Тақырып Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу

Батыс Қазақстан облысы Бөрлі ауданы Ақсай қаласының №4 жалпы орта білім беретін мектебінің математика пәнінің мұғалімі
Утегалиева Мария Ерсайновнаның сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу
Сабақтың мақсаты: Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу
білімділік:қарапайым тригонометриялық теңдеулер шығару дағдысын қалыптастыру және олардың дербес түрлерін анықтауды үйрету, есептерін шығаруда орынды қолдану
дамытушылық: оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру және шығармашылықпен жұмыс істеу қабілетін дамыту
тәрбиелік: өз пікірлерін жүйелі, еркін жеткізуге, бірлесіп жұмыс істеу арқылы ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, бірін-бірі тыңдауға, жеке тұлғаның қабілетін дамытуға, математикалық тілде сөйлеу мәдениетін қалыптастыруға тәрбиелеу
Сабақтың түрі : жаңа білім негізін меңгерту
Сабақтың әдісі: сұрақ -жауап, түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, экран, презентация
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі:
а) оқушылар назарын сабаққа аудару
ә) сабақ мақсатымен таныстыру
«Білім - біліктілікке жеткізер баспалдақ, ал біліктілік - сол білімді іске асыра білу дағдысы » Ахмет Байтұрсынов
II. Қызығушылығын ояту:
« Ойды жалғастыр . . . »
Sin 2 =
Сos 2 =
Sin 2 =
Сos 2 =
tg =
сtg =
sinх = ; Cosх== ; Cosх= sinх= ; Cosх= sinх= tgх = Ctgх=
III. Мағынаны тану:
А: Айнымалысы тригонометриялық функция таңбасының ішінде болатын теңдеу тригонометриялық теңдеу деп аталады.
2Sinх = 1; Ctgх = 1
А: Sinх = а; Cosх =а; tg х = а; Ctgх =а түрінде берілген теңдеулерді қарапайым тригонометриялық теңдеулер деп атайды.
А: Тригонометриялық теңдеулерді шешу дегеніміз- берілген теңдеуді тура тепе- теңдікке айналдыратын аргументтің барлық мәндерін табу.
Sinх=а теңдеуін шешейік .
а ⎸ 1 болса, онда бұл теңдеудің екі шешімі бар.
+ 2 және + 2 , к Z. - болғандықтан, бұл шешімдері сәйкес
+ 2 және - + ( 2к +1) оларды біріктіріп, (-1) к + к , к Z түрінде жазуға болады. Мұнда = arcsin а болатынын ескерсек, онда берілген теңдеудің шешімін
х= (-1) к arcsin а + к , к Z
- ctg x = a
IV. Тарихқа шолу:
Ньютон Исаак (1643-1727) - ағылшын астрономы, физигі, әрі математигі. ХVII ғасырда диф-ференциалдық және интегралдық есептеулердің жасалуымен жарыса математикалық практикаға шектеусіз қатарларды енгізеді. Ондық бөлшектер туралы ілімнің принциптерін қолдана отырып, дәрежелік қатарларды бөлудің және қатарлардан түбірлер табудың тура әдісін табады. Әр түрлі өрнектерді тригонометриялық қатарларға жіктеп, олардың қолдану өрісін едәуір кеңейтеді.
V. Ой қозғау: оқулықпен жұмыс
№ 98; № 99; 100 Әбілқасымова
№ 241; № 242; № 243
VI. Сабақты қорытындылау:
1. Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу формулары
2. Дербес тригонометриялық теңдеулерді шешу формулары
VII. Үйге тапсырма: № № 244; № 245; № 246
VIII. Бағалау: сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
IX. Рефлекция:
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz