Компьютердің құрамына кіретін негізгі құрылғылар

ҮЙІРМЕ
КОМПЬЮТЕРЛІК САУАТТЫЛЫҚ
Жалпы білім беретін орта мектептің
5 - сыныбына арналған
Тараз қаласы
Мазмұны
Тұжырымдама
Түсінік хат
Оқушылардың білік дағдысына қойылатын талаптар
Авторлық бағдарламаның құрылымы Авторлық бағдарламаның тақырыптық жоспары
Пайдаланылған әдебиеттер тізімі Пікір
ТҰЖЫРЫМДАМА
Қазіргі кезде дамыған елдердің оқушылары ең алдымен қарапайым қолданбалы программаларды үйренуді бастауыш сатыда бастайды.
Қарапайым программаларды меңгере отырып, күрделі өндірістік мәселелерді шеше алатын программаларды игере алу мүмкіндігіне ие бола алады.
Сондықтан да 5-сынып оқушыларына дайындалып қолдануға ұсынылып отырған бұл бағдарлама пайдаланушыларға өзінің тиімділігі мен пайдалылығын көрсетеді деп сенемін.
Түсінік хат
Біз күнделікті өмірде әр түрлі жұмыстар орындау барысында көптеген бағдарламаларды қолданып жүрміз.
Информатика және есептеуіш техника негіздері пән ретінде қалыптасқан ғылымның бір саласы. Ал үйірме сабағында негізгі сабақта аяқтай алмаған ұғымдар, түсініктер тереңірек ұсынылады.
Бағдарламаға оқыту барысында білімділік, тәрбиелік және дамытушылық сияқты мақсаттардың кешенді түрде іске асырылуын қадағалау нақты міндет етіп негізге алып отырмын.
Мақсаты:
Қазіргі заман талабына сай бәсекеге қабілетті, қарқынмен дамып келе жатқан қоғамда кәсіби маман болып қалыптасуына бағыт беру.
Міндеттері:
Бағдарламаны үйрету арқылы оқушылардың танымдық, біліктілік қабілетттерін дамыту;
Оқушылардың компьютерлік сауаттылығын дамыта отырып, кәсіби маман болып қалыптасуына ықпал жасау;
Күтілетін нәтиже:
Жан - жақты дамыған, терең білімді шығармашыл тұлға қалыптастыру.
Оқушылардың білім - білік дағдысына қойылатын талаптар:
Оқушы нені білуі керек:
- ұғымдарға сипаттама бере білу;
- Қарапайым бағдарламасында мысалдар келтіре білу;
- Windows бағдарламасының командаларын білу;
Оқушы нені үйрену керек:
- Қарапайым бағдарламаларды қосып, өшіре білу;
- Қарапайым бағдарламаларды айырмашылығы мен ұқсастығын ажырата білу.
«Компьютерлік сауаттылық» тақырыбындағы бағдарламаға тақырыптық жоспар
ПАЙДАЛАНЫЛҒАН ӘДЕБИЕТТЕР:
- Е. В. Шевчук, Н. С. Кольева - Информатика.
- И. Г. Семакин - Информатика әдістемесі.
- Е. Қ. Балапанов, Б. Б. Бөрібаев, А. Б. Дәулетқұлов-Жаңа информациялық техологиялар.
4. Е. Қ. Балапанов - Информатика негіздері.
5. И. Г. Семакин - Информатика.
6. В. В. Фаронов - Информатика негіздері
- О. Ф. Ускова - Бағдарламалар жинағы.
1-сабақ
Күні:
Сыныбы:
Сабақтың тақырыбы: Қауіпсіздік техникасы және ЕТ кабинетіндегі жұмыс істеу ережелері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға қауіпсіздік техникасын түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын, мәдениеттілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жүйелікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, оқулық, жұмыс дәптері
Болжамдап отырған нәтиже: Білімді, сауатты, салауатты ұрпақ
Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Жаңа сабақ
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
Ү. Сабақты қорытындылау
ҮІ. Үйге тапсырма беру
ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
- Сәлеметсіздер ме?
- Сабаққа деген көңіл-күйлерің қалай?
- Сыныпта кім кезекші?
- Сабаққа кімдер келген жоқ?
- Балалар, бүгінгі сабағымызды бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
ІІІ. Жаңа сабақ:
ДК-де жұмыс істеуді бастау алдында қойылагын қауіпсіздік талаптары:
- ДК электр тогына косылмаган жағдайда сымдардыц. ДК-дін корпусыпьщ бүтіндігін жәнеайыру (изоляция) бүзылмағанын карап шьвът, олардьщ дұрыс жағдайда екендігіне көзжеткізу керек.
- Жүмыс кезінде оларға тие бермеу үшін. сымдар салбырап тү_рмауына көніл бөлу керек.
- Жүмыс орнын пайдалануды есепке алу журналына белгі кою керек.
ДК-мен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік талаптары:
- ЭЕМ-да жүмыс істеу кезінде көздін экраннан ен колайлы қашықтығын (60-70см)сақтау керек. Мүмкін қашықтык - 50 см.
- Келушілер кіргенде окупіылардың орньшан тұруыныц қажеті жоқ.
- Коз талғанда нсмесе шаршағанда орнынаи тұрмай көзді демалдыратын бірнсшежагтыгу орындау керек.
- Оқушылар электр тогьшен зақымданғанда алғашкы медициналық көмек көрсету эдістерін,өрт сөндіргішнен жұмыс істеу және орт сөндіру эдістсрін білуі керек.
- Оқушылар көзді дем алдыру жаттығуларыи білуі керек.
Апат жағдайлардағы кауіпсіздік талаптары:
- ДК-де жұмыс істеу барысьшда ақауларьш байқағанда, түтін немесе әдеттен тыс дыбыстарпайда болғаида жұмысты токтатьгн, аппаратураны өшіру және оқытуіпыға хабарлау керск.
- Қажет болса. өртті сондіруге көмектесу керек.
- Қажст болса, электр тогымен закымданғандарға алғашкы көмек керсете білу ксрек.
- Компьютер сыныбьшда ортті с>"мен өшіруге болмайгьшын білу керек. Мұнда құмдынемесе көбікті өрт сөндіргішті пайдалануға болады.
- Егер зақымданған адам элекгртогының әсерінде болса, оны жалацаш қолмен ұстауғаболмайтыньш білу керек. Зақьшданушьшы электр тогьш еткізбейтін материалдардыпайдаланьш босат\та болады.
ДК-де жүмысты аяктау кауіпсіздігінің талаптары:
- Аппаратураны оқытушының нүүсқауымен өшіру керек.
- Жүмьгс орньш ретке келтіру керек.
- Жүмыс орньпі пайдалануды есепке алу журналына белгі қою керек.
АЛҒАШҚЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ КӨМЕК КӨРСЕТУ ӘДІСТЕРІ
Электр тогымен закымданғанда көмек көрсету:
- Токгы ажырату (тарату тактасыддағы тумблерді өшіру) ;
- Закымданған адамды электр тогьшың эсерінсн электр іогьиі еткізбейтін кол астьп-тдағыматериалдарды пайдаланьш босату;
- Зақымданғағі адамды карап шығьш, оғарі зардабыньщ ауырлығына байланысты көмеккөрсету;
- Дэрігер шакыру {мектептін медпунктінен, 03 телефоны арқылы жсдел жэрдем немесежақын жердегі емдеу мекемссінсн) .
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту:
Ү. Сабақты қорытындылау:
ҮІ. Үйге тапсырма беру:
ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау: Сабаққа белсене қатысқан, үй тапсырмасын орындаған оқушыларды бағалаймын. Ал, сабаққа белсенділік танытпаған оқушыларға ескерту жасаймын.
Бүгінгі сабағымыз аяқталды.
Сау болыңыздар!
2-сабақ
Күні:
Сыныбы:
Сабақтың тақырыбы: Компьютер ұғымын сараптау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды компьютер ұғымымен таныстыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын, мәдениеттілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жүйелікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, оқулық, жұмыс дәптері
Болжамдап отырған нәтиже: Білімді, сауатты, салауатты ұрпақ
Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Жаңа сабақ
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
Ү. Сабақты қорытындылау
ҮІ. Үйге тапсырма беру
ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
- Сәлеметсіздер ме?
- Сабаққа деген көңіл-күйлерің қалай?
- Сыныпта кім кезекші?
- Сабаққа кімдер келген жоқ?
- Балалар, бүгінгі сабағымызды бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
ІІІ. Жаңа сабақ:
Информация өз-өзінен пайда болмайды. Ол іздеудің, жинақтауың, сақтаудың, шығарып беруің және өңдеуің, басқаша айтқанда, информационық процестердің нәтижесінде пайда болады. Информациондық процестерді үйрететін ғылым информатика болып табылады. Информационық процестерді жүзеге асыратын негізгі құрал- компьютер . Информациялары автоматты түрде өңдейтін аппараттық және программалық жабдықтардың жиынын компьютер деп атайды. Информатика үшін компьютер жұмыс істейтін құрал емес, сонымен қоса үйрену обьектісі. Сіздер компьютер қалай құрастырылғанын, оның көмегімен қандай жұмыс атқаруға болатынын, ол үшін қандай бағдарламалық құралдар бар екенін білесіздер. Ертеден адамдар өзінің жұмысын жеңілетуге тырысқан. Осы мақсатпен адамның физикалық мүмкіндіктерін арттыратын түрлі машиналар және механизмдер құрастырылған. Компьютер ХХ ғасырдың ортасына адамның ойлау қабілетін, яғни ақпаратпен жұмыс істеу мүмкіндігін арттыру үшін ойлап табылған. Мысалы: ХV ғасырда ұлы италяндық ғалым және суретші Леонардо да Винчи құстар денесінің құрылымын зерттеп, бұл білімін ұшатын аппараттары құрастыру үшін қолданды.
Ал, табиғатта компьютердің түпнұсқасы бар ма? Иә! Ондай түпнұсқа-адам. Оны ойлап тапқан адамдар компьютерге адамның физикалық емес, интелектуалық мүмкіндіктерін беруге талпынған.
Компьютер -адамның ақпаратпен жұмыс істеуіне арналған әмбебап техникалық құрал.
Адамның ақпараттық қызметі төрт түрден құрастырылады:
- Ақпаратты қабылдау(енгізу) :
- Ақпаратты сақтау(жадыға сақтау) :
- Ойлау үдрісі(ақпаратты түрлендіру) :
- Ақпаратты жіберу(шығару) .
Компьютер құрамына ұқсас қызметтер жасайтын құрылғылар кіреді:
- Енгізу құрылғылары:
- Сақтау құрылғылары-жад:
- Түрлендіру құрылғылары-процессор:
- Шығару құрылғылары.
Бірақта компьютердің «миын» адамның миымен теңестіруге болмайды. Маңызды ерекшелігі, компьютер жұмысы онда қойылған бағдарламаға тәуелді, ал адам өз қызметін өзі басқара алады. Компьютер жадында деректер және бағдарламалар сақталады.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту:
Информациондық процестерді үйрететін ғылым информатика болып табылады. Информационық процестерді жүзеге асыратын негізгі құрал- компьютер . Информациялары автоматты түрде өңдейтін аппараттық және программалық жабдықтардың жиынын компьютер деп атайды. Информатика үшін компьютер жұмыс істейтін құрал емес, сонымен қоса үйрену обьектісі.
Ү. Сабақты қорытындылау:
ҮІ. Үйге тапсырма беру:
ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау: Сабаққа белсене қатысқан, үй тапсырмасын орындаған оқушыларды бағалаймын. Ал, сабаққа белсенділік танытпаған оқушыларға ескерту жасаймын.
Бүгінгі сабағымыз аяқталды.
Сау болыңыздар!.
3-сабақ
Күні:
Сыныбы:
Сабақтың тақырыбы: Компьютерге күтім жасау ережелері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын, мәдениеттілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жүйелікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, оқулық, жұмыс дәптері
Болжамдап отырған нәтиже: Білімді, сауатты, салауатты ұрпақ
Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Жаңа сабақ
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
Ү. Сабақты қорытындылау
ҮІ. Үйге тапсырма беру
ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
- Сәлеметсіздер ме?
- Сабаққа деген көңіл-күйлерің қалай?
- Сыныпта кім кезекші?
- Сабаққа кімдер келген жоқ?
- Балалар, бүгінгі сабағымызды бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
ІІІ. Жаңа сабақ:
Компьютер -адамның ақпаратпен жұмыс істеуіне арналған әмбебап техникалық құрал.
Адамның ақпараттық қызметі төрт түрден құрастырылады:
- Ақпаратты қабылдау(енгізу) :
- Ақпаратты сақтау(жадыға сақтау) :
- Ойлау үдрісі(ақпаратты түрлендіру) :
- Ақпаратты жіберу(шығару) .
Жүйелік блогының алдыңғы бетінде орналасқан қосу/өшіру батырмасын басу арқылы компьютерді іске қосыңыз. Бұл жағдайда тұрақты жадта сақталып тұрған программалармен қатынасады. Бұл программалар компьютердің негізгі құрылғыларын тексереді. Одан кейін басқаруың қатты дискіде орналасқан операциялық жүйеге береді, Windows-тің операциялық жүйесі жүктеледі. Яғни компьютер іске қосылды. Енді өзімізге керек жұмысымызды орындаймыз. Яғни жұмысымызды аяқтағаннан сон, компьютері өшіреміз.
ПУСК - командасын орындаймыз содан кейін мынадай терезе шығады
Осы жерден ӨШІРУ командасын орындаймыз.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту:
Ү. Сабақты қорытындылау:
ҮІ. Үйге тапсырма беру:
ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау: Сабаққа белсене қатысқан, үй тапсырмасын орындаған оқушыларды бағалаймын. Ал, сабаққа белсенділік танытпаған оқушыларға ескерту жасаймын.
Бүгінгі сабағымыз аяқталды.
Сау болыңыздар!.
4-сабақ
Күні:
Сыныбы:
Сабақтың тақырыбы: Компьютерді қалай жұмыс істейді және қалай қолданылады.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға компьютерге
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын, мәдениеттілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жүйелікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, оқулық, жұмыс дәптері
Болжамдап отырған нәтиже: Білімді, сауатты, салауатты ұрпақ
Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Жаңа сабақ
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
Ү. Сабақты қорытындылау
ҮІ. Үйге тапсырма беру
ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
- Сәлеметсіздер ме?
- Сабаққа деген көңіл-күйлерің қалай?
- Сыныпта кім кезекші?
- Сабаққа кімдер келген жоқ?
- Балалар, бүгінгі сабағымызды бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
ІІІ. Жаңа сабақ:
Компьютерді іске қосу үшін мынадай әрекетерді орындау қажет:
- ДЭЕМ-ге жалғанып тұрған шеткері құрылғыларды ток көзіне қосу керек (принтер, сканер және т. б. ) ;
- жүйе блогын іске қосу керек;
- мониторды іске қосу керек.
Бұл іс-әрекеттерден кейін экранға компьютерді алғашқы жүктеу және құрылғыларды тексеру жүріп жатқаны жайлы мәлімметтер шығады. Операциялық жүйе (алғашқы орындалатын программа) жүктелген осң, компьютер жұмыс істеуге дайын күйге енеді.
Жұмыс істеп болған соң компьютерді өшіру үшін:
- ағымда тұрған программалар жұымысн доғару керек;
- ДЭЕМ-ге жалғанып тұрған шеттік құрылғылардыөшіру керек (принтер, сканер және т. б. )
- мониторды өшіру керек.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту:
Ү. Сабақты қорытындылау:
Есте сақтаңдар! Компьютерді іске қосқаннан кейін оны өшіру үшін (немесе өшіргеннен соң, оны қайта іске қосу үшін) кем дегенде 1минут уақыт өтуі тиіс.
ҮІ. Үйге тапсырма беру:
ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау: Сабаққа белсене қатысқан, үй тапсырмасын орындаған оқушыларды бағалаймын. Ал, сабаққа белсенділік танытпаған оқушыларға ескерту жасаймын.
Бүгінгі сабағымыз аяқталды.
Сау болыңыздар!.
5-сабақ
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Компьютерді дұрыс қосу және өшіру.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға компьютерді дұрыс қосу және өшіруді түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын, мәдениеттілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жүйелікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, оқулық, жұмыс дәптері
Болжамдап отырған нәтиже: Білімді, сауатты, салауатты ұрпақ
Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Жаңа сабақ
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
Ү. Сабақты қорытындылау
ҮІ. Үйге тапсырма беру
ҮІІ. Оқушыларды бағалау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
- Сәлеметсіздер ме?
- Сабаққа деген көңіл-күйлерің қалай?
- Сыныпта кім кезекші?
- Сабаққа кімдер келген жоқ?
