Сабақ жоспары :: Физика
Файл қосу
Жылу құблысына шолу
Қарағанды облысы
Саран қаласы
№7 орта мектеп-интернатының
Физика пәні мұғалімі
Жұматаева Тілеукен
Сабақтың тақырыбы: Жылу құблысына шолу
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік.Жылу құблыстары тарауы бойынша оқушылардың алған білімін қортындылау мақсатында ертегі желісі мен мақал-мәтел негізінде түсніктерін пысықтау.
2.Тәрбиелік .Теория мен күнделікті өмірдің,салт - дәстүрдің,халықтық педагогиканың
3.Дамытушылық.а)Халық ауыз әдебиеті элементтерін пайдалану арқылы жалпы қаблеттілігін дамыту;
ә)Демонстарциялық жұмыстар негізінде танымдық қызғушылығын дамыту.
Сабақ түрі: Дәстүрлі емес қортындылау сабағы.
Сабақ жоспары:1.Жылу құблысы Шықбермес Шығайбай үйінеде
2.Әріптер сыры (лото ойыны)
3.Демонстрациялау
4.Мұны да біле жүр
5.Жылу құблысы мақал-мәтелде.
6.Тест тапсырмалары
7.Қортынды
8.Үйге тапсырма
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру .
Оқушылар түгенделіп ,сабаққа дайындығы қадағаланады.Оқушылар <<Алғырлар>>және <<Тапқырлар>> тобына бөлініп ,сайыс түрінде жүргізіледі .Жауап парағына әр түрлі фигуралар қою арқылы топ мүшелері бағаланатыны ескертіледі.
Өте жақсы жақсы Қанағаттанарлық
II.Үй тапсырмасын сұрау
Сұрақ - жауап арқылы тірек - схема талдау жасау арқылы қайталау жүргізіп аламын.
1.Бүгігні сабағымызды <<Шық бермес Шығайбай>>ертегісіндегі Шығайбайдың үйіне саяхаттан бастағалы отырмыз.Жылу құблыстарын ол үйден табуға болады.
-Ал ертегі қалай басталушы еді?
-Есіктен Алдаркөсемен бірге сығалаған оқушы киіз үйдің есігін ашып,ішіндегі қалтадан сұрақ алып жауап береді.Екі топтан 2 оқушы шығады.Оқушыларға ертегі желісімен салынған суреттер көрсетіледі.
Жекелеме жұмыс .
1сұрақ :а)қазақ үйдің сүйектерін неге киізбен жапқан?
2 сұрақ: ә)жаздың ыстық айларында неліктен керегенің киізін ортан беліне дейін керіп қойған?
Жауабы:конвенция
3сұрақ : - Үй ішіндегі адамдар не істеп отырады ?(сурет көрсетіледі).Ортақ сұрақ.
Жауабы:Адамдар жұмыс істейді .Ішкі энергиялары артып,терлейді.
-Әр топтанбір-бір оқушы ауызша сұраққа жауап береді (сурет көрсетіледі)
4сұрақ: а) от басындаотырған Шығайбай мен Алдаркөсеге шым тезектің қызуы қандай тәсілмен беріліп отыр?
Жауабы:сәуле шығару
5сұрақ :ә)Етқазаның қақпағын ашып қойса тез пісе ме,әлде жауып қойса тез пісе ме? Неге?
Жауабы:Кебу.Конвенция
Есеп шығару: а) <<Алғырлар >>тобына:
Темір қазаның массасы 8кг, оған 10л су құйылған.Темпиратурасы 100 С-тан
400 С-қа дейін қыздыру үшін суға қандай жылу мөлшері берілу керек?
<<Тапқырлар >>тобына:
Шым тезек толық жанған кезде 1,4*107 Дж жылу мөлшері бөлініп шыққан .Массасы қанша шым тезек жанған еді?
6сұрақ :Қарма нан жайлы көрініс қандай физикалық құблысқа негізделген
Жауабы:жылу өткізгіштік
7сұрақ:Алдардың байдың тонын алдап киюі .Тон неге жылы болады
Жауабы:Түлкі ішік .тымақ жүн арасында ауа болады,ал ол жылуды наар өткізеді.
1.Әріптер сыры .Жылу құблысындағы барлық формулалардан дұрыс тепетеңдікті құрау арқылы лото ойынын екі ойыншы ойнайды.
2.Демонстарциялық тапсырма
А) <<Алғырлар>> тобына демонстарциялық тапсырма:
Темір білеушіге ермексазбен шегелер жапсырлған .Білеушінің ұшынан бастап вспирт шамына қыздырады .Не байқалады?Жауап түсіндіріледі.
3.Жылу құблысы мақал - мәтелдерде.
Әр топқа үш мақал-мәтелден беріледі.Қандай физикалық құблыс шамаға қатысты айтылғаны түсіндіріледі
I-топқа:
* <<Қазан отпен, адам әрекетпен қызады>>
* <<Көсеу ұзын болса,қолын күймейді>>
* <<Тонның жылуы терісінен емес ,жүнінен>>
II-топқа:
* <<Нан піскенше ,күлше күйеді>>
* <<Қол жұмылмай ,жылынбайды>>
* <<Аузы күйген үрлеп ішеді>>
4.Бағалау
5.Үйге тапсырма .Екі топқа жылудың пайдасы мен зияны туралы жазу тапсырылады
Саран қаласы
№7 орта мектеп-интернатының
Физика пәні мұғалімі
Жұматаева Тілеукен
Сабақтың тақырыбы: Жылу құблысына шолу
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік.Жылу құблыстары тарауы бойынша оқушылардың алған білімін қортындылау мақсатында ертегі желісі мен мақал-мәтел негізінде түсніктерін пысықтау.
2.Тәрбиелік .Теория мен күнделікті өмірдің,салт - дәстүрдің,халықтық педагогиканың
3.Дамытушылық.а)Халық ауыз әдебиеті элементтерін пайдалану арқылы жалпы қаблеттілігін дамыту;
ә)Демонстарциялық жұмыстар негізінде танымдық қызғушылығын дамыту.
Сабақ түрі: Дәстүрлі емес қортындылау сабағы.
Сабақ жоспары:1.Жылу құблысы Шықбермес Шығайбай үйінеде
2.Әріптер сыры (лото ойыны)
3.Демонстрациялау
4.Мұны да біле жүр
5.Жылу құблысы мақал-мәтелде.
6.Тест тапсырмалары
7.Қортынды
8.Үйге тапсырма
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру .
Оқушылар түгенделіп ,сабаққа дайындығы қадағаланады.Оқушылар <<Алғырлар>>және <<Тапқырлар>> тобына бөлініп ,сайыс түрінде жүргізіледі .Жауап парағына әр түрлі фигуралар қою арқылы топ мүшелері бағаланатыны ескертіледі.
Өте жақсы жақсы Қанағаттанарлық
II.Үй тапсырмасын сұрау
Сұрақ - жауап арқылы тірек - схема талдау жасау арқылы қайталау жүргізіп аламын.
1.Бүгігні сабағымызды <<Шық бермес Шығайбай>>ертегісіндегі Шығайбайдың үйіне саяхаттан бастағалы отырмыз.Жылу құблыстарын ол үйден табуға болады.
-Ал ертегі қалай басталушы еді?
-Есіктен Алдаркөсемен бірге сығалаған оқушы киіз үйдің есігін ашып,ішіндегі қалтадан сұрақ алып жауап береді.Екі топтан 2 оқушы шығады.Оқушыларға ертегі желісімен салынған суреттер көрсетіледі.
Жекелеме жұмыс .
1сұрақ :а)қазақ үйдің сүйектерін неге киізбен жапқан?
2 сұрақ: ә)жаздың ыстық айларында неліктен керегенің киізін ортан беліне дейін керіп қойған?
Жауабы:конвенция
3сұрақ : - Үй ішіндегі адамдар не істеп отырады ?(сурет көрсетіледі).Ортақ сұрақ.
Жауабы:Адамдар жұмыс істейді .Ішкі энергиялары артып,терлейді.
-Әр топтанбір-бір оқушы ауызша сұраққа жауап береді (сурет көрсетіледі)
4сұрақ: а) от басындаотырған Шығайбай мен Алдаркөсеге шым тезектің қызуы қандай тәсілмен беріліп отыр?
Жауабы:сәуле шығару
5сұрақ :ә)Етқазаның қақпағын ашып қойса тез пісе ме,әлде жауып қойса тез пісе ме? Неге?
Жауабы:Кебу.Конвенция
Есеп шығару: а) <<Алғырлар >>тобына:
Темір қазаның массасы 8кг, оған 10л су құйылған.Темпиратурасы 100 С-тан
400 С-қа дейін қыздыру үшін суға қандай жылу мөлшері берілу керек?
<<Тапқырлар >>тобына:
Шым тезек толық жанған кезде 1,4*107 Дж жылу мөлшері бөлініп шыққан .Массасы қанша шым тезек жанған еді?
6сұрақ :Қарма нан жайлы көрініс қандай физикалық құблысқа негізделген
Жауабы:жылу өткізгіштік
7сұрақ:Алдардың байдың тонын алдап киюі .Тон неге жылы болады
Жауабы:Түлкі ішік .тымақ жүн арасында ауа болады,ал ол жылуды наар өткізеді.
1.Әріптер сыры .Жылу құблысындағы барлық формулалардан дұрыс тепетеңдікті құрау арқылы лото ойынын екі ойыншы ойнайды.
2.Демонстарциялық тапсырма
А) <<Алғырлар>> тобына демонстарциялық тапсырма:
Темір білеушіге ермексазбен шегелер жапсырлған .Білеушінің ұшынан бастап вспирт шамына қыздырады .Не байқалады?Жауап түсіндіріледі.
3.Жылу құблысы мақал - мәтелдерде.
Әр топқа үш мақал-мәтелден беріледі.Қандай физикалық құблыс шамаға қатысты айтылғаны түсіндіріледі
I-топқа:
* <<Қазан отпен, адам әрекетпен қызады>>
* <<Көсеу ұзын болса,қолын күймейді>>
* <<Тонның жылуы терісінен емес ,жүнінен>>
II-топқа:
* <<Нан піскенше ,күлше күйеді>>
* <<Қол жұмылмай ,жылынбайды>>
* <<Аузы күйген үрлеп ішеді>>
4.Бағалау
5.Үйге тапсырма .Екі топқа жылудың пайдасы мен зияны туралы жазу тапсырылады