Қазақтардың рухани мәдениеті, дін, қазақ халқының салт-дәстүрлері, ұлттық мейрамдары

25. 01. 2016ж. 8-сынып Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қазақтардың рухани мәдениеті, дін, қазақ халқының салт-дәстүрлері, ұлттық мейрамдары
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды халқымыздың рухани байлығын игеруге, ұлттық озық дәстүрден үлгі алуға баулу, халқымыздың ғасырдан ғасырға жалғасып келе жатқан салт - дәстүрлерін дәріптеу; көшпелі ғұмыр кешкен бабаларымыздан қалған ұлттық құндылықтарымыздың маңыздылығын ұғындыру, өзіндік үлгі өнегесін балалар бойына сіңіру; өз ұлтына, әдет - ғұрып, салт - дәстүрге деген сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгеру
Сабақтың әдісі: Білім беру мен білім алудағы жаңа әдіс-тәсілдері АКТ, Блум таксономиясын, СТО технологиясының Кластер, тақырыпты ашу, негізгі идеяны түсіну, топтық жұмыс барысында қабілетті, ой түйіндеуіне орай талантты және дарынды оқушыларды анықтау,
Көрнекілік: интерактивті тақта, кеспе тапсырмалар
Негізгі түсініктер: қазақтардың рухани мәдениеті, халық мәдениетінің ерекшеліктері, ұлттық мейрамдар пен салт-дәстүрлердің маңызы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгендеу
- Оқушы зейінін сабаққа аудару
- Оқушыларды 2 топқа бөлу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: (5 минут)
1-топқа «Сәйкестендіру» тапсырмасы
2-топқа «Дұрыс-Бұрыс» ойыны беріледі
ІІІ. Жаңа сабақ:
- Ұлттық мерекелер, ұлттық ойындар
- қазақ халқы өміріндегі әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлердің рөлі
(Постер қорғау, әр топқа қағаз, түрлі-түсті фломастерлер, тақырыпқа сай суреттер беріледі) (10 минут)
IV. Бекіту
Әр топтың әрбір мүшесіне сұрақтар беріледі. Оқушылар жеке-жеке жауап беруі тиіс.
V. Бағалау. Өзін-өзі бағалау
VI. Үйге тапсырма
VІІ. Кері байланыс.
Берілген сұрақтарға сәйкес келетін жауабын тап.
Берілген сұрақтарға сәйкес келетін жауабын тап.
Берілген сөйлемдердің дұрыс, не бұрыс екендігін анықта. Бұрыс сөйлемнің дұрыс нұсқасын тауып жаз.
Берілген сөйлемдердің дұрыс, не бұрыс екендігін анықта. Бұрыс сөйлемнің дұрыс нұсқасын тауып жаз.
Берілген нұсқаларының ішінен сұрақтың дұрыс жауабын тап.
- Үйсіндер қоныстанған аумақ.
А) Сырдария ә) Маңғыстау б) Жетісу
2. Үйсін билеушісі қалай аталады?
А) Гуньмо ә) Бек б) шаньюй
3. Үйсіндер туралы жазған ежелгі тарихшы
А) Геродот ә) Сыма Цянь б) Страбон
4. Қытай елшісі әрі саяхатшысы Чжан Цзянь б. з. б. 138 жылы не себептен «Батыс өңірге» келді?
А) сауда қарым-қатынасы Ә) ғұндарға қарсы одақ құру
Б) саяхатқа шықты
5. Қытай деректерінде Үйсін мемлекеті қалай аталады?
А) Усунь-го ә) Гуньмо б) Чигучен
6. Үйсін мемлекеті неше бөлікке бөлінген?
А) 3 ә) 2 б) 4
7. Жетісу жеріндегі үйсін қорымдарынан алынған бас сүйектер антропологиялық жағынан көбінесе қай нәсілге жатады?
А) негроид ә) монголоид б) еуропеид
8. Құлдардың еңбегі көбінесе қай кезде қолданылды?
А) жаугершілік кезде ә) үй шаруашылығында б) қолданылмады
9. Гуньмолардың жасағы қанша атты әскерден құралды?
А) 3 мың ә) 13 мың б) 30 мың
10. Үйсіндер қай ғасырларда Қазақстанның оңтүстігін мекендеген.
А) б. з. б. 3-б. з. 5 ғғ. Ә) Б. з. б. 1-б. з. б. 3 ғғ. Б) Б. з. б 2- б. з. 5 ғғ.
Берілген нұсқаларының ішінен сұрақтың дұрыс жауабын тап.
- Үйсіндер қоныстанған аумақ.
А) Сырдария ә) Маңғыстау б) Жетісу
2. Үйсін билеушісі қалай аталады?
А) Гуньмо ә) Бек б) шаньюй
3. Үйсіндер туралы жазған ежелгі тарихшы
А) Геродот ә) Сыма Цянь б) Страбон
4. Қытай елшісі әрі саяхатшысы Чжан Цзянь б. з. б. 138 жылы не себептен «Батыс өңірге» келді?
А) сауда қарым-қатынасы Ә) ғұндарға қарсы одақ құру
Б) саяхатқа шықты
5. Қытай деректерінде Үйсін мемлекеті қалай аталады?
А) Усунь-го ә) Гуньмо б) Чигучен
6. Үйсін мемлекеті неше бөлікке бөлінген?
А) 3 ә) 2 б) 4
7. Жетісу жеріндегі үйсін қорымдарынан алынған бас сүйектер антропологиялық жағынан көбінесе қай нәсілге жатады?
А) негроид ә) монголоид б) еуропеид
8. Құлдардың еңбегі көбінесе қай кезде қолданылды?
А) жаугершілік кезде ә) үй шаруашылығында б) қолданылмады
9. Гуньмолардың жасағы қанша атты әскерден құралды?
А) 3 мың ә) 13 мың б) 30 мың
10. Үйсіндер қай ғасырларда Қазақстанның оңтүстігін мекендеген.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz