Зат есімнің тәуелденуі

Сабақтың тақырыбы : Зат есімнің тәуелденуі
Сабақтың мақсаты :
Білімділігі :Зат есімнің тәуелденуі туралы мағлұмат беру, сөз құрамын талдау машығын дамыту. Өз бетінше жұмыс істеуге баулу.
Дамытушылығы : Оқушылардың белсенділігін, қызығушылығын, сөздік қорын дамыту, тіл байлықтарын молайту.
Тәрбиелігі: оқушыларды бауырмалдылыққа, мейірімділікке, бірлікке, ынтымаққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап, ой қозғау, өз бетімен жұмыс, сын тұрғысынан ойлаудың элементтері
Пәнаралық байланыс : ана тілі, дүниетану.
Сабақтың көрнекілігі : суреттер, кестелер, плакаттар, интерактивтік тақта.
«Алтын қақпа» ойыны
Сабақтың барысы : І. Психологиялық дайындық.
Біз бүгінгі сабағымызды ІІІ-топқа бөлініп, «Алтын қақпа» ойынында топтық тапсырмаларды орындай отырып, сөз мағынасын ашамыз.
І-топ. Әрбір адам : Туысым, досым, жұрағатым
ІІ-топ : Әрбір сөзің :Шындық, бірлік, адалдық.
ІІІ-топ : Әрбір ісің : Тірлік, тірек, адамдық.
Мұғалім : Әрбір сабақ : Үйрену, ұғу, ұлағат.
-Олай болса, бәріміз де үйренуге, ұғуға дайын екенбіз, сабағымызды бастайық.
Біреу озса сайыста, біреу артта қалады,
Ренжімей тараса, озбағандар жарады.
Жарыс заңы ежелден -жеңімпазды анықтау
Озат болу шарты сол-еңбектену, жалықпау.
І. «Тас қақпа» тапсырмасы
Ақыл- адам көрігі
Ақылдың сабыр серігі.
Сабыр сөзінің мағынасын ашыңыз. (шыдам, тағат, төзім)
ІІ. Уй тапсырмасын тексеру. өтілгендерді пысықтау.
34-жаттығу ауызша тексеру.
-Қандай сөз таптарын білеміз ?
-Зат есім дегеніміз не ?
-Зат есімге қандай сұрақтар қойылады ?
-Зат есімнің түрлерін атаңдар
Сөз таптары
Зат есім Сан есім Сын есім Етістік
Семантикалық картамен жұмыс
Зат есім
Кім ? кімдер ? Не ? Нелер ?
Көпше Жекеше
Негізгі Туынды
Деректі Дерексіз
Жалқы Жалпы
-Қосымша дегеніміз не ?
Жұрнақ Жалғау
Қосымша мағлұмат
Зат есім
Теуелденеді Септеледі
Жіктеледі
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту
2. «Күміс қақпа» тапсырмасы
Шындық қамал бұзар.
Қамал сөзінің мағынасын ашыңыз (тосқауыл, кедергі, бөгет)
-Біздің бүгінгі сабағымыз зат есімнің тәуелденуі
Мақсатымыз : Зат есімді тәуелдеп үйрену
ІУ. Сергіту минуты
Күнге қарап қол созамыз,
1, 2, 3
Қызғалдақтай ырғаламыз.
1, 2, 3
Дөңгеленіп айналамыз
1, 2, 3
Көркем етіп біз жазамыз.
ІУ. Дәптермен жұмыс
-Күннің жадын, тақырыпты жазу.
Көркем жазу Анам менің -ақылшым.
№38 Ауызша орындалады.
-3 -топқа 3 сөйлемді оқыту
-Сөздерге жалғанған қосымшалар қандай мағынаны білдіріп тұр ?
Слайдтан ережемен танысу
Заттың біреуге тән екендігін білдіретін жалғауларды тәуелдік жалғаулары деп атайды : әке-м, әже-ң, ата-сы. Тәуелдік жалғаулар үш жақта, жекеше және көпше түрде айтылады: көрші-м, көрші-ң, көрші-ңіз, көрші-сі.
Көрші-міз, көршілер-ің, көршілер-іңіз, көршілер-і.
-ң, -ың, -ің
-іңіз, -ыңыз
--ың, -ің
-ыңыз, -іңіз
№39 Сөздерді төмендегі үлгі бойынша жазу
І. Менің анам, . . . Біздің анамыз, . . .
ІІ. Сенің анаң, . . . Сендердің аналарың
Сіздің анаңыз, . . . Сіздердің аналарыңыз, .
ІІІ. Оның анасы Олардың аналары, . . .
-Сөздерге жалғанған қосымшаларды тауып, астын сызу
-Бұл қосымшалар жұрнақ па, әлде жалғау ма ?
№ 40 (ауызша)
Жұмбақтың шешуін табу
«Боран» сөзі бізге ана тілінен таныс па ? Кімнің шығармасы ?
-Әңгімедегі негізгі кейіпкер кім ? -Абай туралы не айта аламыз ?
І топ Қанаты
ІІ топ Аяғы
ІІІ топ Аузы Қай жақта тұрғанын айту, сұрақ қою.
№42 өз бетімен орындау
Берілген сөздерді тәуелдену ерекшелігіне қарай топтап жазу
І. -топ доп оқушылар дәптер
(ауызша тексеріледі)
3. «Алтын қақпа» тапсырмасы.
Ақылсыз адам менмен келер,
Ақылды адам кеңінен келер.
Менмен сөзінің мағынасын ашыңыз. (тәкаппарөр көкірек, өзімшіл)
У. Ой қозғау. Шығармашылық жұмыс.
І-топ «Менің жанұям» шағын шығарма жазу. Ішінен тәуелдеулі сөздерді тап.
ІІ-топ Сөздерді сөз құрамына талдау
Жұмысшыларымыз, балапандары, етікшіңіз.
ІІІ-топ Мақалдан тәуелдеулі сөзді тап.
Еңбегің қатты болса,
Тапқаның тәтті болар.
УІ. Сабақты қорытындылау :
-Тәуелдік жалғаулары туралы ережені сұрау.
УІІ. Үйге тапсырма : 41-43 жаттығу. Ереже жаттау.
УІІІ. Бағалау
Мемлекеттік мекеме Құрық орта мектеп гимназиясының бастауыш әдістемелік бірлестігінің ІІІ-тоқсан бойынша өткізілетін ашық сабақтар кестесі
Сыныбы
Пәні
Күні
сағаты
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz