Қаңбақ пен жантақ

Батыс Қазақстан облысы

Шыңғырлау ауданы

Л. Қылышев атындағы Шилі орта жалпы білім беретін мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі Самиева Балкенже Оңғарбекқызы

Пән: Әдебиеттік оқу

Сабақтын тақырыбы: Өтебай Тұрманжанов «Қаңбақ пен жантақ»

Мақсаты:

а) Оқушыларға «Қаңбақ пен Жантақ» мысалымен таныстыру, кейіпкерлерді салыстыруға үйрету

Түрі: Топтық жұмыс. Тапсырмалар: Сөзжұмбақ, Карточкалар, постер қорғау, Венн диограммасы, Блум әдісі

Әдісі: топтық жұмыс, ойын, Венн диограммасы, сұрақ-жауап Блуш таксаномиясы.

Көрнекілігі: Автор суреті, мақал-мәтел, қаңбақ пен жантақтың суреті. Постер, маркер.

Барысы:

Сабқтың кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Сабқтың кезеңдері:

Кіріспе

І. Ұйымдастыру бөлімі

Мұғалім әрекеті:

Психологиялық дайындық

а) Сәлемдесу рәсімі.

ә) Дөңгелене күн жасап, достық шеңберіне тұрайық.

- Бір-біріміздің қолдарымыздан ұстайық . Не сездіңдер?

- Достарымыздан жылу алып, көңіл-күйіміз қандай болды?

- Олай болса, орнымызға 2 топқа бөлініп отырайық.

I - топ «Бірлік»

II - топ «Достық»

(әр топтан топ басшысын сайлап алу)

Оқушы әрекеті:

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз,

Бар адамға құрметпен,

Бас иеміз біз.

Жылылық

Керемет

Сабқтың кезеңдері: ІІ Үй тапсырмасын тексеру
Мұғалім әрекеті:

І топ «Көл басында» әңгімесінің мазмұнын айтады.

ІІ топ І-ші топтың қойған сұрақтарына жауап береді?

- Самат көлге қандай дайындықпен барды?

- Самат үйректі қалай ұстамақ болды?

- Салт атты кісі болған жайды қалай түсіндірді?

Оқушы әрекеті:

- тұзақ есіп, қолына таяқ ұстады.

- шөптің қасынан ұзақ құрды.

- Шағалалар жылан бар деп қиқулап жүрген жоқ. Қамыстың арасында олардың ұясы бар. Ұясына жақындасақ лар шуылдап, қорқытады-дейды.

Сабқтың кезеңдері: Тұсаукесер Қызығышылығын ояту.
Мұғалім әрекеті:

Сөз жұмбақ шешу.

  • Жұмсақ емес . . .
  • Өсірер тың дала,

Көшірер комбаға

Айналар ұңға да,

Айналар нанға да.

  • Жыртқыш . . .
  • Іші тәтті, сырты қатты.
  • Шөберек қабығы

Іші құс мамығы.

  • Бірі-ыдысқа керек

Бірі-жүріске керек

  • Қандай сөз шықты?
  • Бүгінгі өтетін тақырыбыз «Қаңбақ пен Жантақ» мысалы
Оқушы әрекеті:

- Қатты

- Бидай

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
Б
Қ
И
А
Д
А
Р
Қ
А
Ң
Б
А
Й
Ы
Т
З
Т
Ы
Сабқтың кезеңдері:
Мұғалім әрекеті:
Оқушы әрекеті:
Сабқтың кезеңдері:
Мұғалім әрекеті:
Оқушы әрекеті:
Сабқтың кезеңдері:
Мұғалім әрекеті:
Оқушы әрекеті:
Сабқтың кезеңдері:
Мұғалім әрекеті:
Оқушы әрекеті:
Сабқтың кезеңдері:
Мұғалім әрекеті:
Оқушы әрекеті:
Сабқтың кезеңдері:
Мұғалім әрекеті:
Оқушы әрекеті:
Сабқтың кезеңдері:
Мұғалім әрекеті:
Сабқтың кезеңдері:
Мұғалім әрекеті:
Сабқтың кезеңдері: Негізгі бөлім
Мұғалім әрекеті:

* Күннің жадын жаздыру

* Сабақтың тақырыбын, мақсатын нәтіжесін айту.

* Бағалау критерийлерін таныстыру:

Мәнерлеп, дұрыс оқу.

Сұраққа толық жауап беру.

Тақырыптың мазмұнын ашу.

Сабаққа белсенділікпен қатысу.

(тақтаға іліп қою)

Топ басшыларын сайлау, осы критерий бойынша қарап отырасыңдар, соңында бағаландар.

Оқушы әрекеті:
Сабқтың кезеңдері: Оқулықпен жұмыс
Мұғалім әрекеті:

а) Автор туралы мағлумат.

- Өтебай Тұрманжанов кім?

- Оның қандай еңбегімен таныстық?

б) Мысал туралы.

«Қаңбақ пен жантақ» мысалын мәнерлеп оқу.

(Әр топтан бір- бір оқушы мәнерлеп оқиды)

- 148 бетте мысал дегеніміз не екендігі жазылған. Сіздер сол тұсты оқып, карточкадағы сұрақтарға жауап бересіңдер.

І топ:

1) Мысал дегеніміз қандай шығарма?

2) Мысалда қандай кейіп керлерді байқауға болады?

3) Мысалды оқи отырып бізден нені ұғамыз?

ІІ топ:

1) Мысал жазатын адамды кім дейміз?

2) Ақын Қаңбақ неліктен әдепсіз санайды?

3) Жантақ пен қаңбақтың қайсысының ісі дұрыс?

Оқушы әрекеті:

Ақын, жазушы, аудармашы.

«Сіз», «Біз» деген жылы сөз.

(оқушылар мысал д\з не дегенді оқиды)

-Аң, хайуанат, заттарды кейіпкер етіп, солардың әрекеті арқылы адамның бойындағы кемшілікті келеке ете отырып көрсететін шығарманы айтады.

- Ақымақ, қызғаншақ, алдамшы т. б.

- Ақыл, өсиет

- Мысамшы.

- Қаңбақ. Құраға, кезде желмен ұшып жүреді. Домалап кетіп бара жатқаңда олар әр түрлі заттарға соғылып әрі қарай домалай жөнеледі.

- Қаңбақтың ісі дұрыс емес. Себебі, қаңбақ Жантақты қағып кетіп кешірім сұрамай, оған жолыша тұрып алдың, бетімді тырнап алдың деп бірінші тиісті.

Сабқтың кезеңдері: Сергіту сәті ойын
Мұғалім әрекеті: -Барлығымыз шаршап қалған боларсыңдар. Бойымызды сергіп алайық.
Оқушы әрекеті:

Бір екі тұрайық

Алақанды ұрайық,

Аяқтың ұшынан басайық

Саңырауқұлақтай отырып,

Емендерше тұрайық.

Тұрайық отырайық,

Тұрайық отырайық

Партамызға тып-тыныш жайғасайық.

Сабқтың кезеңдері:

Шығармашылық жұмыс

Қорытынды

Мұғалім әрекеті:

Балалар сіздерге қосымша материал беремін. Сіздер бүгінгі өтіп жатқан мысалға ұқсас екінші мысалды оқи отырып, екі мысалдағы кейіпкерлерлерге сипаттама жазасыңдар. Ол үшін сіздердің

