Тақырып Қосу және азайту

Мерзімі: Тексерілді:
Сыныбы: 2 « »
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту.
Сабақтың мақсаты:
Сандарды және сәйкес шамаларды қосу мен азайтуды бірліктермен, ондықтармен, жүздіктермен амалдар сияқты орындайтынын түсіндіру. Логикалық ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту. Пән бойынша білімдерін кеңейту. Тапқырлыққа, іздемпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі:
Үнтаспа, дидактикалық материал, ребус, шарлар, балықтар, сиқырлы сандықтар т. с. с.
Сабақтың әдісі:
Көрнекілік, сұрақ-жауап, топтық жұмыс, «Ой қозғау» стратегиясы, жинақтау, ауызша есептеу.
Сабақтың барысы
I Қызығушылығын ояту.
Сиқырлы сандықта не бар деп ойлайсыңдар? Оқушылардың жауаптары тыңдалады.
Жасырын сөзді тапсақ, сиқырлы сандықты ашамыз.
II «Ой қозғау» стратегиясы.
А) Ребус шешу
ʼ
ʺ ʺʺ ʺ ʺ
Шешуі: Қосу, азайту.
Ә) Сұрақ-жауап әдісі.
1. Қосу амалының компоненттерін ата.
2. Азайту амалының компоненттерін ата.
Б) Тірек білімді еске түсіру.
5 неше бірл. бар?
60 неше онд. бар?
200 неше жүзд. бар?
265 неше жүзд. неше онд. неше бірл. бар?
265 = 2жүзд. 6онд. 5бірл.
2 . . .
3 . . .
2+3= 5
5-3= 2
5-2= 3
* Қорытынды: Бірл. онд. жүзд. шамаларды қосу, азайту сандарды қосу, азайтуға ұқсас орындалады.
III Дәптермен жұмыс.
IV «Балық аулау» ойыны.
Қосудың жаңа әдісіне баса назар аудару.
200+300
2жүзд. +3жүзд.
200см+300см
Өздік жұмыс.
V Карточкамен жұмыс. Әр оқушыға тарату.
1ц= 100кг
1теңге= . . . тиын
1мин= . . . сек
1сағ= . . . мин
А) Оқушылар бірін-бірі тексереді.
Ә) Бағалайды.
VI Сергіту сәті.
Логикалық жаттығулар.
- Үш таңбалы саннан екі таңбалы санды азайтқанда 1 қалды. Азайғыш пен азайтқышты тап.
Шешуі: 100-99= 1
Ең кіші үш таңбалы сан 100
Ең үлкен екі таңбалы сан 99
- Екі қолымда 10 саусақ болса, 4 қолымда неше саусақ?
Шешуі: 20 саусақ.
VII Шығармашылық тапсырма.
«Кел, ойнайық !» ойыны.
Шарда жазылған өрнектің мәнін табу.
![]()
65-18 36+7
85-26 41+39
93-44
48+12
61-3 100-12
VIII Топпен жұмыс.
«Кім жылдам?» ойыны.
Әр топтың оқушыларына сәбіз және қояндар үлестіріліп беріледі.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Тапсырма: 21 сәбізді 3 қоянға тең бөліп бер. Әр қоян неше сәбіз алды?
Шешуі: 7 сәбіз.
X Оқулықпен жұмыс.
«Масштаб» деген не?
- Белгілі бір заттың көлемін кішірейтетін санды «масштаб»деп атайды.
Р= 2см+1см+2см+1см= 6см
Р= 6см
XI «Балапанға көмектес» ойыны.
![]()
( 15 7) = 12
XII Өзгеше фигураны тап.
Шешуі:11-в
10-ә
8-б
5-б
Жасырын сөз: «Отан»
Әнұран орындалады.
Ой жинақтау. Тақырыпқа байланысты алған білімдерін қорытындылау.
Сиқырлы сандық ашылып, ішіндегі алдын ала дайындалған жұлдызшалар, шаршылар, үшбұрыштарды үлестіру арқылы бағаланады.
Үйге тапсырма беру. 196-бет, № 4, 6
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz