саясаты
3. ДЭД жылдарындағы Жапония
4. Жапонияның Азиядағы озбырлығы, Қытайдағы әрекеттері
5. Екінші джс кезіндегі Жапония.
Негізгі оқиғалар:
• 1924-1932 жылдарда елді саяси партиялар басқарды.
• 1923 жылы Маньчжоу-го мемлекеті құрылды.
• 1933 жылы Жапония Ұлттар Лигасынан шықты.
• 1937 жылы 7 шілдеде Қытайға соғыс ашты.
• 1939 жылы Монғолияға шабуыл жасады.
• 1940 жылы 27 қыркүйекте Жапония, Германия, Италия Үштік пакт
аталатын соғыс одағын құрды.
• 1945 жылғы 2 қыркүйекте Жапония тізе бүгу туралы актіге қол қойды.
Сабақты бекіту:
← Жапонияның бірінші және екінші дүниежүзілік соғыстар қарсаңындағы
сыртқы саясатының ұқсас жақтарын атаңдар.
← Жапония үкіметінің экспанциялық және милитаристік саясатын
түсіндіріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §11.

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §12. Қытай. Моңғолия
Сабақтың мақсаты:
← Қытайдың 1918-1939 жылдар аралығындағы ішкі және сыртқы жағдайларына
сипаттама беріп, 1919, 1925-1927 жылдардағы революциялық қозғалыстың
жалпыхалықтық антиимпериялистік сипатын ашып көрсету. 1927-1937
жылдары азамат соғысына ұласқан Гоминьдан мен коммунистердің
арасындағы қарулы күрес туралы түсінік беріп, оқушылардың назарын
Қытайдағы Кеңестік қозғалысқа аудару.
← 1937-1945 жылдары Жапон басқыншыларына қарсы күресу үшін біртұтас
ұлттық майданның құрылғанын айтып, оның міндеттерімен таныстыру.
← 1918-1940 жылдардағы Моңғолияның саяси-экономикалық даму жолына
сипаттама беріп, 1924-1940 жылдардағы реформалардың мәнін ашып
көрсету.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карталар
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← Жапония дегенде не айтқымыз келеді?
← Жапонияның бірінші және екінші дүниежүзілік соғыстар қарсаңындағы
сыртқы саясатының ұқсас жақтарын атаңдар.
← Жапония үкіметінің экспанциялық және милитаристік саясатын
түсіндіріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Қытайдың соғыстан кейінгі жағдайы.
2. Саяси партиялар және саяси күрес
3. Қытайдағы 1925-1927 жылдардағы Ұлттық революция
4. Гоминьдан мен коммунистердің арасындағы қарулы күрес.
5. 1918-1940 жылдардағы Моңғолияның саяси экономикалық жолдары.
6. Моңғолиядағы 1924-1940 жж. экономикалық реформалар

Негізгі оқиғалар:
• 1919 жылғы 4 мамырда Қытайдағы антиимпериялистік қозғалыс болды.
• 1921 жылғы сәуірде Сунь Ятсен Қытай Республикасының президенті болып
жарияланды.
• 1925 жылғы 30 мамырда Ұлттық рефолюция басталды.
• 1926-1927 жылдардағы Солтүстік жорығы
• 1931 жылғы қарашада Орталық жұмысшы-шаруа үкіметі құрылды.
• 1937 жылы Біртұтас антижапондық майдан құрылды.
• 1937 жылы тамызда КСРО-Қытай арасындағы шартқа қол қойылды.
• 1921 жылы Моңғолия Халық партиясы құрылды.
• 1924 жылы МХР жарияланды.
Сабақты бекіту:
← 1919 жылғы 4 мамыр қозғалысының себептері қандай?
← МАО Цзэдун қандай әлеуметтік топтың қатарынан шықты?
← КСРО кеңесшілері Қытайға қай үкіметтің шақыруымен барып қызмет
атқарды?
← Сунь Ятсен бағдарламасының мазмұны қандай?
← Кеңестік қозғалыстарды баяндап беріңдер
← 1921 жылғы араттар революциясына сипаттама беріңдер.
← Моңғолияның революцияға дейінгі экономикасы туралы, еңестік Ресейдің
Моңғолияға көмегі жөнінде пікірлеріңді білдіріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §12. КСРО-ның Қытайдың және Моңғолияның ісіне араласуына
баға беру.

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §13. Оңтүстік-Шығыс Азия елдері
Сабақтың мақсаты:
← ОША елдерінің ХХ ғасырдың 20-40 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық
және саяси жағдайына сипаттама беріп, басты ерекшеліктерін ашып
көрсету. Бұл елдерге дағдарыстың тигізген әсерін айту.
← Батыс елдері мен Жапонияның назарын отаршылдық басқыншылық саясатына
оқушылардың назарын аудару. Тәуелсіздік азаттыққа құрмет сезімдерін
қалыптастыру.
← Тарихи фактілерге талдау жасап, қорытынды шығаруға баулу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← 1919 жылғы 4 мамыр қозғалысының себептері қандай?
← МАО Цзэдун қандай әлеуметтік топтың қатарынан шықты?
← КСРО кеңесшілері Қытайға қай үкіметтің шақыруымен барып қызмет
атқарды?
← Сунь Ятсен бағдарламасының мазмұны қандай?
← Кеңестік қозғалыстарды баяндап беріңдер
← 1921 жылғы араттар революциясына сипаттама беріңдер.
← Моңғолияның революцияға дейінгі экономикасы туралы, еңестік Ресейдің
Моңғолияға көмегі жөнінде пікірлеріңді білдіріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
1. ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы Үндіқытай елдірінің әлеуметтік-
экономикалық жағдайы
2. Дүүниежүзілік дағдарыстың үндіқытай еліріне әсері
3. Үндіқытай халықтарының ұлт-азаттық күресінің дамуы.
4. Индонезиядағы саяси ұйымдар мен партиялардың қимылдары.
Негізгі оқиғалары:
• 1927 жылы Индонезияның ұлттық партиясы құрылды.
• 1930 жылғы 3 ақпанда Вьетнам коммунистік партиясы жарияланды
• 1937 жылы Гиринда (Индонезия халқының қимылы) партиясы құрылды.
Сабақты бекіту:
← 1920-1930 жылдарда Үндіқытай қоғамының ішкі құрылысында қандай
өзгерістер байқалды?
← Дүниежүзілік дағдарыс Үндіқытай шаруашылығына қалай әсер етті?
← 1930 жылдары Вьетнамдағы отаршылдарға қарсы халықтардың күресі
туралы айтып беріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §13

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §14. Үндістан
Сабақтың мақсаты:
← Үндістанның1914-1945 жылдардағы саяси – әлеуметтік және
экономикалық дамуына сипаттама беріп, ондағы басты
ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушылардың назарын
← Үндастандағы Ұлт – азаттық күреске аударып, оның кезеңдері
мен күрес тәсілдерін нақты фактілер арқылы түсіндіру.Елдегі
саяси партиялар туралы түсіндіріп , олардың бағдарламасымен
таныстыру. М.К.Ганди мен Дж Нерудің ұлт – азаттық күрестегі
қызметі туралы әңгімелеп, М.К. Ганди ұсынған күрес жолын
ұғындыру.
← Білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← 1920-1930 жылдарда Үндіқытай қоғамының ішкі құрылысында қандай
өзгерістер байқалды?
← Дүниежүзілік дағдарыс Үндіқытай шаруашылығына қалай әсер етті?
← 1930 жылдары Вьетнамдағы отаршылдарға қарсы халықтардың күресі
туралы айтып беріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі елдің жағдайы.
2. Үндістандағы ұлт-азаттық қозғалыс. Күш қолданбай қарсыласу
қозғалысы.
3. Соғыстан кейінгі кезеңдеі Үндістан:
а)Ағылшын үкіметінің саясаты;
ә)Жаппай бағынбаушылық қозғалысы.
4. Экономикалық дағдарыс жылдарындағы Үндістан. Тұз жорығы
5. Екінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Үндістан.

Негізгі оқиғалар:
• 1916 жылы ұлт – азаттық қозғалысы басталды.
• 1919 жылғы сәуірде жаппай бағынбаушылық қозғалысы өткізілді.
• 1930 жылғы 26 қаңтарда ҮҰҚ шешімімен Үндістанның тәуелсіздік
күні жарияланды (кейін бұл күн ҮР ұлттық мерекесіне айналды)
• 1930 жылғы наурызда М.Ганди Тұз жорығын бастады.
Сабақты бекіту:
← Үндістанның 1920-1940 жылдардағы ұлт-азаттық қозғалысына
сипаттама беріңдер. Қандай саяси партялар өмір сүрді, олардың
бағдарламасы қандай?
← М.К.Ганди саясатына қандай баға берер едіңдер? Оның Менің
өмірім (Алматы, 1989) деген кітабын оқу.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §14.

9-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §15. Иран. Ауғанстан
Сабақтың мақсаты:
← Бірінші джс соңындағы және соғыстан кейінгі Иранның ішкі және
халықаралық жағдайын нақты фактілермен сипаттап, оқушылардың назарын
Англияның Иранды басып алуына аудару;
← Ирандағы ұлт-азаттық қозғалыстың ерекшеліктеріне тоқталып, Кеңес
үкіметінің осында социалистік революция ұйымдастыру әрекетіне түсінік
беру.
← 1921-1945 жылдардағы Иранның саяси эконгомикалық дамуын
түсіндіргенде, Пехлеви үкіметінің іс-әрекеттерін ашып көрсету;
← Белсенді, білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
← Үндістанның 1920-1940 жылдардағы ұлт-азаттық қозғалысына
сипаттама беріңдер. Қандай саяси партялар өмір сүрді, олардың
бағдарламасы қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Бірінші джс соңындағы Иранның жағдайы
2. Ұлт-азаттық қозғалыстың дамуы.
3. Иранның 1921-1945 жылдардағы саяси –экономикалық даму жолдары.
4. 1918-1945 жылдардағы ауғанстан.
Негізгі оқиғалар:
• 1918-1928 жылдар-Ауғанстандағы Аманулла ханның реформалық әрекеттері.
• 1921 жылы құлдықты жою заңы жарияланды.
• 1920 жылғы 5 маусымда Гилян республикасы жарияланды
• 1925-1941 жылдары- Реза хан Пехлеви билігі орнады.
• 1943 жылғы 9 қыркүйекте Иран Германияға соғыс жариялады.

Сабақты бекіту:
← 1918-1922 жылдардағы Иран жеріндегі ұлт-азаттық қозғалыстың
ошақтарына талдау жасаңдар.
← Кеңестік Ресейдің Гилян өңірінде социалистік республика ұйымдастыру
әрекеті дұрыс па әлде бұрыс па?
← Дәлелдер келтіріп, өз пікірлеріңді білдіріңдер.
← Шазривар оқиғасының дамуына не себеп болды?
← Соғыс жылдарында шах үкіметі қай одақты жақтады, және не себепті
жақтады.
← Аманулла хан үкімет басына қандай жағдайда келді?
← Ауғанстан конституциясы қай жылы қабылданды?
← Нәдіршах әулетінің Ауғанстанда билік еткен мерзімін анықтаңдар
Бағалау:
Үйге тапсырма: §15.

9-сынып. Дүние жүзі тарихы.
Сабақтың тақырыбы: §16. Түркия
Сабақтың мақсаты:
← 1918-1923 жылдардағы Түркия халқының ұлт-азаттық күресінің себебі
мен алғышарттары сұлтандық үкіметтің Германияны жақтап дүниежүзілік
соғысқа қатысуынан туған шаруашылық күйзеліспен тығыз байланысты
екенін, негізгі қозғаушы күш Түркия шаруалары болғанын, ал саяси
басшылығында ұлттық буржуазия топтары тұрғанын ашып көрсету;
← Белсенділігін арттырып, білімдерін жетілдіру;
← Тарихи санасы қалыптасқан, дүниежүзілік мәдениетпен сусындаған,
ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызбалар, бейнематериал.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, Хабар
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
Тарих рецеппен жасалмайды. Оқиғаларды бағалағанда біз нақты тарихи
жағдайларға, қолдағы бар деректерге сүйенуіміз керек. Не нәрсенің де мәнін
түсінуге бастайтын кілт сол деп тарихшы Е.Бекмаханов айтқандай сіздер
тарих сабағына келдіңіздер! Ассалаумағалейкүм!
Балалар тарих дегенде не айтқыларың келеді?
← Тарихтың қай кезеңіндеміз?
← Қазіргі дүниежүзі тарихы нешеге бөлінеді?
← 2001 жылы АҚШ-та теракті болды. Бұл терактіні АҚШ кімнен
көрді?
← Ал Ауғанстан мен Иран туралы не білеміз?
Өткен сабақта өтілген Ауғанстан мен Иранның 1918-1939 жылдар
аралығындағы тарихын білу мақсатында Пресс конференция ұйымдастырғалы
отырмын.
Баспасөз конф-циясының қонақтары төмендегі ғалымдар мен тарихшылар.
← Олар:
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
Бүгін біздің конференцияда Жас тарихшы, Шұғыла, Ақ жол, Ар-Ай,
Білім шуағы, Алтын шырақ т.б. ауданның, облыстың газет-журналдарының
тілшілері, журналистері қонақта. Ғалымдардан Ауғанстан мен Иранның 1918-
1939 жылдардағы тарихын біле аласыздар.
Мысалы:

← Иранның астанасын атаңыз?
← Ауғанстанның астанасын атаңыз?
← 1917 жылы Иранды кімдер басып алды?
← Көшек хан кім?
← Көшек хан мен Орыс әскерлері қалай жолықты?
← Иранда Гилян Республикасы қашан құрылды?
← Ол қашан Кеңестік республика болып аталды?
← Иранның 1921-1945 жылдардағы саяси-экономикалық дамуы туралы
айтсаңыздар. Атап айтсақ, Каджар әулеті қай жылы не үшін
биліктен кетті.
← Шахривар оқиғасының дамуына не себеп болды?
← Соғыс жылдарында шах үкіметі қай одақты жақтады, және не
себепті жақтады.
❖ Ауғанстанның астанасы қай қала?
❖ Аманулла хан үкімет басына қай жылы келді?
❖ Ауғанстан конституциясы қай жылы қабылданды?
❖ Нәдіршах әулетінің Ауғанстанда билік еткен мерзімін анықтаңдар

Жаңа сабаққа көшу: Бейнематериал көрсетіледі
← Балалар, бейнематериал не туралы айтпақшы?
← Түрік сөзі естілгенде ең бірінші ойымызға не оралады?
← Сендер өздеріңді түріктер қатарына жатқызасыңдар ма?
← Түркияны қай қырынан танисыңдар?
← Сендер үшін Түркия қандай ел? Жағымды ма, жағымсыз ба?
← Астанасы қай қала?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Түрік халқының ұлт-азаттық күресінің басталуы.
← Түркия өз халқының қамын ойламай Германия блогын жақтап,
әділетсіз соғысқа килікті.
← Германия империялистерінің саяси және экономикалық үстемдігін
жақтырмаған халық бұқарасы 1916-1917 жылдары майдан шебін
тастап, елге қашты.
← Соғыстан жеңілгеннен кейін Түркия жеріне Антанта тобының
әскерлері енгізіліп, маңызды аймақтарды басып алды. Жергілікті
халыққа зорлық-зомбылық көрсетті.
← Англия мен Францияның соғыс кемелері Босфор мен дарданелл
бұғаздарын, Батыс Анадолы аймағын басып алды.
← Соғыс соңында Ресей тұтқыныда болған 80 мыңнан астам түрік
солдаттары еліне қайтарылды. Және елге оралысымен халықты
тәуелсіздік үшін күреске жұмылдырды.
2. Құқық қорғау ұйымдарын құру
← 1918-1923 жылдары ұлт-азаттық қозғалыстың басшылығында
Құқық қорғау ұйымдары атты буржуазиялық патриоттық ұйымдар
болды.
← 1919 жылы осындай бытыраңқы ұйымдардың басын қосып,
жалпыұлттық ұйым құру жұмысын Анадолыдан келген генерал Мұстафа
Кемал паша өз қолына алды.
← 1920 жылы Анкара қаласында Ұлы халық жиналысы
(парламент)шақырылып,Түркияның тәуелсіздігі мен тұтастығын
жариялады.
3. 1921-1922 жылдардағы Ресей-Түркия келісімдері.
• 1920 жылы Мәскеуге елші жіберіп, 1921 жылы 16 наурызда Кеңес-
Түркия достық және өзара көмек туралы келісімге қол қойылды

• Кеңестік Ресей үкіметі революцияшыл Анкара тобына тегін 10 млн
сомдық алтын, қару-жарақ, оқ-дәрі жеткізетін болды.

4. Сакария шайқасы
← 1921 жылы наурызда Түркия армиясы гректердің басқыншы
армиясын шегіндіріп, бірінші ... жалғасы

Сіз бұл жұмысты біздің қосымшамыз арқылы толығымен тегін көре аласыз.