Сабақ жоспары :: Мектеп алды білім беру, бастауыш сыныптар
Файл қосу
Отбасы мүшелері және олардың міндеттері. дүниетану. 2 сынып
Сабақ жоспары
Уақыты
Сыныбы:
2 сынып
Пәні:
Дүниетану
Сабақтың тақырыбы:
Отбасы мүшелері және олардың міндеттері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушыларға "отбасы" түсінігін қалыптастыру, Отбасы деген келешек ұрпақты жалғастыратын болашақ. Отбасында адамдардың алатын орны туралы түсінік беру. Отбасы мүшелерінің міндеттерімен өзара қарым- қатынасы жайлы әңгімелеу арқылы түсіндіру. Оқушыларға әке - шеше, бауырдың қадірін білгізу. Түрлі тапсырмаларды орындау арқылы сөйлеу дағдыларын,шеберліктерін қалыптастыру.
Дамытушылық:
Ой-өрістерін, танымдық, шығармашылық, қабілеттерін, мәдени ұқыптылық, әдептілік қасиеттерін, шеберліктерін, пәнге деген қызығушылығын, дүниетанымын дамыту.
Тәрбиелік:
Ата-анасына, туған жерге, Отанға деген сүйіспеншіліктерін ояту.
Сыйластыққа, мейірімділікке, татулыққа,қамқорлыққа тәрбиелеу. Оқушылардың бойына ата-анаға деген сүйіспеншілікті, құрмет сезімін ояту, адал да парасатты ұл мен қыз тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Білім, білік, дағдыны қалыптастыру.
Сабақтың типі:
Дәстүрлі емес
Сабақтың әдістері:
көрнекілік, түсіндіру, сөздік, шығармашылық жұмыс , әңгімелесу, баяндау, өз бетінше жұмыс, нұсқау беру.
Сабақтың көрнекілігі:
Интерактивті тақта, көркем суреттер, үлестірмелі материалдар,
Оқыту технологиясы:
Ақпараттық -коммуникативтік технологиясы.
Пәнаралық байланыс:
Математика, музыка, ана тілі, бейнелеу өнері.
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
А) Психологиялық дайындық
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп көзбенен -
Жаңа білім алуға
Алға қадам аттаймыз.
Ә) кезекші рапорты
(кезекші сыныпты түгендеп, үй тапсырмасы қандай болғанын айтады)
2 мин
1 мин
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
<<Жануарлар мен өсімдіктердің қызыл кітабы>>
Қызыл кітап дегеніміз не?
Мен ата заңды неге сендерге көрсетіп отырмын?
Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктерден білетінің бар ма?
5 мин
ІІІ. Жаңа тақырып
Кіріспе
А) Сөзжұмбақ шешу арқылы тақырыпқа шығу
<<Отбасы>> осы сөзді қалай түсінесіңдер? (ата-әже, әке-ана,аға-іні, апа - сіңлі- олар кімдер? Бәрін бір сөзбен қалай атаймыз?
Ә) Суретпен жұмыс, өлеңнің мағынасын ашу
Суретті және өлеңді түсіндір. Қандай отбасы деп ойлайсың?
Отбасы әр адамның шағын отаны.Отбасынды өсіп-өніп тәрбие алады. Біз жастаймыздан өзгелерге қамқор болуды, ата-ананы үлкендерді сыйлауды, жақсы көруді отбасынан үйренеміз. Бізге ең жақын ең қымбат жандар отбасында яғни бірге жанымызда болады. Отбасы ата - әженің ұрпағынан тарап, шағын мемлекетке айналады.
3 мин
3 мин
Негізгі
А) Оқулықпен жұмыс (73-74 бет)
Ең алдымен мәтіннің тақырыбына көңіл аудар. Мүшелері, міндет дегенді қалай түсінесің?
Ә) мәтінді түйіндеу (сұрақ- жауап арқылы)
Сонымен, отбасы дегеніміз не?
Отбасы- Бірге тұратын, бір -біріне қамқорлық жасайтын және ортақ шаруашылық жүргізетін бір үйдің адамдары
Ата-ана міндеттері туралы не айтасыңдар?
Ата-анамыз біздің тұрмысымыз жақсы болуы үшін еңбек етеді. Отбасын қорғау.
<<Батыр ана>> қалай түсінесің?
Көп баланыдүниеге әкелген ананы- Батыр ана деп атаймыз.
Көп бала өсірген аналарға <<Күміс алқа>>, <<алтын алқа>> беріледі.
Б) << менің отбасым>> өз отбасы жайлы әңгіме
Оқушылардың өз отбасылары жайлы әңгімелеу
5 мин
3 мин
5 мин
Сергіту сәті
<<Үйде біз нешеуміз?>> санамақ
Кел,санайық екеуміз.
Бас бармағым - атам.
Балаң үйрек-әжем.
Ортан терек - әкем.
Шылдыр шүмек - анам.
Кішкене бөбек- сен.
Бір үйде біз нешеуміз?
Бір үйде бесеуміз .
Жұдырықтай жұмылған
Тату тәтті бәріміз
Бір үйде тұрамыз.
2 мин
Шығармашылық тапсырма
<<Отбасындағы менің міндеттерім>> (сурет, өлең, шығарма)
Әр бала өзінің мектепте немесе отбасындағы міндетін қалауы бойынша белгілі бір формада көрсетеді.
Мыс: оқушының міндеттері:
* Әркім Қазақстан Республикасының Ата заңын сақтауға;
* Қазақстан Республикасын қорғау әрбір азаматтың міндеті;
* Әрбір адамның ар мен намысын құрметтеуге;
* Мемлекеттік рәміздерді құрметтеуге;
* Тарихи мәдени мұраларды сақтауға;
* Тарихи ескерткіштерді қорғауға;
* Табиғат және табиғат байлықтарын қорғауға;
* Мектеп ғимараты мен оның аумағын үнемі тазалықта ұстауға;
* Үлкенге-құрмет, кішіге-ізет танытуға;
* Ата-анаға қамқорлық көрсетуге.
5 мин
Қорытынды:
<<Отбасы ағашы>> (отбасыңның шежіресін құру) (музыка қосып қою)
Мыс: мынау менің отбасымның ағашы.Бұл ағаш әлі де жалғасып келеді. Әр бала берілген ағаш суретіне отбасында бірге тұратын туыстарды атап, жабыстыру керек
5 мин
Үйге тапсырма:
Мәтінді оқып, мазмұндау
<<Ананың қолы-Алтын>> шағын шығарма жазу
2 мин
Бағалау (оқушылардың сабаққа қатысуына байланысты)
1 мин
<<Жүректен жұрекке>> тілек білдіру
Анаң-күнің жүрегің, Әкең - өмір тірегің
Сен бақытты ұлансың, Бәрі саған қуансын.
Әжең-асыл ардағың, Атаң - дана қорғаның,
Сен бақытты ұлансың, Бәрі саған қуансын.
Ағаң- қамқор асқарың, Інің - мөлдір аспаның,
Сен бақытты ұлансың, Бәрі саған қуансын.
3 мин
.
Уақыты
Сыныбы:
2 сынып
Пәні:
Дүниетану
Сабақтың тақырыбы:
Отбасы мүшелері және олардың міндеттері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушыларға "отбасы" түсінігін қалыптастыру, Отбасы деген келешек ұрпақты жалғастыратын болашақ. Отбасында адамдардың алатын орны туралы түсінік беру. Отбасы мүшелерінің міндеттерімен өзара қарым- қатынасы жайлы әңгімелеу арқылы түсіндіру. Оқушыларға әке - шеше, бауырдың қадірін білгізу. Түрлі тапсырмаларды орындау арқылы сөйлеу дағдыларын,шеберліктерін қалыптастыру.
Дамытушылық:
Ой-өрістерін, танымдық, шығармашылық, қабілеттерін, мәдени ұқыптылық, әдептілік қасиеттерін, шеберліктерін, пәнге деген қызығушылығын, дүниетанымын дамыту.
Тәрбиелік:
Ата-анасына, туған жерге, Отанға деген сүйіспеншіліктерін ояту.
Сыйластыққа, мейірімділікке, татулыққа,қамқорлыққа тәрбиелеу. Оқушылардың бойына ата-анаға деген сүйіспеншілікті, құрмет сезімін ояту, адал да парасатты ұл мен қыз тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Білім, білік, дағдыны қалыптастыру.
Сабақтың типі:
Дәстүрлі емес
Сабақтың әдістері:
көрнекілік, түсіндіру, сөздік, шығармашылық жұмыс , әңгімелесу, баяндау, өз бетінше жұмыс, нұсқау беру.
Сабақтың көрнекілігі:
Интерактивті тақта, көркем суреттер, үлестірмелі материалдар,
Оқыту технологиясы:
Ақпараттық -коммуникативтік технологиясы.
Пәнаралық байланыс:
Математика, музыка, ана тілі, бейнелеу өнері.
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
А) Психологиялық дайындық
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп көзбенен -
Жаңа білім алуға
Алға қадам аттаймыз.
Ә) кезекші рапорты
(кезекші сыныпты түгендеп, үй тапсырмасы қандай болғанын айтады)
2 мин
1 мин
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
<<Жануарлар мен өсімдіктердің қызыл кітабы>>
Қызыл кітап дегеніміз не?