- Балалар, бүгінгі сабағымызды бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
ІІІ. Жаңа сабақ:
Компьютерді іске қосу үшін мынадай әрекетерді орындау қажет:
- ДЭЕМ-ге жалғанып тұрған шеткері құрылғыларды ток көзіне қосу керек (принтер, сканер және т. б. ) ;
- жүйе блогын іске қосу керек;
- мониторды іске қосу керек.
Бұл іс-әрекеттерден кейін экранға компьютерді алғашқы жүктеу және құрылғыларды тексеру жүріп жатқаны жайлы мәлімметтер шығады. Операциялық жүйе (алғашқы орындалатын программа) жүктелген осң, компьютер жұмыс істеуге дайын күйге енеді.
Жұмыс істеп болған соң компьютерді өшіру үшін:
- ағымда тұрған программалар жұымысн доғару керек;
- ДЭЕМ-ге жалғанып тұрған шеттік құрылғылардыөшіру керек (принтер, сканер және т. б. )
- мониторды өшіру керек.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту:
Ү. Сабақты қорытындылау:
Есте сақтаңдар! Компьютерді іске қосқаннан кейін оны өшіру үшін (немесе өшіргеннен соң, оны қайта іске қосу үшін) кем дегенде 1минут уақыт өтуі тиіс.
ҮІ. Үйге тапсырма беру:
ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау: Сабаққа белсене қатысқан, үй тапсырмасын орындаған оқушыларды бағалаймын. Ал, сабаққа белсенділік танытпаған оқушыларға ескерту жасаймын.
Бүгінгі сабақты Юсуф Баласағуни сөзімен аяқтағым келеді:
«Түйсік болып, қансаң білім нәріне -
Жетер қолың ой-тілектің бәріне. »
Сау болыңыздар!
6-сабақ
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Компьютерді бір-біріне жалғау үшін орындалатын әрекеттер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды компьютерді бір-біріне жалғау кезінде орындалатын әрекеттермен таныстыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын, мәдениеттілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жүйелікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, оқулық, жұмыс дәптері
Болжамдап отырған нәтиже: Білімді, сауатты, салауатты ұрпақ
Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Жаңа сабақ
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
Ү. Сабақты қорытындылау
ҮІ. Үйге тапсырма беру
ҮІІ. Оқушыларды бағалау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
- Сәлеметсіздер ме?
- Сабаққа деген көңіл-күйлерің қалай?
- Сыныпта кім кезекші?
- Сабаққа кімдер келген жоқ?
- Балалар, бүгінгі сабағымызды бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
ІІІ. Жаңа сабақ:
Біз үлкен ЭЕМ-ді немесе дербес компьютерді алсақ та, олар бір-біріне ұқсас принципте жұмыс істейтін мынадай құрамнан тұрады:
- орталық процессор:
- енгізу құрылғысы:
- есте сақтау құрылғысы:
- шығару құрылғысы.
Орталық процессор - барлық есептеу және информация өңдеу істерін орындайды. Бір интегралдық схемадан тұратын процессор микорпроцессор деп аталады. Күрделі машиналарда процессор бір-бірімен өзара байланысты бірнеше интегралдық схемалар жиынынан тұрады.
Енгізу құрылғысы - информацияны компьютерге енгізу қызметін атқарады.
Есте сақтау құрылғысы - программаларды, мәліметтерді және жұмыс нәтижелерін компьютер жадында сақтауға арналған.
Шығару құрылғысы - компьютердің жұмыс нәтижесін адамдарға жеткізу үшін қолданылады.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту:
Ү. Сабақты қорытындылау:
ҮІ. Үйге тапсырма беру:
ҮІІ. Оқушылардың білімін бағалау: Сабаққа белсене қатысқан, үй тапсырмасын орындаған оқушыларды бағалаймын. Ал, сабаққа белсенділік танытпаған оқушыларға ескерту жасаймын.
Бүгінгі сабақты Юсуф Баласағуни сөзімен аяқтағым келеді:
«Түйсік болып, қансаң білім нәріне -
Жетер қолың ой-тілектің бәріне. »
Сау болыңыздар!
7-сабақ
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Компьютер. Негізгі құрылғылары.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды таныстыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын, мәдениеттілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жүйелікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, оқулық, жұмыс дәптері
Болжамдап отырған нәтиже: Білімді, сауатты, салауатты ұрпақ
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz