Сабақ жоспары :: Әртүрлі

Файл қосу

Сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері

№1
Пән: алгебра
Сынып: 9 «»
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірлер және оның қасиеттері. Квадрат
теңдеулер.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Квадрат түбірдің қасиеттері. Квадрат теңдеудің түбірлерін табу.
Дамытушылық: 8 сыныпта өтілген тақырыптарды есеп шығару арқылы бекіту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау: - Квадрат түбірдің қасиеттері
Квадрат теңдеу ax2+bx+c=0. D>0, D<0, D=0.
Квадрат теңсіздік. Интервалдар әдісі.

ІІІ Есептер шығару:
І нұсқа ІІ нұсқа
1.Теңдеуді шешіңдер 1.Теңдеуді шешіңдер

2.Тепе – теңдікті дәлелдеңдер

3. Теңсіздікті шешіңдер:
(x+7)(x+4)2(x-2)<0 (x-3)(x-
4)2(x-10)<0

Бөлшекті қысқартыңдар:

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үй жұмысы: №444, №462

Бағалау

№2
Пән: алгебра
Сынып: 9 «»
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірлер және оның қасиеттері. Квадрат
теңдеулер.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Квадрат түбірдің қасиеттері. Квадрат теңдеудің түбірлерін табу.
Дамытушылық: 8 сыныпта өтілген тақырыптарды есеп шығару арқылы бекіту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: қайталау сабағы. Тест
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау: - Квадрат түбірдің қасиеттері
Квадрат теңдеу ax2+bx+c=0. D>0, D<0, D=0.
Квадрат теңсіздік. Интервалдар әдісі.

ІІІ Есептер шығару:
Тест - Квадрат түбірлер және оның қасиеттері. Квадрат теңдеулер.
(І нұсқа, ІІ нұсқа)
- Теңсіздікті шешіңдер
- Модулі бар теңсіздікті шешіңдер
- Функцияның анықталу облысын табыңдар
- Теңдеуді шешіңдер
- Түбірдің астына енгізіңдер:
- Бөлшекті қысқарту
- Бөлшектің бөлімін түбірден шығару

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үй жұмысы: №473, №525

Бағалау

№3
Пән: алгебра Сынып: 9 « » Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірлер және оның қасиеттері. Квадрат
теңдеулер.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Квадрат түбірдің қасиеттері. Квадрат теңдеудің түбірлерін табу.
Дамытушылық: 8 сыныпта өтілген тақырыптарды есеп шығару арқылы бекіту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау: - Квадрат түбірдің қасиеттері
Квадрат теңдеу ax2+bx+c=0. D>0, D<0, D=0.
Квадрат теңсіздік. Интервалдар әдісі.

ІІІ Есептер шығару:
І нұсқа ІІ нұсқа
1. Есептеңдер:
а) а)
ә) ә)
б) б)
2. Салыстырыңдар:
а) және а) және

ә) және ә) және

3. Теңдеудің рационал түбірлерін табыңдар:
х4 – 7х2 + 12 = 0 х4 –
16х2 + 63 = 0

Бөлшекті қысқартыңдар:
18х2-3х-21 28х2-27х+5
18х2-33х+14 28х2-48х+20

Квадрат теңдеу арқылы есепті шығарыңдар:
Тіктөртбұрыштың периметрі 24см, Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы
ал ауданы 35см2. Тіктөртбұрыштың екіншісінен 4см артық,
ал ауданы 60см2
қабырғаларын табыңдар. Тіктөртбұрыштың
қабырғаларын табыңдар
Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №
Бағалау
№4
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушылардың 8 сыныпқа арналған математика курсының мазмұны
бойынша білім, біліктілік, дағдысын тексеру.
Дамытушылық: Алған білімдерін жинақтау және тексеру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу. Оқушылардың теориялық білімін
тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру
Сабақтың түрі: бақылау жұмысы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Квадрат түбірдің қасиеттері
Квадрат теңдеу ax2+bx+c=0. D>0, D<0, D=0.
Квадрат теңсіздік. Интервалдар әдісі.
Модуль таңбасы бар теңсіздік

ІІІ Нөлдік бақылау жұмысы:

1 – деңгей
- Квадрат түбір қасиеттерін пайдаланып, өрнекті ықшамда
- Квадрат теңдеудің түбірлерін табу
- Квадрат теңсіздікті шешу
- Функция графигін салу

2 – деңгей
- Жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеуді шешу
- Модуль таңбасы бар теңсіздіктерді шешу
- Квадрат түбір қасиеттерін пайдаланып, есепте

Сабақты қорытындылау: Оқушылардың дәптерлерін жинап алу.

Үй жұмысы: №

Бағалау

№5
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу мен оны шешу жолдары.
Дамытушылық: Мәндес теңдеулердің қасиеттері.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:
aх+by=c түрінде берілген теңдеу екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу д.а.
x,y – айнымалылар, a,b,c – нақты сандар және a мен bбір мезгілде нөлге тең
емес.
- Мәндес теңдеулер
- Мәндес теңдеулердің қасиеттері
- Теңдеудің графигі
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу – берілген теңдеуді дұрыс
теңдікке айналдыратын сандар жұбының жиынын табу.

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Ауызша орындалатын тапсырмалар: №4, №8

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №10, №11, №16, №18

Сабақты бекіту кезеңі:
Сызықтық теңдеу
Мәндес теңдеулер

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №15, №17

Бағалау

№6
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу және оларды
шешу.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу мен оның дәрежесі
ұғымы.
Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді шешу
жолдарына және графиктерін салуға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа,
жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:
Екі айнымалысы бар теңдеуде айнымалылардың дәреже көрсеткіші н/е бір
қосылғыштағы айнымалылардың д.к. қосындысы 1-ден артық болса, олар екі
айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу д.а.
М: 4х2+6,5y2+xy=42
Ең жоғарғы д/к осы теңдеудің дәрежесі б.т.
- Графигі қисық сызық – парабола, кубтық парабола, гипербола.

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Ауызша орындалатын тапсырмалар: №20, №21, №23, №27

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №24, №26, №30, №31

Сабақты бекіту кезеңі:
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу мен екі айнымалысы бар сызықтық емес
теңдеудің айырмашылығы
Теңдеудің дәрежесі

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №33, №34

Бағалау

№7
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеу
және оларды шешу.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеу және
оларды шешу жолдарына есептер шығару.
Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес
теңдеуді шешу жолдарына және графиктерін салуға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулер
Функция және оның графигі, қасиеттері
Теңдеулер жүйесі

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
1.Теңдеулер жүйесін шешіңдер:



2.y=x2 және y=x3 функцияларының графиктері неше нүктеде қиылысады?
3. y=-50/x функциясы х-тің қандай мәндерінде оң мәндер, теріс мәндер
қабылдайды? Өседі?
4. y=-15/x функциясының (0;+∞) аралығында кемитінін дәлелдеңдер.

Сабақты бекіту кезеңі:
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу мен екі айнымалысы бар сызықтық емес
теңдеудің айырмашылығы

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: № Теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері
Бағалау

№8
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу
тәсілдері.
Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін
шешу тәсілдеріне дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:
Алгебралық қосу тәсілі
Алмастыру тәсілі
Графиктік тәсіл
Жаңа айнымалыны енгізу тәсілі

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №40(а), №44, №46, №53

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №51, №55(а), №56

Сабақты бекіту кезеңі:
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері.

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №40(ә), №52, №49

Бағалау

№9
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу
тәсілдерін пайдаланып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру
Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін
і шешу тәсілдерін пайдалануға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Үй тапсырмасын тексеру:
Үй есебінің орындалуын тексеру
Өтілген материалды қайталау
Сызықтық емес теңдеулер жүйесінің анықтамасы
Сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері.

ІІІ . Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар:№57, №58, №61

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №60,

Сабақты бекіту кезеңі:
Теңдеулер жүйесін шешудің алгебралық қосу және алмастыру тәсілдерінің
алгоритмінде қандай ұқсастық бар?
Қандай жағдайда жаңа айнымалыны енгізу тәсілі қолданылады?

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №61 аяқтау, №62

Бағалау

№10
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Теңдеулер жүйесін қолданып есептер шығару.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Теңдеулер жүйесін құрастырып, есептер шығару.
Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін
шешу тәсілдеріне дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:
Теңдеулер жұйесі арқылы есеп шығарғанда келесі алгоритмді қолдану қажет:
Есептің шартын талдау
берілген шамаларды әріппен белгілеу
белгіленген әріптер арқылы берілген шаманы өрнектеу
теңдеулер жазу және олардан жүйе құру
жүйенің шешімін табу
Есептің берілгені бойынша жүйе шешімдерінің қайсысы есептің берілгенін
қанағаттандыратынын зерттеу

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №63(ә), №67(а), №69
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №65(а), №73(а)

Сабақты бекіту кезеңі:
Алгебралық қосу тәсілі
Алмастыру тәсілі
Графиктік тәсіл
Жаңа айнымалыны енгізу тәсілі

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №68, №73(ә)

Бағалау

№11
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктердің жүйесі
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Теңсіздіктердің қасиеттері. Бір айнымалысы бар сызықтық емес
теңсіздіктердің жүйесі.
Дамытушылық Функция, функцияның анықталу облысы.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:
Егер бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесіндегі теңсіздіктердің біреуі
сызықтық емес болса, онда жүйені сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі деп
атайды.
- Интервалдар әдісі
- Функцияның анықталу облысы
ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Орындарында орындалатын тапсырмалар:
І нұсқа: №79(а), №80(ә), №82(а), №83(а), №85(а)
ІІ нұсқа: №79(ә), №80(а), №82(ә), №83(ә), №85(ә)

Сабақты бекіту кезеңі:
Теңсіздік
- Интервалдар әдісі
- Функцияның анықталу облысы

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №88, №89, №90

Бағалау

№12
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктердің жүйесі
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Теңсіздіктердің қасиеттері. Бір айнымалысы бар сызықтық емес
теңсіздіктердің жүйесін шешу.
2.Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер
жүйесін шешу тәсілдеріне дағдыландыру. Функцияның анықталу облысы.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Бір айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі.
Функцияның анықталу облысы
Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №86(а,ә), №92(а), №94
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №96

Сабақты бекіту кезеңі:
Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктердің жүйесі
Интервалдар әдісі

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №93, №95

Бағалау

№13
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар теңсіздіктер
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу.
2.Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар теңсіздікті шешу тәсілдеріне
дағдыландыру. Теңдеудің графигі.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Бір айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі.
Функцияның анықталу облысы
Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру

ІІІ Жаңа тақырып:
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешуі деп жүйенің әр теңсіздігін
дұрыс теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәнін айтамыз.
- Екі теңсіздіктің шешімі олардың шешімінің ортақ бөлігі болады.

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Ауызша орындалатын тапсырмалар: №97, №98
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №101, №102,
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №104, №105

Сабақты бекіту кезеңі:
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №103, №107

Бағалау

№14
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар теңсіздіктер
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу.
2.Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар теңсіздікті шешу тәсілдеріне
дағдыландыру. Теңдеудің графигі.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер
Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №108, №111, №112
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №110,

Сабақты бекіту кезеңі:
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №109, №113

Бағалау

№15
Күні:
Сынып: 9 « »
Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы № 1.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Оқушылардың 1-тоқсан бойы өткен тақырыптарын
жинақтап, тексеру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын
жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге
қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-
қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Бақылау жұмысы.
Оқытудың әдісі: практикалық
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

Бақылау жұмысын жазғызу
|І нұсқа |ІІ нұсқа |
|1. Теңдеулер жүйесін шешіңдер : |1. Теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесін |
| |шешіңдер |
|а) б) | |
| |а) б) |
|2.Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы екінші| |
|қабырғасынан 7 см қысқа , ал диагоналы|2. Тік бұрышты үшбұрыштың катеттерінің |
|13 см-ге тең. Тіктөртбұрыштың |қосындысы 7 см , ал ауданы 6см2,оның |
|қабырғаларын табыңдар. |гипотенузасын табыңдар. |
| | |
| | |
|3.Функцияның анықталу облысын |3. Функцияның анықталу облысын табыңдар |
|табыңдар: |: |
|у= |у= |
| | |
|4.Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: |4. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: |
|1 ) | а) |

№16
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін
графиктік тәсілмен шешу.
2.Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар теңсіздікті шешу тәсілдеріне
дағдыландыру. Теңдеудің графигі.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Бақылау жұмысын талдау
- Бақылау жұмысының анализі.
- Бақылау жұмысында қиындық туғызған есептерді талдау
- Қатемен жұмыс

ІІІ Жаңа тақырып:
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешуі деп жүйенің әр теңсіздігін
дұрыс теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәнін айтамыз.
- Екі теңсіздіктің шешімі олардың шешімінің ортақ бөлігі болады.

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Ауызша орындалатын тапсырмалар: №114, №116
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №115, №117(а,ә)

Сабақты бекіту кезеңі:
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер
Шеңбердің теңдеуі
Координаталық жазықтық

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №117(б,в,г,д)

Бағалау

№17
Пән: алгебра Сынып: 9 « » Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі

Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін
графиктік тәсілмен шешу.
2.Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар теңсіздікті шешу тәсілдеріне
дағдыландыру. Теңдеудің графигі.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Бекіту сабақ

Сабақтың көрнекілігі: тест т апсырмалары

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың
мақсатын нұсқау
ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешуі алгоритмін тұжырымдап бер
- Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі деген не?

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №118, №119
Өздіктерінен орындайтын есептер: №120

ІV Тест жұмысы: «Теңсіздіктер және теңсіздіктер жүйесі»
|1 нұсқа |Тест №2 |
|1. Теңсіздікті шешіңдер: 4х-3(х+7)>12+х |1. Теңсіздікті шешіңдер: |
|А) Ø В) х>3 С) х<2 D) х>33 |6+х>4х-3(2х-3) |
|Е) х<33 |А) х>1; В) х>2 С)Ø х<4|
|2. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: |Е) х>7 |
|А) (-3; 3) В) (-3; 1,5) С) (-;|2. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: |
|0) D) (0; 3) Е) (-; 3) |А) (-; 2) В) ( -; )|
| |С) (0; ) D) (; 2) |
|3. Теңсіздікті шешіңдер: х2-х-6<0 |Е) (-1; 1) |
|А) (-; 2) В) (34; -2) C) |3. Теңсіздікті шешіңдер: х2+3х-4<0 |
|(-2; 3) D) (0; 3) Е) (1; 6) |А) (-2; 2) В) (1; -4) С) (-4; 1)|
|4. Теңсіздікті шешіңдер: |D) (-4; 0) Е) (1; -3) |
|(х+3)(х-1)(х-10)<0 |4. Теңсіздікті шешіңдер: |
|А) (-; 1)(3; 10) В) |(х+11)(х+3)(х-8) >0 |
|(-3; 1)(1; 10) С) (-; |А) (-; -11)(3; 8) В)|
|3)(3; 10) D) (1; |(-11; -3)(-3; 8) С) |
|3)(3; 10) Е) (-; |(-; 3)(3; 8) D) (-3; |
|-3)(1; 10) |11)(11; ) Е) (-11; |
|5. Функцияның анықталу облысын табыңдар: |-3)(8; ) |
|У= | |
|А) (-;) В) (-1; 1) С) |5. Функцияның анықталу облысын табыңдар: |
|(-; 1) D) (1; ) Е) |У= |
|Ø |А) (-; ) В) (-1; 1) |
|6. Теңсіздікті шешіңдер: |С) (-; 1) D) (1; 2) |
|А) (-;) В) (-; 0) |Е) (2; ) |
|С) (; ) D) (; 3); |6. Теңсіздікті шешіңдер: |
|Е) (-;-) |А) (0; ) В) (-; 2.5) |
| |С) (-; ) D) |
| |(;) Е) (-; )|
| | |

Сабақты бекіту кезеңі:
Екі айнымалысы бар теңсіздіктержүйесін қалай шешеміз?

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №121, №122

Бағалау

№18
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: «Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және
олардың шешімі» (қайталауға арналған есептер шығару)
Сабақтың мақсаттары:
1.Білімберушілік: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулерге
арналған олимпиада есептерін шығара білуге үйрету.
2.Дамытушылық: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулерді шешу
жолдарын оқып үйрену.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа,
жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
а) танымдық қабілеттерін қалыптастыру.
б) деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың білімін саралау.
Сабақтың түрі: Қорытынды сабақ.
Сабқтың барысы: а) Ұйымдастыру кезең
б) Үй тапсырмасын тексру.
в) Есептер шығару
г) Үйге тапсырма
1) x2 + y2 = 169 шеңберінде А ( 5; 12 ), В ( 0; 13 ), С ( -13, 0 ),
Д ( 5, 7 ) нүктелері жата ма?|
а) А ( 5; 12 ) б) В ( 0; 13 ) в) С ( -13. 0 )
г) Д( 5; 7 )
x2 + y2 = 169 169 = 169 169 = 169 25 + 49 = 169
25 + 144 = 169 94 ≠ 169
169 = 169
А,В,С нүктелерінде шеңбердің бойында жатады. Д нүктесі шеңбердің
бойында жатпайды.
Теңдеуді шешіңдер.
( x2 – x – 1 )2 – x3 = 5
( x 2– x – 1 )2 – 4 – ( x3+ 1 ) = 0
( x2 – x – 1 - 2 ) ( x2 – x – 1 + 2 ) - ( x – 1 ) (x2 – x + 1 ) = 0
(x2 – x + 1 ) ( x2 – x – 3 – x - 2 ) = 0
(x2 – x + 1 ) ( x2 – 2x – 4 ) = 0
Деңгейлік есептер
x2 – y2 = 1985
( x + y ) (x – y ) = 1985

1) x + y = 1985 5) x + y =
-5
x – y = 1 x
– y = -397

2) x + y = -1985 6 ) x + y =
5
x – y = -1 x
– y = 397

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үйге тапсырма: Теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері
Бағалау

№19
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Теңсіздіктерді дәлелдеу
Сабақтың мақсаттары:
1.Білімділік: Теңсіздіктерді дәлелдеуге, логикалық талдау жасауды үйрету.
2.Дамытушылық: Теңсіздікті дәлелдеудің теңсіздікті щещуден айырмашылығын
айыра білу
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа,
жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта

Сабқтың барысы:
1) І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:
Теңсіздікті дәлеледеу деп айнымалының кез келген мәнінде теңсіздіктің
орындалатынын көрсету

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №123, №124, №125

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №126, №127

Сабақты бекіту кезеңі:

- «Ақиқат теңіздік » ұғымы нені білдіреді?
- Теңсікдікті дәлелдеудің теңсіздікті шешуден айырмашылығы неде?

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №128, 129

Бағалау

№20
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Теңсіздіктерді дәлелдеу
Сабақтың мақсаттары:
1.Білім берушілік: Теңсіздіктерді дәлелдеуге, логикалық талдау жасауды
үйрету.
2.Дамытушылық: Теңсіздікті дәлелдеудің теңсіздікті щещуден айырмашылығын
айыра білу
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа,
жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы.

Сабқтың барысы:
1) І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №130 (1,3), №131, №132

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №133, №134, №137

Сабақты бекіту кезеңі:

- «Ақиқат теңіздік » ұғымы нені білдіреді?
- Теңсікдікті дәлелдеудің теңсіздікті щещуден айырмашылығы неде?

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №130 (2,4), №138, №140

Бағалау

№21
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Бұрыштың градустық және радиандық өлшемдері
Сабақтың мақсаттары:
1.Білім берушілік: Бұрыштың радиандық өлшемін табуды, бұрыштың градустық
және радиандық өлшемдерінің арасындағы қатынастарды есеп шығаруда қолдануын
үйрету
2.Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру,
белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа,
жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Сабқтың барысы:
1) І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа сабақ
Бұрыштың радиандық өлшемі деп бұрышты құрайтын шеңбер доғасының ұзындығының
оның радиусына қатынасын айтады.

-шеңбер доғасының ұзындығы;
R-шеңбер радиусы;
-шеңбер доғасына сәйкес бұрыш
Анықтама. Ұзындығы шеңбер радиусының ұзындығына тең, доғаға сәйкес келетін
центрлік бұрыш 1 радиандық бұрыш деп аталады.

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №260, №261, №262
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №263, №264, №265

Сабақты бекіту кезеңі:
- Толық бұрыш жалпы түрде қалай беріледі?
- Бұрыштың өлшемнің екі түрін де қолданудың қажеттілігі неде?

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №269, №270, №271

Бағалау

№22
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары.
Сабақтың мақсаты:
1.Білім берушілік: Бұрыштың градустық және радиандық өлшемдері. Тікбұрышты
үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі мен котангенсі.
2.Дамытушылық: Координаталар жазықтығының ширектері
3.Тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, шыншылдыққа,
жауапкершілікке, еңбек етуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа сабақ
В нүктесінің ординатасының ОВ радиусқа қатынасы α бұрышының синусы д.а.
В нүктесінің абциссасының ОВ радиусқа қатынасы α бұрышының косинусы д.а.
В нүктесінің ординатасының абциссаға қатынасы α бұрышының тангенсі д.а.
В нүктесінің абциссасының ординатаға қатынасы α бұрышының котангенсі д.а.
sin, cos, tg, ctg

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №274, №275, №278

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №276

Сабақты бекіту кезеңі:
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі мен
котангенсі.

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: § 17, №277, №280

Бағалау

№23
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары.
Сабақтың мақсаты:
1.Білім берушілік: Бұрыштың градустық және радиандық өлшемдері. Тікбұрышты
үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі мен котангенсі.
2.Дамытушылық: Координаталар жазықтығының ширектері
3.Тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, шыншылдыққа,
жауапкершілікке, еңбек етуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
sin, cos, tg, ctg

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №279, №282, №283

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №281

Сабақты бекіту кезеңі:
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі мен
котангенсі.

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: § 17, №284, №285

Бағалау

№24
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
1.Білім берушілік: Тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен
мәндер жиыны. Әрбір координаталық ширектегі таңбалары.
2.Дамытушылық: Тригонометриялық функциялардың периодтылығы, жұптылығы мен
тақтылығы.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, шыншылдыққа,
жауапкершілікке, еңбек етуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа сабақ
|Ширек |І |ІІ |ІІІ |ІV |
|Sin α |+ |+ |- |- |
|Cos α |+ |- |- |+ |
|Tg α |+ |- |+ |- |
|Ctg α |+ |- |+ |- |

Sin(-α)= -sinα, cos(-α) = cosα, tg(-α)= -tgα, ctg(-α) = -ctgα
Тригонометриялық функцияның аргументіне толық 2π бұрышын қанша рет қоссақ
та функцияның мәні өзгермейді, яғни периодты функциялар.

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №287, №289, №290

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №292

Сабақты бекіту кезеңі:
Тригонометриялық функциялардың қасиеттері.

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: § 18, №291, №293

Бағалау

№25
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
Сабақтың мақсаты:
1.Білім берушілік: Негізгі триогонометриялық тепе –теңдіктердің шығу
жолымен таныстыру. Бір тригонометриялық функцияның мәні бойынша
қалғандарының мәнін табуға есептер шығаруды үйрету.
2.Дамытушылық: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының синусын,
косинусын , тангенсін, котангенсін анықтауды,формулаларды есептеуде қолдана
білу дағдысын қалыптастыру, пәнге қызығушылығын арттыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, шыншылдыққа,
жауапкершілікке, еңбек етуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың
мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Әрбір координаталық ширектегі тригонометриялық функциялардың таңбаларын
ата.
- Қандай функцияларды периодты функциялар деп атайды.
- Қай тригонгометриялық функция жұп, ал қайсысы тақ?

ІV Жаңа сабақ
Негізгі тригонометриялық теп-теңдіктер
|1) соs 2 +Sin 2|3) ctg=; |5) 1+ tg2 |
| = 1; |4) tg | |
|соs = ; |ctg=1; |6) 1+ ctg2 ; |
|sin; |tg; | |
|2) tg=; |ctg | |

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №297, №298, №299

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №300, №301, №302

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: § 19, №303, №304

Бағалау

№27
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-
теңдіктерді қолдану.
Сабақтың мақсаты:
1.Білім берушілік: Негізгі триогонометриялық тепе –теңдіктер, тепе –
теңдікті дәлелдеу.
2.Дамытушылық: Өрнекті тепе – тең түрлендіру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер

ІІІ Жаңа сабақ
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді өрнектерді ықшамдау және тепе-
теңдіктерді дәлелдеу мақсатында қолдану.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №313, №314, №315, №318

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №319, №320, №321, №323

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: § 19, №324, №325, №326, №327

Бағалау

№28
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Келтіру формулалары
Сабақтың мақсаты:
1.Білім берушілік: Тригонометриялық функциялардың келтіру формулалары.
Оларды өрнектерді түрлендіруде және есептерді шығару кезінде қолдану.
2.Дамытушылық: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру дағдыларын дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер

ІІІ Жаңа сабақ
| |900+ |
|Өрнекті ықшамдаңыз: |Өрнекті ықшамдаңыз: |
|Есептеңіз: мұндағы |2.Есептеңіз: , мұндағы tg = |
| | |
|Арифметикалық прогрессияның он төртінші |3. { an}- арифметикалық прогрессия |
|мүшесі 140 тең, ал алғашқы он төрт мүшесінің|a17=2,7; d=0,1. a1 мен a21-ді табыңдар |
|қосындысы 1050. Осы прогрессияның бірінші | |
|мүшесі мен айрымын табыңыз. | |
|Геометриялық прогрессияның S2 = 4, S3 = 13 |4. Геометриялық прогрессияның b4 + b5 = |
|екені белгілі болса, онда S4 есептеңіз |24, b6 - b4 = 24, Sn = 127. |
| |Осы прогрессияның мүшелеріні санын |
| |табыңыз. |
|5. Геометриялық прогрессияның b3 = 18,b5|5. . Арифметикалық прогрессияның а11 = |
|= 162. Осы прогрессияның b6 мүшесін |23, а21 = 43 екендігі белгілі. Осы |
|табыңыз. |прогрессияның алғашқы он мүшесінің |
| |қосындысын табыңыз. |

Үйге тапсырма: № теорияны қайталау.

№52
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушылардың ІІІ тоқсанда өткен «Тригонометрия» және
«Сандар тізбегі» тараулары бойынша білімдерін жетілдіру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше
еңбектену, белсенділіктерін арттыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қатемен жұмыс
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу ә) Оқушыларды түгендеу б) Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
- Келтіру және қосу формулалары
- Арифметикалық прогрессия
- Геометриялық прогрессия

ІІІ Есептер шығару:
|1нұсқа |2 нұсқа |
|1.-арифметикалық прогрессияның а1=3, |1)-арифметикалық прогрессияның а1=7,|
|а2=7 екендігі белгілі. Осы прогрессияның |ап=-385, п=50 екендігі белгілі. Осы |
|алғашқы жеті мүшесінің қосындысын табыңыз. |прогрессияның айырмасын табыңыз. |
|А) 105 В) 124 С)120 |А) d=2 В) d=-3 |
|2. - геометриялық прогрессияда в4=24, |С) d=8 |
|q=-2 болса, в1-ді табыңыз |2) - геометриялық прогрессияда в4=24,|
|А) -6 В)-8 |q=-2 болса, в1-ді табыңыз |
|С)-3 |А) -8 В) -3 |
|3)-арифметикалық прогрессияның екінші|С) -6 |
|мүшесі 18, ал оның бесінші мүшесі 9-ға тең.|3) -арифметикалық прогрессияның |
|Прогрессияның бірінші және алтыншы |жетінші мүшесі 21, ал оның тоғызыншы |
|мүшелерінің қосындысын табыңыз. |мүшесі 29-ға тең.Арифметикалық |
|А) 29 В)27 |прогрессияның бірінші мүшесін және |
|С)25 |айырмасын табыңыз. |
| |А) а1=-3, d=4 В) а1=13, d=2 |
|4) - геометриялық прогрессияда бірінші|С) а1=4, d=3 |
|мүшесі 2-ге, еселігі (-3)-ке тең болса, осы|4) - геометриялық прогрессияда |
|прогрессияның алғашқы бес мүшесінің |бірінші мүшесі 12-ге, еселігі (-3)-ке тең |
|қосындысын табыңыз |болса, осы прогрессияның алғашқы бес |
|А)324 В)184 |мүшесінің қосындысын табыңыз |
|С)122 |А)122 В) 732 |
| |С) 160 |

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою

Үйге тапсырма: қайталау

№53
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Ықтималдықтар теориясы мен математикалық статистиканың
негізгі ұғымдары.
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушылардың ықтималдықтар теориясы және статистика
ұғымдары бойынша білімдерін жетілдіру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексеру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу. Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу ә) Оқушыларды түгендеу б) Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Арифметикалық прогрессия
- Геометриялық прогрессия
1.Арифметикалық прогрессияда а4 = 4, d = -3 болса, оның он бірінші
мүшесін табыңыз:
A) -19 B) -20 C) -16 D) -18 E) -17
2. Егер в2 = 3, в5 = 81 болса, геометриялық прогрессияның бірінші
мүшесін табыңыз:
A) 0 B) -1 C) 2 D) 1 E) -2
3. Егер S8 = ; q = 2 тең болса, геометриялық прогрессиясының
бірінші мүшесін табыңыз:
A) 192 B) C) D) 64
E)
4. Егер а6 + а9 + а12 + а15 = 20 болса, арифметикалық прогрессиясының
алғашқы жиырмасыншы мүшесінің қосындысын табыңыз.
A) 10 B) 20 C) 50 D) 100 E) 110

ІІІ Жаңа сабақ:
- Ықтималдық – белгілі бір анықталған жағдайда қандай да бір кездейсоқ
оқиғаның пайда болу дәрежесінің сандық сипаттамасы.
- Ықтималдық теориясы – кездейсоқ жағдайлардың пайда болу заңдылығын
зерттейтін математиканың бөлігі.
- Статистика - мәліметтерді жинау және талдау ғылымы.

ІV Дамыту кезеңі:
1. Статистикалық қорытындының практикалық мәні неде?
2. Ықтималдықтар теориясы мен математикалық статистиканы қолдануға
қоршаған ортадан нақты мысалдар келтіріңдер.
3. Ықтималдықтар теориясы мен математикалық статистика элементтерін
мектепте оқудың маңызы неде?

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою
Үйге тапсырма: Ықтималдықтар теориясы мен математикалық статистиканы
қолданудың пайдасы және қоршаған ортадан нақты мысалдар келтіру.

№54
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Ықтималдықтар теориясы мен математикалық статистиканың
негізгі ұғымдары.
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушылардың ықтималдықтар теориясы және статистика
ұғымдары бойынша білімдерін жетілдіру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше
еңбектену, белсенділіктерін арттыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу ә) Оқушыларды түгендеу б) Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Ықтималдық
- Ықтималдық теориясы
- Статистика
- Ықтималдықтар теориясы мен математикалық статистиканы қолдануға қоршаған
ортадан нақты мысалдар келтіріңдер.

ІІІ Дамыту кезеңі:
Өзіндік жұмыс:
1. 1000 бұйымның 8-і жарамсыз болса, жарамсыз бұйымдардың жиілігі?
2. 200 дәннің 170-сі өніп шықса, 1000 дәннің қаншасы өнеді?
3. Алғашқы 20 санның ішінде 5-ке еселік, 3-ке еселік, жай сан және құрама
сандарының кездесу жиілігі қандай?
4. Барлығы он бір асық, оның бесеуі боялған. Егер бірінші алынған асық
боялған болса, келесі асық та боялған болу ықтималдығы қандай?
5. Екі ойын сүйегі ойналғанда, нәтижесі 7-ге және 8-ге тең болатын
мәндердің жиіліктерін салыстырыңдар.
6. Қораптағы шарлардың 5-уі қызыл түске, 8-і көк түске және 7-уі
боялмаған болса, әрбіреуінің жиілігін анықтаңдар.

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою

Үйге тапсырма: Математикалық статистиканы қолданудың пайдасы және қоршаған
ортадан нақты мысалдар келтіру.