Мен ата заңды неге сендерге көрсетіп отырмын?
Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктерден білетінің бар ма?
5 мин
ІІІ. Жаңа тақырып
Кіріспе
А) Сөзжұмбақ шешу арқылы тақырыпқа шығу
<<Отбасы>> осы сөзді қалай түсінесіңдер? (ата-әже, әке-ана,аға-іні, апа - сіңлі- олар кімдер? Бәрін бір сөзбен қалай атаймыз?
Ә) Суретпен жұмыс, өлеңнің мағынасын ашу
Суретті және өлеңді түсіндір. Қандай отбасы деп ойлайсың?
Отбасы әр адамның шағын отаны.Отбасынды өсіп-өніп тәрбие алады. Біз жастаймыздан өзгелерге қамқор болуды, ата-ананы үлкендерді сыйлауды, жақсы көруді отбасынан үйренеміз. Бізге ең жақын ең қымбат жандар отбасында яғни бірге жанымызда болады. Отбасы ата - әженің ұрпағынан тарап, шағын мемлекетке айналады.
3 мин
3 мин
Негізгі
А) Оқулықпен жұмыс (73-74 бет)
Ең алдымен мәтіннің тақырыбына көңіл аудар. Мүшелері, міндет дегенді қалай түсінесің?
Ә) мәтінді түйіндеу (сұрақ- жауап арқылы)
Сонымен, отбасы дегеніміз не?
Отбасы- Бірге тұратын, бір -біріне қамқорлық жасайтын және ортақ шаруашылық жүргізетін бір үйдің адамдары
Ата-ана міндеттері туралы не айтасыңдар?
Ата-анамыз біздің тұрмысымыз жақсы болуы үшін еңбек етеді. Отбасын қорғау.
<<Батыр ана>> қалай түсінесің?
Көп баланыдүниеге әкелген ананы- Батыр ана деп атаймыз.
Көп бала өсірген аналарға <<Күміс алқа>>, <<алтын алқа>> беріледі.
Б) << менің отбасым>> өз отбасы жайлы әңгіме
Оқушылардың өз отбасылары жайлы әңгімелеу
5 мин
3 мин
5 мин
Сергіту сәті
<<Үйде біз нешеуміз?>> санамақ
Кел,санайық екеуміз.
Бас бармағым - атам.
Балаң үйрек-әжем.
Ортан терек - әкем.
Шылдыр шүмек - анам.
Кішкене бөбек- сен.
Бір үйде біз нешеуміз?
Бір үйде бесеуміз .
Жұдырықтай жұмылған
Тату тәтті бәріміз
Бір үйде тұрамыз.
2 мин
Шығармашылық тапсырма
<<Отбасындағы менің міндеттерім>> (сурет, өлең, шығарма)
Әр бала өзінің мектепте немесе отбасындағы міндетін қалауы бойынша белгілі бір формада көрсетеді.
Мыс: оқушының міндеттері:
* Әркім Қазақстан Республикасының Ата заңын сақтауға;
* Қазақстан Республикасын қорғау әрбір азаматтың міндеті;
* Әрбір адамның ар мен намысын құрметтеуге;
* Мемлекеттік рәміздерді құрметтеуге;
* Тарихи мәдени мұраларды сақтауға;
* Тарихи ескерткіштерді қорғауға;
* Табиғат және табиғат байлықтарын қорғауға;
* Мектеп ғимараты мен оның аумағын үнемі тазалықта ұстауға;
* Үлкенге-құрмет, кішіге-ізет танытуға;
* Ата-анаға қамқорлық көрсетуге.
5 мин
Қорытынды:
<<Отбасы ағашы>> (отбасыңның шежіресін құру) (музыка қосып қою)
Мыс: мынау менің отбасымның ағашы.Бұл ағаш әлі де жалғасып келеді. Әр бала берілген ағаш суретіне отбасында бірге тұратын туыстарды атап, жабыстыру керек
5 мин
Үйге тапсырма:
Мәтінді оқып, мазмұндау
<<Ананың қолы-Алтын>> шағын шығарма жазу
2 мин
Бағалау (оқушылардың сабаққа қатысуына байланысты)
1 мин
<<Жүректен жұрекке>> тілек білдіру
Анаң-күнің жүрегің, Әкең - өмір тірегің
Сен бақытты ұлансың, Бәрі саған қуансын.
Әжең-асыл ардағың, Атаң - дана қорғаның,
Сен бақытты ұлансың, Бәрі саған қуансын.
Ағаң- қамқор асқарың, Інің - мөлдір аспаның,
Сен бақытты ұлансың, Бәрі саған қуансын.
3 мин
.