Екі өрнектің кубтарының айырымы

Сабақтың тақырыбы : Қысқаша көбейту формулаларын есептер шығаруда
қолдану
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардың қысқаша көбейту формулаларын бүтін
өрнектерді түрлендіруде қолдана білу іскерліктері мен
дағдыларын қалыптастыру. Көп мүшені көп мүшеге
көбейту және көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана
алу білімділіктерін қалыптастыру.
2. Пәнге деген қызығушылығын арттыру, ой-өрісін
кеңейту, ынтасын арттыру, жауапкершілікке тәрбие леу.
3. Оқушылардың таңдау, есте сақтау, ойлау
қабілеттілігін жетілдіру және білім дағдыларын дамыту.
Сабақтың түрі:
Білімдерін талдап қорыту, жүйеге келтіру сабағы.
Сабақтың типі:
Қайталау.
Көрнекілігі:
Формулалар жазылған слайдтар, тест есептері, үлестірме
материалдар.
Сабақтың өту әдісі:
Сұрақ-жауап, оқыта үйрету ойындары.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру:
Оқушыларды түгелдеп, екі топқа бөлемін.
Сабақ
тың тақырыбы мен мақсатымен таныстырамын. Оқушылар 3 топқабөлінеді.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
І топ үшін:
1. Екі өрнектің айырмасының квадраты.
2. Екі өрнектің кубтарының қосындысы.
ІІ топ үшін:
1. Екі өрнектің квадраттарының айырымы.
2. Екі өрнектің қосындысының кубы.
ІІІ топ үшін:
1. Екі өрнектің қосындысының квадраты.
2. Екі өрнектің кубтарының айырымы.
Қысқаша көбейту формулаларын еске түсіру, жаздырту, ауызша айтқызу. Сұрақ компьютер экранында жазылады. Оқушылардың жауабы тыңдалған соң, компьютер экранынан дұрыс жауап көрсетіледі.
Дұрыс жауаптары:
1. (а-в) 2 = а 2 - 2ав + в 2
2. а 3 + в 3 = (а+в) (а 2 -ав+в 2 )
1. а 2 -в 2 = (а-в) (а+в)
2. (а+в) 3 =а 3 +3а 2 в+3ав 2 +в 3 7
1. (а+в) 2 = а 2 + 2ав+ в 2
2. а 3 -в 3 = (а-в) (а 2 +ав+ в 2 )
2. Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып өрнектерді түрлендір:
А. 1) x
2
-y
2
=(x-y) (x+y)
2) 25-a
2
=(5-a) (5+a)
3) (x+4)
2
=x
2
+8x+16
В. 1) (5a-2b)
2
=25a
2
-20ab+4b
2
2) 62
2
-62>46+23
2
3) (3x-4)
2
-36=9x
2
-24x-20
С. 1) x
3
-64=(x-4) (x
2
+4x+16)
2) 49a
2
b
2
-1=(7ab-1) (7ab+1)
3) 25x
2
-(5x-y
2
-1) =?
3. Оқулықпен жұмыс:
№ 197 (1, 2)
1) (2+x)
3
=8+12x+6x
2
+x
3
2) (a-2)
3
=a
3
-6a
2
+12a-8
№ 204 (1, 2)
1) a
3
+6a
2
b+12ab2+8b
3
=(a+2b)
3
2) 27m
3
-27m
2
n+9mn
2
-n
3
=(3m-n)
3
4. Жартысын тап:
a) Көпмүше түріне келтір:
1. (x+4)
2
2. (2x-3)
2
3. (x+7)
2
4. (x-y)
2
б) Екі мүшенің квадраты түрінде жаз:
1. x
2
-6x+9
2. 4x
2
+8x+1
3. 24mn+n 2 +144m 2
4. 25a 2 +10a+1
в) Екі мүшенің кубы түрінде жаз:
1. a
3
+6a
2
b+12ab
2
+8b
3
2. c
3
-9c
2
d+27cd
2
-27d
3
3. c
3
+3c
2
d+3cd
2
+d
3
5. Қатені тап:
1. (2+a)
2
=4+4a-a
2. (b-3)
2
=b
2
-3b+9
3. (2m-3n)
3
=8m
3
+36m
2
n+54mn
2
-27n
3
6. Кім жылдам есептейді?
(Әр топқа үш сұрақтан қойылады„логикалық есептер”)
а) 103
2
=10609
б) 99
2
=9801
в) 52
2
=2704
а) 67
2
=4489
б) 89
2
=7921
в) 33
2
=1089
а) 101
1
=10201
б) 48
2
=2304
в) 27
2
=729
IV. Қорытынды:
1. (a+b)
2
=a
2
+2ab+b
2
формуласы мен
(a-b)
2
=a
2
-2ab+b
2
формуласының айырмашылығы қандай?
2. a
3
-b
3
=(a-b) (a2+ab+b
2
) формуласы қалай аталады?
V. Үйге тапсырма: Тақырыпты қайталау, №198. №205
VІ. Бағалау.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz