Квадрат теңдеуінің мәні түбірлері

Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы
№8 орта мектептің математика мұғалімі
Налибаева Қарлығаш Шамсудинқызы
Сабақтың тақырыбы : «Квадрат теңдеулер» тақырыбын қайталау
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың квадрат теңдеулерді шешу дағдыларын жетілдіру;
Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін кеңейтіп, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік :Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: қайталау
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түрлі тапсырмалар
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру
Үй тапсырмасын сұрау
Сұрақ-жауап
- Қандай теңдеуді квадрат теңдеу дейміз?
- Толық квадрат теңдеу дегеніміз не?
- Толымсыз квадрат теңдеулер дегеніміз не?
- Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
- Теңдеуді шешу дегеніміз не?
- Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
- Квадрат теңдеу түбірлерінің дискриминантын қалай табамыз?
- Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын қалай анықтаймыз?
Толымсыз квадрат теңдеулер
ax 2 =0
(b=c=0)
ax 2 +bx=0
(c=0)
ax 2 +c=0
(b=0)
-
x 1 ; 2 =±
Толымды квадрат теңдеулер
Жалпы түрі:
ax 2 +bx+с=0,
D=b 2 -4ac
b=2n
ax 2 +bx+с=0,
D=n 2 -ac
Келтірілген квадрат теңдеуі:
x 2 +px+q=0, мұндағы p=2k
D=k 2 -q
Кім жылдам?
Деңгейлік тапсырмалар
I деңгей №360 (1, 3)
А) a=-2, b= c=3
Б) a=0, 7, b=6 c=-8 болса,
I I деңгей №362 (1, 3)
Теңдеуді шешіңдер
А)
Б)
I I I деңгей №365 (1, 2)
А)
Б)
Тарихи деректер
Квадрат теңдеуді шешу әдістері Вавилон қолжазбаларында, ежелгі грек математигі Евклидтің (б. з. д. ІІІ ғ. ) еңбектерінде, ежелгі Қытай мен Жапон трактаттарында кездеседі. Сонымен қатар, Орта Азия математигі әл-Хорезмидің (ІХ ғ. ) «Хисаб әл-джебр вал-мукабала» деген еңбегінде жазылған. Ежелгі үнді ғалымдары квадрат теңдеуге келтіретін есептерді өмірден алды. Олар мал санын есептеу, еңбекақы төлеу және т. б.
Кестемен жұмыс
Сергіту сәті
Оқулықпен жұмыс
№367 есеп
Сабақты қорытындылау
Рефлексия парағы
Рефлексия: (қорытынды) Оқушылар өз ойларын білдіреді.
Оқушының аты-жөні:
1. Қандай теңдеуді еске түсірдің?
2. Квадрат теңдеудің қандай түрлерін қайталадың?
3. Квадрат теңдеуді шешіп үйрендің бе?
4. Деңгейлік тапсырмаларды орындай алдың ба?
5. Сабақ ұнады ма? Қандай тілегің бар?
Баға:
Үйге тапсырма
№362 есеп (2, 4)
№365 есеп (2, 4)
Бағалау
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz