Ара мен шыбын. Сабақтың әдістері

Қырықбаева Гүлім Айтмұхамбетқызы.
Әсет Найманбай орта мектебі.
Ш. Қ. О. Үржар ауданы, Мақаншы ауылы.
Тақырыбы : Ара мен шыбын.
Мақсаты: Өлең түрінде берілген шағын шығарманың маз- мұнын ашу. Адам емес, жануарлар, жансыз заттар әрекет ететін, мысалдың рөліндегі жәндіктер өміріне тоқталу.
2. Қазақ жастарының рухани көсемі болған, ел тағдырына алаңдап, көп қыр- лы ісімен, даналық саясатымен көзге түскен А. Байтұрсынұлының өмірімен таныстыру.
3. Оқушылардың көркем сөзді, салихалы ойды өз сөздік қорларына қабылдай алуы, соның нәтижесінде ауызша, жазбаша сөйлеу дағдыларын жетілдіру, эс- тетикалық талғамын арттыру, еңбекке тәрбиелеу.
Сабақтың әдістері: Топпен жұмыс, Инсерт әдісі , Венн диаграмма -
сы, Тәуелсіздіктің 20 жылдығына карта, ой қозғау, 5жолды өлең, сахналық қой-ылым, зертханалық жұмыс, тест.
Сабақтың типі: Аралас
, Көрнекілік: Слайдтар, микроскоп, Қазақстан картасы.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.
1. Кластың сырт бейнесіне көңіл бөлу.
2. Психологиялық ахуал.
3. Амандасу. Слайд №1. Жарқырап күн де ашылды,
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн! Біз бақытты баламыз.
Қайырлы күн! Амандасып аламыз.
Үй тапсырмасын тексеру: Слайд №2.
-А. Байтұрсынұлы кім?
-Аудармашы, ақын, ғалым, ағартушы.
-И. Крылов қандай мысалдар жазған?
-Ащы шындыққа толы, күлдіргі пьесалар жазған.
-А. Байтұрсынұлының шығарған кітабы қалай аталады?
-«Қырық мысал» 1909 жылы шыққан.
Жаңа сабақты меңгерту. Слайд №3.
1. Сөзжұмбақ шешу. Слайд №4.
2. Ой қозғау. Слайд №5.
-Қонақ деген кім?
-Арнайы шақырумен немесе шақырусыз келген адам.
-«Қонақжай» дегенді қалай түсінесің?
-Келген қонаққа қуанып, жылы жүзбен дастархан жаятын адам.
-Қонақтың қандай түрлері бар?
-Арнайы қонақ, құдайы қонақ, қыдырма қонақ.
Автор өмірбаяны. Слайд №6.
Оспанхан Әубәкіров 1934-1986 ж. ж. Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Үшбұлақ ауылында дүниеге келген. Құрманғазы атындағы Қазақ Мемлекеттік Консерваториясының театр факультетінде оқыған. Мамандығы актер болған- дықтан өзінің шығармашылық мұратын сатирадан тапқан. Республикалық «Ара» газетінде қызмет істеген. 1983 жылы балаларға арналған «Қағаз қалпақ» сатиралық жинағы үшін Қазақстан жазушылар одағының сыйлығы- мен марапатталған.
Инсерт әдісі. Слайд №7.
Не білесің? «Ара мен шыбын».
Ара.
-Аралар сары ала болып киінген жауынгерлерге ұқсайды.
-Демтүтік арқылы ауамен демалады.
-Ұясын шатырға, ағаштардың қуысына бұтақтарға салады.
-Құйрығының ұшында өткір шаншары бар.
-Шаққан жері қатты ісіп кетеді.
Шыбын.
-Ауада ұшады, жерде жорғалайды.
-6 аяғы, 2 қанаты бар.
-Ғаламшардың кез-келген түкпірінде таралған.
Сергіту сәті . Слайд №8.
Оқулықпен жұмыс:
1. Мәтінмен таныстыру.
2. Тізбектей оқу.
3. Сұрақ-жауап әдісі арқылы түсініктерін толықтыру.
Қазақстан картасымен жұмыс. «Тұғырлы Тәуелсіздігімізге 20 жыл»
Слайд №9.
Егемендігімізге 20 жыл толды. Осы жылдарда тарихи есте қалатын жағ- дайлар болды . Өткен жылдар жемісіне тоқтала отырып, оқулықтағы тапсыр- маны орындайық. Біз Қазақстанның барлық қалаларымен интернет жүйесі арқылы тікелей байланысқа шығамыз . Егер сұрақтарға дұрыс жауап берсек, онда факстегі тапсырманы орындау мәртебесіне ие боламыз.
Астана . Астана қаласының тұсаукесері қай жылы болды?
-Шыбын араға не деді?
Алматы. 1992 ж елімізде қандай жарқын істер болды?
-Шыбынның қонақ күтуге дайын еместігі жайлы не делінген?
Семей. 1995 ж Семей қаласында қандай тарихи оқиға болды?
-Неліктен ара қонақ болып баруға келіспеді?
Қарағанды. Ата заң қай жылы қабылданды?
-Егер сен араның орнында болсаң не істер едің?
Ақтөбе. Қ. Р. валютасы «теңге» қай жылы айналымға енді?
-Мысалда адамның қандай іс-әрекеті байқалады?
Сахналық көрініс. «Бал араны соттау» Слайд №10.
Топпен жұмыс. 1-топ Венн диаграммасы.
2-топ 5 жолды өлең.
3-топ «Ара, шыбын» эссе жазу.
Зертханалық жұмыс. Тест. Слайд №11.
«Егер мен. . . . . . . . . . болсам» Слайд №12.
Сабақты қорыту. Слайд №13.
Ара мен шыбынның пайдасы мен зияны.
-Араның уынан дәрі-дәрмек жасалады.
-Ревматизм, радикулит, бронхит ауруларына ем.
-Улы безінен «Апитоксин» деген түссіз, сұйық ереітінді бөлінеді.
-Шыбынның бір қанатында індет болса, екінші қанатында шипа болады.
-Құрсақ қуысындағы паразиттер тыныс жолдары арқылы сыртқа шығады.
Үйге тапсырма: 1. Мысалды рөлге бөліп оқу.
2. Жағымды, жағымсыз кейіпкерлерге мінездеме беру.
Бағалау.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz