Мухтар Әуезов Жетім әңгімесі

Сабақ тақырыбы: Мухтар Әуезов «Жетім» әңгімесі
Мақсаты :
Білімділік: Әңгімені алдымен мәнерлеп түсініп оқушыларға оқып беріп, оқу дағдыларын қалыптастыру, әңгіменің тақырыбын ашу.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын, ойлауын, көз алдына елестету, қабілетін дамыту.
Тәрбиелік : Адамгершілікке, жанашырлыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.
интерактивтік тақта, бейнетаспа,
Көрнекіліктер : М. Әуезовтің шығармалары, портреті.
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Үй тапсырмасын тексеру.
Сұрақтар :
- Үйге қандай тапсырма берілді?
-Асқар Дулатовтың «Аяулы Жақан» әңгімесін оқып келу және мазмұнын айту.
2. Үйдегі дайындық бойынша әңгіменің мазмұнын кім айтады?
3. Ал енді балалар мына сызба бойынша Міржақыпқа сипаттама жасайық.
- Жақаң деп не үшін айтылған?
-Міржақов Дулатовқа деген сыйдың бір құрметі.
III. Дәйексөз.
Жаңа сабағымызды бастамас бұрын, мына жердегі дәйексөзге көңіл аударайық:
« Бұл дәуірде өз тілін, әдебиетін білмеген, қадірлемеген адам толық мәнді адам емес»
М. Әуезов
(бір оқушы оқиды)
Сұрақ:
- Өз тілін, әдебиетін білмеген деп нені айтып тұр деп ойлайсыңдар?
( тілін білу, әдебиетің білу)
- Ал енді мен сендерге тереңірек түсіндіріп берейін.
- Әр ұлт өз тілін білу керек.
- Өз тілін білген адам, өзінің өткенін біледі.
Өткені дегеніміз ол-тарих, тарихтың айнасы-әдебиет.
Біз одан оқып білеміз.
- Ал енді мына слайд шоуға назар аударыңдар.
М. Әуезов туралы мәліметті сендер толық алдыңдар деп ойлаймын.
М. Әуезов туралы не білеміз?
М. Әуезовтің бүкіл әлемге тараған 4 томдық роман эпопеясы қалай аталады? «Абай жолы»
ΙV. Жаңа сабақ М. Әуезовтың «Жетім» әңгімесі.
Осы әңгіменің мазмұнын мен сендерге қысқаша айтып өтейін.
Ситуациялық сұрақ.
- Қасымның қашуы дұрыс па еді? Неге кері қайырылмады?
- Сен Қасымның орнында болсаң не істер едің?
Сөздік жұмысы: Қиянат-әділетсіздік. Қаға беріс-шеттеу.
М. Әуезовтің шығармалары бойынша түсіндірілген «Көксерек», «Қараш-қараш оқиғасы» атты фильмдер бар, және бүгін танысатын «Жетім» әңгімесі- халықтың қалын, ортасынан шыққан, қарапайым адамдардың өмірін сипаттайтын әңгіме.
V Топқа бөлу.
- Ғылым тобы
- Тілшілер тобы (жазу)
- Бейнелеушілер тобы
I. Ғылыми топ
Оқулықпен жұмыс: /мәнерлеп оқытамын/
Мәтінді бөлімге бөлу
- Жалғыз жаяу
- Қасымның әжесінен айрылып қаралы күйге түсуі.
- Иса мен Қадишадан көрген қорлығы.
- Тау ішіндегі қорқыныш.
- Ағашқа қатып қалған бала.
ІІ. Тілшілер тобы (жазу)
Тілшілер тобы (жазу)
- Жеті түнде Қасымды айдап шыққан кім? (әңгіменің қай бөлімінде)
- Қасымның әжесінен айырылуы.
- «Жетімнің малына қианат қылма! Өзін адам ет, күт, асыра, жылатпа!» деп кімге тапсырды?
- Қасымның ойы неден шатасты?
- Тау ішіндегі түнгі қорқыныш.
- Қарама қайшы элементтер.
ІІІ. Бейнелеуші топ.
- 1. Табиғат балаға қалай көрінеді? Оны табиғатпен байланыстырайық. Көңіл күйінің үндесуі. Бөлім бойынша сурет сал.
- 2. Кім рөлге кіріп Қасымды бейнелей алады?
- 3. Қасым жеті түнде неліктен жалғыз жаяу келе жатты?
- 4. Қасымның тағдыры неге қиын болды?
- 5. Әңгіме неліктен жетім деп аталған?
VІ. «Ойлау» стратегиясы.
«Жетім» - деп кімдерді айтамыз? Көз алдарына кімдер елестейді?
VII. Мақал-мәтелдермен жұмыс
1. Жаңбыр жаумаса - жер жетім.
Үйрек қаз кетсе көл жетім2. Ері жоқ ел - жетім
Елі жоқ ер жетім
Парықсыз болса, сөз жетім
VІІІ. Жаңа сабақты бекіту :
2. Мақал-мәтелдерді сәйкестендіру:
1. Жалғыздың үні шықпас,
Жаяудың шаңы шықпас2. Қара көзден нұр тайса,
Айналаң қара түн болар.3. Жақсы-жаңына жолдас.
Жаман малыңа жолдас4. Жаман сөз жүрекке тастай тиеді.
5. Қорқаққа қос көрінеді.Тәрбие отбасынан басталады.
Салыстыру. Қазіргі заманмен салыстырғанда жетімдер бар, бірақ олар Үкімет үйінде /балалар үйінде тәрбиеленеді/
- Дегенмен, балалар үйінде қаншама жағдай жасалынса да ата-ананың мейірім шуағына ешнәрсе жетпейді.
Анасының қасында қара су ішкенге не жетсін!
Ана мейірімін көрмеген бала осы өмірге риза бола ма екен? - деп Елімізде жетімдер саны азаю үшін қандай тілек айтасыңдар?
Балалардың тілектерін қағаз бетіне түсіру
АНА ӘКЕ
АТА туған - туыс
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz