Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы байланыстар

№5 жалпы орта білім беретін мектеп

«Математикалық ғажайыптар әлемінде» атты математикалық апталығында өткізілген ашық сабақ

Тақырыбы:

«Тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы байланыстар»

Сыныбы: 8 «а»

Геометрия пәні мұғалімі:

Саламатова Тоғжан Марденқызы

Орал - 2012

Пәні: Геометрия

Сыныбы: 8 «а»

Күні: 25. 01. 2012ж.

Тақырыбы: Тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы байланыстар.

Құзіреттілікке жеткізетін сабақтың мақсат-міндеттері:

а) ақпараттық: тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы бұрыштар тарауында өткен материалдарды қорытындылап, бекіту;

ә) коммуникативтік: математикалық сауаттылықты арттыру;

б) проблемалық: негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді өрнектерді ықшамдауда тиімді қолдануға, тригонометриялық өрнектердің мәндерін ұтымды қолдануға үйрету.

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: қайталау

Сабақтың әдісі: ҮӨЖ-нің, деңгейлеп-саралап оқытудың элементтері, сұрақ-жауап

Оқытудың түрі: ұжымдық, даралап оқыту

Оқыту құралдары: оқулық, интерактивті тақта, дидактикалық материалдар

Пәнаралық байланыс: алгебра, дүние жүзі тарихы

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру бөлімі.

ІІІ. Формула білесің бе?

IV. Сергіту сәті.

V. Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар.

VI. Үй тапсырмасын беру бөлімі.

VII. Миға шабуыл (логикалық есептер) .

VIII. Тарихи мәліметтер.

ІХ. Қорытынды бөлімі.

І. Ұйымдастыру бөлімі.

Сәлеметсіңдер ме, балалар! Жоқ оқушыларды түгендеу, класс тазалығын тексеру.

ІІ. Үй жұмысын тексеру бөлімі.

№170

Берілгені:

a=12;

b=c+8;

Табу керек: c- ?

Шешуі: b=8-c; c 2 =a 2 +b 2

c 2 =144+64-16c 2 +c 2

144+64-16c=0

-16c=-208

c=14

Жауабы: c=14

ІІІ. «Формула білесің бе?» (қайталау сұрақтары)

  1. Пифагор теоремасын атаңыз. / c2=a2+b2/
  2. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деп нені айтамыз? /Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деп сүйір бұрышқа қарама-қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын айтамыз. sinα=a/c/
  3. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы деп нені айтамыз? /Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы деп сүйір бұрышқа іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын айтамыз. cosα=b/c/.
  4. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі деп нені айтамыз? /Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі деп сүйір бұрышқа қарама-қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасын айтамыз. tgα=a/b/.
  5. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі деп нені айтамыз? /Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі деп сүйір бұрышқа іргелес жатқан катеттің қарама-қарсы жатқан катетке қатынасын айтамыз. ctgα=b/a/.

IV. Сергіту сәті.

Жауабы: тригонометрия

«Жартысын тап» /негізгі тригонометриялық формулаларды қолданып сәйкестендіреді/

tgα
sin 2 α
tgα: ctgα
sin2α: sinα
tgα: cos(90 - α)
sin2α: 1+ctg 2 α
tgα: sin(90 - α)
sin2α: sinα/cosα
tgα: 1/cos 2 α
sin2α: cosα
tgα: 1/sin 2 α
sin2α: 1+tg 2 α
tgα: 1 - cos 2 α
sin2α: cosα/sinα

V. Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар

№1 .

Берілгені: ∆АВС - тең бүйірлі

ВС=30; AB==BC=25

Табу керек: AD - ?

Шешуі: Δ A B D \mathrm{\Delta}ABD қарастырамыз, тікбұрышты, D = 90 0 ; \angle D = 90^{0};

BD= B C 2 = 30 2 = 15 \frac{BC}{2} = \frac{30}{2} = 15 ;

AD = A B 2 B D 2 = 625 225 = 400 = 20 \sqrt{{AB}^{2} - {BD}^{2}} = \sqrt{625 - 225} = \sqrt{400} = 20 ;

Жауабы: AD = 20

№2 .

Берілгені: ABCD төртбұрыш

\angle А=90 0

\angle DBC=90 0 ;

AC=24; DC=34; BD=16

Табу керек: АВ - ?

Шешуі: Δ B C D \mathrm{\Delta}BCD қарастырамыз

B C 2 = D C 2 B D 2 = 1156 256 = 900 {BC}^{2} = {DC}^{2} - {BD}^{2} = 1156 - 256 = 900

B C = 900 = 30 BC = \sqrt{900} = 30 ;

Δ A B C \mathrm{\Delta}ABC қарастырамыз,

A B 2 = B C 2 A C 2 = 900 576 = 324 {AB}^{2} = {BC}^{2} - {AC}^{2} = 900 - 576 = 324 ;

A B = 324 = 18 AB = \sqrt{324} = 18

Жауабы: AB = 18

№3.

Берілгені: ∆АВС - тікбұрышты

\angle ADB=120 0

CD=6; AD=BD

Табу керек: AB - ?

Шешуі: Δ A C D \mathrm{\Delta}ACD қарастырамыз. 30 0 қарсы жатқан катет гипотенузаның жартысына тең.

C D = A D 2 A D = 2 C D = 2 6 = 12 CD = \frac{AD}{2} \Longrightarrow AD = 2 \bullet CD = 2 \bullet 6 = 12

CD = 12; A C 2 = A D 2 C D 2 = 144 36 = 108 ; {AC}^{2} = {AD}^{2} - {CD}^{2} = 144 - 36 = 108;

A C = 108 = 6 3 ; AC = \sqrt{108} = 6\sqrt{3};

AD = BD = 12; CB = 12 + 6 = 18;

A B = A C 2 + C B 2 = 108 + 324 = 432 = 12 3 ; AB = \sqrt{{AC}^{2} + {CB}^{2}} = \sqrt{108 + 324} = \sqrt{432} = 12\sqrt{3};

Жауабы: A B = 12 3 AB = 12\sqrt{3}

№6.

Берілгені: ∆АВС - тікбұрышты үшбұрыш

a 2 -b 2 =28;

c=10

Табу керек: BC=a - ?

Шешуі: a 2 + b 2 = c 2 a^{2} + b^{2} = c^{2} \Longrightarrow

{ a 2 + b 2 = 100 a 2 b 2 = 28 { b 2 = 100 a 2 a 2 100 + a 2 = 28 { b 2 = 100 a 2 2 a 2 = 100 + 28 { 2 a 2 = 128 a 2 = 64 a = 8 ; \left\{ \begin{array}{r} a^{2} + b^{2} = 100 \\ a^{2} - b^{2} = 28 \end{array} \right. \ \Longrightarrow \left\{ \begin{array}{r} b^{2} = 100 - a^{2} \\ a^{2} - 100 + a^{2} = 28 \end{array} \right. \ \Longrightarrow \left\{ \begin{array}{r} b^{2} = 100 - a^{2} \\ 2a^{2} = 100 + 28 \end{array} \right. \ \Longrightarrow \left\{ \begin{array}{r} {2a}^{2} = 128 \\ a^{2} = 64 \end{array} \Longrightarrow a = 8; \right. \

Жауабы: a = 8.

№10.

Берілгені: АВСD - теңбүйірлі трапеция

AD=DC=CB=6; AB=10

Табу керек: h - ?

Шешуі: A K = A B D C 2 = 10 6 2 = 4 2 = 2 AK = \frac{AB - DC}{2} = \frac{10 - 6}{2} = \frac{4}{2} = 2 ;

D K = A D 2 A K 2 = 36 4 = 32 = 4 2 DK = \sqrt{{AD}^{2} - {AK}^{2}} = \sqrt{36 - 4} = \sqrt{32} = 4\sqrt{2} .

Жауабы: D K = 4 2 DK = 4\sqrt{2} .

VI. Үй тапсырмасын беру бөлімі.

№4, №5, бақылау жұмысына дайындалу.

VII. Миға шабуыл (логикалық есептер) .

  1. Айжан мен Маржанның әкелерінің аттарын ата. Айжан мен Маржан - Асқар мен Мұраттың қыздары. Айжан Асқардың қызынан үш жас кіші болса, бұлардың әкелерінің аттары кім?

Жауабы: Асқар - Маржан, Айжан - Мұрат.

  1. Математика олимпиадасында Азамат, Байсал, Диас алғашқы үш орынға ие болды. Азамат 1 - ші және 2 - ші орын ала алмады, ал Байсал 2 - ші орын алған жоқ. Диас 3 - ші орын алған жоқ. Азамат, Байсал, Диас нешінші орындар алды?

Жауабы: Байсал - 1, Диас - 2, Азамат - 3.

Сергіту сәті. «Тез есепте!»

1. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері бойынша, оның гипотенузасын анықтау:

а=3 және в=4 ; жауабы: с=5; а=8 және в=6, жауабы: с=10.

2. Тікбұрышты үшбұрыштың бір катеті мен гипотенузасы бойынша, оның екінші катетін анықтау:

с=41 және а=9; жауабы: в=40; с=13 және а=5, жауабы: в =12

3. Есептеңіз:

√3ctg45 0 cos60 0 sin60 0 ; Жауабы: 3 4 \frac{3}{4} ; 2sin30 0 + 2cos60 0 + tg45 0 ; жауабы: 3

VIII. Тарихи мәліметтер.


Ұқсас жұмыстар
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар
Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері мен гипотенузасы
Пифогор теоремасы. 8 сынып
Іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарының үшбұрыш ауданымен байланысы
Геометрия, "хан тәңіріне саяхат", 8-сынып
Үшбұрыш. үшбұрыштың түрлері. 7 сынып
Сүйір бұрыштың тангенсі
Тікбұрышты үшбұрыштардың түрлері
Үшбұрыштар теңсіздігі
Тікбұрышты үшбұрыш. Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері
Пәндер



Реферат Курстық жұмыс Диплом Материал Диссертация Практика Презентация Сабақ жоспары Мақал-мәтелдер 1‑10 бет 11‑20 бет 21‑30 бет 31‑60 бет 61+ бет Негізгі Бет саны Қосымша Іздеу Ештеңе табылмады :( Соңғы қаралған жұмыстар Қаралған жұмыстар табылмады Тапсырыс Антиплагиат Қаралған жұмыстар kz