Балқаш таңы. кәкімбек салықов.ана тілі, 4 сынып

Балқаш қалалық гимназиясы
Джумартова Жадыра Муратовна

Ана тілі, 4 сынып
Тақырыбы : Балқаш таңы. Кәкімбек Салықов
Мақсаты:Кәкімбек Салықовтың шығармасын оқыта отырып, Балқаш өңірі туралы білім беру.
Күтілетін нәтиже:
Білімділік:-Оқушыны тақырыпқа сай біліммен қаруландыру;
Дамытушылық:-оқушының бұрынғы білімін пайдаға асыруға мүмкіндік жасау;
-өздігінен шығармашылық ізденіске түсіру,сауал қою, талдау, баяндау, ойтолғауға жетелеу;
-әдеби жазба тілін қалыптастыруда ақпараттық құралдарды пайдалана алуына жол ашу;
-топта өз білімін ортаға салып, пайдаға асыруына бағыт беру;
Білуге міндеттті:-өзін-өзі сыни бағалау, мүмкіндігі мен уақытын үнемді қолдана білуін ұйымдастыру;
Тәрбиелік:-Балқаш туралы білім бере отырып, өз туған жерінің баға жетпес байлығы, оның пайдасының тәрбиелік маңызын түсіну, білу, үштұғырлы тілді меңгеру.

Қолданылған әдістер: сын тұрғысынан ойлау, жазу (сөздік қор, акростих стратегиясы, джигсо стратегиясы, кеннинг , ми шабуылы, ойтолғау)

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Көптілдік компонент: қазақ тілінде айтылған сөздердің орысша, ағылшынша дұрыс жазылу, оқылу жолдарымен таныстыру, сөздік қорын жетілдіру: көл-озеро-ағылшынша да беруге болады., шығыс-восток, күн-солнце, сәуле-луч, аққулар-лебеди, шабақ-малек, мыс-медь, қып-қызыл-красный.

Сабақтың технологиялық картасы
Этаптары
Мұғалімнің міндеті
Оқушының міндеті
1.Мотивациялық қызығушылығын ояту
1.Сөзік қоры тапсырмасы арқылы ой толғау арқылы тақырыпқа әкелу.
шығыс-восток, күн-солнце, сәуле-луч, аққулар-лебеди, шабақ-малек, мыс-медь, қып-қызыл-красный.
Автор туралы:Кәкімбек Салықов туралы ақпарат беру.
-жұптасып отырып бір-бірін тексеру:

-Осы сөздерді бұрын естідің бе?
2. .Алғашқы әріптер бойынша шағын шығарма жазу стратегиясы.Акростих. Шығарманың әр сөйлемі бас әріптерден басталады.

1. Сөздік қорын жатқа жазу:
-тексеру: красный-қызыл--red
восток-шығыс

-өз білетіндерін қосу.

-Балқаш
2. Шығармашылық қызығушылығын қалыптастыру
Балқаш көлі көлемі жағынан 3 орын алады.
А ққулар-су құстары.
Л
Қ
А
Ш

-сергіту сәті: фильм бойынша қимыл-қозғалыс
2.Шығармашылық ізденіс.
1.Жаңа тақырыптық мазмұнды ашу.
Джигсо стратегиясы. Ұжымдық жұмыс стратегиясы.
1.Шығармашылық топ құру
2.Әр топты 1,2,3,4 ,5 номерлеріне жіктеу
3.Номер бойынша эксперттік топқа бөліну.
4.Шығармашылық топқа қайтып, талқылау

-Өлеңді талдау: Кеннинг стратегиясы. Сөз тіркестерін теріп жазу. Оның мағынасын ойтолғау арқылы ашу.

Сын-Зат

З-З

З-Ү

З-Е

1 топ: өлеңдегі 2 сөздің тіркестерін табады

-Ақпараттық құрал арқылы ізденіске салу.
Видео - фильм көру. Оқулықтан басқа ақпарат көзін ашу.
Ми шабуылы стратегиясы
1.Бар білімді ортаға салу
2..Ой елегінен өткізу, қорытындылау
Білемін

v
Білгім келеді

+

Басқа көзқараста болдым

-

Қызығушылығымды арттырды

?

Мәтінді оқу:
1.Шығармашылық топ құру
2.Әр топты 1,2,3,4 ,5,6 номерлеріне жіктеу
3.Номер бойынша эксперттік топқа бөліну.
1 эксперттік топ: өлеңнің 1шумағын оқиды талдайды, сұрақ қояды, қызу талқылайды, баяндайды.
2 э. топ: 2 шумағын талдайды
3 э. топ 3 шумағын талдайды.

Мысалы:Таң атқанда, Кербез Бектау - ата, Бектау ата маңайы, алтын күн, тойлы сарайын, шығыс жақтан, жарық төгіп

Өлеңді талдайды, сұрақ қояды, ой түрткі жасап, пікірталасқа түседі.

Сын-Зат

З-З

З-Ү

З-Е
Кербез Бектау-ата
Бектау-ата маңайы
Шығыс жақтан
Таң атқанда

-осылай әр топ талдап өтеді.
-әр номер өз тобына қайтып келіп өз сөз тіркестерімен таныстырып өтеді, талқылайды.

1фильмді көреді.Сергіп алады.

Білемін

v
Білгім келеді

+

Басқа көзқараста болдым

-

Қызығушылығымды арттырды

?

Балқаш-қала.
Бектау демалыс орны
Күн шығыстан атады
Аққу - су құсы.

Бекта-ата - шағын қорық

Автор туралы білгім келді.

Қызыл мысқа
Қаз баласы-мамырмын
Аққу баласы-көгілдір
Үйрек баласы-қасқалдақ

Ақ таң
Күміс шашу
Ақ шабақ
Ақ сәулеге жан біту-кейіптеу сөз.
Балық институтының маңызы

Барлық қиын сөздерге талдау, зерделеу жұмысы жүргізіледі.
3.Толғаныс .Рефлексия (Рефлексивно-корригирующий)
Сабақта алған білімдерін іске асыру, сабақ барысында үйренгендерін іске асырту.Ойтолғау стратегиясы.Берілген сұраққа жауап айту, талдау.,зерделеу, қорытынды шығару
Ойтолғау стратегиясы
1топ: Бақа қалай п. Болды? Пайдасы, маңызы
2 топ.Балық қалай п.болды?пайдасы, маңызы
3топ.Барлық су құстарын атап жаз.Пайдасы, маңызы.
4.Бағалау
Бағалау кестесін ұсынады:

Оқушының аты
Сөздік қор
Акросөлең
Джигсо
Кеннинг
Ми шабуылы

Ойтолғау

Зарина
+
+
+
+
+
+

5-6 т- <<5>>
3-4т-<<4>>
2-3т-<<3>> -критерийі беріледі.
Топтың өзін-өзі бағалау арқылы жүргізіледі
5.Сабақты аяқтау
Тақтаның ортасына ойтолғаудың соңғы жемісін жазу:
Балқаш -
Балқаш-
Балқаш-
Балқаш-
6.Үй тапсырмасы

Өлеңді жаттау, Бектау-ата туралы қызықты деректер жинау.

