Сабақ жоспары :: Математика
Файл қосу
8 санын қосу және азайту
-308610222885
Шымкент қаласы
№61 негізгі орта мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі Имашева Ұлжан Скандаровна
8 санын қосу және азайту
Сабақтың тақырыбы: 8 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
* Оқушылардың ертегілер еліне саяхат жасау арқылы 8 санын қосу мен азайту, есептеу дағдысымен шығармашылығын шыңдау, пәнге деген қызығушылықтарын ояту, математикалық түсінігін қалыптастыру.
* Оқушылардың ой өрісін ойлау қабілеттерін математикалық тілін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
* Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа және дұрыс есептеуге ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Білім білік дағдыны пысықтау.
Сабақтың әдісі: сұрақ жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: сандар, суреттер, конверт, қима парақшалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылардың назарын аудару. Құралдарын түгендеу.
ІІ. Сәлемдесу
Үлкенге де сіз
Кішіге де сіз
Бар адамды құрметтеп,
Бас иеміз біз
Қазақстан Республикасының президенті кім?
Нұрсултан Әбішұлы Назарбаев
16 желтоқсан қандай мереке?
Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі күні.
Жылдың қанша мезгілі бар?
Төрт мезгілі қыс, көктем, жаз, күз.
ІІІ. Балалар біздің бүгінгі сабағымызда ертегілер еліне саяхат жасаймыз . Бізге әр түрлі өзіміз сүйіп көретін ертегі жануарлары қонаққа келді. Олар: Аю, Қоян, Қасқыр және Бауырсақ. Олар бізге жай келген жоқ, әртүрлі тапсырмасымен келіпті. Олай болса сендерді сабаққа белсене қатысуға шақырамын.
* Аюдың тапсырмасы:
7+7=14 (7+3)+4= 14
14-7=7 (14-4)-3=7
* 13-х=6 х+6=14
Х=13-6 х=14-6
Х= 7 х=8
13-7=6 8+6=14
Ертегі кейіпкері қасқырмен бірге ойын ойайық
Ойын: <<Көршісін тап>>
Сандар берілген оң жақтағы және сол жақтағы көршілерін табу.
Бауырсақ бізге достарымен бірге конверт әкеліпті, ішінде тапсырма бар екен. Сол тапсырманы бірге орындайық.
Өткен тақырыпты пысықтау:
* Балалар,
Жан - жаққа кетті зымырап,
Қорапқа кірді біреуі,
Соңынан кетті екеуі.
Тығылды сонда нешеуі? (1+2=3)
Ал балалар енді қоянға күзге сәбіздерін жинап берейік. Әр сәбіздің артында тапсырмалар берілген. Сол тапсырмаларды орындасақ қоянға сәбіз жинаймыз.
32004019812027393907620
Балалар өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық?
Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? Тік төртбұрыштың қасиеті. Шаршы деген не?
ІV жаңа сабақ:
А) үлестірмелермен жұмыс жүргізе отырып, 7-ні 7-ге қосуды еске түсіру.
№ 1
Ә) 8-ге 8-ді қосуды түсіндіру.
8+8=16
(8+2)+6=16
16-8=8
(16-6)-2=8
V. Түсінгендерін тексеру.
№ 1
8+8=16 16-8=8 9+8=17 17-8=9
№2
Өрнекті жазып, мәнін тап.
(8+2)+6=16 (16-6)-2=8 (9+1)+7=17 (17-7)-1=9
№3 Ауызша талдау. Сергіту сәті
№4
Трактор-6
Берілді ?
Болғаны ?
6+6=12
Жауабы: 12 трактор
№6
6+6=12 12-6=6
16+6=22 22-6=16
26+6=32 32-6=26
ҮІ. Қорыту.
Бүгін не өттік? 8 - ге 8 қалай қосамыз?
<<Шытырман>> ойыны
43967401244605101590139700796290177165
377761553340253365673101472565114935
8-
31394401587505425440206375
8+
-28956045085181546545085
204406528638556159401492253158490177800
-441960253365
1586865185420843915404495-3810204470355854071120513016576204434840217170
ҮІІ Үйге тапсырма
№5, 97 Бағалау
Шымкент қаласы
№61 негізгі орта мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі Имашева Ұлжан Скандаровна
8 санын қосу және азайту
Сабақтың тақырыбы: 8 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
* Оқушылардың ертегілер еліне саяхат жасау арқылы 8 санын қосу мен азайту, есептеу дағдысымен шығармашылығын шыңдау, пәнге деген қызығушылықтарын ояту, математикалық түсінігін қалыптастыру.
* Оқушылардың ой өрісін ойлау қабілеттерін математикалық тілін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
* Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа және дұрыс есептеуге ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Білім білік дағдыны пысықтау.
Сабақтың әдісі: сұрақ жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: сандар, суреттер, конверт, қима парақшалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылардың назарын аудару. Құралдарын түгендеу.
ІІ. Сәлемдесу
Үлкенге де сіз
Кішіге де сіз
Бар адамды құрметтеп,
Бас иеміз біз
Қазақстан Республикасының президенті кім?
Нұрсултан Әбішұлы Назарбаев
16 желтоқсан қандай мереке?
Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі күні.
Жылдың қанша мезгілі бар?
Төрт мезгілі қыс, көктем, жаз, күз.
ІІІ. Балалар біздің бүгінгі сабағымызда ертегілер еліне саяхат жасаймыз . Бізге әр түрлі өзіміз сүйіп көретін ертегі жануарлары қонаққа келді. Олар: Аю, Қоян, Қасқыр және Бауырсақ. Олар бізге жай келген жоқ, әртүрлі тапсырмасымен келіпті. Олай болса сендерді сабаққа белсене қатысуға шақырамын.
* Аюдың тапсырмасы:
7+7=14 (7+3)+4= 14
14-7=7 (14-4)-3=7
* 13-х=6 х+6=14
Х=13-6 х=14-6
Х= 7 х=8
13-7=6 8+6=14
Ертегі кейіпкері қасқырмен бірге ойын ойайық
Ойын: <<Көршісін тап>>
Сандар берілген оң жақтағы және сол жақтағы көршілерін табу.
Бауырсақ бізге достарымен бірге конверт әкеліпті, ішінде тапсырма бар екен. Сол тапсырманы бірге орындайық.
Өткен тақырыпты пысықтау:
* Балалар,
Жан - жаққа кетті зымырап,
Қорапқа кірді біреуі,
Соңынан кетті екеуі.
Тығылды сонда нешеуі? (1+2=3)
Ал балалар енді қоянға күзге сәбіздерін жинап берейік. Әр сәбіздің артында тапсырмалар берілген. Сол тапсырмаларды орындасақ қоянға сәбіз жинаймыз.
32004019812027393907620
Балалар өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық?
Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? Тік төртбұрыштың қасиеті. Шаршы деген не?
ІV жаңа сабақ:
А) үлестірмелермен жұмыс жүргізе отырып, 7-ні 7-ге қосуды еске түсіру.
№ 1
Ә) 8-ге 8-ді қосуды түсіндіру.
8+8=16
(8+2)+6=16
16-8=8
(16-6)-2=8
V. Түсінгендерін тексеру.
№ 1
8+8=16 16-8=8 9+8=17 17-8=9
№2
Өрнекті жазып, мәнін тап.
(8+2)+6=16 (16-6)-2=8 (9+1)+7=17 (17-7)-1=9
№3 Ауызша талдау. Сергіту сәті
№4
Трактор-6
Берілді ?
Болғаны ?
6+6=12
Жауабы: 12 трактор
№6
6+6=12 12-6=6
16+6=22 22-6=16
26+6=32 32-6=26
ҮІ. Қорыту.
Бүгін не өттік? 8 - ге 8 қалай қосамыз?
<<Шытырман>> ойыны
43967401244605101590139700796290177165
377761553340253365673101472565114935
8-
31394401587505425440206375
8+
-28956045085181546545085
204406528638556159401492253158490177800
-441960253365
1586865185420843915404495-3810204470355854071120513016576204434840217170
ҮІІ Үйге тапсырма
№5, 97 Бағалау