Сабақ жоспары :: Әртүрлі
Файл қосу
О дыбысы және әрпі
Сабақтың тақырыбы: О дыбысы және әрпі
Сабақтың мақсаты: 1. Балаларды О әрпімен таныстыру.
а) Білімділік: О дыбысы және әрпімен таныстыру.Құрамында О дыбысы бар сөздерді талдау.Сөздерге дыбыстық талдау жасай отырып ,о дыбысының дауысты дыбыс екеніне көз жеткізу. О дыбысы бар сөз, сөйлем ойлату.Әріп элементтерін дұрыс жазуға таза, сауатты жазуға машықтандыру
ә) Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту.
б) Тәрбиелік мақсаты: Еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Көрнекілік: мазмұнды сурет, қима әріптер, сызба-кесте, дыбыстық талдауға арналған фишкалар.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, жұмбақ.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық:
Жер жүзінде адам өмір өткізер,
Бар нәрсеге білім қолын жеткізер.
Бар ізгілік тек білімнен алынар,
Білімменен аспанға жол салынар.
* Балалар, барлығымыз бір-бірімізге жақсы тілектер айтайық:
* Аспанымыз ашық болсын!
* Еліміз аман болсын!
* Деніміз сау болсын!
ІІ.Өткен сабақты пысықтау
М: Енді балалар өткен сабақта қандай әріпті өттік?
О: Йй әрпі мен дыбысы.
-Ол қандай дыбыс?
-Дауыссыз дыбыс.
-Олай болса <<Йй>> дыбысы қандай сөздерде кездеседі?
-Йогурт, ай, айна, йод, йога т.б.
-Сөздерді буынға бөлу - Йо-гурт, ай-на т.б.
ІІІ.Негізгі бөлімі. Жаңа сабақ.
Балалар, бүгін біз <<Әріптер бағына>> саяхатқа шығамыз. Қандай көлікпен барсақ екен!
Балалар, баққа мен <<Білім>> көлігімен барғым келіп отыр. Ал сендер осы көлікке отыруға дайынсыңдар ма? Онда қарап отырмайық.
М: Ал балалар, ойнайық.
Ойнайық та ойлайық.
Қандай жұмбақ болса да
Шешпей оны қоймайық. Балалар, мен сендерге әріпті жұмбақ жасырамын. Сендер оны табыңдар.
1. <<Оюда>> бармын.
<<Допта>> бармын
<<Түнде>> жоқпын
-Мен сонда қандай дыбыспын? (<<О>> дыбысы)
-Дұрыс. (Тақтаға <<Оо>> дыбысын ілу.)
Балалар, бүгінгі өткелі отырған әрпіміз <<Оо>> дыбысы мен әрпі. Оо дыбысы дауысты, еріндік, жуан. Осы <<О>> әрпін бәріміз хормен үш рет айтып көрейік.
Енді, мына суретке қараңдар, ненің суретін көріп отырсыңдар?
М: Доп, қоян, қасқыр т.б. Бұлардың бәрін бір сөзбен біз не деп атаймыз.
О: Ойыншықтар.
М: Дұрыс. Бұл сөзде <<О>> дыбысы қай жерде кездесіп тұр.
О: Басында.
М: Енді осы ойыншықтар сөзін буынға бөлейікші?
2313305273685002087880297180001850390285750001529715273685001304290273685001062355281940001206530035500320675300355005230342889500072464230082500О- йын-шық-тар 4 буын 10 дыбыс бар.
Ережені қайталау:
Дыбысты - айтамыз - естиміз. Әріпті - жазамыз - көреміз.
Сөз буыннан, сөйлем сөздерден құралады.
М.Енді балалар <<Оо>> дыбысы кездесетін сөздерді атайықшы.
(мысал келтірулер)
ІV. Сергіту сәті:
Оң қолымда бес саусақ.
Сол қолымда бес саусақ
Бәрін - бәрін қосқанда
Болып шықты он саусақ.
Енді балалар <<Білім>> көлігіне мініп әрі қарай жылжимыз.
М. Балалар ,алдымыздан <<Қасқыр>> шықты. Ол бізден қайда баратынымызды сұрайды.
Біз <<әріптер бағына>> бара жатырмыз. Ол бізге тапсырманы орындасаңдар жіберемін дейді. Ол үшін біз оқулықтағы <<Оо>> әрпін жазуымыз керек
Дәптермен жұмыс
Жақсы, балалар! Біз баққа жақындап қалдық Енді әрі қарай жылжимыз. Алдымыздан түлкі шықты. Түлкі жұмбақ шешуін тапсаңдар бақты өзім көрсетемін деп отыр. Қане шешіп көрейік:
Жұмбақ шешуін табу:
1. Бір бұрышта қызыл әтеш билейді. (От)
2. Сақинаға қарайық, ұқсайды оған қай әріп?
Осымен біз <<Білім>> көлігімен <<әріптер бағына>> да келіп жеттік.
V. Сабақты бекіту.
Әріптер бағында неше түрлі әріптер бар екекн . Олай болатын болса оқулықтағы мәтінді мәнерлеп оқып, оқу дағдымызды көрсетейік.
VІ. Шығармашылық жұмыс. О дыбысы бар сөздерді ыдысқа жинау:
Орамал, қора, ай,орман , ана, таға, арша,жарыс,той, ожау, ою, ыдыс,
ҮІІ . Сабақты қорытындылау.
Маған ұнады
Маған ұнамады
Жаңа ақпарат
ҮІІІ. Бағалау.
Сабақтың мақсаты: 1. Балаларды О әрпімен таныстыру.
а) Білімділік: О дыбысы және әрпімен таныстыру.Құрамында О дыбысы бар сөздерді талдау.Сөздерге дыбыстық талдау жасай отырып ,о дыбысының дауысты дыбыс екеніне көз жеткізу. О дыбысы бар сөз, сөйлем ойлату.Әріп элементтерін дұрыс жазуға таза, сауатты жазуға машықтандыру
ә) Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту.
б) Тәрбиелік мақсаты: Еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Көрнекілік: мазмұнды сурет, қима әріптер, сызба-кесте, дыбыстық талдауға арналған фишкалар.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, жұмбақ.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық:
Жер жүзінде адам өмір өткізер,
Бар нәрсеге білім қолын жеткізер.
Бар ізгілік тек білімнен алынар,
Білімменен аспанға жол салынар.
* Балалар, барлығымыз бір-бірімізге жақсы тілектер айтайық:
* Аспанымыз ашық болсын!
* Еліміз аман болсын!
* Деніміз сау болсын!
ІІ.Өткен сабақты пысықтау
М: Енді балалар өткен сабақта қандай әріпті өттік?
О: Йй әрпі мен дыбысы.
-Ол қандай дыбыс?
-Дауыссыз дыбыс.
-Олай болса <<Йй>> дыбысы қандай сөздерде кездеседі?
-Йогурт, ай, айна, йод, йога т.б.
-Сөздерді буынға бөлу - Йо-гурт, ай-на т.б.
ІІІ.Негізгі бөлімі. Жаңа сабақ.
Балалар, бүгін біз <<Әріптер бағына>> саяхатқа шығамыз. Қандай көлікпен барсақ екен!
Балалар, баққа мен <<Білім>> көлігімен барғым келіп отыр. Ал сендер осы көлікке отыруға дайынсыңдар ма? Онда қарап отырмайық.
М: Ал балалар, ойнайық.
Ойнайық та ойлайық.
Қандай жұмбақ болса да
Шешпей оны қоймайық. Балалар, мен сендерге әріпті жұмбақ жасырамын. Сендер оны табыңдар.
1. <<Оюда>> бармын.
<<Допта>> бармын
<<Түнде>> жоқпын
-Мен сонда қандай дыбыспын? (<<О>> дыбысы)
-Дұрыс. (Тақтаға <<Оо>> дыбысын ілу.)
Балалар, бүгінгі өткелі отырған әрпіміз <<Оо>> дыбысы мен әрпі. Оо дыбысы дауысты, еріндік, жуан. Осы <<О>> әрпін бәріміз хормен үш рет айтып көрейік.
Енді, мына суретке қараңдар, ненің суретін көріп отырсыңдар?
М: Доп, қоян, қасқыр т.б. Бұлардың бәрін бір сөзбен біз не деп атаймыз.
О: Ойыншықтар.
М: Дұрыс. Бұл сөзде <<О>> дыбысы қай жерде кездесіп тұр.
О: Басында.
М: Енді осы ойыншықтар сөзін буынға бөлейікші?
2313305273685002087880297180001850390285750001529715273685001304290273685001062355281940001206530035500320675300355005230342889500072464230082500О- йын-шық-тар 4 буын 10 дыбыс бар.
Ережені қайталау:
Дыбысты - айтамыз - естиміз. Әріпті - жазамыз - көреміз.
Сөз буыннан, сөйлем сөздерден құралады.
М.Енді балалар <<Оо>> дыбысы кездесетін сөздерді атайықшы.
(мысал келтірулер)
ІV. Сергіту сәті:
Оң қолымда бес саусақ.
Сол қолымда бес саусақ
Бәрін - бәрін қосқанда
Болып шықты он саусақ.
Енді балалар <<Білім>> көлігіне мініп әрі қарай жылжимыз.
М. Балалар ,алдымыздан <<Қасқыр>> шықты. Ол бізден қайда баратынымызды сұрайды.
Біз <<әріптер бағына>> бара жатырмыз. Ол бізге тапсырманы орындасаңдар жіберемін дейді. Ол үшін біз оқулықтағы <<Оо>> әрпін жазуымыз керек
Дәптермен жұмыс
Жақсы, балалар! Біз баққа жақындап қалдық Енді әрі қарай жылжимыз. Алдымыздан түлкі шықты. Түлкі жұмбақ шешуін тапсаңдар бақты өзім көрсетемін деп отыр. Қане шешіп көрейік:
Жұмбақ шешуін табу:
1. Бір бұрышта қызыл әтеш билейді. (От)
2. Сақинаға қарайық, ұқсайды оған қай әріп?
Осымен біз <<Білім>> көлігімен <<әріптер бағына>> да келіп жеттік.
V. Сабақты бекіту.
Әріптер бағында неше түрлі әріптер бар екекн . Олай болатын болса оқулықтағы мәтінді мәнерлеп оқып, оқу дағдымызды көрсетейік.
VІ. Шығармашылық жұмыс. О дыбысы бар сөздерді ыдысқа жинау:
Орамал, қора, ай,орман , ана, таға, арша,жарыс,той, ожау, ою, ыдыс,
ҮІІ . Сабақты қорытындылау.
Маған ұнады
Маған ұнамады
Жаңа ақпарат
ҮІІІ. Бағалау.