§1. Еуропа елдері

10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §1. Еуропа елдері
Сабақтың мақсаты:
- Бірінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы әлем көрінісі, еуропа мемлекеттерінің саяси құрылысы, ұлы державалардың экспанциясы, еуропалық мемлекеттердің үстемдігінің түп негізі, өркениеттер үндестігі тақырыптарында айта отырып, белсенділігі жоғары білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Бірінші дүниежүзілік соғыс туралы не білеміз?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Жаңа индустриялы кезең
- Еуропа мемлекеттерінің саяси құрылы
- Ұлттық мемлекет идеясы мен экономикалық өмірді ықпалдастыру үдерісі.
- Ұлы державалар және олардың экспанциясы
- Дүние жүзін бөліске салу мәселесі
- Милитаризм және қарудың жаңа түрлері
- Пацифизм
- Ұлтшылдық. Нәсілшілдік
- ХХ ғасырдың басындағы дүние жүзінің саяси картасы
Сабақты бекіту:
- Иә-жоқ
- Мұны әркім білуі тиіс
Бағалау:
Үйге тапсырма: §1. ХІХ ғасырдың соңы мен ХХ ғасырдың басындағы әлем бірлігін қандай оқиғалар анықтады?
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §2. Еуропадан тысқары дүние жүзі. Азия елдері
Сабақтың мақсаты:
- «Империализм» сөзінің мәнін ашып көрсету, Азия елдерінің тарихымен таныстыру, ойлау қабілеттерін дамытып, белсенділігі жоғары азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Жаңа индустриялы кезең
- Еуропа мемлекеттерінің саяси құрылы
- Ұлттық мемлекет идеясы мен экономикалық өмірді ықпалдастыру үдерісі.
- Ұлы державалар және олардың экспанциясы
- Дүние жүзін бөліске салу мәселесі
- Милитаризм және қарудың жаңа түрлері
Жаңа сабақтың жоспары:
- XX ғасырдың басындағы дүние жүзінің саяси картасы
- Қытай
- Корея
- Монғолия
- Жапония
- Отар және жартылай отра елдер
- Еуропалық үстемдіктің түп негізі
- Ұлттық сана-сезім мен азаттық қозғалыстарының өсуі
- Әлем бірлігі
- Өркениеттер байланысы
- Қытай өркениеті
- Үнді және ислам өркениеті
Сабақты бекіту:
- Азия және Африка елдері қандай себептердің күшімен Еуропа және Американың алдыңғы қатарлы капиталистік елдерінің отарына, жартылай отарына айналды?
- Еуропадан тыс еуропалық биліктің себептерін түсіндіріп беріңдер
- Әлемдегі өркениеттердің ерекшеліктерін атап, олардың өзара ықпалдастығына тоқталып өтіңдер?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §2.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §3. ХХ ғ. басындағы халықаралық қатынастардың шиеленісуі
Сабақтың мақсаты:
- Дүниежүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі, Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы туралы баяндау;
- Өз ойын еркін айтуға дағдыландыру;
- Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Еуропа мен Американың жетекші державаларына Азия мен Африка елдерінің отар және жартылай отарларға айналуының қандай себептері болды?
- «Империя», «император», «империализм» терминдерінің арасында мағыналық байланыс бар ма?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Дүние жүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі
- Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы
- Орыс-француз одағы
- Ағылшын-орыс қатынастары
- Балқан соғыстары
Сабақты бекіту:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
- Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
- Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
- АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
- Бірінші дүниежүзілік соғыс майдандарында соғыс қимылдарын тоқтату жөнінде келісімге қол қою қашан және қай жерде болды?
- Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §3.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §4. Бірінші дүниежүзілік соғыс.
Сабақтың мақсаты:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы туралы баяндау;
- Пәнге деген қызығушылығын арттыру, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту;
- Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Дүние жүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі
- Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы
- Орыс-француз одағы
- Ағылшын-орыс қатынастары
- Балқан соғыстары
Жаңа сабақтың жоспары:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы
- Марна шайқасы
- «Верден қырғыны»
- Германияда революцияның басталуы, соғыстың аяқталуы.
Сабақты бекіту:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
- Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
- Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
- АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
- Бірінші дүниежүзілік соғыс майдандарында соғыс қимылдарын тоқтату жөнінде келісімге қол қою қашан және қай жерде болды?
- Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §4.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §5. Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы саяси-әлеуметтік дағдарыстар
Сабақтың мақсаты:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың зардаптарын, Ресейдегі ақпан революциясының дүние жүзі елдеріне әсерін және аяқталуы туралы баяндау;
- Пәнге деген қызығушылығын арттыру, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту;
- Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы
- Марна шайқасы
- «Верден қырғыны»
- Германияда революцияның басталуы, соғыстың аяқталуы.
Жаңа сабақтың жоспары:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың зардаптары
- Ресейдегі ақпан ревалюциясының дүние жүзі елдеріне әсері
- Үштік одақтың жеңілуі
- Германияда революцияның басталуы, соғыстың аяқталуы.
Сабақты бекіту:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
- Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
- Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
- АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
- Бірінші дүниежүзілік соғыс майдандарында соғыс қимылдарын тоқтату жөнінде келісімге қол қою қашан және қай жерде болды?
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың негізгі нәтижелері туралы айтып беріңдер
Бағалау:
Үйге тапсырма: §5.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §6. Версаль-Вашингтон жүйесі
Сабақтың мақсаты:
- Париж конференциясы, жеңіске жеткен елдер арасындағы қарама-қайшылықтар, Версаль бітімшарты, Ұлттар лигасының, сонымен қоса жаңа мемлекеттердің құрылуы, Түркия тәуелсіздігінің жариялануы туралы айта отырып, белсенділігі жоғары азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
- Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
- Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
- АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
- Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Париж конференциясы
- Жеңіске жеткен елдер арасындағы қарама-қайшылықтар. Вильсонның «14 тармағы».
- Версаль бітімшартыҰлттар лигасы
- Чехословакия, Венгрия, Австрия, Серб, Хорват және Словен корольдігі, Польша, Финляндия, Литва, Латвия және Эстония, Украина, Белоруссия, Әзірбайжан, Армения, Грузия.
- Түркия
- Араб елдері
- Вашингтон конференциясы
- Версаль-Вашингтон жүйесінің баянсыздығы
- Германия жағдайын жеңілдету.
Сабақты бекіту:
- 1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?
- Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?
- Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?
- Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?
- Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?
- Түрік Республикасы қашан құрылды?
- Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §6.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §7. Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі
Сабақтың мақсаты:
- Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі, революциялар, Веймар Республикасының құрылуы, реформалар, демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі, жұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері тақырыптары бойынша баяндау.
- Білімді жеке тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: лекция
Әдісі: баяндау
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- 1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?
- Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?
- Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?
- Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?
- Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?
- Түрік Республикасы қашан құрылды?
- Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуіДамудың екі жолы
- Революциялар
- Веймар Республикасы
- Реформалар
- Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуіЖұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері
- Экономикалық өрлеу
- Компартиялар ықпалының төмендеуі және социал-демократияның нығаюы.
Сабақты бекіту:
- Бірінші дүниежүзілік соғыс барысында бұқаралық қозғалыстардың өрлеуін қандай себептер туғызды?
- Соғыстан кейінгі Еуропаның саяси өмірінде, дамудың екі жолы қанда себептермен айқындалды?
- 1917 жылғы Ресейдегі Қазақ төңкерісі Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейінгі Еуропа халықтарының бұқаралық қозғалыстарының өсуіне қалай ықпал етті?
- І джс кейінгі жұмысшы қозғалыстарының жіктелу себептерін түсіндіріп беріңдер
- ІІІ Интернационалды (Коминтерн) кім басқарды және осы ұйымның орталығы қайда болды?
Бағалау: Үйге тапсырмма беру: §7.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §8. Жаңа мемлекеттердің құрылуы
Сабақтың мақсаты:
- Қуатты империялар ыдыраған аумақтарда тәуелсіз мемлекеттердің пайда болу тарихын баяндап беру;
- Пәнге деген қызығушылығын арттыру, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту;
- Білімді жеке тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: лекция
Әдісі: баяндау
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуіДамудың екі жолы
- Революциялар
- Веймар Республикасы
- Реформалар
- Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуіЖұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері
- Экономикалық өрлеу
- Компартиялар ықпалының төмендеуі және социал-демократияның нығаюы.
Жаңа сабақтың жоспары:
- Венгрия
- Австрия
- Серб, Хорват және Словен корольдігі
- Чехословакия
- Польша
- Финляндия
- Литва
- Латвия және Эстония
- Түркия
- Украйна, Белоруссия, Әзірбайжан, Армения, Грузия
- Араб елдері
Сабақты бекіту:
- Оңтүстік-Шығыс Еуропадағы ұлт-азаттық қозғалыстардың өсуіне қандай оқиғалар ықпал етті?
- Австрия Республикасы, Югославия, Чехословакия қалай пайда болды?
- Шығыстық Араб елдеріндегі оқиғалар қалай дамыды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §8.
1 0-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §9. КСРО-да тоталитарлық жүйенің қалыптасуы
Сабақтың мақсаты:
- Қазан төңкерісі, Ресейде большевиктердің билікке келуі, Азамат соғысы туралы айта отырып, КСРО-ның құрылуын толық түсіндіру.
- Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Оңтүстік-Шығыс Еуропадағы ұлт-азаттық қозғалыстардың өсуіне қандай оқиғалар ықпал етті?
- Австрия Республикасы, Югославия, Чехословакия қалай пайда болды?
- Шығыстық Араб елдеріндегі оқиғалар қалай дамыды?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Қазан төңкерісі және Ресейде большевиктердің билікке келуі
2. Кеңес үкіметінің алғашқы жүргізген шаралары
3. Жер туралы декрет
4. Азамат соғысы және интервенцияның басталуы
5. Большевиктердің ұлт саясаты
6. КСРО-ның құрылуы. Ұлттық автономия мәселелері
7. Индустрияландыру және ұжымдастыру саясатын бұрмалау мен оның салдары
8. КСРО-да тоталитарлық жүйенің орнауы
9. Коминтерн және оның рөлі
10. 20-30 жылдардағы КСРО-ның сыртқы саясаты
Сабақты бекіту:
- 1917 жылғы Қазақ төңкерісінің себептерін түсіндіріп беріңдер.
- 1917 жылығы Қазақ төңкерісін ұйымдастырып, өткізудегі В. И. Лениннің рөлі қандай?
- Кеңес үкіметінің алғашқы шараларын атаңдар.
- Ресей шаруалары «Жер таралы» Декретті қалай қабылдады?
- Ресейдегі азамат соғысы мен шетелдік интервенцияның себептерін ашып беріңдер
- Азамат соғысының негізгі майдандарын атаңдар
- КСРО-ның құрылу негізінде И. Сталинның автономияландыру жөніндегі жоспары неліктен қолдау таппады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §9.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §10. 1929-1933 жылдардағы дүниежүзілік экономикалық дағдарыс.
Сабақтың мақсаты:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі дүниежүзілік экономикалық дағдарыс себептерін, әлемдегі саяси және әлеуметтік жағдай, АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері туралы толық түсінік беру;
- Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- 1917 жылғы Қазақ төңкерісінің себептерін түсіндіріп беріңдер.
- 1917 жылығы Қазақ төңкерісін ұйымдастырып, өткізудегі В. И. Лениннің рөлі қандай? Кеңес үкіметінің алғашқы шараларын атаңдар.
- Ресей шаруалары «Жер таралы» Декретті қалай қабылдады?
- Ресейдегі азамат соғысы мен шетелдік интервенцияның себептерін ашып беріңдер
- КСРО-ның құрылу негізінде И. Сталинның автономияландыру жөніндегі жоспары неліктен қолдау таппады?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Экономикалық дағдарыстың себептері мен әлеуметтік салдарлары
- АҚШ-тағы жағдай
- Жұмыссыздық
- Қоғамдағы көңіл-күйдің өзгеруі
- Д. Кейнс теориясы
- Азия, Африка және Латын Америкасындағы дағдарыс
- Халықаралық қатынастар дағдарысы
Сабақты бекіту:
- 1929-1933 жылдардағы дағдарыс ерекшеліктерін атаңдар
- Бұл дағдарыстың ұзаққа созылуын қандай себептермен байланыстырар едіңдер?
- Дағдарыстың әлеуметтік және экономикалық салдарын түсіндіріңдер
- Д. Кейнс ұсынған дағдарыстан шығу жолдары қандай?
- Сендер дағдарыстан шығу жолдарының қандай шараларын ұсынар едіңдер?
Бағалау: Үйге тапсырма: §10.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §11. АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты
Сабақтың мақсаты:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі АҚШ-тың экономикасы, саяси және әлеуметтік жағдайы, АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері туралы толық түсінік беру;
- Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Экономикалық дағдарыстың себептері мен әлеуметтік салдарлары
- АҚШ-тағы жағдай
- Жұмыссыздық
- Қоғамдағы көңіл-күйдің өзгеруі
- Д. Кейнс теориясы
- Азия, Африка және Латын Америкасындағы дағдарыс
- Халықаралық қатынастар дағдарысы
Жаңа сабақтың жоспары:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі АҚШ
- АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері
- 1932 жылғы президент сайлауы және Ф. Рузвельттің жеңіске жетуі
- Президент Ф. Рузвельттің «Жаңа бағыт» саясаты
- Американдықтар көңіл күйінгегі өзгерістер
- Кәсіподақ қозғалысының өрлеуі.
- Үкімет саясатындағы «солға ығысу» және ішкі саяси күрестің шиеленісуі
- Жоғары Сот реформалары. 1936 жылғы сайлау. Жаңа дағдарыс
- АҚШ-тың «Жаңа бағыт» саясатының маңызы
- АҚШ-тың сыртқы саясаты
Сабақты бекіту:
- Американың «гүлденуінің» шынайы негіздерін түсіндіріңдер
- 1929-1933 жылдарғы АҚШ-тағы ұлы дағдарыстың себептері қандай болды?
- Ф. Рузвельттің «Жаңа бағытының» қандай заңдары америка еңбекші бұқарасының мүддесін қорғады? Неге қорғады деп ойлайсыңдар?
- «Жаңа бағыт» реформасының мәні? Кәсіподақтар қандай идеяларды басшылыққа алды? АҚШ-тағы «Жаңа бағыт» саясатының маңызы қандай?
Бағалау: Үйге тапсырма: §11.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §12. 1918-1932 жылдардағы Латын Америкасы
Сабақтың мақсаты:
- 1918-1932 жылдардағы Латын Америкасы елдерінің әлеуметтік, экономикалық жағдайлары туралы толық түсінік беру;
- Пәнге деген қызығушылығын арттыру, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту;
- Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі АҚШ
- АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері
- 1932 жылғы президент сайлауы және Ф. Рузвельттің жеңіске жетуі
- Президент Ф. Рузвельттің «Жаңа бағыт» саясаты
- Американдықтар көңіл күйінгегі өзгерістер
- Кәсіподақ қозғалысының өрлеуі.
- Үкімет саясатындағы «солға ығысу» және ішкі саяси күрестің шиеленісуі
- Жоғары Сот реформалары. 1936 жылғы сайлау. Жаңа дағдарыс
- АҚШ-тың «Жаңа бағыт» саясатының маңызы
- АҚШ-тың сыртқы саясаты
Жаңа сабақтың жоспары:
- Латым Америкасы елдерінің қоғамдық дамуының ерекшеліктері
- 1910-1917 жылдардағы Мексикадағы және 1933-1934 жылдардағы Куба рев-сы.
- Бразилия, Никарагуа, Чили, Аргентинадағы қозғалыстар
Сабақты бекіту:
- Латын Америкасының бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі саяси-экономикалық жағдайды сипаттап беріңдер
- Бұл аймақтарда қандай ірі мемлекеттердің ықпалы күшті болған?
- 1929-1933 жылдардағы экономикалық дағдарыстың Латын Америкасы елдеріне тигізген әсері қандай болды?
- Мексика мен Куба революцияларын Ресейдегі революциялармен салыстырыңдар
Бағалау: Үйге тапсырма: §12.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §13. Ұлыбритания мен Канада соғысаралық кезеңде
Сабақтың мақсаты:
- Екі соғыс аралығындағы Ұлыбританияның саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдайын, соғысқа дейінгі Канада жайлы баяндау;
- Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
- Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Латын Америкасының бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі саяси-экономикалық жағдайды сипаттап беріңдер
- Бұл аймақтарда қандай ірі мемлекеттердің ықпалы күшті болған?
- 1929-1933 жылдардағы экономикалық дағдарыстың Латын Америкасы елдеріне тигізген әсері қандай болды?
- Мексика мен Куба революцияларын Ресейдегі революциялармен салыстырыңдар
Жаңа сабақтың жоспары:
- ЛЛойд Джордж үкіметі
- Бірінші лейбористік үкімет
- Р. Макдональд
- Әлеуметтік қозғалыстар
- Стэнли Болдуин
- Р. Макдональд үкіметі
- Ұлттық үкіметтің саясаты
- Ұлыбританияның сыртқы саясаты
Сабақты бекіту:
- Англия үшін Бірінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
- Лойд Джордж үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
- Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
- Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
- Ұлы дағдарыстың Англияға қандай салдары болды?
- 30-жылдардағы Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
- Вестминстерлік статуты мәнін қалай түсінесіңдер
Бағалау:
Үйге тапсырма: §13.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы(гуманитарлық)
Сабақтың тақырыбы: §14. Франция мен Испания. Халықтық майдан.
Сабақтың мақсаты:
- Халықтық майдан идеясы және оның жүзеге асырылуы, Франциядағы халықтың майданның жеңісі, Матиньон келісімі, Халықтың майданның маңызы туралы оқушыларға түсіндіру;
- Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
- Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz