Топ Көптік жалғау

Сабақ : 4 Пәні : Қазақ тілі Мерзімі : Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы : Жалғаулар жарысы
Сабақтың мақсаты : Оқушылардың көптік жалғаук, септік жалғау, жіктік жалғау, тәуелдік жалғау бойынша алған білімдерін тиянақтау және өткен лексикалық тақырыптарды қаншалықты меңгергенін пысықтау .
Сабақтың міндеттері :
Білімділік : жалғау түрлерін сөздерге дұрыс жалғай білуге үйрету
Дамытушылық: ауызша, жазбаша жаттығулар жүргізе отырып, оқушылардың сауаттылығын, тілін дамыту, логикалық ойлау және сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік : қазақша сөздерді, сөйлемді дұрыс, таза айтуға тәрбиелей отырып оқушыларды әдемілікке, ұқыптылыққа шақыру.
Сабақтың түрі : сайыс сабағы
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, аудару, оқу, сұрақ -жауап, топпен жұмыс, әңгімелеу,
Сабақтың көрнекілігі : кеспе қағаз, суреттер, тірек сызба жасау, үлестірме жетондар.
Сабақтың барысы :
1. Ұйымдастыру кезеңі : А) Оқушылармен сәлемдесу, әнұранын айту .
Ә ) Сабаққа назарын аудару
Б) Үй жұмысын тексеру
В) Жаңа сабақ өту
2. Сабақтың мақсатын айту .
Мұғалім сабақтың брысын айтып, сабақ кезеңдерімен таныстырып шығады
3. Үй тапсырмасын тексеру . Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын, үй жұмысын, тексереді .
Жалғау түрлерін тір рерт еске түсіріп қайталайды. Оқушылар берілген сөөздерді септеп, жіктеп, көптеп көрсетеді.
Мұғалімнің сөзі :
Оқушылар бүгін біздің сабағымыз сайыс сабағы болғандыұтан сыныпты төрт топқа бөлеміз . Топты аттары :
- Топ Көптік жалғау
2-топ Септік жалғау
3-топ Тәуелдік жалғау
4- топ Жіктік жалғнау
Сабақ кезеңдері : .
Жалғауларды
табу
Мәтінге
сұрақ қою
Кеспе қағаз
бойынша жұмыс
К. ж
С. ж
Т. ж
Ж. ж
Мұғалімнің сөзі :
- Оқушылар сабақ кезеңдерімен таныстық жарысымызды бастайық .
1 Кезең . Ауызша жұмыс . Әртопқа түрлі мәтін беріледі . Әр топ мәтінді оқып аударады .
Көпттік жалғау .
Алматы қаласы .
Алматы -Қазақстандағы сұлу әсем қала . Алматыда университеттер, колледждер, гимназиялар,
Мектептер, балабақшалар, театрлар, кино театрлар, филормониялар бар.
Қалада көп қабатты үйлер, мұражайлар, мәдениет, са рапйлар, әмбебап дүкендер көп .
Қаланың көшелері түзу және кең .
Септік жалғау .
Менің досым .
Менің досым бар. Оның аты-Нұрлан . Жасы он үште. Ол- бесінші сыныпта оқиды . Нұланның Ата - анасы - дәрігерлер . Нұрланның ағасы және қарындасы бар. Оның ағасы - студент . Қарындасы мектепте оқиды. Нұрланның үйі мектепке жақын . НҰрланның бөлмесі кең және таза .
Тәуелдік жалғау .
Менің Қазақстаным
Мен Қазқстанда тұрамын . Қазақстан - менің Отаным . Біздің еліміз тәелсіз мемлекет . Қаақақстанның қалалары көп . Қазақстанның табиғаты әдемі . Қазақстанның жері бай. Қазақстанда жануарлар, өсімдіктер мен құстар көп. Астана -Қазақстанның бас қаласы .
Жіктік жалғау .
Мен ұқыпты баламын
Менің атым -атым Арман. Мен бесінші сыныпта оқимын . Біздің сыныпта жиырма бес оқушы бар. Мен Сабақты жақсы оқимын . Сабақта тыныш отырамын, жаңа сабақты тыңдаймын . Кешке үй жұмысынОрындаймын . Үй жұмысын орындауға анам, ағам көмек береді . Сабаққа оқу құралдарымды ұмытпай апарамын .
2-кезең . Дәптермен жұмыс . Мәтінен жалғауларды табу .
Әр топ мәтінен өз жалғауларын тауып, жалғауларды белгіле, дәптерлеріне жазады .
Көптік жалғау .
Университеттер, колледждер, гимназиялар, мектептер, балабақшалар, театрелер, кинотеатрлар, филормониялар, үйлер, мұражайлар, мәдениет, сатайлары
Септік жалғау .
Нұрланның, мектепте, тмектепке, сыныпта
Тәуелдік жалғау .
Отаным, Қазақстаным, қаласы,
Жіктік жалғау.
Оқимын, отырамын, орындаймын, саламын.
З - кезең . Ауызша жұмыс .
Әр топ берілген мәтіндеріне сұрақ қояды.
4- кезең. Әр оқушыға кеспе қағаздар беріледі, жалғауларды жалғап толтырып беру.
Биші
Тілші
Ғалым
Бүркіт
Үй
Қыз
Ұл
1
2
3
4
5
6
7
5-кезең .
Сен мақал білесің бе? Тақтаға мақал мәтелдің сөздері жалғаусыз жазылып тұрады . Мақалдың Сөздеріне жалғауы жоқ, оқушылар дұрыс жалғауды жазу керек .
Отан - от . . . да ыстық . ( -тан)
Жалқау . . . жаны тәтті, ( -дың )
Еңбек . . . наны тәтті (-тің)
Ел ел . . . бәрі жақсы . (-ДІҢ)
Өз ел . . . бәрінен жақсы . (--дің)
Ер . . . атын еңбек шығарар . ( ДІҢ )
Оқу ине . . . құдық қазғандай . (-мен)
Дос сыртың . . . мақтар, (-НАН)
Дұшпан көзіңе мақтар.
Ер елің . . . , гүл жерін . . . ( -ДЕ)
Сабақты бекіту : Әр топты алған балдарды бойынша қортыгдылап, қай топтың жеңіске
жеткенін анықтау . Әр топтың оқушыларының жинағын жетондарына қарап оларды бағалау .
- Сау болыңыздар, сабақ аяқталды .
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz