Қос сөздер мен біріккен сөздерді қайталау

Батыс Қазақстан облысы. Орал қаласы.
Батыс Қазақстан облысының дарынды балаларға
арналған қазақ-түрік мамандандырылған мектеп-лицей
интернатының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Зейнешева Мариятта Әлімжанқызы
Сыныбы: 7 (орыс сыныбы)
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: «Ас атасы- нан. Қос сөздер мен біріккен сөздерді қайталау»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Берілген тақырыпты талдап, саралай отырып, бұрынғы сыныптарда алған білімдерін кеңейту, біріккен сөз бен қос сөз туралы алған білімдерін бекіту
Дамытушылық:
оқушыларға қазақ тілінің қағидаларын меңгерте отырып, Тілдік талдау дағдыларын, сөйлеу мәнерлерін дамыту меңгеруге машықтандыру, есте сақтау, өмірде қолдана білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік:
егемен еліміздің болашағы - жас ұрпақты Басты тағам нанды қадірлеп, қастерлей білуге тәрбиелеу. тәрбиелеу. Бір-бірін түсініп, тыңдай білуге, сыйлауға дағдыландыру білуге үйрету.
Сабақтың көрнекілігі:
интерактивті тақтада орналастырылған слайдтар, ақ қағаздар /постер/, смайликтер, тірек сызбалар.
Сабақтың түрі:
аралас сабақ
Сабақтың әдісі:
Сұрақ-жауап, топтау, түсіндіру.
Пәнаралық байланыс:
әдебиет.
Сабақ барысы:
І кезең. Бағдарлау- мотивациялық кезең
- оқушылармен сәлемдесу;
- сабаққа қатысымын тексеру;
- топқа бөліп, сабақтың мақсатымен таныстыру.
1. Ойқозғау
- Бүгін аптаның қай күні?
-Ендеше ЖҰМА күні қазақ халқында қандай күн болып саналады?
/оқушы жауабы, мұғалім толықтырады/
2. Топтастыру.
Оқушыларды ортаға шақырып, кіші және үлкен сөздері жазылған парақшаларды таңдау ұсынылады. Таңдап болған соң, сұрақ қойылады.
-Осы үлкен және кіші сөздерінің жұма күніне қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?
-Үлкен жұма, кіші жұма /оқушылар білгендерін айтады/
Үлкен сөзін таңдағандар 1-топқа, кіші сөзін таңдағандар 2-топқа топтасады.
-Жұма күні дастарханға бірінші не қойылады?
/Оқушылар өз ойларын айтады. Одан соң бауырсақ таратылады/
-Бауырсақтан басқа күнделікті ас ішер алдында үстелге бірінші не әкелінеді?
-Ендеше бүгінгі сабақтың лексикалық тақырыбы «Ас атасы-нан» деп аталады. Нан туралы білгенімізді ортаға салайық . . . /оқушылар сөйлейді/
ІІ кезең Операциялық- орындаушылық кезең
( Мәтін бойынша тапсырмалар берілместен бұрын әр топқа «Бағалау парағын» беріп, бағалаудың жолдарын түсіндіріп өту )
- Мәтінмен жұмыс. «Тауық, тышқан және құрбақа»
Ерте заманда тауық, тышқан, құрбақа - үшеуі бір тұрыпты. Бір күні тауық әрі-бері жүгіріп жүріп арпаның дәнін тауып алыпты. Ол қуанғаннан:
- Дән таптым!- деп айқайлап, мәз-мейрам болады.
- Мұны диірменге апару керек. Кәне, қайсысың алып жүресің?- депті тауық.
- Мен апара алмаймын, - депті тышқан.
- Мен де апара алмаймын, - депті құрбақа.
Дәнді тауықтың өзі алып жүріпті. Диірменге тарттырыпты.
Тауық:
- Енді ұнды үйге кім арқалап апарады?- депті.
- Мен апара алмаймын, - депті тышқан
- Мен де апара алмаймын, - депті құрбақа.
Ұнды тауықтың өзі арқалап алып жүріпті.
Кім қамыр илейді?- деп сұрапты тауық.
- Мен илей алмаймын, - депті тышқан.
- Мен де илей алмаймын, - депті құрбақа.
Қамырды тауықтың өзі илепті. Тауық:
- Кім от жағады?- деп сұрапты.
- Мен жаға алмаймын, - депті тышқан.
- Мен де жаға алмаймын, - депті құрбақа.
Отты да тауық өзі жағыпты.
- Пешке нанды кім салады?- деп сұрапты тауық.
- Мен сала алмаймын, - депті тышқан.
- Мен де сала алмаймын., - депті құрбақа.
Нанды да тауықтың өзі салыпты. Нан қып-қызыл болып пісіп шығыпты.
Тауық нанды алып қойыпты да:
- Мұны кім жейді?- деп сұрапты.
- Мен, - деп тышқан үстел қасына келіп отырыпты.
- Мен де жеймін, - деп, құр да үстел қасына келіп отырыпты.
1-тапсырма
- 1. Топпен оқу
- Негізгі ойды білдіретін сөйлемнің астын сызу
- Қиын және таныс емес сөздердің астын сызу, мағынасын ашу.
диірмен-
Тарттырыпты-
Иледі-
2-тапсырма
І топ:
- Мәтінді қалай аяқтар едіңдер? Өз ойларыңды жинақтап, мағыналы әрі тәрбиелі ой түйетіндей етіп аяқтап көріңдер.
ІІ топ:
- Мәтіннен қандай қорытынды шығады? Нақыл сөзбен немесе мақал-мәтелмен қорытуға болады. Ы. Алтынсариинің «Егіннің бастары» шығармасын еске түсіру.
3-тапсырма (грамматикалық тапсырма)
І топ:
Күрделі сөздер туралы не білеміз? (жоба қорғау)
ІІ топ:
Күрделі сөздердің жазылу емлесі (жоба қорғау)
/ақ қағазға өз ойларын жинақтап түсіреді де, тақтаға шығып қорғайды/
4-тапсырма
І топ:
Мәтіннен біріккен сөздерді теріп жазу, талдау.
ІІ топ:
Мәтіннен қос сөздерді тауып, талдау.
5 -тапсырма Мәтінге байланысты берілген мақал-мәтел мен тыйым сөздің мағынасын ашу үшін диалог құру, көрініс көрсету.
І топ:
- Нан бар жерде әнде бар.
ІІ топ:
- Дәнді шашпа, нанды баспа.
ІІІ кезең. Бекіту кезеңі
Рефлексия
Маған ұнады Мен үшін жаңалық Маған қиын болды
- “Ас атасы - нан” тақырыбына ойтолғау жазу.
- Қазақтың ұлттық тағамдары туралы қосымша материал қарау.
ІҮ кезең. Бағалау
Әр топқа берілген «Бағалау парағындағы» критерийге сәйкес әр топ бірін-бірі бағалайды. Мұғалім өзі қорытады.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz