Есептерді салыстыру

Математика.
- сынып.
Тақырыбы: Қосындыны және бірнеше бірлікке артық санды табуға
арналған есептерді салыстыру.
Мақсаты: қосындыны және бірнеше бірлікке артық санды табуға
арналған есептерді салыстыра қарастыру; қосу амалы
компоненттерінің өзара байланысын анықтау; 1-ден
10-ға дейінгі ауызша қосу және азайту дағдыларын
қалыптастыру; өрнек пен өрнекті салыстыра білуге
машықтандыру; логикалық ойлауын дамыту; еңбексүй-
гіштікке тәрбиелеу; білім алуға деген құштарлықтарын
арттыру.
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: геометриялық пішіндемелер,
цифрлар, санау материалдары, интерактивті тақта.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, түсіндіру, топпен жұмыс, жарыс.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, дүниетану, музыка.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Қызығушылықты ояту.
-Балалар, қазір сергіту жаттығуын жасайық.
Хормен: Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де.
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге!
-Ал, балалар, математика сабағын бастайық. Бүгінгі біздің сабағымыз жарыс түрінде өтпекші. Бірінші топ- «Азайту», екінші топ-«Қосу». Балалар, мына жәндіктің аты қалай?
-Өрмекші.
-Ол не істейді?
-Өрмек тоқиды.
-Ендеше, балалар, біз оған өрмек тоқуға көмектесейік. Біздің көмегіміз- бір тапсырма орындасақ, оның да өрмегі тоқылады. Ал, іске сәт!
«Менің орным қайда?»
Интерактивті тақтада шашылған цифрлар берілген. Сол цифрларды өсу ретімен орналастыру керек.
1 4 6 3 8 9 2 10 0 7 5
Тапсырма дұрыс орындалған соң интерактивті тақтада өрмекшінің бірінші өрмегі тоқылады
3. Жаңа сабақ.
А ) Электрондық оқулықтан «Арифметика» тарауынан «Салыстыру» бөлімін көрсетіп, тапсырмаларын орындату.
Ә ) Электронды оқулықтан «Алгебра» тарауынан «Әділетті таңбалар» бөлімін көрсетіп, тапсырмаларын орындату.
Б) 1-есеп.
«Ұқсас па?»
Есептерді салыстыру. Ұқсастығын, айырмашылығын табу.
Ұл бала-7 ? Қыз бала-7
Қыз бала-3 Ұл бала-? 3 артық
Ш: 7+3=10 Ш: 7+3=10
Ж:барлығы 10 бала. Ж:ұл бала 10.
(Екінші өрмек тоқылды. )
В ) Сергіту сәті .
Жақсы бала еңбекшіл,
Ер- азамат болады.
Қиындықты жеңіп кіл,
Құшағы гүлге толады.
Еңбекшіл осындай,
Болайықшы досым-ай!
Г) 2-мысал.
«Жұмбақ сан»
4> Бос торкөздің орнына әртүрлі сандар қойып шығару.
Тура теңсіздік құрастыру.
Шешуі: 4>0 4>2
4>1 4>3
Ғ) 3-мысал.
Cалыстыру.
6+3=9 9-6=3 9-3=6
9>6 9>3
Д ) «Ойлан, тап!»
-Балалар, қосу мен азайту амалдары қашып кетіпті. Бос орындарға теңсіздік тура болатындай етіп, амал таңбаларын қояйық. (Барлық жағдайларын қарастырамыз. )
9 1>5 4
Шешуі: 9+1>5+4
9+1>5-4
9-1>5-4
Дәптерге мысалдар мен есептерді жазып отыру керек.
4. Сабақты бекіту. Бағалау . Сайыс қорытындысын шығару. Ұпай сандарына байланысты жеңімпаз топ анықталады.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz