Ана бейнесі

Қызылорда облысы Байқоңыр қаласы
«№ 274 орта мектебінің» қазақ тілі мен
әдебиеті пәні мұғалімі
Сугралиева Нуржамал Бегалиевна
Сабақтың тақырыбы: Ғ. Мүсірепов «Ананың анасы» әңгімесі
8 сынып (2-сағаты)
Сабақтың мақсаты:
білімділік: әңгіменің мазмұнын меңгерту, құрылысына талдау арқылы ана бейнесін ашу.
дамытушылық: өз бетінше жұмыс істеу дағдысын жетілдіру, ізденушілікке, шығармашылыққа баулу.
тәрбиелік: анасын құрметтеуге, қадірлей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: білімді жинақтау.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдістері: түсіндірмелі, көрнекілік, сұрақ-жауап, сын
тұрғысынан ойлау әдістері, іздендіру, топтық, өзіндік жұмыс түрлері.
Көрнекілігі: Ғ. Мүсірепов портреті, үлестірмелі қағаздар,
тірек-сызба, тақта, оқулық.
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі, музыка
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аударып, сабақ мақсатын түсіндіру.
II. Үй тапсырмасын сұрау.
а) Ғ. Мүсірепов «Ананың анасы» әңгімесін оқып, мазмұндау.
ә) Шығарманың құрылысына сатылай кешенді талдау.
III. Өткенді пысықтау. «Ой дамыту» сұрақтары
IV. Жаңа сабақты оқып үйренуге дайындық.
Ғ. Мүсірепов «Ананың анасы» әңгімесі (2-сағаты)
Сабақ жоспары: (слайд)
1. Шығармадағы кейіпкерлер әлемі. Ана бейнесі.
2. Негізгі кейіпкерлер образыа ену. «Қайсар ана».
3. Ана бейнесі оқушы көзімен.
Y. Жаңа сабақты пысықтау. Топпен жұмыс.
I топ, Ана-сарқылмайтын күш ой толғау
II топ, өлең құрау (құшады, құшағы, жүрегі, тілегі) .
III топ, Интервью-тест
YI. Жаңа сабақты қорытындылау.
YII. Үйге тапсырма: 1 . Әңгімеден өзіңе ұнаған жерден үзінді жаттау.
(Монолог, диалог, пейзаж)
2. Ата-ана, бала, батыр туралы мақал-мәтел жазу.
(бес-бестен)
3. Шығармашылық жұмыс. Ғ. Мүсіреповтің ана тақыры-
бына жазылған әңгімесін оқу.
YIII. Бағалау.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аударып, сабақ мақсатын түсіндіру. Балалар, біз өткен сабақта қазақ әдебиетінің көрнекті өкілі, сөз зергері Ғ. Мүсіреповтің шығармашылығымен таныстық. Бүгінгі сабағымызда жазушының әңгімесін талдауды жалғастырамыз.
II. Үй тапсырмасын сұрау
Ғ. Мүсірепов Ананың анасы әңгімесін оқып, мазмұндау.
Жоспары:
- Әйтілес қарттың әңгімесі.
- Ергенекті еліне аттану.
- Ана бойындағы күш.
Шығарманы сатылай кешенді талдау.
Оқиғаның басталуы. Жалпақ балуанының Ергенекті еліне аттануы.
Байланысы. Ергенекті елін шауып, қалың жылқыны барымталау.
Дамуы. Тезек теріп келе жатқан қызды олжалау.
Шиеленесуі. Қыз әкесінің мерт болуы.
Шарықтау шегі. Кейкінің үкімі
Шешімі. Ана мен қызына бостандықты беруі.
III. Өткенді пысықтау.
«Ой дамыту» сұрақтары
1. Шығарманың дайындығы қай жерден басталады?
2. Жалпақ балуанның құлауына не себеп болды?
3. Әңгіме не себептен «Ананың анасы» деп аталған?
Жазушыны әр түрлі тақырыпқа қалам тартты. Ал ана тақырыбына қалам тартуына бірме-бір себеп болған орыстың жазушысы М. Горькийдің ықпалы болды.
30 жылдардың орта шенінде жазушыны М. Горькийдің ана тақырыбына жазған әңгімелері қызықтырды.
Ол М. Горькийдің Адамның анасы, және «Өлімді жеңген ана» атты новелласын аударып, өзі де «Ашынған ана», «Ер ана», «Ақлима», «Әмина», «Ананың анасы», «Ананың арашасы» атты әңгімелер жазды. Жазушы байлықтың ішіндегі ең бір негізгі саласы-күшті адам ана деп қорытындыға келеді.
IV. Жаңа сабақты оқып үйренуге дайындық.
Ғ. Мүсірепов «Ананың анасы» әңгімесі (2-сағаты)
Сабақ жоспары: (слайд)
1. Шығармадағы кейіпкерлер әлемі. Ана, Жалпақ балуан, Кейкі бейнесі
2. Негізгі кейіпкерлер образына ену. «Қайсар ана».
3. Ана бейнесі оқушы көзімен.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту. Тақырыбы: кейікерлер әлемі, ана бейнесі. Мақсаты: әңгімедегі кейіпкерлерді анықтау, ана бейнесін ашу.
-Балалар, әңгіменің жалпы мазмұнымен таныс болдық. Енді шығармадағы кейіпкерлерді топтастыра қоялық.
Кейіпкерлер
1. Негізгі кейіпкер Жанама кейіпкер
Ана, Жалпақ балуан, Кейкі. Әйтілес, Рамазан, молда, Жанай
балуан, Қүлтеке, Сары, Байсары, қыз,
балалар, тезек теруші әйелдер, Қайрақ,
Сонар.
Балалар, жанама кейіпкерлердің ішінен ерекше көрінетін кім?
2. Оқулықпен жұмыс
I топ. Ана портретін тауып оқып, көркемдегіш сөздерді анықтау.
Бейшараның боз көйлегі жырым-жырым. Қолдары қарғаның тұяғындай қап-қара! Ерні қырық тілінген жарық-жарық.
Балалар, ананың осындай жағдайға ұшырауына не себеп болған?
II топ. Жалпақтың портретін тауып оқу, көркемдегіш сөздерді анықтау. Жалпақ жауырыны қақпақтай, жұдырығы тоқпақтай, сыртынан қарағанда құйған пештей болып, оқ бойы алдымызда отырады.
Жалпақ қандай адам?
III топ. Кейкінің жылқышыға жасаған әрекетін шығармадан тауып, көркемдегіш сөздерді анықтау.
Кейкі албырт, жылқышыны жалбағадай жұлып алды да айналдырып-айналдырып лақтырып жіберді.
Кейкі қандай адам?
Екі кейіпкердің іс-әрекетін салыстыру
-Балалар, біз шығармадағы негізгі кейіпкерлердің іс-әрекетін оқып білдік.
Енді осы кейіпкерлердің бейнесін образға еніп, қалай көрсете алар екенбіз.
Негізгі кейіпкерлер образына ену. «Қайсар ана».
Ана: -Менің атым-әйел
Жалпақ балуан: -Жаным, сен неткен жансың?
Кейкі: Қызы қатынға, шешесі отынға жарар.
1) 40 жігітімен жылқыны барымталап, қызды олжалап келе жатқан Жалпақты ана қалай тоқтатады?
3. Дәптермен жұмыс. Ана сөзіне топтастыру жасау.
АНА
мейірімді жанашыр адал қиындыққа шыдамды
Y. Жаңа сабақты бекіту. Топпен жұмыс.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz