Ұлы ғұламалардың, ағартушы педагогтардың пікірлерін, дәйекті сөздерін таңдап, қолдану мәселелері



І Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушыларды түгелдеп, олардың назарын сабаққа аудару
2.Психологиялық ахуал туғызу

ІІ Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау, танымдық қызығушылықты ояту:
. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру.
ІІІ Жаңа материалды түсіндіру
Халқымыздың сан ғасырлар бойы ұлы Шығыс өркениетінің аясында дамығаны белгілі. Ұлтымыздың перзенттері білім мен ілімнің озық үлгілеріне ислам мәдени орталықтарындағы орта және жоғары оқу орындарында сусындады. Осы оқымысты-ғұламалар бүкіл ел аумағында мешіт, медресе, мектеп ашу арқылы сауаттандыру, имандылыққа тәрбиелеу, кәсіпке баулу және т.б. Ағартушылық қызмет жүргізіп, мемлекеттік биліктің мызғымас тірегі болды.
Ресей отаршыларының халқымызды ұлттық келбеттен, тілден, діннен, жерден айыруға бағытталған стратегиялық саясатына 200 жылға жуық жүйелі қарсылық көрсеткен де ағартушылық ұстанымдағы қайраткерлеріміз. Ішінара жүзеге асырылған осы стратегияны толық орындау үшін империяның лайықты ізбасары кеңестік жүйе көрнекті ағартушыларымызды, олардың дәстүрін түбегейлі жойғанда ғана қол жеткізетінін түсінсе керек.
Тарихи тұрғыдан өте қысқа уақыт ішінде медресе-мешіттер ойрандалды; ислам қағидаларының орнына коммунистік идеология енгізілді; мәдени, тарихи, рухани мұраларымыздан айыру мақсатында алфавитті ауыстырды; бүкіл қазақты сауатсыз, ал әлемдік өркениеттің шамшырағы Шығыс мәдениетін “ескі”, Ресей білімін “жаңа” деген ұғымдарды санамызға сіңірді; жерді басқару еркінен айырып, қоғамымызға жат таптық көзқарасты күштеп тану арқылы халқымыздың үштен бірін босқынға айналдырды, жерімізге ділі жат, салт-дәстүрі басқа келімсектерді қаптатты. Осындай нәубет, зобалаңға ашық қарсылық көрсеткен алаш зиялылары мен ишан, ахун, молда және т.б.ұлт ағартушыларын әлеуметтік топ ретінде жойды.

Пән: Педагогика
Жұмыс түрі:  Материал
Тегін:  Антиплагиат
Көлемі: 4 бет
Таңдаулыға:   
№ сабақ жоспары

Тобы
Күні

Сабаққа жіберілді
___________________
___________________ ___________________

Мамандығы:
Біліктілігі:
Пәні: Педагогика

Сабақтың тақырыбы: Ұлы ғұламалардың, ағартушы педагогтардың пікірлерін,
дәйекті сөздерін таңдап, қолдану мәселелері.
Сабақтың мақсаты: Ұлы ғұламалар, педагогтардың сіңірген еңбектерімен,
қалдырған өсиеттерімен оқушыларды қаруландыру.

Білімділік: оқушылардың ғұлама, педагогтардың пікірлерін, дәйекті сөздерін
ұғынуынажағдай жасау

Дамытушылық: оқушылардыңимандылық, адамгершілік қасиеттерін дамыту;

Тәрбиелік: қазіргі заман талабына сай жан – жақтылыққа, жауапкершілкіке,
адал да әділ бағаларын алуға бағыштау.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі : Сабақ-диалог
Оқытудың инновациялық әдістері: : түсіндіру, баяндау, әңгімелеу, сұрақ –
жауап,
пікір
алмасу

ОТҚ және көрнекі-дидактикалық материалдар: тірек - сызбалар, үлестірмелі

слайдтар

Сабақтың кезеңдері:

І Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушыларды түгелдеп, олардың назарын сабаққа аудару
2.Психологиялық ахуал туғызу

ІІ Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау, танымдық қызығушылықты ояту:
. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру.

