Ондық бөлшекті натурал санға көбейту тақырыбына есептер шығару

Дарынды балаларға арналған
үш тілде оқытатын №20 лицей.
Математика пәнінің мұғалімі:
Джетписбаева А. К
Талдықорған қаласы.
Сынып: 5 А
Пән: математика Сабақ: 132-133
Тақырып: «Ондық бөлшекті натурал санға көбейту» тақырыбына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
- Ондық бөлшекті натурал санға көбейту бойынша оқушылардың білімдерін бекіту және тиянақтау, жүйелеу.
 - Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, интеллектуалдығын қалыптастыру.
 - Өзін-өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылық, іскерлік пен жауапкершілікке тәрбиелеу.
 
Сабақтың түрі: бекіту сабағы.
Құрал - жабдықтар, көрнекі құралдар: кітап құралдары, үлестірмелі қағаздар, интерактивті тақта.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Қайталау сұрақтары:
- Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеді?
 - Ондық бөлшекті разряд бірліктеріне көбейтуді түсіндіріңдер.
 - Егер көбейтіндідегі цифрлар саны үтірмен ажыратуға тиісті цифрлар санынан аз болса, көбейтіндідегі үтірді қалай қояды?
 
ІІІ. Математикалық диктант.
- 0, 02*2=0, 04;
 - 0, 05*6=0, 3;
 - 0, 003*10=0, 03;
 - 0, 012*7=0, 084;
 - 1, 003*3=3, 009;
 - 2, 1*4=8, 4;
 - 5, 0002*3=15, 0006;
 - 0, 003*15=0, 045;
 - 0, 009*1000=9.
 
IV. Қатені тап.
![]()
![]()
![]()
V. “Қас қағым сәт”-үтірін тап :
а) 1, 83 × 10=1 8, 3; г) 91, 065 × 100=9 1 0 6, 5;
ә) 12, 085 × 100=1 2 0 8, 5; ғ) 2, 1561 × 1000=2 1 5 6, 1;
б) 7, 5492 × 1000=7 5 4 9, 2; д) 0, 103 × 10=1, 03;
в) 1, 51 × 10= 1 5, 1; ж) 2, 758 × 100=275, 8;
з) 63, 0457 × 1000=63045, 7.
VI. Топтық жұмыс: “Кім жылдам”
І топ: (40-(3, 16 × 10+1, 838) ) +(2, 6+3, 7) × 5=40-33, 438+31, 5=38, 062.
ІІтоп: (79-(28, 31 × 4-58, 9) ) +(2, 3+1, 8) × 6=79-54, 34+24, 6=49, 26.
ІІІтоп: (83-(17, 27×10-99, 3) ) +(18, 07-6, 03) × 2=83-73, 4+24, 08=33, 68.
IV топ: (95-(18, 15*10-99, 4) ) +(20, 5-7, 8) *4=95-82, 1+50, 8=63, 7.
VII. Кітаппен жұмыс:
№1060
- ;
 - ;
 - .
 
VIII. Топтық жұмыс: Мәселе есептер.
І топ: Меншікті жылдамдығы 19, 5 км/сағ моторлы қайық ағыс жылдамдығы 2, 8км/сағ өзенде ағыспен 2 сағ, ағысқа қарсы 3 сағ жүзді. Моторлы қайық барлығы қанша қашықтыұты жүзіп өтті?
S=2(19, 5+2, 8) +3(19, 5-2, 8) =2*22, 3+3*16, 7=44, 6+50, 1=94, 7км
Ж: 94, 7 км
ІІ топ: Жолаушылар поезында 15 вагон бар. Оның 0, 6-сы купелі вагондар, қалғандары плацкарт вагондар. Жолаушылар поезында неше плацкарт вагон бар?
15*0, 6=9 - купелі вагондар
15-9=6 - плацкарт вагондар
Ж: 6 вагон
ІІІ топ: «Ту-134» ұшағы 900 км/сағ жылдамдықпен, ал 0, 4 сағ 850 км/сағ жылдамдықпен ұшты. Ол барлығы қанша қашықтықты ұшты?
S=1, 5*900+0, 4*850=1350+340=1690км.
Ж: 1690 км.
ІV топ: бір диванды қаптауға 3, 25 м, ал бір орындықты қаптауға 0, 75 м мата керек. 2 диванды және 12 орындықты қаптауға неше метр мата қажет?
2*3, 25+12*0, 75=6, 5+9=15, 5 м
Ж: 15, 5 м.
IX. «Арифметика кілті» кітабының авторы кім?
К.
Л.
Ә.
![]()
И.
А.
Ш.
![]()
![]()
Х. “Кім тапқыр?”
![]()
![]()
ХІ. Сабақтың қорытындысы. Бағалау
ХІІ. Үй жұмысы: №1053, №1057, №1061, №1062, №1063.
- Іс жүргізу
 - Автоматтандыру, Техника
 - Алғашқы әскери дайындық
 - Астрономия
 - Ауыл шаруашылығы
 - Банк ісі
 - Бизнесті бағалау
 - Биология
 - Бухгалтерлік іс
 - Валеология
 - Ветеринария
 - География
 - Геология, Геофизика, Геодезия
 - Дін
 - Ет, сүт, шарап өнімдері
 - Жалпы тарих
 - Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
 - Журналистика
 - Информатика
 - Кеден ісі
 - Маркетинг
 - Математика, Геометрия
 - Медицина
 - Мемлекеттік басқару
 - Менеджмент
 - Мұнай, Газ
 - Мұрағат ісі
 - Мәдениеттану
 - ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
 - Педагогика
 - Полиграфия
 - Психология
 - Салық
 - Саясаттану
 - Сақтандыру
 - Сертификаттау, стандарттау
 - Социология, Демография
 - Спорт
 - Статистика
 - Тілтану, Филология
 - Тарихи тұлғалар
 - Тау-кен ісі
 - Транспорт
 - Туризм
 - Физика
 - Философия
 - Халықаралық қатынастар
 - Химия
 - Экология, Қоршаған ортаны қорғау
 - Экономика
 - Экономикалық география
 - Электротехника
 - Қазақстан тарихы
 - Қаржы
 - Құрылыс
 - Құқық, Криминалистика
 - Әдебиет
 - Өнер, музыка
 - Өнеркәсіп, Өндіріс
 
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.
            
                Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz
  
  
 
  
   Л.
  
  
  
   Ә.
  
  
 
  
   А.
  
  
  
   Ш.
  
  
 
  
  
   Х. “Кім тапқыр?”