Болашақ мамандардың танымдық және шығармашылық белсенділігін, педагогикалық шеберліктерін шыңдау
Бастауыш сыныпта қазақ тілін оқыту әдістемесі пәні Сабақтың тақырыбы: Қайталау - білім анасы (қорытынды сабақ) Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: Оқушылардың теориялық білімдері тереңдету, кеңейту және оны байқау практикасында игерген тәжірибелерімен ұштастырып, нақты мәселелерді шешуге пайдалану, мемлекеттік практикаға дайындықтарын тексеру;
Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық білім беру негізінде болашақ маманның белсенді тұлғасын қалыптастыру, өз мамандьғына деген ұрақты қызығушылық пен сүйіспеншілік, адамгершілік пен ұлтжандылыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық мақсаты: Болашақ мамандардың танымдық және шығармашылық белсенділігін, кәсіби ойлау мүмкіндіктерін дамыту, педагогикалық шеберліктерін шыңдау.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, проблемалық, интеграциялы, вербалды, вербалды емес.
Сабақ түрі: сайыс
Сабақ типі: өткенді қайталау
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, педагогика, психология. Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, ноутбук.
Мектеп жаны - мүгалім. Мүгалім қандай болса, мектебі нәм сондай болмақшы, яғни мұғалім білімді болса, білген білімін басқаға үйрете білетін болса, ол мектептен балалар көбірек білім біліп шықпақшы. Мектепке керегі - білімді, педагогика, методикадан хабардар, оқыта білетін мұғалім.
Ахмет Байтұрсынұлы
Сабақтың құрылымы
КІРІСПЕ (3-4мин.) .
СӘЛЕМІ ТҮЗУДІҢ - ӘЛЕМІ ТҮЗУ (топтардың өздерін таныстыруы, сәлемдесуі) (5-6 мин.)
ТӘУЕЛСІЗ ЕЛ ТІРЕГІ - БІЛІМДІ ҰРПАҚ (үй тапсырмасы) (15 мин.)
1. Ұлттық бастауыш мектеп жобасын қорғау :
а) Дарынды балаларға арналған мектеп;
ә) Шағын кешенді мектеп (ШКМ);
б) Арнайы мектеп.
III. ҚЫЗЫҚТЫ САБАҚ - ҚИЯЛҒА ҚАНАТ (30 мин.)
Әр топ бір жңа технологиям салыіған интеграциялық сабақ жоспарын жасайды;
Сабақтың бір кезеңінен фрагмент көрсетеді;
Сергіту сәті - белсенділік кепілі.
IV. БІЛІМ - АДАМ БАЛАСЫНЫҢ ОРТАҚ ҚАЗЫНАСЫ (5мин.)
(Билеттік жүйемен әр топ 2-2 сұраққа жауап береді).
V. ИГІ ІСТІҢ БАСЫ - ТІЛ, ТӘРБИЕ БАСЫ ТІЛ (эссе жазу) (3 мин.)
Мемлекеттік тіл және жастар
Тіл тағдыры - ел тағдыры
3. Тіл ұлттың баға жетпес байлығы
VL ПЕДАГОГ СЕГІЗ ҚЫРЛЫ - БІР СЫРЛЫ (9мин.)
(ән салу, көркемсөз оқу, суретшілік немесе актерлік шеберлік көрсету) Қорытынды (1-2мин).
КІРІСПЕ
Бастауыш мектеп оқылатын пәндердің ең негізгілері - ана тілі мн математика. Білім стандарты мен оқу бағдарламасында ана тіліне 1 сыныпта 7 сағат, 2-4 сыныптарда 9 сағат бөлінсе, математикаға 4-5 сағат, қалғандарына 1 -2 сағат беріледі.
Ұлттық білім беру жүйесінде бастауыш сыныпта оқылатын пәндер мен берілетін білім негіздері, соның ішінде математика да ана тілі арқылы жүзеге асады. Бастауыш мектепте ана тілі пәні үш салаға негізделіп, жеке пән ретінде қарастырылады.
Қазақстан Республикасы жалпы орта блім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының мектептің бастауыш сатысындаы Филология білім саласына Сауат ашу, Қазақ тілі, Әдебиеттік оқу пәндері енеді.
Филология
^
Сауат ашу Әдебиеттік оқу Қазақ тілі
Тіл дамыту
Бастауыш сатыда Филология блім саласын оқыту жүйелі-концентрлі ұстанымға негізделіп, мазмұны жағынан кешенді сипатта болады. Оқытудың бұл құрылымы тілді оқытудың коммуникативтік -- іс-әрекеттік баытын жүзеге асыруға мүмкіндік береді. Мұның өзі тілдік білімнің жаңаша сапасын қамтамасыз ету бағытын жүзеге асыруға бағыт бола алады делінген.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
Халқымызда Сәлем - сөздің анасы, Адамдықтың белгісі - иіліп сәлем бергені, Әдепті елдің баласы - алыстан сәлем береді деген қанатты сөздер қаншама. Ендеше сайысымыздың бірінші кезеңін бастаймыз.
I. СӘЛЕМІ ТҮЗУДІҢ - ӘЛЕМІ ТҮЗУ
II. ТӘУЕЛСІЗ ЕЛ ТІРЕГІ - БІЛІМІД ҮРПАҚ (үй тапсырмасы)
Тәуелсіз елдің тірегі - білімді ұрпақ. Ал білімді қалыптастыратын, шәкірт бойына ұлттық таным, рухани сананы сңіретін орын - мектеп. Шәкірттерге халқымыздың тарихын, салт-дәстүрін, тілін, өнерін үйретуге, оны құрметтеуге, жастарды отаншылдық рухта тәрбиелеуге, ұлттық үлгіде, әлемдік деңгейде білім беруге сұраныс артып отырған уақытта жаңа үлгідегі мектептер ауадай қажет болып отыр. Бүгінгі тщда мектеп алдында ұрған міндет - жаңа заманға бейімделген, интеллектуалды және рухани баытта өзін-өзі жетілдіре алатын тұлға дайындау.
Қазіргі заманға сай мектеп (Н.Ф.Реймерс бойынша) жеке тұлғаның төменгі қажеттілігін қамтамасыздандытуы тиіс:
а) денсаулығын сақтауға, әртүрлі демалыс орындарынщ болуы
биологиялық фактор ретінде шынығу және еңбектену сабақтары;
ә) мектептің эстетикалық талғамға сай жабдықталуы;
б) мектептің ішінде бала эмоциялық және эстетикалық қанағат алуы
керек;
в) өзін анықтауға, өзіндік дамуға ұмтылуын тұлға ретінде әлеуметтік
маңыздылығына түсінік беру.і Біздің көзқарасымыз бойынша жеке
тұлғаның дамуына баыт алған жаңа үлгісіне сай мектеп осындай
талаптарды ескерсе.
Бар білімнің бастауы - бастауыштан басталған. Ал жеке бастауыш мектептер - ауылда. Ауыл - қазақтың алтын бесігі, Отаны. Ендеше сіздерге берілген үй тапсырмасы Бастауыш мектеп моделін құрастыру болған. Енді жасаған жобаларды қорғауларыңызға уақыт беріледі.
2. Үлттық бастауыш мектеп жобасын қорғау :
а) Дарынды балаларға арналған мектеп;
ә) Шағын кешенді мектеп (ШКМ);
б) Арнайы мектеп.
ІІІ. БІЛІМ - АДАМ БАЛАСЫНЫҢ ОРТАҚ ҚАЗЫНАСЫ
Үлы ойшыл Жүсіп Баласағұн: Білім - адам баласының ортақ қасиеті десе, заманымыздың заңғар жазушысы М. Әуезов Халық пен халықты, адам мен адамды теңестіретін нәрсе ... жалғасы
Білімділік мақсаты: Оқушылардың теориялық білімдері тереңдету, кеңейту және оны байқау практикасында игерген тәжірибелерімен ұштастырып, нақты мәселелерді шешуге пайдалану, мемлекеттік практикаға дайындықтарын тексеру;
Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық білім беру негізінде болашақ маманның белсенді тұлғасын қалыптастыру, өз мамандьғына деген ұрақты қызығушылық пен сүйіспеншілік, адамгершілік пен ұлтжандылыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық мақсаты: Болашақ мамандардың танымдық және шығармашылық белсенділігін, кәсіби ойлау мүмкіндіктерін дамыту, педагогикалық шеберліктерін шыңдау.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, проблемалық, интеграциялы, вербалды, вербалды емес.
Сабақ түрі: сайыс
Сабақ типі: өткенді қайталау
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, педагогика, психология. Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, ноутбук.
Мектеп жаны - мүгалім. Мүгалім қандай болса, мектебі нәм сондай болмақшы, яғни мұғалім білімді болса, білген білімін басқаға үйрете білетін болса, ол мектептен балалар көбірек білім біліп шықпақшы. Мектепке керегі - білімді, педагогика, методикадан хабардар, оқыта білетін мұғалім.
Ахмет Байтұрсынұлы
Сабақтың құрылымы
КІРІСПЕ (3-4мин.) .
СӘЛЕМІ ТҮЗУДІҢ - ӘЛЕМІ ТҮЗУ (топтардың өздерін таныстыруы, сәлемдесуі) (5-6 мин.)
ТӘУЕЛСІЗ ЕЛ ТІРЕГІ - БІЛІМДІ ҰРПАҚ (үй тапсырмасы) (15 мин.)
1. Ұлттық бастауыш мектеп жобасын қорғау :
а) Дарынды балаларға арналған мектеп;
ә) Шағын кешенді мектеп (ШКМ);
б) Арнайы мектеп.
III. ҚЫЗЫҚТЫ САБАҚ - ҚИЯЛҒА ҚАНАТ (30 мин.)
Әр топ бір жңа технологиям салыіған интеграциялық сабақ жоспарын жасайды;
Сабақтың бір кезеңінен фрагмент көрсетеді;
Сергіту сәті - белсенділік кепілі.
IV. БІЛІМ - АДАМ БАЛАСЫНЫҢ ОРТАҚ ҚАЗЫНАСЫ (5мин.)
(Билеттік жүйемен әр топ 2-2 сұраққа жауап береді).
V. ИГІ ІСТІҢ БАСЫ - ТІЛ, ТӘРБИЕ БАСЫ ТІЛ (эссе жазу) (3 мин.)
Мемлекеттік тіл және жастар
Тіл тағдыры - ел тағдыры
3. Тіл ұлттың баға жетпес байлығы
VL ПЕДАГОГ СЕГІЗ ҚЫРЛЫ - БІР СЫРЛЫ (9мин.)
(ән салу, көркемсөз оқу, суретшілік немесе актерлік шеберлік көрсету) Қорытынды (1-2мин).
КІРІСПЕ
Бастауыш мектеп оқылатын пәндердің ең негізгілері - ана тілі мн математика. Білім стандарты мен оқу бағдарламасында ана тіліне 1 сыныпта 7 сағат, 2-4 сыныптарда 9 сағат бөлінсе, математикаға 4-5 сағат, қалғандарына 1 -2 сағат беріледі.
Ұлттық білім беру жүйесінде бастауыш сыныпта оқылатын пәндер мен берілетін білім негіздері, соның ішінде математика да ана тілі арқылы жүзеге асады. Бастауыш мектепте ана тілі пәні үш салаға негізделіп, жеке пән ретінде қарастырылады.
Қазақстан Республикасы жалпы орта блім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының мектептің бастауыш сатысындаы Филология білім саласына Сауат ашу, Қазақ тілі, Әдебиеттік оқу пәндері енеді.
Филология
^
Сауат ашу Әдебиеттік оқу Қазақ тілі
Тіл дамыту
Бастауыш сатыда Филология блім саласын оқыту жүйелі-концентрлі ұстанымға негізделіп, мазмұны жағынан кешенді сипатта болады. Оқытудың бұл құрылымы тілді оқытудың коммуникативтік -- іс-әрекеттік баытын жүзеге асыруға мүмкіндік береді. Мұның өзі тілдік білімнің жаңаша сапасын қамтамасыз ету бағытын жүзеге асыруға бағыт бола алады делінген.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
Халқымызда Сәлем - сөздің анасы, Адамдықтың белгісі - иіліп сәлем бергені, Әдепті елдің баласы - алыстан сәлем береді деген қанатты сөздер қаншама. Ендеше сайысымыздың бірінші кезеңін бастаймыз.
I. СӘЛЕМІ ТҮЗУДІҢ - ӘЛЕМІ ТҮЗУ
II. ТӘУЕЛСІЗ ЕЛ ТІРЕГІ - БІЛІМІД ҮРПАҚ (үй тапсырмасы)
Тәуелсіз елдің тірегі - білімді ұрпақ. Ал білімді қалыптастыратын, шәкірт бойына ұлттық таным, рухани сананы сңіретін орын - мектеп. Шәкірттерге халқымыздың тарихын, салт-дәстүрін, тілін, өнерін үйретуге, оны құрметтеуге, жастарды отаншылдық рухта тәрбиелеуге, ұлттық үлгіде, әлемдік деңгейде білім беруге сұраныс артып отырған уақытта жаңа үлгідегі мектептер ауадай қажет болып отыр. Бүгінгі тщда мектеп алдында ұрған міндет - жаңа заманға бейімделген, интеллектуалды және рухани баытта өзін-өзі жетілдіре алатын тұлға дайындау.
Қазіргі заманға сай мектеп (Н.Ф.Реймерс бойынша) жеке тұлғаның төменгі қажеттілігін қамтамасыздандытуы тиіс:
а) денсаулығын сақтауға, әртүрлі демалыс орындарынщ болуы
биологиялық фактор ретінде шынығу және еңбектену сабақтары;
ә) мектептің эстетикалық талғамға сай жабдықталуы;
б) мектептің ішінде бала эмоциялық және эстетикалық қанағат алуы
керек;
в) өзін анықтауға, өзіндік дамуға ұмтылуын тұлға ретінде әлеуметтік
маңыздылығына түсінік беру.і Біздің көзқарасымыз бойынша жеке
тұлғаның дамуына баыт алған жаңа үлгісіне сай мектеп осындай
талаптарды ескерсе.
Бар білімнің бастауы - бастауыштан басталған. Ал жеке бастауыш мектептер - ауылда. Ауыл - қазақтың алтын бесігі, Отаны. Ендеше сіздерге берілген үй тапсырмасы Бастауыш мектеп моделін құрастыру болған. Енді жасаған жобаларды қорғауларыңызға уақыт беріледі.
2. Үлттық бастауыш мектеп жобасын қорғау :
а) Дарынды балаларға арналған мектеп;
ә) Шағын кешенді мектеп (ШКМ);
б) Арнайы мектеп.
ІІІ. БІЛІМ - АДАМ БАЛАСЫНЫҢ ОРТАҚ ҚАЗЫНАСЫ
Үлы ойшыл Жүсіп Баласағұн: Білім - адам баласының ортақ қасиеті десе, заманымыздың заңғар жазушысы М. Әуезов Халық пен халықты, адам мен адамды теңестіретін нәрсе ... жалғасы