Қазыналы аралға саяхат

Атырау облыс, Қызылқоға ауданы, Қоныстану селосы (аудан, қала, ауыл), Жаңашаруа қазақ орта мектебі, ашық сабақ(5-сыныбы) Қабдол Гулшарида Аманғалиқызы.
Пәні:Жаратылыстану
Сабақтың тақырыбы: Қазыналы аралға саяхат
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі- «Дүниежүзілік мұхит» тақырыбы бойынша алған білімдерін қорытындылап, бір жүйеге келтіру.
Тәрбиелілігі- Экологиялық тәрбие беру мақсатында, оқушыларды су обьектілерін қорғай білуге, ластамауға тәрбиелеу.
Дамытушылығы- Табиғат обьектілері мен табиғи құбылыстар арасындағы себеп-салдар байланыстарды онықтай білуге үйрете отырып, оқушылардың ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Карта, интерактивті тақта, үлестірмелер, т. б
Дидактикалық материалдар: үлестірмелер
Пәнаралық байланыс: Биология, экология, қазақ әдебиеті.
Сабақтың түрі: Қайталау, дәстүрлі емес саяхат-сабақ.
Сабақ беру әдісі: Ойын сабақ
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Кабинеттің, сынып оқушыларының сабаққа дайындықтарын тексеріп, сабақты бастау.
ІІ. Өткен материалды қайталау жұмыстары.
Оқушылардың білімдерін тексеру мақсатында бүгінгі сабақты Дүниежүзілік мұхит тақырыбынан алған білімдеріңді таңғажайып саяхат түрінде өтеді. Олар «Білім мұхитын» кесіп өтіп, қазыналы аралға баруымыз тиіс. Мұғалім кеменің капитаны, оқушылар жас теңізшілер. Ол үшін аялдамалардан өтуіміз керек. Әр аялдама екі тапсырмадан тұрады.
1-аялдама «Атаулар бұғазы»
Ағыстардың қаттылығынан кемеміз шайқалып, картамыз жерге түсіп қалды. Картадағы барлық атаулар араласып кеткендіктен әрбір атауды өз орнына дұрыс қою керек. Ол үшін «Лото» ойынын ойнаймыз. Мына әр түрлі обьектілердің өз орындарын табу керек және «Семантикалық картаны» толтыру.
Адасқан обьектілер: «Мадагаскар», «Амазонка», «Гренландия», «Атлант», «Тынық», «Антарктида», «Каспий», «Үнді», «Солтүстік мұзды», «Қызыл теңіз», «Баренц теңізі», «Ніл, «Жаңа зелендия».
«Семантикалық карта»
2-аялдама «Байланысшылар жағалауы»
Кемемізде түщы су қоры аз. Біз байланысшыларға көмектессек қана олар бізге су береді. Сондықтан қазір «Теңестіру тапсырмасы» орындаймыз.
1. Мұхит а) Құрлыққа сұғына енген көл, теңіз, мұхит суларының
бір бөлігі
2. Өзен ә) Биіктен төмен қарай құлай аққан су
3. Теңіз б) Құрлық үстіне жинақталған мұз
4. Арал в) Судың газ күйінен сұйық күйге ауысуы.
5. Арасан с) Жербетінде табиғи ойыстарға жинақталған су
6. Архипелаг д) Мұхиттардың ең терең жері
7. Шұңғыма г) Бір -біріне жақын, жалғас аралдар тобы.
8. Көл е) Емдік сулардың шығып жатқан жері.
9. Конденсация ж) Айналасын сумен қоршалған құрлықтың кішігірім
бөлігі.
10. Мұздық к) Материктер мен аралдар арқылы бөлініп жатқан
мұхиттың бір бөлігі.
11. Сарқырама қ) Табиғи жолмен жасалған арна арқылы ағатын су.
12. Шығанақ л) Айналасын материктер қоршап жатқан ең үлкен су
Қоймасы.
Жауабы: 1-л, 2-қ, 3-к, 4-ж, 5-е, 6-г, 7-д, 8-с, 9-в, 10-б, 11-ә, 12-а.
«Математикалық» тапсырма.
Бұған негізінен төрт таңбалы сан алынады. Тізбекті құрастыру-сандарды сөйлету. Мұхиттардың ең терең жерін табу керек.
77295527874211022
Жауабы: 7729-Үнді мұхиты. Зонд шұңғымасы.
5527-Солтүстік мұзды мұхиты. Гренланд шұңғымасы.
8742-Атлант мұхиты. Пуэрто-Рико шұңғымасы.
11022-Тынық мұхиты. Марианна шұңғымасы.
3-аялдама «Суретшілер шығанағы»
Дүниежүзілік мұхитта тіршілік ететін жан-жануарлардың суреттері қойылады. Суреттердің соңында сұрақтар бар. Оқушылар сол сұрақтарға жауап береді және кескін картаға мұхиттармен теңіздерді белгілеңдер.
1. Судың химиялық формулдасын ата? (Н2О)
Табиғаттағы су айнылымы дегеніміз не?
2. Өзенді барлық салаларымен қоса не деп атайды? (Өзен алабы)
Дүниежүзілік мұхит суының орташа тұздылығы қаншаға тең? (35%)
3. Көл дегеніміз не?(Табиғи ойпаңға жинақталған су)
Жер бетінде су көп пе, жоқ әлде құрлық па? (71%-су, 29%-құрлық)
4. Өзеннің басқа өзенге, көлге немесе теңізге құятын жерін не деп атайды?(сағасы)
Гидросфера қабығын нелер құрайды?
5. Өзен бөліктерін ата?
Табиғаттағы су неше күйде болады және тұщы су қоры қанша? (3 күйде, 3%)
6. Гидросфера дегеніміз не?
Мұхит суы ішуге жарамды ма?
4-аялдама «Сынақ түбегі»
Саяхатты жалғастыру үшін сіздер міндетті түрде сынақтан өтулеріңіз керек. Мынау жағаға келіп, соғылып жатқан алып толқындар бізді өткізбейді. Ол үшін қазір «Ең, ең. . . » деген сұрақтарға жауап бересіңдер.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz