Қосмекенділердің көптүрлілігі. Құйрықты (тритон, саламандра) және құйрықсыз (құрбақа, көл бақасы, шұбар бақа, тоған бақасы) қосмекенділер

Күні: Сыныбы: 7 Пәні: Биология
Сабақтың тақырыбы: Қосмекенділердің көптүрлілігі. Құйрықты (тритон, саламандра) және құйрықсыз (құрбақа, көл бақасы, шұбар бақа, тоған бақасы) қосмекенділер. Қосмекенділердің табиғаттағы және адам өміріндегі. Қосмекенділерді қорғау
Мақсаты: Білімділік: Оқушыларға қосмекенділердің көптүрлілігін, ерекшеліктерін және тіршілік ету ортасы туралы түсінік беру
Дамытушылық : Қосмекенділердің алуан түрлерімен таныстыра отырып, дүниетанымын және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Оқушыларды өз бетінше ізденуге дағдыландыру.
Тәрбиелік : Еліміздің әрбір тіршілік иелеріне келешек ұрпағымыздың оң көзқараспен қарауына ықпал жасай отырып, сирек кездесетін қосмекенділерді танытып, оларды қорғауға тәрбиелеу. Сабақ типі: Аралас сабақ Сабақ түрі: Дәстүрлі Сабақтың әдіс-тәсілі: ойын, сұрақ- жауап, үлестірме материалдармен жұмыс, кесте, тірек - сызбалармен жұмыс, семантикалық карта
Технология: сын тұрғысынан ойлау
Пәнаралық байланыс: география, экология,
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, интерактивті тақта, оқулық
Сабақтың барысы :
І. Ұйымдастыру
Сәлеметсіңдер ме балалар бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын өздерің анықтап көріңіздер. Көз алдарыңа елестетіңдер: жаз, кешкі уақыт, көл жағысында бәріміз отырмыз . . . видеодан дауысты тыңдау және қосмекенділердің өзін көргенде сендерде қандай ассоциациялар қалыптасады? (Оқушылардың жауабы : қорқынышты, жеркенішті, түсі суық, тайғақ, әр түрлі дыбыстар шығаруы, түрлерінің бір-біріне ұқсамауы т. б) Олай болса біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы: « Қосмекенділердің көптүрлілігі » .
Сыныпты қосмекенділердің суреттері арқылы 3-топқа бөлемін. Топтық тапсырмалар орындату.
1-топ құйрықты қосмекенділер
2-топ құйрықсыз қосмекенділер
3-топ аяқсыз қосмекенділер
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: «Сен білесің бе?»
І Топ. Тапсырма: Құрбақаның қаңқасын білесің бе?
ІІ- топ . Тапсырма: Құрбақаның ішкі құрылысы
ІІІ- топ . Тапсырма: Құрбақаның сыртқы құрылысы
ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту
- Төмендегі суретте қандай омыртқалылар көрсетілген?
- Төмендегі суретке қарап не айтуға болады?
- Қандай ұқсастықтары бар?
Венн диаграммасы арқылы балық пен бақаны салыстыру
Міне балалар сергіту сәті де аяқталды. Біз енді сабағымыздың келесі кезеңіне ауысамыз.
ІV. Жаңа сабаққа дайындық
1. Қосмекенділердің көптүрлілігі және ерекшеліктері
2. Қосмекенділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
V. Жаңа сабақ
Балаларға проблемалық сұрақ: Сендердің алдарыңда қосмекенділердің әртүрі тұр. Олар бір-бірінен қандай айырмашылығы бар. ( оқушылардың жауабы : Олардың біреуінде құйрықтары жоқ, екіншілеріде аяқ жоқ, үшінші біреулерінің құйрықтары ұзын) Дұрыс! Сендер қазір қосмекенділердің 3 класы туралы айтып тұрсындар?
Топтық жұмыс : өз беттерімен мәтінді оқып танысуға 5 минут, негізгі ойларын плакат бетіне түсіруге 5 мин, қорғауға 5 минут уақыт беріледі. Бір-біріне сұрақ береді. Мәтінді өз беттерімен оқиды. Топ болып ақылдасады, талқылайды, не білетіндері жөнінде постерге жазып, бір оқушы қорғайды.
1-топ Құйрықты қосмекенділер отряды
2-топ Құйрықсыз қосмекенділер отряды
3-топ Аяқсыз қосмекенділер отряды
VI. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру
Балалар сендерге мен логикалық сұрақ дайындап келдім. Ой ұшқырлықтарыңды байқау мақсатында.
1-тапсырма. Логикалық сұрақ. Мұхият тыңдаңыздар.
Ал енді бәріміз назар аударайық. Ортаға қара жәшік келеді. Оның ішінде не бар деп ойласыздар?( оқушылардың жауабы тыңдалады?)
Мұғалім: бұл жәшіктің ішінде сіздерге тапсырмалар бар. 3 топқа 3 сұрақ бар. Ойланып жауап беріңдер?
- Сұрақ. Теңіз астында сүңгитін жүзушілердің аяғына киетін затын құрастыру үшін бақаның қай бөлігін негізге алған ?
Жауабы: ( артқы аяғы) - ласты
- Сұрақ:Адам бұл нысананы бақаның сырт бейнесін көргенде ойлап тапқан ол не?
Жауабы: ( камуфляждық мата)
- Бұл приборды оқымыстылар бақаның көзінің негізінде жасалған ол қандай прибор
Жауабы: Ретинатрон приборы -тек тірі объектілерді бақылайды.
2-тапсырма Суреттермен жұмыс.
Қосмекенділердің отрядтарын тап.
Қосмекенділер отряды
Құйрықты



Құйрықсыз



Аяқты


Балалар бұл тапсырма бойыншада қосмекенділердің түрлерін бір-бірінен ажырата алады екенсіңдер?
3 -тапсырма. Қосмекенділердің көптүрлілігіне байланысты сұрақтар берілген қайсысын дұрыс деп санасаңдар (+) белгісін қоясыздар.
VIІ. Сабақты бекіту : «Қосмекенділердің пайдасы» кестесін толтыру.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz