Өсімдік ұлпаларының түрлері

Сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
Ұлпаларға тура анықтама береді;
Ұлпалар туралы тапсырмаларды құрастырып анықтап жазады
Топпен дұрыс баға бере алады
Оқушылар:
Өз зерттеуін жоспарлау кезеңдерін ауызша және жазбаша нысанда талқылай алады.
Өз идеяларын плакаттағы схема түрінде көрсете алады. Кейін оқушылар басқа плакаттармен жұмыс істеп, өз пікірлерін айтып және өз идеяларын дамыта отырып, басқаларының идеяларын толықтырады.
Құндылықтарды дарыту
Көпмәдениеттілік
Интернационализм
Әлем азаматы
Оқушылар топта, жұпта жұмыс жасау арқылы бір-біріне көмек көрсетуге, сенімді, әділетті, шыншыл болуға үйренеді.
Тақырып бойынша тірек сөздерді үш тілде қабылдау арқылы көптілді орта қалыптастырады. .
http://bilimland. kz/ru/content/structure/1983-tela_i_veshestva#lesson=17618
https://www. youtube. com/watch?v=1tvg_gfZpY4 (0м -3, 45м)
Сабақтың басы
2 мин
5 мин
5 мин
2мин
- Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй)
- Үй жұмысын тексеру (бақылау, өзін-өзі тексеру, өзара тексеру)
Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемалар Проверить уровень усвоения учебного материала, выявить проблемалады анықтау және оларды түзету.
А) Тірек білімдер актуалдау
Формасы: ұжымдық
Әдісі: жеке
Тәсілі: сұрақ-жауап
- Жалпылама сұрақ:
- Кинетикалық энергия
- Потенциалдық энергия
оқушылардың жақын арада даму аймағын анықтау.
Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтайды.
Мұғалім үнтаспадан құстың, судың, ағаш жапырақтарының сыбдырын естіртеді. Оқушылар сол дауыстар бойынша иелерін атап шығады.
Балалардың жауаптары тыңдалып, сабақтың тақырыбын шығарады.
Балалар барлығы қосылып С. Қалиевтің өлеңін оқиды.
Бұлбұл қалай сайрамас,
Жайнап тұрса жер - аспан.
Ел - жұрт қалай жайнамас
Ынтымағы жарасқан.
5. Жаңа тақырыпты түсіндіру
Кестені толтыру барысында жаңа тақырыпты меңгеру
1. Түзуші
2. Жабын
3. Негізгі
4. Тірек
5. Өткізгіш
6. Бөліп шығарушы
Сабақ соңы
5 мин
Қортынды тапсырма
Тапсырма: Дәптерде берілген аяқталмаған ойды оқушылар өз ойларымен жалғастырып эссе жазуы тиіс.
Өсімдік ұлпаларының түрлері . . .
Рефлексия
Мақсаты: Оқушылардың өз тәртіптеріне рефлексия жасауды мобильдендіру (мотивация, әрекет тәсілдері, қарым-қатынас) .
Рефлексия. Оқушылар стикерге мына сұрақтарға жауап жазады: Учащиеся, предварительно подписав стикеры, записывают: 1. Маған сабақта не ұнады. 2. Маған немен жұмыс істеу керек? 3. Смайл арқылы өзінің көңіл-күйін бейнелейді және стикерді күн бейнесіндегі тақтаға жапсырады.
2. Үй тапсырмасы.
Жаттығу
Саралау -оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Барлық оқушылар :
Температура түсінігін білу, термометр көмегімен температураны өлшей білу, температураны 0 С-ден К-ге аудару.
Оқушылардың көбісі :
Термометрлер түрлері мен температуралық шкалаларды білу,
Температура және жылулық энергия арасындағы айырмашылықты сапалы түсіндіру
Кейбір оқушылар
Қыздыру температурасының уақытқа тәуелділік графигіне талдау жасау
- өзара тексеру.
- өзін-өзі тексеру.
- ауызша сұрақ
Іс-әрекеттердің ауысуы, барысында шаршауды төмендету үшін мұғалімге қозғалыстар және көру бұрышын өзгерту жұппен және жеке жұмыс
Смена видов деятельности, передвижение и изменение угла зрение на учителя и доску при индивидуальной работе и в парах - снижает утомляемость.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) ?
1: кинетикалық және потенциалдық энергияны қайталау (оқушылар түсіндіре алды және мысал келтірді)
2: оқу материалын бекіту (жеке жұмыс, өзін-өзі тексеру)
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) ?
2: Оқу материалын бекіту барысында консультация үшін жоғары деңгейдегі оқушыларды тарту.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Кейбір тұйық оқушыларды сабаққа көңілдерін аударудың нәтижесінде олар дискуссияға жақсы қатысты және қорытынды жасай алды. Келесі сабақтарда осы оқушыларға көңіл бөлу.
Сабақ жоспары
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
тұқымның әрбір бөліктерінің қызметін, өзіндік ерекшеліктерін оқушы тұлғасына жете түсіндіру;
Оқушылардың жаратылыстану-ғылыми ойлау деңгейін дамыту
Оқушылар тұқымның әрбір бөліктерінің қызметін, өзіндік ерекшеліктерін оқушы тұлғасына жете түсіндіру;
Топпен жұмыс жасай білуі
Өзара бірін-бірі бағалауы
.
Оқушылар қоршаған ортаның құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын оқыту қажеттігін түсіндіреді (3 сынып) .
Қоршаған ортаның құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын оқытуға қажетті жағдайлар мен тұлғалық қабілеттерді анықтай алады (2 сынып) .
3 сынып «Жаратылыстану» пәнінің бағдарламасынан оқушылар аса маңызды ғылыми жаңалықтар және олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы біледі. Өзіндік таңдаулар мен ой-толғаулардың негізінде зерттеулердің өзекті бағыттарын анықтай алады (4 сынып) .
Сабақтың басы
5 минут
- Ұлпалардың түрлерін ата
- Түзуші
Жабын
Негізгі
Тірек Құрылысы және қызметі
Өткізгіш
Бөліп шығарушы
Сабақтың ортасы
5 минут
15 минут
10 минут
7 мин
Топтағы жұмыс критерийі мен топ жұмысын бағалау критерийі ұсынылады:
- Топтағы ынтымақтастық сақталған
- Барлық топ мүшелерінің белсенділігі
- Тақырыптың жаңа идеямен ашылуы
- Уақыттың сақталуы
(Ж, Т, Б) Оқушыларға ғылымдағы зерттеулердің дамуы бойынша жасаған жорамалдарын талқылауға уақыт беріңіз. Оқушыларға өздерінің қызығушылықтары туралы ой шертулерін және олар зерттеулер жүргізгілері келетін аймақты анықтауларын ұсыныңыз.
(Т) Топтың постерді қорғауы және басқа топтардың бағалауы
Мәтінмен жұмыс
Сабақтың тақырыбын баяндау. «Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі» «Бағыттап оқу» арқылы, мәтінді бөлімдерге бөліп оқыту
Табиғаттың экологиялық проблемалары туралы жазып, өз пікірлерін ортаға салады.
Қорытындылау.
1. Сұрақ-жауап:
-Сонымен бұл мәтінді оқи отырып, қандай ой түйдіңдер?
-Адам үшін жердің қандай маңызы бар?
-Адам мен жер бірге өмір сүре ме?
-Жерді қалай қорғау керек?
Қорытынды:
1. Дара жарнақты тұқымның құрылысындағы ерекшеліктер қандай
2. Ұрық қажетті қорек заттарын қос жарнақты тұқым мен дара жарнақты тұқымның қай бөлігінен алады?
1. Екі тұқым жарнағы бар
2. Қабығы суға жібіткенде тез сылынады
3. Қоректік зат тұқым жарнағында жиналады
1. Тұқым жарнағы бар
2. Қабығы тығыз
3. Ұрық:
- сабақша;
- тамырша
- бүршікше
1. Бір тұқым жарнағы бар
2. Қабығын суға жібіткенде ажырату қиын
3. Қоректік зат эндоспермде жиналады
Ғылыми жобаларды жасау бойынша ресурс:
https://www. youtube. com/watch?v=DS0gjUQrMhY&index=8&list=-BYplNl_gsa_
Бұл ресурс сізге қолайлы тақырыпты ойлап табуға көмектеседі:
https://www. googlesciencefair. com/springboard/ru/
Ғылыми жаңалықтардың идеялары бойынша ресурс:
http://www. ideen2020. de/en/60/health/
Сабақтың соңы
3 мин
Кері байланыс
-Екі жұлдыз, бір тілек
Тілек ағашына ілінеді.
Топ бір-бірін бағалайды.
Сабаққа өз ойлары мен ұсыныстарын жазады.
(Ж) Менің топқа қосқан үлесім . . .
Маған қиындық туғызған жағдай . . .
Мен өз бойымда жетілдіру керек . . .
Барлық оқушылар: ғылыми жаңалықтар мен өнертабыстар туралы өз ойларын ұсына алады
Көпшілік оқушылар: Ғылыми жаңалықтарға ауызша мысал келтіре алады және олардың маңызын түсіндіре алады
Кейбір оқушылар: Жаңа ғылыми ашылулар әлемді қалай өзгертетініне болжам жасайды.
Болашақтағы ғылыми жаңалықтарға өз ойын қоса алады.
- оқушыларға әр түрлі сұрақтар беру арқылы ой қозғау жүргізу;
-өз бетімен іздену дағдыларын дамыту барысындағы іс- әрекеттерін бақылау;
-бағалау критерий бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды;
-топпен жұмыс барысындағы іс әрекеттерін бақылау.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Сабақ жоспары
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz