Сабақ жоспары :: Қазақ әдебиеті

Файл қосу

«көксерек» әңгімесі


Батыс Қазақстан облысы
Шыңғырлау ауданы
Л.Қылышев атындағы Шилі орта жалпы білім беретін мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі Самиева Балкенже Оңғарбекқызы

Пән: Әдебиеттік оқу.
Тақырыбы: М.Әуезов «Көксерек» әңгімесі
Мақсаты:
М.Әуезов туралы мағлұмат беру, «Көксерек» әңгімесінің мазмұнын меңгерту,
оқушыларды сын тұрғысынан ойлап, талқылауға үйрету, өз- өздерін бағалауға
және өз ойларын тұжырымдауға баулу;

Күтілетін нәтиже:
- М.Әуезов туралы біледі.
- «Көксерек» әңгімесін мазмұнын аша біледі.
- Тақырып бойынша талдау жасай біледі.
- Өз ойларын ашық айта біледі.

Түрі: Жұптық жұмыс.

Әдісі: Венн диограммасы, қызығушылығын ояту, сұрақ жауап, «Кубизм» әдісі.
Тапсырмалар:«Сәттілік шеңбер»,Симантикалық кесте,кесте толтыру,«Бес жолды
өлең»,Кубизм әдісі,ВЕНН диограмма
Көрнекілігі: М.Әуезов портреті, «Көксерек» фильмінен үзінді, интерактивті
тақта, карточкалар.
Барысы:

|Сабақ кезеңдері |Мұғалім әрекеті |Оқушы әрекеті |
|І.Кіріспе. |Психологиялық дайындық. |- бүгінгі сабақтарыңыз сәтті өтсін; |
|Ұйымдастыру бөлімі.|«Сәттілік шеңберін құру» |- сабақта 5 деген баға ал; |
| |- Балалар, шеңбер болып тұрып, мына әдемі гүл |- жақылық тілеймін; |
| |шоғын бір- бірлерімізге жақсы тілек тілеп берейік.|- денсаулық тілеймін; |
| | |- Әдепті бала бол; т.б. |
|Үй тапсырмасын |«Болашақ сақшы» өлеңін мәнерлеп оқу. | |
|тексеру |-Өлеңде кім туралы айтылған? |жас ұлан |
| |- Өлеңде жас ұланның мақсаты, арманы қандай? |Елімізді қорғау; |
| | |Халқытың амандығы; |
| | |Табиғатты қорғау; |
| |-Еліміз қандай мемлекеттермен көршілес? |Ресей,Қытай,Түркіменстан, Өзбекстан, Қырғызстан |
| | | |
|Негізгі бөлім |Күннің жадын жаздыру. | |
|Жаңа сабақ |Сабақтың тақырыбын, мақсатын, нәтижесін айту. | |
| |Бағалау кретирийлермен таныстыру | |
| |Мәнерлі, дұрыс оқуы | |
| |Сұраққа толық жауап беру | |
| |Берілген тапсырмалардың нәтижелігі | |
| |Мәтіннің мазмұнын ашу | |
| |Сабаққа белсенділігі | |
| |Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға мынадай | |
| |фишкалар беріп отырамын. | |
| |(Сабақтың соңында фишкалар бойынша бағалаймын) | |
|Оқулықпен жұмыс |Мұхтар Әуезов туралы 137 бетті оқып, мына анықтама| |
| |кестені жеке толтырасыңдар. | |
| | |Туған жері |
| |Автор | |
| | | |
| | |Әңгімесі |
| |Туған жыл | |
| | | |
| | |Адал жосы |
| | | |
| | | |
| | |Дүние жүзіне танылған еңбегі |
| | | |
| | | |
| | |(Мадақтау, ынталандыру, дұрыс орындаған оқушыға |
| | |фишка беру) |
|Мәтінмен жұмыс |Балалар, М.Әуезовтың «Көксерек» әңгімесін өз | |
| |беттерінізбен 3 минут уақыт ішінде оқып | |
| |шығасыңдар. | |
| |«Көсерек» фильмінен жарнама көрсету. | |
| |Фильммен мәтіннің ұқсастығы мен айырмашылығы бар |- айырмашылығы фильмде басынан бастап аяғына дейін|
| |ма? |қысқаша көрсетілді, ал мәтінде үзінді ғана |
| | |берілген. |
|Сөзік жұмыс |Қырыс- қырсық мінезді. | |
| |Тағы- жабайы | |
|Кубизм әдісі |Кубизм әдісі бойынша жұмыстанамыз. | |
| |1. Салыстырыңыз. |Дала қасқыры емін-еркін өмір сүреді, азығын өзі |
| |Дала қасқыры мен Көксеректі |табады, малға шабады. Көксерек 2 мезгіл асын |
| | |ішеді, әрдайым Құрмаштың қасында, ауыл иттері оған|
| | |өш. |
| |2. Суреттеп беріңіз. |Сұр, иттей шамалас, кекшіл, төзімді, жыртқыш, |
| |Көксерекке сипаттама |ашқарақ, арам. |
| |3. Елестетіңіз. | |
| |Егер адамдар қасқыр апанын бұзып, бөлтіріктерді |Егер адамдар бөлтіріктің барлығын қырып жойғанда |
| |өлтіріп, Көксеректі алып кетпегенде, оқиға әрі |Құрмаш және отбасы бұндай қайғылы оқиаға тапболмас|
| |қарай дамуы мүмкін еді? Көз алдыңызға елестетіңіз.|еді. Көршілерімен ұрпас еді. Ауыл балаларымен |
| | |Құрмаш бөлімбес еді. |
| |4. Қолданыңыз. | |
| |Көксерек сөзін қолданып «бес жолды өлең» құраңыз | |
| |Не? ------------- | |
| |Қандай? ---------,---------- |Көксерек |
| |Не істеді? ---------, ------------ |Сұр, төзімді |
| |Сөйлем: ---------- ----------- |Ұлыды, шапты, тістеді |
| |--------------. |Көксерек малға шапты. |
| |Мәндес сөз: ---------- |Қасқыр (Көкжал) |
| | | |
| |5. Талдаңыз | |
| |Көксеректің қатігездігін қай тұстан байқадыңдар? |соңғы бөлімінен. |
| | |Жота жүні үрпиіп, көздері жалындап, бар тісін |
| | |көрсетіп, аузын аңқитып ашып жіберіп тап бергенде |
| | |талай бұралғы төбет, быжыл қаншық қыңсылай, |
| | |шәуілдей қашатын болды. Мұндай кезде Құрмаштың өзі|
| | |де қорқақтай барып, қой- қойлайты еді. |
|Сергіту сәті |«Айна» | |
| |Жәй музыка қосылады. Балалар бір- бірлеріне қарап | |
| |тұрады. Біріншісі мектепке әзірленеді. Шашын | |
| |тарайды, киімін түзетеді, артына қарайды, жанана | |
| |тұрады, бетін уқалайды, Орындыққа отырады. Ал | |
| |қарама- қарсы тұрға оқушы оның істегені | |
| |қайталайды. | |
| |Венн диограммасы арқылы жұптасып толтырасыңыз. |Венн диограммасы арқылы жұптасып толтырасыңыз. | |
| |Әуелі жеке қасиеттерін жазады, ал ортасына ортақ |Әуелі жеке қасиеттерін жазады, ал ортасына ортақ | |
| |қасиеттерін жазасыңдар. |қасиеттерін жазасыңдар. | |
| | | | |
| |Адам Қасқыр |Адам Қасқыр | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
|Қорытынды |Фильмді көргенде қандай әсер алыңыз? |аянышты әсерде болдым. |
| |Көксерек туралы ауыл адамдарының пікірі не болды? |Кәпір, қырыс, тағы емес пе! Кеудесін бермейді, |
| |Ауыл иттерінің үйренбеуінің себебі неде? |қорықпайды. |
| | |Ол қасқырдың баласы болғандықтан ауылдың иттері |
| |Ауылға келген күшіктің жағдайы не болды? |оған өш болды. |
| | |Кішкентай күшік кезінде оған Ұүрмаш жқсы қарады. |
| | |Өскенде ол тамақтары ұрлап жеді. Оны ұра бастады. |
| |Әңгімеден қандай ой түйдің? |Қасқырды қанша бақсаң далаға қарайды деген мақал |
| | |бар емес пе? Қасқырды қолға ұстауға болмайды. |
|Бағалау |Балалар барлығымыз тақтаға қараймыз. | Өз- өздерін фишка жинау арқылы бағалап отырады. |
| |Мынау бағалау шкаласы, айтылған критерийлер | |
| |бойынша фишка жинаған оқушылар бағаланады. | |
| | | |
| |«5» | |
| |«4» | |
| |«3» | |
| | | |
| |Барлығы 10-нан астам фишка алған | |
| |Барлығы 7-ден астам фишка алған | |
| |Барлығы 5-тен астам фишка алған | |
| | | |
|Үйге тапсырма |Оқулықтың 137-140 беттерін оқу, мазмұндау | |

-----------------------
Сөйлейді,
еңбектенеді,
ойлайды,
оқиды,
түсінеді,
қоректенеді,
сезім мүшелері
дамыған

Сөйлейді,
еңбектенеді,
ойлайды,
оқиды,
түсінеді,
қоректенеді,
сезім мүшелері
дамыған

Жыртқыш,
Шапшаң,
бөрі,
дала тағысы,
еркіндікте
мейірімсіз
ашқарақ

ТАБИҒАТ
ПЕРЗЕНТІ