ІІІ Жаңа материалды түсіндіру

Cабақтың мазмұны
Тақырыптың жоспарын айқындау, баяндау: Ұлы ғұламалардың, ағартушы
педагогтардың пікірлерін, дәйекті сөздерін таңдап, қолдану мәселелері

Оқытушының іс-әрекеті:
Оқушылардың оқу құралдарын түгелдеп, сабаққа психологиялық дайындық жасап,
назарларын сабаққа аудару.

Оқушының іс-әрекеті: оқу құралдарын дайындап, сабаққа көңіл аудару

Проблемалақ cұрақтар: 1. Ұлы ғұлама, ағартушы педагогтар деп кімдерді
айта аламыз?
2. Ғұламалардың, ағартушылардың пікірлері, дәйекті
сөздерінің маңызы бар ма?

• Баяндау: Халқымыздың сан ғасырлар бойы ұлы Шығыс өркениетінің аясында
дамығаны белгілі. Ұлтымыздың перзенттері білім мен ілімнің озық
үлгілеріне ислам мәдени орталықтарындағы орта және жоғары оқу
орындарында сусындады. Осы оқымысты-ғұламалар бүкіл ел аумағында
мешіт, медресе, мектеп ашу арқылы сауаттандыру, имандылыққа тәрбиелеу,
кәсіпке баулу және т.б. Ағартушылық қызмет жүргізіп, мемлекеттік
биліктің мызғымас тірегі болды.
Ресей отаршыларының халқымызды ұлттық келбеттен, тілден, діннен,
жерден айыруға бағытталған стратегиялық саясатына 200 жылға жуық
жүйелі қарсылық көрсеткен де ағартушылық ұстанымдағы қайраткерлеріміз.
Ішінара жүзеге асырылған осы стратегияны толық орындау үшін империяның
лайықты ізбасары кеңестік жүйе көрнекті ағартушыларымызды, олардың
дәстүрін түбегейлі жойғанда ғана қол жеткізетінін түсінсе керек.
Тарихи тұрғыдан өте қысқа уақыт ішінде медресе-мешіттер
ойрандалды; ислам қағидаларының орнына коммунистік идеология
енгізілді; мәдени, тарихи, рухани мұраларымыздан айыру мақсатында
алфавитті ауыстырды; бүкіл қазақты сауатсыз, ал әлемдік өркениеттің
шамшырағы Шығыс мәдениетін “ескі”, Ресей білімін “жаңа” деген
ұғымдарды санамызға сіңірді; жерді басқару еркінен айырып, қоғамымызға
жат таптық көзқарасты күштеп тану арқылы халқымыздың үштен бірін
босқынға айналдырды, жерімізге ділі жат, салт-дәстүрі басқа
келімсектерді қаптатты. Осындай нәубет, зобалаңға ашық қарсылық
көрсеткен алаш зиялылары мен ишан, ахун, молда және т.б.ұлт
ағартушыларын әлеуметтік топ ретінде жойды.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың: “Біз
бүгінгі бейбіт тірлігіміз үшін Қазақстан деп аталатын Республиканың
жер бетінде барлығы үшін тарихтың әр тұсында осы елді, осы жерді
қорғаған қайсар жандардың әруағының алдында қашан да қарыздармыз”,
“Бабаларын қалтқысыз қастерлей алған халық балаларының болашағын да
қапысыз қамдай алмақ” деген толғаныстары әрбірімізді ұлттық
тарихымызды, ата-бабаларымыздың өнеге-дәстүрін қадірлеп, қастерлеуге
шақырады.
Сыр өңірі – бүкіл алашқа мәлім дүлдүл ақын, шайырлар,
батыр,билер мекені ғана емес ахундар мен ишандар, молда мен мақсым
атанған оқымысты, ғұламалардың елі. Саясат,өнер,білім,ғылым саласында
биік деңгейден көрінген Сыр бойы перзенттерінің Орта Азия ғана емес,
бүкіл Шығыс мәдениетінде алар орны берік. Олардың қатарында қазақтың
өз ... жалғасы

Сіз бұл жұмысты біздің қосымшамыз арқылы толығымен тегін көре аласыз.