9-сыныпқа арналған химия сабақ жоспары: Күкірт оксидтері

Күкірт оксидтері

Химия. 9-сынып

Сабақтың тақырыбы: Күкірт оксидтері

Сабақтың мақсаты:

а) білімділігі: Оқушыларға күкірт туралы білім бере отырып, химиялық реакциялар көмегімен оксидтерін жаза білуге дағдыландыру;

ә) тәрбиелігі: : Оқушылардың дүниетанымын, тұлғалық қалыптасуын, өзіне қажетті білімді өзі іздеп тауып ала алатындай тұлғаны тәрбиелеу. Оқушының тұлғалық қалыптасуын дайындау арқылы күкірт оксидтерінің өмірде, тұрмыста қолданылуын білуге тәрбиелеу.

б) дамытушылығы: Оқушылардың танымдық қызығушылығын, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: эврикалық сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, Д. И. Менделлевтің периодтық кестесі, сәйкестендіру тесті, тірек-сызбанұсқалар, күкірт, электрондық оқулық.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру:

а) Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

б) Сабақтың жоспарымен таныстыру.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

1-кезең: Қызығушылығын ояту:

(Мотивация)

  1. «Менен -сұрақ, сіздерден-жылдам жауап»:

1. Күкіртті сутектің физикалық қасиеттері

2. Күкіртті сутектің химиялық қасиеттері

3. Сульфидтер дегеніміз не?

4. Алынуы (Қандай аппаратта алынады?)

5. Қолданылуы.

2) Сәйкестендіру тесті:

Атауы
Белгі
Химиялық қосылыс
№: 1
Атауы: Күкіртті сутек
Белгі:
Химиялық қосылыс: Na 2 S
№: 2
Атауы: Натрий сульфиді
Белгі:
Химиялық қосылыс: MgS
№: 3
Атауы: Магний сульфиді
Белгі:
Химиялық қосылыс: ZnS
№: 4
Атауы: Мырыш алдамшысы
Белгі:
Химиялық қосылыс: H 2 S

ІІІ. Сергіту сәті:

  1. Практикалық жұмыс
  2. Электрондық оқулықпен жұмыс

ІV. Жаңа сабақ:

2-кезең: Мағынаны тану (Жаңа ақпарат) :Тірек-сызбанұсқа арқылы жаңа сабақты түсіндіру: Құрылысы

Физикалық қасиеті

Периодтық жүйедегі орны Физикалық қасиеті Химиялық қасиеті

Химиялық қасиеті Алынуы

3-кезең: Ой толғаныс (Рефлекция) :

Есеп: Айналуларды жүзеге асырыңдар:

H 2 S S SO 2 SO 3 H 2 SO 4 CuSO4

  1. Ой қозғау: (Миға шабуыл) :

Белгісізді тауып, орнына қою:

VІ. Жинақтау-қорытындылау:

Күкірт (ІҮ) оксиді және күкірт (ҮІ) оксидінің масштабты және шарөзекті модельдерін құру.

ҮІІ. Бағалау:

Бағалау парағы арқылы оқушыларды бағалау.

ҮІІІ. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, № 4-есепті шығару.

Әбуова Венера,

№109 орта мектептің мұғалімі.

Қармақшы ауданы.