№55
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Ықтималдықтың түрлері. Ықтималдықты табу тәсілдері.
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушылардың оқиғаның ықтималдығын анықтау дағдысын
қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Оқушыларды «статистикалық ықтималдық», «классикалық
ықтималдық», «геометриялық ықтималдық» ұғымдарымен таныстыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу ә) Оқушыларды түгендеу б) Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Ықтималдық
- Ықтималдық теориясы
Статистика

ІІІ Жаңа сабақ:
- Жиілік – белгілі бір сынақта болып жатқан оқиғаның саны.
- Белгілі бір жағдайда п сынағы кезінде А кездейсоқ оқиғасы т рет
орындалса, онда қатынасы п сынақтағы А оқиғасының - салыстырмалы
жиілігі.
- А оқиғасының статистикалық ықтималдығы: Р(А)(
- Классикалық ықтималдығы: Р(А)( (сынақ нәтижесі теңмүмкіндікті)
- Геометриялық ықтималдық: Р(А)(

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №395, №396, №397
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №398

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою

Үйге тапсырма: §25, №399, №400

№56
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Ықтималдықтың түрлері. Ықтималдықты табу тәсілдері.
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушылардың оқиғаның ықтималдығын анықтау дағдысын
жетілдіру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: бекіту сабағы
Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Жиілік – белгілі бір сынақта болып жатқан оқиғаның саны.
- Белгілі бір жағдайда п сынағы кезінде А кездейсоқ оқиғасы т рет
орындалса, онда қатынасы п сынақтағы А оқиғасының - салыстырмалы
жиілігі.
- А оқиғасының статистикалық ықтималдығы: Р(А)(
- Классикалық ықтималдығы: Р(А)( (сынақ нәтижесі теңмүмкіндікті)
- Геометриялық ықтималдық: Р(А)(

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №402, №403, №404
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №401

Сабақты бекіту кезеңі:
- Ықтималдық
- Статистика

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: §25, №405, №406

№57
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Статистикалық мәліметтерді кескіндеу.
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушылардың нүктелік, сызықтық және бағандық
диаграммалар салу үшін қажетті білімдерін кеңейту.
2. Дамытушылық: «Гистограмма» туралы түсінік және оны салу дағдыларын
қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Ықтималдық
- Статистика
- Ықтималдықтың түрлері

ІІІ Жаңа сабақ:
- Мәліметтерді жүйелеп, қорытындылайтынқұралдардың бірі – кестелер.кесте
түрінде берілген мәліметтерге шолу арқылы әр түрлі қорытындылар жасалады.
- Статистикалық мәліметтер берілген графиктік диаграмма түрлерінің бірі
нүктелі және бағанды диаграммалар
- Гистограмма – мәліметтердің көптеген негізгі қасиеттерін көрнекі түрде
беретін графиктік кескіндеу болып табылады.

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №421 - №425
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №426

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою

Үйге тапсырма: §27, №428 – №434

№58
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушылардың алгебралық өрнектерді ықшамдау дағдыларын
дамыту.
2. Дамытушылық: оқушылардың білімдерін жетілдіру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қайталау сабағы
Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Рационал өрнектерге амалдар қолдану
- Пропорция
- Процент
- Квадрат түбір

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару. Өзіндік жұмыс:

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №440 - №444

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою

Үйге тапсырма: §27, №445, №446, №456

№59
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
жүйесін шешу тәсілдері бойынша білімдерін дамыту.
2. Дамытушылық: оқушылардың есеп шығару дағдыларын дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қайталау сабағы
Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Рационал өрнектерге амалдар қолдану
- Пропорция
- Процент
- Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу
- Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері
- Теңдеулер жүйесін құру

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар:№473, №475 - №481
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №№486

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою

Үйге тапсырма: §27, №488 - №495

№60
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушылардың бір айнымалысы бар сызықтық емес
теңсіздіктер жүйесін шешу дағдыларын дамыту.
2. Дамытушылық: оқушылардың білімдерін жетілдіру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қайталау сабағы
Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Рационал өрнектерге амалдар қолдану
- Пропорция
- Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік
- Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар:№530, №532 - №537
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №539

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою

Үйге тапсырма: §27, №540 - №543

№61
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Тригонометриялық функциялардың қасиеттері, теңбе – тең
түрлендіру.
2. Дамытушылық: оқушылардың білімдерін жетілдіру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қайталау сабағы
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу ә) Оқушыларды түгендеу б) Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
- Қосу формулалары
- Тригонометриялық функциялардың қос және жарты бұрыштарының формулалары.
|Ширек |І |ІІ |ІІІ |ІV |
|Sin α |+ |+ |- |- |
|Cos α |+ |- |- |+ |
|Tg α |+ |- |+ |- |
|Ctg α |+ |- |+ |- |

Sin(-α)= -sinα, cos(-α) = cosα, tg(-α)= -tgα, ctg(-α) = -ctgα

ІV Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
1 . Өрнекті ықшамдаңдар: 2. Түрлендіріңдер:

Cos2
2*tg2 (-)-1
3. Өрнекті ықшамдаңдар: 4. Өрнектің
мәнін табыңдар:
Sin4+ cos
4+2sin2*cos2
5. Өрнекті ықшамдаңдар: 6. Өрнектің
мәнін табыңдар, егер

7. Өрнекті ықшамдаңдар: 8. Өрнектің
мәнін табыңдар, егер

9. Ықшамдаңдар: 10.
Ықшамда:

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою

Үйге тапсырма: тест

№62
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: бақылау жұмысы
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Оқушылардың «Тригонометриялық функцияларды тепе-тең
түрлендіру», «Тендеулер және теңсіздіктер жүйесі» тақырыптары бойынша
білімдерін жинақтап, тексеру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру,
өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту,
оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Бақылау жұмысы.
Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу ә) Оқушыларды түгендеу
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару в) Сабақтың
мақсатымен таныстыру

Бақылау жұмысы
І нұсқа
ІІ нұсқа
1.Тіктөртбұрыштың периметрі 26 см., 1. Тіктөртбұрыштың
периметрі 28см,
ауданы42см2.Тік төртбұрыштың ауданы 48
см2.Тіктөртбұрыштың
қабырғаларын табыңдар. қабырғаларын
табыңдар.

1. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

3. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:

4. Функцияның анықталу облысын табыңдар:
У=
У=
5. Өрнекті ықшамдаңдар:
а) а)

ә) tg(-)∙cos+sin
ә)
б)
б)

Үйге тапсырма: № қайталау

№63
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Келтіру формулалары
Сабақтың мақсаты:
1.Білім берушілік: Тригонометриялық функциялардың келтіру формулалары.
Оларды өрнектерді түрлендіруде және есептерді шығару кезінде қолдану.
2.Дамытушылық: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру дағдыларын дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
- Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
| |900+ |
|1. Теңдеулер жүйесін шешіңдер: |Теңдеулер жүйесін шешіңдер: |
|х 2 +у2=16 |х 2 +у2=9 |
|у=х+4 |х+у=3 |
| | |
|Тепе – теңдікті дәлелдеңдер: |Тепе – теңдікті дәлелдеңдер: |
|а) |а) |
|ә) |ә) |
| | |
|а3=4, а7=0 болса, арифметикалық |3. а3=9, а7=1 болса, арифметикалық |
|прогрессияның бірінші мүшесі мен аырмасын |прогрессияның |
|және алғашқы 5 мүшесінің қосындысын |бірінші мүшесі мен аырмасын және алғашқы|
|табыңдар. |5 мүшесінің қосындысын табыңдар. |
| | |
|Анықталу облысын тап: |4.Анықталу облысын тап: |
| | |
| | |
|Есептеңдер: |Есептеңдер: |
| егер | егер |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |

№66
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық прогрессия.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Геометриялық прогрессия тақырыбы бойынша оқушылардың білімдерін
дамыту. Геометриялық прогрессияның еселігі, n-ші мүшесі, алғашқы n
мүшесінің қосындысы
Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеті мен дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: ұжымдастыққа. бірізділікке. сыйластыққа тәрбиелеу
Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
1. Геометриялық прогрессия анықтамасы
2. Геометриялық прогрессияның еселігі
3. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы
4. Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
1. {bn}- геометриялық прогрессия, b1=18; g=. b2 –ні табыңдар.
2. Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 24, екіншісі 36. Еселікті
табыңдар.
3. {bn}- геометриялық прогрессия. Егер b1=-9; g=2. S6 –ны табыңдар.
4. Геометриялық прогрессия 3; -6; … n-ші мүшесінің формуласын жазыңдар.
5. 8; 2; ; …шектеусіз геометриялық прогрессияның мүшелерінің
қосындысын табыңдар
6. Геометриялық прогрессия . Бесінші мүшесін табыңдар.
7. 0,(4) жай бөлшек түрінде жазыңдар
8. Геометриялық прогрессия с4=24; с6=96. c1 –ді табыңдар.

9.Шектеусіз геометриялық прогрессияның мүшелерінің қосындысы оның бірінші
мүшесінен
3 есе үлкен. қатынасын табыңдар
10. Геометриялық прогрессия g=0,5; bn=3; Sn=93. b1 және n-ді табыңдар.

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: тест

№67
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушылардың 9 сыныпта өткен тақырыптар бойынша
білімдерін тексеру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше
еңбектену, белсенділіктерін арттыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Өзіндік жұмыс
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу ә) Оқушыларды түгендеу б) Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
Жұлдызшаның орнына тиісті өрнектерді жаз:

1.sin(α+β)=sin αcos β +* 2. sin(α-β)=*
3. cos(α+β)=* - sin αsin β
4.cos (α-β)= * 5.tg(α+β)= * 6. tg(α-
β)= 7. ctg(α+β)= 8.ctg(α-β)= *
9. Sin2α=* 10. cos*α=1-2sin2 α= 2cos2α-1
11. cos2α= cos2 α -*
12. Sin2α= * 13. *= 14.tg2α=*
15.* =
16. sin α∙cos β= 17. sin2 α=* 18. 1.sin
α+sin β=* 19. sin α-sin β=2sin* 20. cos
α+cos β=*cos 21.tg α+tg β=* 22. * =
23. tg α-ctgβ=
24. cos α+sin α =* 25. *=2sin 2
26. 1-sin α=2sin 2 *

Сәйкесін тап!

1+ctg2 α= 1+tg2 α= cos α= sin α=
tg α= ctg α=


Үйге тапсырма: қайталау

№68
Пән: алгебра
Сынып: 9 « »
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
1. Білім берушілік: Оқушылардың 9 сыныпта өткен тақырыптар бойынша
білімдерін тексеру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше
еңбектену, белсенділіктерін арттыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдылыққа, ептілікке, достық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қайталау сабағы
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу ә) Оқушыларды түгендеу б) Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІ Есептер шығару:
1. Есептеңдер:
а) cos780cos180 + sin780sin180 ә)
б)
2. Өрнекті ықшамдаңдар:

3. Көбейткіштерге жіктеңдер:


4. Қосылғыштарға жіктеңдер:

5. b2=2, b5=16. Геометриялық прогрессияның алғашқы 5 мүшесінің
қосындысын табыңдар.
6. 1/5+8/15+13/15+...+33/15 қосындысын есептеңдер.
7. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:
x2+x-6<0
-x2+2x+3≤0

Үйге тапсырма: қайталау
